– Ўзим Самарқанд давлат қишлоқ хўжалик институтини иқтисод мутахассислиги бўйича битирганман. Иш фаолиятимни туманимиздаги Статистика бўлимида бош мутахассис лавозимидан бошлаганман. 2022 йилдан бошлаб “Гулистон” МФЙга тадбиркорликни ривожлантириш, аҳоли бандлигини таъминлаш ва камбағалликни қисқартириш масалалари бўйича ҳоким ёрдамчиси этиб тайинландим. Статистика соҳасида тўплаган иш тажрибам менга ҳоким ёрдамчиси лавозимида ҳам қўл келди.
– “Гулистон” МФЙда 7,5 км ички йўллар мавжуд бўлиб, ҳудудда 1 та умумтаълим мактаби, 8 та мактабгача таълим муассасаси фаолият юритади. Маҳаллада йирик саноат корхоналари мавжуд эмас. Маҳаллада жами 3456 нафар аҳоли истиқомат қилади, шундан 1712 нафари хотин-қизлардир. Маҳалладаги хонадонлар сони 726 та, оилалар сони эса 833 та. Кам таъминланган оилалар сони 18 та.
Ўтган вақт мобайнида маҳалла инфраструктурасини яхшилаш мақсадида, 192 та хонадонга ичимлик суви етказиш, 14 км узунликдаги ички йўлларни шағаллаштириш, 6,5 км зовурларни тозалаш, 1 та трансформатор ва 20 та бетон таянч устуни ўрнатиш ишлари маҳалла фуқаролари ва ҳомийлар ёрдамида амалга оширилди.
– Маҳалладаги ишларни нимадан бошладингиз?
– Дастлаб хонадонма-хонадон юриб, аҳоли билан яқиндан танишдик. Ҳар бир хўжаликнинг иқтисодий аҳволи ва даромад манбалари ўрганилиб, шу асосда аҳоли билан ишлаш бўйича йиллик режалар тузилди. Фуқаролар билан доимий мулоқотни йўлга қўйиш мақсадида Telegram мессенжерида “Гулистон” МФЙ гуруҳи ташкил этилди (ҳозирда аъзолар сони мингдан зиёд). Ушбу гуруҳда маҳалла янгиликлари, тажрибали тадбиркорлар фаолияти, бизнес ғоялар ва ҳудудда амалга оширилаётган ишлар ёритиб борилмоқда. Маҳаллани ҳар томонлама ўрганиш натижасида 726 та хонадон ва 3456 нафар аҳоли тўлиқ хатловдан ўтказилиб, 4 та тоифага ажратилди. Хатлов натижаларига кўра, 1 ва 2-тоифага кирувчи 369 та хонадон билан ишлаш бўйича “Йўл харитаси” ишлаб чиқилди. Шунингдек, таҳлиллар асосида маҳалланинг “ўсиш нуқталари” ва драйвер йўналишлари аниқлаб олинди.
– Маҳалла географик жиҳатдан Самарқанд шаҳри атрофида жойлашганлиги, туман ҳудудида халқаро аҳамиятга эга М-39 йўли ўтганлиги сабабли, хизмат кўрсатиш (хусусан, умумий овқатланиш хизматлари) ва савдо-сотиқ билан шуғулланишга жуда қулай. Шундан келиб чиққан ҳолда асосий драйвер йўналиш сифатида юқоридаги йўналишлар танлаб олинди. Бундан ташқари, ҳудудда паррандачилик, балиқчилик ҳамда чорвачилик йўналишларини ҳам ривожлантириш учун яхши имкониятлар мавжуд.
– Маҳаллангизда хизмат кўрсатиш ва савдо-сотиқни ривожлантириш бўйича яхши тажриба тўпланган экан. Ўтган вақт давомида бу йўналишда қандай натижаларга эришилди?
– Жомбой туманида бугунги кунда хизмат кўрсатиш ва савдо-сотиқ фаолиятини йўлга қўйган 400 нафардан ортиқ тадбиркор мавжуд бўлиб, жумладан, туманнинг “А.Қурбонов”, “Назар” ва “Самарқанд” маҳаллалари балиқчиликка ихтисослашган. Юқорида кўрсатилган маҳаллаларда балиқчилик билан шуғулланиш учун ер майдонлари мавжуд бўлиб, йилдан йилга балиқчилик билан шуғулланувчи тадбиркорлар сони кўпайиб бормоқда. Бугунги кунга қадар 140 та хонадонга балиқхона, 46 та хонадонга иссиқхона қуриб берилди.
Шу билан бирга, тадбиркорлар томонидан ҳудудий иқлим шароитига мос бизнес турларини янада ривожлантиришга катта эътибор қаратилмоқда. Асосий мақсадимиз – тадбиркорларни кўпайтириш ва аҳоли даромадларини оширишдан иборат.
– Маҳаллангизда ишсизлик муаммоси қандай ҳал этилмоқда? Бунга мисоллар келтира оласизми?
– Аҳоли бандлигини таъминлаш масаласи доимий диққат марказимизда турибди. Хусусан, 2022–2024 йиллар давомида жами 282 нафар ишсиз фуқаронинг бандлиги таъминланди: уларнинг 207 нафари текстиль, 15 нафари умумий овқатланиш ва яна 60 нафари бошқа йўналишдаги маҳаллий корхоналарга ишга жойлаштирилди.
Шунингдек, 64 та оилага тикув машиналари ажратилиб, 198 нафар фуқаро ўзини ўзи банд қилиш орқали даромад манбаига эга бўлди. Тадбиркорликни ривожлантириш мақсадида маҳалла фуқароларига жами 110 та кредит ажратилди.
Шу жумладан, хизмат кўрсатиш йўналишида 8 нафар, чорвачилик учун 6 нафар ва кичик тикувчилик цехи очиш учун 3 нафар фуқарога имтиёзли кредитлар берилди. Натижада ҳудудда 3 та ўрдакчилик хўжалиги, 2 та умумий овқатланиш шохобчаси ҳамда 54 та янги тадбиркорлик субъекти (ЯТТ, оилавий ва хусусий корхоналар) ташкил этилди
– 2025 йилнинг ўтган даврида маҳаллада амалга оширилган ишлар ҳақида батафсилроқ сўзлаб берсангиз. Ишсизларни иш билан таъминлаш, касбга ўқитиш, тадбиркорликни, аҳолининг кам таъминланган қатламини қўллаб-қувватлаш, маҳаллаларни ободонлаштириш бўйича қандай ютуқларга эришилди?
– Ҳоким ёрдамчисининг ташаббуси ва кўмаги орқали жами 37 та янги тадбиркорлик субъекти давлат рўйхатидан ўтказилди.
Оилавий тадбиркорликни ривожлантириш дастурлари доирасида 2 млрд. 215 млн. сўмлик 145 та ариза келиб тушган бўлиб, 1 млрд. 575 млн. сўмлик 52 та лойиҳага тавсиянома берилди ва амалга оширишга йўналтирилди. Жорий йилда Бандликка кўмаклашиш жамғармаси ҳисобидан 6 нафар фуқарога 6 млн. сўм субсидия ажратилди.
Маҳалладаги касб-ҳунарга ўқиш истаги бўлган фуқароларнинг рўйхати шакллантирилиб, 59 нафар фуқаро янги, меҳнат бозорида талаб юқори бўлган касбларга ўқишга жалб этилди.
Ҳоким ёрдамчисининг кўмаги билан маҳалладаги 321 нафар ишсиз фуқаронинг бандлиги таъминланди.
Кам даромадли ишсиз фуқароларнинг 6 нафари ҳақ тўланадиган жамоат ишларига жалб қилинди. 43 нафар фуқаро хорижда ишлаш учун шартнома асосида ишга юборилди.
– Ҳоким ёрдамчиси сифатидаги тажрибангизга таянган ҳолда, сизнинг фикрингизча, маҳаллангизда камбағаллик ҳолатларини келтириб чиқарувчи асосий сабаб ва омиллар нимада? Ҳудудингиз аҳолиси ўртасида камбағаллик даражасини янада самарали камайтириш учун қўшимча нима ишлар қилиш керак?
– Камбағалликнинг келиб чиқиш сабаблари ҳар бир хонадонда турличадир. Тажрибам ва кузатишларимга таяниб айтсам, маҳалламиздаги камбағалликнинг асосий омили – фуқароларда аниқ касб-ҳунар кўникмаларининг йўқлиги ва бунинг оқибатида доимий иш жойига эга эмаслигидир. Ушбу муаммони бартараф этиш мақсадида кичик бизнес ва тадбиркорликни ривожлантиришда илғор халқаро тажрибаларни қўллаш ҳамда янги иш ўринлари яратиш устида тизимли иш олиб боряпмиз.
– Ҳоким ёрдамчиси сифатида фаолият юритган даврингизда маҳаллангизда тадбиркорликни ривожлантириш борасида амалга оширилган ишлар ҳақида батафсил маълумот берсангиз. Шу вақт ичида нечта янги корхона барпо этилиб, нечта якка тартибдаги тадбиркор иш билан таъминланди?
– Менинг ташаббусим билан қиймати 220 млн сўмлик, йиллик қуввати 100 минг дона эркаклар мавсумий кийимларини ишлаб чиқаришга мўлжалланган “Мамаюсупов Машраб” оилавий корхонаси фаолияти йўлга қўйилди. Натижада 22 нафар ишсиз фуқаронинг доимий бандлиги таъминланди. Шунингдек, якка тартибдаги тадбиркор Эргашева Ситора Комил қизи томонидан қиймати 200 млн. сўмлик миллий ширинликлар ишлаб чиқариш лойиҳаси амалга оширилиб, яна 4 та янги иш ўрни яратилди. Бундан ташқари, маҳалладаги мавжуд 3 та юридик корхона томонидан умумий овқатланиш шохобчалари ташкил этилиши ҳисобига 9 нафар фуқаро иш билан таъминланди.
Фаолиятим давомида хотин-қизларни қўллаб-қувватлашга алоҳида эътибор қаратмоқдаман. Хусусан, жорий йилда “Аёллар дафтари”га киритилган 7 нафар хотин-қизга тадбиркорлигини бошлаш учун имтиёзли кредитлар ажратилди ва уларнинг ўзини ўзи банд қилишига эришилди.
– Мамлакатимизда ҳоким ёрдамчилари ўз вазифаларини тўкис бажаришлари учун барча зарур шарт-шароитлар яратилган, деб айта оламан. Шундай бўлса-да, иш фаолиятимиз самарадорлигини янада ошириш учун ҳоким ёрдамчиларининг тадбиркорлик ташаббусларини қўллаб-қувватлаш бўйича ваколатларини янада кенгайтириш мақсадга мувофиқ бўларди.
– Маҳаллангиз аҳолисининг амалга оширилаётган ислоҳотларга муносабати қанчалик ўзгарди?
– Энг асосийси, маҳалла даражасида ҳоким ёрдамчилари ҳамда маҳалла “еттилиги” фаолияти орқали амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар натижасида аҳолининг дунёқараши аста-секин ўзгариб бормоқда. Кишиларда тадбиркорлик билан шуғулланиш, ўз даромадларини оширишга интилиш ва ишонч пайдо бўлди. Буни тадбиркорликнинг у ёки бу тури билан шуғулланиш истагида бўлган фуқаролардан тушаётган мурожаатлар сони кун сайин ортиб бораётганлигидан ҳам кўришимиз мумкин.
Қисқача қилиб айтганда, ҳоким ёрдамчилари институти, “маҳаллабай” ишлаш тизими мамлакатимиздаги бунёдкорлик ишларининг ажралмас бўғинига айланиб улгурди. Бу ишга мен ҳам ҳисса қўшаётганимдан хурсандман!

– Расскажите коротко о своей профессиональной карьере и о том, как Вы пришли на эту должность? Чем занимались раньше? Какие навыки помогают эффективно выполнять поставленные перед вами задачи?
– Я окончил Самаркандский государственный сельскохозяйственный институт по специальности «экономика». Свою деятельность начал в качестве главного специалиста в отделе статистики нашего района. С 2022 года назначен помощником хокима по развитию предпринимательства, обеспечению занятости населения и сокращению бедности в МСГ «Гулистон». Мой опыт работы в области статистики также пригодился мне на должности помощника хокима.
– Расскажите подробно о местоположении вашей махалли, имеющихся там объектах инфраструктуры (дороги, школа, детский сад, поликлиника, промышленные предприятия), возможностях трудоустройства населения?
– В МСГ «Гулистон» проложено 7,5 км внутренних дорог, действуют 1 средняя школа и 8 дошкольных учреждений. Крупных промышленных предприятий в махалле нет. Всего в махалле проживает 3456 человек, из них 1712 женщин. Количество домохозяйств в махалле составляет 726, а количество семей — 833. Количество малообеспеченных семей — 18.
В целях улучшения инфраструктуры махалли с помощью жителей и спонсоров питьевой водой было обеспечено 192 домохозяйства, засыпано гравием 14 км внутренних дорог, очищено 6,5 км дренажных каналов, установлен 1 трансформатор и 20 бетонных опорных столбов.
— С чего Вы начали работу в махалле?
– Первым делом, я обошёл каждый дом и познакомился с жителями махалли, изучил экономическое состояние и источники доходов каждого домохозяйства, исходя из этого составил годовые планы работы с населением. Для поддержания постоянной связи с гражданами мы открыли группу «Гулистон» в мобильном приложении Телеграм. В настоящее время число участников группы превышает тысячу. Наряду с новостями махалли, этот канал освещает деятельность опытных предпринимателей, бизнес-идеи и практическую работу, проводимую в регионе.
В результате всестороннего изучения махалли была проведена полная опись 3456 жителей и 726 домохозяйств, которые были разделены на 4 категории. На основе результатов этой описи была разработана «дорожная карта» для работы с 369 домохозяйствами, относящимися к категориям 1 и 2. Исходя из результатов изучения мы также определили точки роста и драйвер-направления махалли.
– Каковы основные драйверы экономического развития махалли? Почему были выбраны именно эти направления? Что делается для ускорения развития выбранных направлений?
– Благодаря тому, что махалля географически расположена рядом с городом Самаркандом и через территорию района проходит международный автомагистраль М-39, здесь имеются хорошие возможности для предоставления услуг (особенно услуги общественного питания) и ведения торговли. Исходя из этого, вышеуказанные направления были выбраны в качестве основных драйверов. Кроме того, наш регион также подходит для развития птицеводства, рыболовства и животноводства.
– В вашей махалля накоплен хороший опыт по развитию сферы услуг и торговли. Каких результатов удалось достичь в этом направлении за прошедшее время?
– В Джамбайском районе в настоящее время насчитывается более 400 предпринимателей, открывших предприятия сферы услуг и торговли, в том числе махалли «А.Курбонов», «Назар» и «Самарканд» специализируются на рыболовстве. В вышеуказанных махаллях также имеются возможности для развития рыбоводства, и число предпринимателей, работающих в этом направлении, ежегодно увеличивается. На сегодняшний день построены рыбные пруды для 140 домохозяйств и теплицы для 46 домохозяйств.
При этом предприниматели уделяют большое внимание дальнейшему развитию видов бизнеса, подходящих для региональных климатических условий. Наша главная цель — увеличение числа предпринимателей и повышение доходов населения.
— Как решается проблема безработицы в махалле? Можете привести примеры?
– Этот вопрос всегда находится в центре моего внимания. В частности, в 2022-2024 годах 207 безработных были трудоустроены на текстильные предприятия, 15 — на предприятия общественного питания, и еще 60 безработных — на местные предприятия других направлений. Также, с целью обеспечения занятости населения, 64 семьи были обеспечены швейными машинками, а 198 граждан обеспечили свои доходы через самозанятость.
Кроме того, жителям махалли было выделено в общей сложности 110 кредитов, из которых 8 граждан получили льготные кредиты на оказание услуг, 6 — на приобретение скота и 3 — на открытие небольшого швейного цеха. Также были созданы 3 утиные фермы, 2 предприятия общественного питания, 54 индивидуальных, семейных и частных предприятия.
– Расскажите подробно о работе, проделанной в махалле в 2025 году. Каких успехов удалось добиться в плане трудоустройства безработных, профессиональной подготовки кадров, поддержки предпринимательства и малообеспеченных слоев населения, благоустройства махалли?
– Всего по моей инициативе и при моем содействии было зарегистрировано 37 новых субъектов предпринимательства. В рамках программ развития семейного предпринимательства было получено 145 заявок на сумму 2 миллиарда 215 миллионов сумов, были выданы рекомендации по 52 проектам на сумму 1 миллиард 575 миллионов сумов, которые были направлены на реализацию. В этом году 6 миллионов сумов субсидий были выделены 6 гражданам из Фонда содействия занятости.
В целом была обеспечена занятость 321 безработных граждан, 6 безработных граждан с низким доходом были вовлечены в оплачиваемые общественные работы, а 43 гражданина были направлены на работу за границу по контракту. Также был сформирован список жителей махалли, желающих получить профессиональное образование, и 59 граждан были вовлечены в обучение по новым востребованным на рынке труда профессиям.
– Исходя из вашего опыта работы помощником хокима, каковы основные причины и факторы, вызывающие бедность в вашей махалле? Как вы думаете, что необходимо сделать ещё для дальнейшего снижения уровня бедности в регионе?
– Причины бедности могут быть разными для каждой семьи. Исходя из собственного опыта могу сказать, что главной причиной бедности в нашей махалле является отсутствие у некоторых жителей какой-либо профессии, а следовательно, и постоянной работы. Для устранения подобных ситуаций мы работаем над использованием международного опыта в развитии малого бизнеса и предпринимательства, а также в создании новых рабочих мест.
– Можете предоставить подробную информацию о мероприятиях, проводимых по развитию предпринимательства в махалле за период вашей деятельности на посту помощника хокима. Сколько за это время было создано новых предприятий и сколько индивидуальных предпринимателей трудоустроено?
– По моей инициативе было создано производственное предприятие «Мамаюсупов Машраб О/К» стоимостью 220 миллионов сумов, способное производить 100 тысяч единиц мужской сезонной одежды в год, что послужило обеспечению постоянной занятости 22 безработных граждан.
Индивидуальный предприниматель «Эргашева Ситора Комил кизи» запустила проект стоимостью 200 миллионов сумов по производству национальных сладостей, обеспечив постоянное трудоустройство еще 4 безработным гражданам. Одновременно 3 юридических лица открыли в махалле точку общественного питания и обеспечили этим занятость 9 безработных граждан.
В своей деятельности я также уделяю особое внимание обеспечению занятости женщин. В частности, в этом году 7 женщинам, включенным в «Женскую тетрадь», были предоставлены кредиты на льготных условиях для начала предпринимательской деятельности, и сегодня эти женщины сами обеспечивают свою занятость.
– Исходя из практического опыта работы помощником хокима, какие предложения Вы можете дать по дальнейшему усовершенствованию деятельности помощников хокима в Узбекистане и повышению эффективности их работы? Какая помощь вам нужна как помощнику хокима?
– Могу сказать, что в нашей стране созданы все необходимые условия для того, чтобы помощники хокима в полной мере выполняли свои обязанности. Однако для дальнейшего повышения эффективности нашей деятельности было бы целесообразно расширить полномочия помощников хокима по поддержке предпринимательских инициатив.
— Насколько изменилось отношение жителей махалли к проведенным реформам?
– Самое главное, что в результате масштабных реформ, проводимых в разрезе махалли посредством деятельности махаллинской «семерки», постепенно меняется мировоззрение населения. У людей возросла уверенность в себе и желание заниматься предпринимательством, увеличивать свой доход. Это видно и по тому, что количество обращений от граждан, желающих заняться тем или иным видом бизнеса, растет с каждым днем.
Подводя итоги необходимо сказать, что институт помощников хокима, система работы «махаллабай» стали неотъемлемой частью созидательной работы в нашей стране. Я рад что тоже вношу свой вклад в эту работу!