Электр тармоқларига уланишда бир марталик тўлов жорий этилиши мумкин
Ўзбекистонда электр тармоққа уланиш учун бир марталик тўлов жорий қилиниши мумкин. Вазирлар Маҳкамасининг муҳокамага қўйилган қарор лойиҳасида келгусида маиший истеъмолчилардан ташқари қуввати 20 кВтгача ҳамда қуввати 20 кВтдан 50 кВтгача бўлган янги истеъмолчиларни тармоққа улаш учун бир марталик тўлов жорий этиш кўзда тутилмоқда.
Қарор билан юридик ва жисмоний шахсларни электр тармоқларига улаш бўйича давлат хизматлари кўрсатишнинг маъмурий регламенти тасдиқланади ва 2021 йил 1 августдан бошлаб кучга киритилади.
Регламентга мувофиқ, истеъмолчиларни электр тармоқларига улаш босқичлари уланган қуввати 50 кВтгача бўлган истеъмолчиларда тўрттадан биттага ва 50 кВтдан юқори истеъмолчиларда тўрттадан иккитага тушириш режалаштирилмоқда. Улашнинг барча босқичлари тўлиқ рақамлаштирилган ҳолда ELEKTR дастурий таъминоти ҳамда давлат хизматлари марказлари, ягона интерактив давлат хизматлари портали (ЯИДХП) орқали амалга оширилади.
Лойиҳага кўра, қуввати 20 кВтгача бўлган истеъмолчилар (маиший истеъмолчилардан ташқари) тайёр ҳолда электр тармоқларига уланиш бўйича Ҳудудий электр тармоқлари корхонаси (ҲЭТК)га БҲМнинг 30 баравари (7,35 млн сўм) миқдорида бир марталик тўловни амалга оширади. Корхона электр тармоғига 10 иш куни давомида уланади.
Қуввати 20 кВтдан 50 кВтгача бўлган истеъмолчилар электр тармоқларига уланиш бўйича ҲЭТКга БҲМнинг 60 баравари (14,7 млн сўм) миқдорида бир марталик тўловни амалга оширади, электр таъминоти шартномасини (оферта) имзолайди ва истеъмолчи 20 иш куни муддатда электр тармоқларига ҲЭТК томонидан улаб берилади
ҲЭТКга тўланадиган бир марталик тўлов суммаси қуйидагича тақсимланади:
97 фоизи – ҲЭТКнинг банк ҳисобварағига;
2 фоизи – “Ўзэнергоинспекция” банк ҳисобварағига;
1 фоиз – танлов савдолари якунида ғолиб бўлган, онлайн платформа яратган ташкилот ҳисобварағига ўтказилади.

В Узбекистане планируют ввести единовременную плату за подключение к электросети
Министерство энергетики опубликовало проект постановления правительства "Об утверждении административного регламента оказания государственных услуг по подключению потребителей к электрическим сетям".
Обсуждение проекта продлится до 4 апреля 2021 года.
С 1 августа предлгается утвердить Регламент о введении единовременной платы за подключение новых пользователей к электросети мощностью до 20 кВт, а также от 20 кВт до 50 кВт. Исключение составляют бытовые потребители.
Подключение юридических и физических лиц к электросети намечено производить через центры государственных услуг, Единый портал интерактивных госуслуг и онлайн-платформу ELEKTR.
С потребителей электроэнергии мощностью до 20 кВт (кроме бытовых потребителей) будет взиматься единовременная плата в размере 30 БРВ (7,35 млн сумов). Помимо этого, их обяжут подписать оферту.
Те, кто планирует использовать электричество мощностью от 20 до 50 кВт, должны будут внести единовременный платеж в размере 60 БРВ (14,7 млн сумов), а также разработать проект электроснабжения.
Порядок распределения суммы единовременного платежа:
97% – на расчетный счет АО "Региональные электрические сети";
2% – на расчетный счет "Узэнергоинспекции";
1% – на счет организации, создавшей онлайн-платформу ELEKTR по итогам тендера.
Генеральный директор Фонда национальной энергетической безопасности Константин Симонов в интервью Спутнику подчеркнул, что тот опыт, который намерен внедрить Узбекистан, популярен во многих странах мира и неплохо себя зарекомендовал.
Эксперт отметил, что большую часть рядовых граждан новые единовременные ставки за мощность свыше 20 кВт не коснутся, что же касается потребителей, кому необходимо столько энергии, то для них процесс подключения должен существенно упроститься. Другой вопрос, насколько будет качественной и стабильной подача электричества.
Что касается расценок, то тут, подчеркнул Симонов, многое зависит от специфики страны и от себестоимости энергии.
"Вопрос в том, будет ли это социальный проект или кампания с целью возместить за счет таких потребителей какие-то другие расходы. К примеру, в Европе, прежде чем подключиться к стандартному источнику генерации, необходимо закупить пакет электроэнергии по специальным "зеленым" тарифам для поддержания альтернативных источников генерации. Возможны и другие варианты формирования этих ставок", — пояснил эксперт.