Энергия ресурсларидан фойдаланиш самарадорлигини ошириш ва улардан оқилона фойдаланиш
Ижобий ўзгаришллардан бири уй хўжаликларида маиший даражада энергия тежаш чораларини кенг жорий этиш бўлди.
Энг кенг тарқалган амалиёт LED-ёритиш мосламаларини ўрнатиш бўлиб, уй хўжаликларининг 87%и светодиодли ёритишга ўтган бўлса, Қорақалпоғистон Респубилкаси, Хоразм, Навоий ва Тошкент вилоятлари каби айрим ҳудудларда бундай оилалар сони 90%дан ошди.
Уй хўжаликларининг 44%и, айниқса, Қашқадарё (84%), Бухоро (69%) ва Хоразм (54%) вилоятларида пластик дераза ва эшикларни ўрнатиш орқали энергия самарадорлигини яхшилаган.
Шунингдек, 31% уй хўжаликлари энергия тежамкор маиший техника сотиб олган, бундай қарорларнинг энг катта улуши Жиззах (60%), Навоий (59%) вилоятларида ва Қорақалпоғистон Республикасида (54%) кузатилди.
Бундан ташқари, қайта тикланадиган энергия манбаларидан фойдаланишга қизиқиш ортиб бормоқда.
Қуёш панелларини ўрнатган уй-хўжаликларининг ярмидан кўпи эришилган натижалардан мамнун эканликларини, келгусида мазкур қурилмалар сонини кўпайтиришга қизиқиш билдиришган.
Таҳлил шуни кўрсатадики, аҳоли ўртасида тахминан 1,9 млн уй хўжаликларида қуёш панелларини ўрнатишга талаб мавжуд, бу эса қиймати 2,3 млрд доллардан ортиқ ички бозорни шакллантириш истиқболларини очади.
Шу билан бирга, хонадонларда самарадорлиги паст бўлган газ котеллари ва қўлбола печкалардан фойдаланилиши натижасида юқори энергия истеъмоли сақланиб қолмоқда.
Биноларнинг энергия самарадорлигини оширишдаги салоҳият
Ҳисоб-китобларга кўра, ушбу чора-тадбирлар, жумладан, ташқи деворларни изоляциялаш, иситиш тизимларини янгилаш, эскирган эшик ва деразаларни алмаштириш натижасида мамлакатнинг кўп хонадонли уй-жойларида йилига 60 млн доллардан ортиқ электр энергияси, табиий газ ҳамда иссиқлик энергиясини тежаш имконини беради.
Жаҳон банкининг ҳисоб-китобларга кўра, ижтимоий соҳа объектлари, жумладан, соғлиқни сақлаш муассасалари, мактабгача таълим муассасалари ва давлат мактабларида ҳам шундай салоҳият мавжуд. Ушбу объектларга энергия самарадорлигини оширишга қаратилаган мақсадли инвестициялар киритилиши орқали энергия истеъмолини 20-50%га тежаш ва истеъмолни йилига 7,1 млрд кВт/соатгача қисқартириш мумкин.
Шу тариқа, мамлакатимизда энергия самарадорлигини ошириш бўйича амалга оширилаётган чора-тадбирлар иқтисодий ўсишни таъминлашда муҳим омил бўлиб хизмат қилмоқда.

Одним из ключевых изменений стало широкое внедрение энергоэффективных решений на уровне домохозяйств.
Наиболее распространённой практикой стала установка светодиодных осветительных приборов. 87% домохозяйств перешли на LED-освещение. В некоторых регионах, таких как Каракалпакстан, Хорезмская, Навоийская и Ташкентская области, таких семей стало больше 90%.
44% домохозяйств улучшили теплоизоляцию окон и дверей за счёт установки пластиковых конструкций, особенно активно в Кашкадарьинской области (84%), Бухарской (69%) и Хорезмской (54%).
31% приобрели энергоэффективную бытовую технику, при этом наибольшая доля таких решений наблюдается в Джизакской (60%), Навоийской (59%) и Республике Каракалпакстан (54%).
Дополнительно отмечается нарастающий интерес к использованию возобновляемых источников энергии.
Более половины семей владельцев выразили удовлетворение результатами и заинтересованность в расширении генерации.
Анализ показывает, что потенциальный спрос на солнечные панели среди населения составляет около 1,9 млн домохозяйств, что открывает перспективы для формирования внутреннего рынка стоимостью свыше 2,3 млрд долларов.
В то же время сохраняется доля потребления через менее эффективные источники отопления, включая устаревшие газовые котлы и печи на твёрдом топливе.
Потенциал в сфере повышения энергоэффективности зданий
По оценкам, утепление наружных стен многоквартирных домов, модернизация систем отопления, замена дверей и окон может позволить экономить более $60 млн в год.
Согласно оценкам Всемирного банка, аналогичный потенциал существует и в социальных учреждениях, медицинских организациях, дошкольных и государственных школах. Целевые инвестиции в повышение энергоэффективности этих объектов могут сократить потребление энергии на 20–50%, что эквивалентно снижению потребления до 7,1 млрд кВт·ч в год.
Таким образом, предпринимаемые в нашей стране меры по повышению энергоэффективности служат важным фактором экономического роста.