Ҳоким ёрдамчилари – халқ орасида (“Ёрқин ҳаёт” МФЙ)
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Маҳаллада тадбиркорликни ривожлантириш, аҳоли бандлигини таъминлаш ва камбағалликни қисқартириш бўйича давлат сиёсатининг устувор йўналишлари тўғрисида”ги Фармонига кўра, 2022 йил 1 январдан ҳар бир маҳаллада тадбиркорликни ривожлантириш, аҳоли бандлигини таъминлаш ва камбағалликни қисқартириш масалалари бўйича туман (шаҳар) ҳокимининг ёрдамчиси лавозими таъсис этилган. Мен ушбу лавозимга олий маълумотли иқтисодчи сифатида, аввало, ўз ишимни пухта ўрганиш ва маҳалладаги муаммоларни ҳал этишга ёрдамлашиш учун келганман. Бундан аввал таълим соҳасида – мактабда ўқитувчи, сўнгра директор ўринбосари бўлиб ишлаганман, шунингдек, суғурта фаолияти билан ҳам шуғулланганман. Суғурта соҳасида ишлаш менга молия ва таҳлил қилиш қобилиятларини ривожлантиришга ёрдам берган бўлса, ўқитувчилик касби одамлар билан ишлашда, сабр-тоқатли бўлишда ва назарий билимларимни амалиётга татбиқ этишда қўл келди. Ўқитувчилик ва суғурта фаолиятидаги тажриба ҳоким ёрдамчиси лавозимида менга стратегик иқтисодий фикрлаш, ишларни тизимли бошқариш ҳамда одамлар билан фаол мулоқот қилиш каби кўникмаларни ўзлаштиришимга ёрдам бермоқда.
Янгиҳаёт тумани 2021 йилда Тошкент шаҳар ҳудудида янги туман сифатида ташкил топган. Шундан бери маҳаллий инфратузилма ва иқтисодиётни ривожлантириш, аҳолини иш билан таъминлаш ва ижтимоий-иқтисодий ҳолатни яхшилаш бўйича бир қатор муҳим ислоҳотлар амалга оширилиб келинмоқда. Ўзим ҳам 2021 йилда шу туманнинг Хушнуд маҳалласига кўчиб келганман ва ўзимга ёндош бўлган маҳаллага ишга кирганман. Мен ишлаб турган маҳалла — Тошкент шаҳри Янгиҳаёт туманидаги “Ёрқин ҳаёт” маҳалласидир.
“Ёрқин ҳаёт” маҳалласи, асосан, кўп қаватли уйлардан ташкил топган бўлиб, унда 5876 нафар аҳоли, 2050 та хонадон, 2522 та оила истиқомат қилади. Маҳалламиз транспорт ва савдо нуқталарига яқин жойда жойлашган. Маҳаллада 1 та 285-сонли умумий ўрта таълим мактаби ва 566-сонли мактабгача таълим муассасаси мавжуд, улар таълим ва тарбия соҳасида аҳолини қўллаб-қувватлашда муҳим ўрин тутади. Маҳаллада саноат ва ишлаб чиқариш корхоналари саноқли, аммо маҳалланинг асосий драйвери ҳисобланган 100 дан ортиқ кичик бизнес ва тадбиркорлик субъекти аҳолига хизмат кўрсатиб келмоқда. Аҳолини иш билан таъминлашда асосан хизмат кўрсатиш соҳаси ва кичик бизнес субъектлари муҳим роль ўйнамоқда.
Маҳалла инфратузилмасини яхшилаш мақсадида 2022-2023 йилларда “Ташаббусли бюджет” дастурига лойиҳа киритганман. Аҳоли билан фаол ҳаракат қилиб, кўча чироқларини таъмирлаш учун 100 млн ва кузатув камералари ўрнатиш учун 170 млн сўмлик лойиҳалар ютиб олинган. 2023 йилда маҳалламиздаги Йўлдош-16 мавзеси кўчаларига асфальт йўллар ётқизилди, бироқ Йўлдош-17 мавзесининг баъзи кўчалари ҳали ҳам таъмирталаб. Шу сабабли 2025 йил февраль ойида “Ташаббусли бюджет”га асфальтлаштириш ишларини ҳам лойиҳа сифатида киритишга аҳоли билан келишиб олдик.
– Ўтказилган сўровлар давомида аниқланган маълумотларга кўра, маҳаллангиз ривожининг асосий драйвери ва устувор вазифалари нималардан иборат эди?
Ёрқин ҳаёт” маҳалласи ривожининг асосий драйверлари хизмат кўрсатиш ҳисобланади. Сўровлар натижасида, аҳоли ўртасида кўпчиликнинг иқтисодий фаолиятни амалга оширишга қизиқиши ва кичик бизнесни қўллаб-қувватлашга эҳтиёжи борлиги аниқланди. Маҳалла ривожидаги устувор вазифалардан бири — янги иш ўринларини яратиш ва тадбиркорликни рағбатлантириш бўлиб, бу аҳолининг даромадини оширишга ёрдам беради.
– 2024 йилдаги фаолиятингиз натижалари, унинг йўналишлари – ишсизларни иш билан таъминлаш, касбга ўқитиш, тадбиркорликни, аҳолининг кам таъминланган қатламини қўллаб-қувватлаш, маҳаллаларни ободонлаштириш бўйича қандай ютуқларга эришилгани ҳақида батафсил гапириб берсангиз. Ўтган йил маҳалла ва ўзингиз учун қилган қайси ишни энг муҳими деб биласиз?
2024 йилда “Ёрқин ҳаёт” маҳалласини ривожлантириш бўйича бир қатор муҳим қадамлар ташланган. Ишсизликни камайтириш ва аҳолини иш билан таъминлаш бўйича амалга оширилган дастурлар натижасида маҳаллада янги иш ўринлари яратилди. Маҳаллани ободонлаштириш ишлари кучайтирилди, хусусан, маҳалла ҳудудига раис бошчилигида 300 туп мевали ва манзарали кўчат экилди. Кам таъминланган оилаларни қўллаб-қувватлаш мақсадида, йил давомида 180 нафар аҳолига ҳомийлар кўмаги остида озиқ-овқат маҳсулотлари ва моддий ёрдамлар ажратилди.
Тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш учун кичик ва ўрта бизнесни рағбатлантиришга йўналтирилган дастурлар амалга оширилди. 2024 йилдаги энг катта ютуқлардан бири – оилавий кредитлар дастури доирасида имтиёзли кредит олиб ўзини ўзи банд этган бир қатор фуқароларимиз фаолиятларини кенгайтириб, ЯТТ ҳамда кичик ва ўрта бизнес вакилларига айланишгани бўлди. Ҳозирда маҳалладаги 5 нафардан 20 нафаргача ишсиз фуқаронинг бандлигини таъминлашган. Имтиёзли кредитларни ўз вақтида тўлаб самарали ишлаётган тадбиркорларимизнинг 5 нафарига фаолиятларини янада кенгайтириш учун Бизнесни ривожлантириш банки орқали гаровсиз 100 млнлик кредитлар ажратишга эришилди.
Шунингдек, аҳолининг эҳтиёжларидан келиб чиқиб, маҳалламиз ҳудудида 2 та соғломлаштириш клиникаси ва битта ўқув маркази очилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг жорий йил 17 январдаги ПҚ-12 Қарорига асосан, 2025 йилда аҳоли бандлигини таъминлаш ва камбағалликни қисқартириш бўйича янги ёндашувлар асосида дастур яратилиб, иш олиб борилади.
Жумладан, маҳаллаларда камбағалликни камайтириш ва фаровонликка эришиш учун қуйидаги бир қатор муҳим вазифалар белгиланган:
1. Ишсизликни камайтириш;
2. Тадбиркорликни ривожлантириш;
3. Маҳаллада ижтимоий дастурларни кучайтириш;
4. Таълим ва касбга ўқитиш;
5. Инфратузилмани ривожлантириш;
6. Меҳнат миграцияси ва хорижда ишлаётган фуқароларни қўллаб-қувватлаш.
Юқоридагилардан келиб чиққан ҳолда, 2025 йилда хатлов асосида маҳалламизда 47 нафар ишсиз фуқаро мавжудлиги аниқланиб, уларнинг ижтимоий-иқтисодий портфели яратилди ва маҳалла еттилиги билан ҳамкорликда базага киритилди. Айни пайтда улардан малакаси йўқларини таълим ва касбга ўқитиш, норасмийларини ўзини ўзи банд этиш ва расмий даромадли ишларга жойлаштириш ишлари амалга оширилмоқда. Меҳнат миграциясидан қайтган 5 нафар фуқаронинг 1 нафари маҳалла ҳудудидаги 566-боғчага тарбиячиликка, 1 нафари vacant.argos.uz сайти орқали расмий ишга жойлаштирилди, 3 нафарининг норасмий даромад олаётганлиги аниқланиб, фаолият олиб бораётган туридан келиб чиққан ҳолда ўзини ўзи банд қилган сифатида рўйхатдан ўтказилди. Ушбу вазифаларни амалга ошириш камбағалликни камайтириш ва аҳоли фаровонлигини таъминлаш учун катта аҳамиятга эга. Бунда маҳалланинг барча аъзолари ва давлат органлари ўртасидаги ҳамкорлик муҳим роль ўйнамоқда.
Маҳалламизда ҳозирда камбағаллик реестрида турувчи 66 та оила мавжуд. Ижтимоий ходим ва ҳоким ёрдамчиси сўровномаси орқали аниқланган камбағал оилалар ва фуқароларга ижтимоий ёрдам кўрсатиш йўллари белгиланиб, хизматлар бириктирилди. Булар – оилавий ёрдам, субсидиялар, тиббий хизматлар, таълим ва бошқа ижтимоий хизматларни ўз ичига олади. Маълум бир вақт оралиғида берилган молиявий кўмаклар ортидан даромади ошган оилалар еттилик далолатномалари орқали камбағаллик реестридан чиқарилади.
Маҳалладаги камбағалликнинг асосий сабабларидан бири – ишсизлик ва ижтимоий ёрдамнинг етишмаслиги. Аҳолининг айрим қисмининг малакасизлиги ва зарур касбларга эга бўлмаслиги ҳам камбағалликка олиб келади. Шунингдек, кичик бизнес ва тадбиркорликни ривожлантиришда халқаро тажрибалардан фойдаланиш ва янги иш ўринлари яратиш иқтисодий фаолиятни оширишга катта ёрдам беради.
Мамлакатимизда камбағалликни қисқартириш бўйича тизимли ислоҳотлар амалга ошириб келинмоқда. Шунингдек, бу борада бизга илғор хорижий тажриба ҳам қўл келиши мумкин. Давлат хизматчиси сифатида 2023 йилда Хитой Халқ Республикасида бўлиб, “Seminar on Government Effectiveness and Efficiency for Developing Countries” (“Ривожланаётган мамлакатларда давлат бошқаруви самарадорлиги”) мавзусидаги семинарда иштирок этдим. Бу менга Хитой тажрибаси асосида камбағалликни қисқартириш дастурларини амалга оширишда ёрдам беради. Чунки Хитойнинг иқтисодий ривожланиш ва камбағалликни камайтириш борасидаги тажрибаси жаҳонга танилган. Хитой бу масалаларда муҳим натижаларга эришган ва уларнинг тажрибаси бошқа давлатлар учун қимматли ўрнак бўла олади. Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги томонидан “Хитой 32 модели” китобининг электрон нусхалари барча маҳаллаларга тарқатилган бўлиб, мазкур китобда камбағалликка қарши кураш доирасида Хитойда ҳукумат марказий ва маҳаллий ҳокимият органлари томонидан амалга оширилаётган механизмлар ва воситалар тақдим этилган. Китоб Хитойда камбағалликни бартараф этиш бўйича қўлланиладиган 32 та моделни ўз ичига олган ва ҳар бир ҳоким ёрдамчиси ўз маҳаллий драйверидан келиб чиққан ҳолда ўзига мос йўналишни танлаб, маҳалласига татбиқ этиши ва камбағалликни қисқартиришда Хитой тажрибаларини қўллаши фойдали бўлади деб ўйлайман.
– Ҳоким ёрдамчиси сифатида фаолият юритган даврингизда маҳаллангизда тадбиркорликни ривожлантириш борасида амалга оширилган ишлар ҳақида батафсил маълумот берсангиз. Шу вақт ичида нечта янги корхона барпо этилиб, нечта якка тартибдаги тадбиркор иш билан таъминланди? Қандай қўллаб-қувватлаш чоралари ва инновацион усуллар қўлланилди? Муваффақиятли тадбиркорлик ташаббусларига мисоллар келтирсангиз.
– “Ёрқин ҳаёт” маҳалласидаги фаолиятим натижасида жуда муҳим ютуқларга эришилди. Масалан, вақтинча ишсиз бўлган 451 нафар ишсиз фуқарони доимий ишга жойлаштиришга муваффақ бўлдик. Шунингдек, ҳуқуқий тушунтиришлар орқали 330 нафар фуқаронинг ўзини ўзи бандлигини таъминлашга ёрдам берилди. Мутахассисликка эга бўлмаган 74 нафар фуқарони касб-ҳунарга йўналтириб, уларни ўз мутахассислиги бўйича махсус сертификатга эга бўлишларига эришилди.
Маҳаллада оилавий тадбиркорликни бошламоқчи бўлган 43 нафар фуқарога имтиёзли кредитлар ажратиш учун тавсияномалар берилди, уларга жами 916,0 млн сўмлик кредит маблағлари тақдим этилди. Бундан ташқари, ёшлар ва аёллар дафтарида рўйхатда турган фуқароларга субсидия маблағлари ҳисобидан асбоб-ускуналар ажратилди. Шунингдек, маҳаллада 13 нафар ҳунарманд шаклланиб, улар “Ҳунарманд” уюшмасига аъзо бўлиш учун субсидиялар олди. Бу каби тадбирлар маҳаллада ишсизликни камайтириш ва тадбиркорликни ривожлантиришга катта таъсир кўрсатди.
– Хорижда меҳнат қилаётган фуқароларни қўллаб-қувватлаш, уларни Ватанга қайтишга ундаш борасида маҳаллангизда қандай ишлар амалга оширилмоқда?
– Хорижда меҳнат қилаётган фуқаролар бўйича маҳалла еттилиги билан ҳамкорликда иш олиб боряпмиз. Хорижга ишлашга кетган 65 нафар фуқаро билан ижтимоий тармоқлар орқали боғланиб, уларнинг хориждаги иш ўринлари, даромад топиш манбалари ва ватанга қайтиб ишлаш истаги бор-йўқлиги ўрганилмоқда. Хорижда даромад топишга қийналаётганларга бу ерда биз олиб бораётган дастурлар ва субсидиялар, бўш иш ўринлари ҳақида маълумотлар беряпмиз. Ватанга қайтган фуқароларга иш бошлаш, тадбиркорлик фаолиятини ривожлантириш учун қўллаб-қувватлаш хизматлари ва тренинглар ташкил этилган. Жорий йилдан Маҳаллага бириктирилган маҳалла банкирлари томонидан уларга кредитлар тақдим этилиб, бизнес фаолиятига йўналиш берилмоқда.
– Ўзбекистонда ҳоким ёрдамчилари фаолиятини такомиллаштириш учун бир неча таклифим бор. Биринчидан, рақамлаштириш ва автоматизация жараёнларини еттилик орқали ишлашнинг самарадорлигини ошириш учун ягона платформадан фойдаланиш муҳим. Масалан, еттилик аъзоларининг ҳар бирига алоҳида платформа ажратилгани боис фуқароларнинг маълумотлари тўлиқ акс этмаётганлиги аҳолининг мурожаатларини тез ва самарали ҳал қилишда бирмунча ноқулайликларни келтириб чиқармоқда.
Иккинчидан, миллий захирага киритилган ҳоким ёрдамчиларига Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат хизматларини ривожлантириш агентлиги томонидан махсус тайёргарлик ва ўқитиш дастурлари йўлга қўйилади. Ўз шахсий ривожланиш режалари устида ишлаб, мунтазам касбий компетенцияларини ошириб борадилар. Улар раҳбарлик ва бошқарув соҳасидаги замонавий билимлар ва кўникмаларга эга. Шу сабаб захирага киритилган ҳоким ёрдамчиларига юқори лавозимларга тайинловда ҳам захирада турмайдиган давлат хизматчиларига нисбатан устуворликни бериш керак. Бу, ўз навбатида, иш фаолиятнинг янада самарали бўлишига ёрдам беради.
– Ҳам ҳоким ёрдамчиси вазифасини бажариш, ҳам аёл киши бўлиб уй ишларини эплаш осон эмас! Бирданига икки масъулиятли вазифа қийинчилик туғдирмаяптими?
Ҳоким ёрдамчиси сифатида фаолият юритиш шарафли бўлиш билан бир қаторда жуда масъулиятли ва оғир вазифа. Бу вазифа нафақат ваколатлар доирасида иш олиб бориш, балки одамлар билан ишлашда уларнинг дардини тинглаш, муаммоларига ечим топиш, кайфиятини кўтариш, маҳалла осойишталигини таъминлашни талаб қилади.
Оила бекаси сифатида уй ишлари ва оилавий масъулиятларимни ҳам эътиборга оламан. Бунда оилавий ёки шахсий ишларнинг барчасини мувофиқлаштириш учун аниқ ва самарали вақт бошқаруви муҳим. Оилавий қўллаб-қувватлаш – бу менинг уй ишларини бажаришимга ёрдам берадиган асосий омиллардан бири. Оилада ҳар бир кишининг ўз роли бор, шунинг учун оила аъзоларим билан ҳамжиҳатликда, вазифаларни ўзаро тақсимлаш уй ишларини осонлаштиради. Масалан, оила аъзоларим овқат тайёрлаш, хонадонни тозалаш ва болаларга қарашда менга ёрдам беришади.
Қанча қийинчилик бўлмасин, оилам ва ишдаги ҳамкасбларим билан биргаликда барча вазифаларни муваффақиятли бажаришни мақсад қилганман. Иш ва оила ҳаётининг орасида тўғри балансни топиш – менинг асосий мақсадларимдан биридир.
– Маҳаллангиз аҳолисининг амалга оширилаётган ислоҳотларга муносабати қанчалик ўзгарди? Яқин келажакда ўз олдингизга қандай янги мақсад ва режалар қўйгансиз?
Маҳалла аҳолисининг амалга оширилаётган ислоҳотларга муносабати ўзгарди, чунки улар амалга оширилаётган ислоҳотларнинг натижасини ўз ҳаётида сезишмоқда. Таълим, иш билан таъминлаш ва инфратузилмани яхшилаш каби соҳалардаги ислоҳотлар аҳоли учун қулайликлар яратмоқда.
Мақсадим – маҳалламиз аҳолисининг ҳаётини яхшилаш, уларга янги имкониятлар яратиш ва йил охирида маҳалламни камбағалликдан холи ҳудудга айлантириш!

– Расскажите коротко о своей профессиональной карьере и о том, как Вы пришли на эту должность? Чем вы занимались раньше? Какие навыки помогают вам эффективно выполнять поставленные перед вами задачи?
— Будучи экономистом, я пришла на эту должность, прежде всего, с намерением досконально изучить свою работу и быть готовым помогать решать проблемы в махалле. Раньше я работала в сфере образования и была учителем, затем заместителем директора, а также занималась страховой деятельностью. Работа в сфере страхования помогла мне развить финансовые и аналитические навыки, а преподавание — работать с людьми, развить терпение и применять теоретические знания на практике. Опыт работы в сфере преподавания и страхования помог мне развить такие важные в моей работе навыки, как стратегическое экономическое мышление, системное управление делами, а также чёткое и понятное общение с людьми.
– Янгихаётский район был образован в 2021 году, как новый район на территории города Ташкента. Здесь реализуется ряд важных реформ по развитию местной инфраструктуры и экономики, обеспечению занятости населения, улучшению социально-экономической ситуации. Сама переехала в махаллю «Хушнуд» этого района в 2021 году и начала работать в соседней махалле «Ёркин хаёт».
Махалля «Ёркин хаёт», в основном, состоит из многоэтажных зданий, в которых имеются 2050 домохозяйств, проживают 5876 жителей и 2522 семьи. Махалля расположена недалеко от транспортных и торговых точек. В ней функционируют школа № 285 и детский сад № 566, которые играют важную роль в поддержке населения в сфере воспитания и образования. В махалле мало производственных предприятий, но более 100 субъектов малого бизнеса, которые оказывают услуги населению. Сфера услуг и малый бизнес играют важную роль в обеспечении занятости жителей и являются драйверами махалли.
В целях улучшения инфраструктуры махалли, мы в 2022 и 2023 годах подавали инициативные проекты в программу «Инициативный бюджет». Благодаря активной работе с местными жителями были выиграны проекты на сумму 100 млн. сумов на ремонт уличного освещения и 170 млн. сумов на установку камер видеонаблюдения. В 2023 году на улицах 16-массива Йулдош в нашей махалле проложен асфальт, но некоторые улицы 17-массива Йулдош ещё требуют ремонта. По этой причине вместе с жителями решили включить работы по асфальтированию в качестве проекта в «Инициативный бюджет» в феврале 2025 года.
– Расскажите подробно об итогах вашей деятельности в 2024 году, каких достигли успехов?
– В 2024 году был предпринят ряд важных шагов по развитию махалли «Ёркин хаёт». Исходя из потребностей населения, на территории махалли открыты 2 оздоровительные клиники и один учебный центр. В результате реализации программ по сокращению безработицы и обеспечению занятости населения в махалле созданы новые рабочие места. Усилена работа по благоустройству махалли, в частности, на территории махалли высажено 300 фруктовых и декоративных деревьев. В целях поддержки малообеспеченных семей в течение года за счёт спонсоров оказана продовольственная и материальная помощь 180 жителям.
Для поддержки предпринимательства реализуются программы, направленные на стимулирование малого и среднего бизнеса. Одним из самых больших достижений 2024 года стало то, что ряд наших граждан, получив льготные кредиты по программе семейного кредитования, расширили свою деятельность и стали представителями частного предпринимательства, малого и среднего бизнеса. В настоящее время они трудоустроили от 5 до 20 безработных в махалле. Через Банк развития бизнеса удалось выделить 100 миллионов беззалоговых кредитов для дальнейшего расширения деятельности 5 нашим предпринимателям, которые работают эффективно, своевременно погашая льготные кредиты.
– Какие приоритетные задачи определены по развитию махалли в этом году? Какие у Вас планы в этом направлении?
– В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 17 января текущего года №ПП-12 будет разработана и реализована программа на основе новых подходов к обеспечению занятости и сокращению бедности в 2025 году. Реализация этих задач имеет большое значение для сокращения бедности и обеспечения благосостояния населения.
Исходя из этих новых подходов, в 2025 году в нашей махалле по результатам переписи населения выявлено 47 безработных граждан, создан их социально-экономический портфель и внесён в базу данных. В настоящее время с этими гражданами проводятся беседы, предпринимаются усилия по обучению тех, кто не имеет квалификации, а также проводится работа с работающими в неформальном секторе, которые в результате становятся самозанятыми или обеспечиваются официальной, высокооплачиваемой работой.
Из 5 граждан, вернувшихся из трудовой миграции, один трудоустроен воспитателем в детском саду № 566 на территории махалли, другой на официальную работу через сайт vacant.argos.uz, а 3 были зарегистрированы в качестве самозанятых в зависимости от вида деятельности, которой они занимались.
– Исходя из Вашего опыта работы помощником хокима, каковы основные причины и факторы, вызывающие бедность в махалле? Что ещё необходимо сделать, чтобы более эффективно снизить уровень бедности?
– Одной из основных причин бедности в махалле является безработица и отсутствие социальной помощи. Отсутствие навыков и необходимых профессий у некоторых слоёв населения также приводит к бедности. В настоящее время в нашей махалле 66 семей находятся в реестре бедных. Нами определены пути оказания им поддержки, которые включают социальную помощь, субсидии, медицинское обслуживание, образование и другие социальные услуги. Семьи, доход которых увеличился за счёт оказания финансовой помощи, исключаются из реестра бедных актом «семёрки».
В нашей стране проводятся системные реформы, направленные на сокращение бедности. Поэтому передовой зарубежный опыт в этом отношении может быть нам полезен. Будучи государственным служащим, в 2023 году я участвовала на семинаре в Китайской Народной Республике на тему «Эффективность государственного управления в развивающихся странах». Полученные знания помогут мне реализовать программы по сокращению бедности на основе китайского опыта. Потому что опыт Китая в экономическом развитии и сокращении бедности известен всему миру и может послужить ценным примером для других стран.
– Можно рассказать подробнее о проводимой в махалле за период Вашей деятельности на посту помощника хокима?
– В махалле «Ёркин хаёт» нам удалось трудоустроить на постоянную работу 451 безработного гражданина. Кроме того, 330 гражданам была оказана помощь в организации самозанятости посредством правовых разъяснений. 74 гражданина без специальности были направлены на профессиональную подготовку и получили сертификаты по специальности.
43 гражданам махалли, желающим наладить семейное предпринимательство, были даны рекомендации на льготное кредитование, им предоставлены кредитные средства на общую сумму 916,0 млн. сумов. Кроме того, гражданам, состоящим, в молодёжной и женской тетради, за счёт субсидируемых средств было выделено оборудование. Также в махалле было стали работать 13 ремесленников, которым были выделены субсидии для вступления в объединение «Хунарманд». Все эти меры оказали существенное влияние на снижение безработицы и развитие предпринимательства в махалле.
– Работу с гражданами, трудящимися за рубежом, мы проводим в сотрудничестве с «семёркой» махалли. С 65 гражданами, выехавшими за границу на заработки, связывались через социальные сети. Если мы узнаем, что им трудно зарабатывать за границей, мы предоставляем им информацию о вакансиях, о программах и субсидиях, которые мы здесь реализуем. Организованы службы поддержки и тренинги для граждан, вернувшихся на родину, для открытия бизнеса. Начиная с этого года банки, прикреплённые к махалле, предоставляют кредиты для предпринимательской деятельности.
– Исходя из практического опыта работы, какие предложения Вы можете дать для совершенствования деятельности помощников хокима в Узбекистане и повышения эффективности их работы?
– У меня есть несколько предложений. Во-первых, важно использовать единую платформу для повышения эффективности работы вместе с «семёркой» в процессах оцифровки и автоматизации. Например, платформы членов «семёрки» махалли созданы у всех по отдельности, поэтому информация граждан не отражается в полной мере, что вызывает некоторые неудобства для быстрого и эффективного решения обращений местных жителей.
Во-вторых, включение в национальный резерв помощников хокимов — для них будут налажены программы специальной подготовки и обучения Агентством по развитию государственных услуг при Президенте Республики Узбекистан. Они постоянно будут повышать свою профессиональную компетентность. При назначении на руководящие должности резервных помощников хокима следует учитывать их приоритет перед не резервными государственными служащими. Это повысит эффективность работы.
– Не сложно совмещать обязанности помощника хокима и, будучи женщиной, заниматься домашними делами?
Работать помощником хокима — это честь, но также очень ответственная и сложная задача, которая требует слушать и слышать обращения людей и помогать им с решением проблем. Как женщина, при выполнении этой задачи я также учитываю свои домашние заботы и семейные обязанности. В этой связи чёткое и эффективное управление временем имеет решающее значение для координации всех семейных и личных дел.
Поддержка семьи — один из главных факторов, помогающих мне справляться с домашними делами. Поэтому помощь друг другу и распределение обязанностей между членами семьи облегчают мне работу по дому. Члены моей семьи вместе помогают готовить еду, убираться в доме и заботиться о детях. Несмотря на возникающие трудности, я стремлюсь успешно выполнить все задачи вместе со своей семьёй и коллегами. И, конечно же, одной из моих главных целей является поиск гармоничного баланса между работой и семейной жизнью.