Ҳоким ёрдамчилари – халқ орасида (“Фозил Йўлдош” МФЙ)
Бу вазифага келишдан аввал Булунғур туманидаги 2-сон касб-ҳунар мактабида ишлаб чиқариш таълими бўйича директор ўринбосари бўлиб ишлаганман. Маҳаллада ишсиз фуқароларни касб-ҳунарга ўқитиш, бирон бир касбни эгаллашлари учун зарур бўладиган билим ва кўникмалар ҳамда тўғри йўналиш беришда ўқитувчилик тажрибам қўл келди. Одамларда тадбиркорлик кўникмаларини шакллантириш учун эса мутахассислигим иқтисодчи экани ёрдам берди.
Одатда, бирор ишни бошлаш қийин туюлади. Бошлаб олгандан кейин жараёнга тушасиз ва ўз устингизда ишлай бошлайсиз, қийинчиликларни ҳам секин-аста енгишга ўрганасиз. Менда ҳам шундай бўлган. Умумий ҳолатни ўрганиш учун уйма-уй юриб хатлов ўтказдик. Шундан кейин хатлов натижасида аниқланган муаммолар ечими устида тизимли ишлар бошланди. Муаммоларни ҳал қилиш бўйича икки йилга мўлжалланган чора-тадбирлар режасини тузиб, босқичма-босқич ишладим. Баъзи масалаларда юқори ташкилотларга тегишли тартибда хат чиқариб, ечим топишга ҳаракат қилдик. Ҳозирда муаммолар ечилиб, тадбиркорлар сони ортмоқда, янги иш ўринлари яратилмоқда ва ишсизлар сони камаймоқда.
Маҳалламиз туман марказидан 18 км узоқликда жойлашган. Унда 1 338 та хонадон мавжуд. Аҳоли сони 7 175 нафарни ташкил этади. МФЙ ҳудудида 27 та асосий кўча бўлиб, асосий қисми асфальт қилинган. Ижтимоий соҳа объектларидан 3 та мактаб, 1 та мусиқа ва санъат мактаби, 2 та болалар боғчаси мавжуд. Аҳолининг аксарияти деҳқончилик билан шуғулланади. Маҳалламиз фуқаролари асосан томорқада ва ижара ер майдонларида помидор экади. Маҳалламиз ҳудудида 2024 йилда помидор бозори очдик. У ердан республикамизнинг барча ҳудудларига помидор етказиб берилади. Ундан ташқари “Янгийўл агро стар” МЧЖ билан ҳамкорликда табиий қуёш нурида помидор қуритилиб, помидор қоқи тайёрлаш йўлга қўйилди. Бунинг натижасида 150 нафар маҳалла хотин-қизлари ва ёшлар учун мавсумий иш ўринлари яратилди. Маҳалламиз фуқаролари ва “Навобот” наслли парранда фермер хўжалиги билан ҳамкорликда паррандачилик йўлга қўйилган бўлиб, фермер хўжалиги 1 кунлик жўжаларни ва ем маҳсулотларини бепул етказиб беради. Фуқаролар ўз хонадонида жўжаларни 40 кун давомида боқиб, етилган паррандани фермер хўжалигига қайтариб сотади. Ишсиз фуқароларимизнинг бандлигини шу каби кооперация усулида таъминлаб келяпмиз. Бундан ташқари, маҳалламиз ҳудудида ишсиз фуқароларга камбағалликни қисқартириш ва бандлик бўлими томонидан субсидия эвазига берилган асбоб-ускуналар тўпланган “Тадбиркорлик маркази” ташкил этилган бўлиб, ҳозирги кунда 6 та йўналишда фаолият юритиб келмоқда.
Уй хўжаликларини ўрганиш натижасида аҳолининг кўникмаларидан фойдаланган ҳолда хонадонларда кичик ишлаб чиқаришлар ташкил этиш мумкинлиги ва бу орқали катта натижаларга эришиш мумкинлигини кўрдим. Масалан, маҳаллада етиштирилган сут маҳсулотларини хонадонларнинг ўзида қайта ишлаш, иссиқхона ташкил этиш, паррандачилик, чорвачилик каби йўналишларни кенгайтириш ва янгилик олиб кириш эвазига аҳолининг йиллик даромадини ошириш мумкин.
Маҳалламизнинг асосий драйвери деҳқончилик, помидор етиштириш ва шу йилдан бошлаб уни помидор қоқи шаклида қуритиш бўлса, эндиликда маҳалла драйверлари қаторига туризм ва хизмат кўрсатиш соҳаларини ҳам киритмоқдамиз. Масалан, МФЙда машҳур халқ бахшиси Фозил Йўлдош ўғлининг музейи мавжуд. Ушбу музейга келувчилар учун битта кўчани танлаб олдик. Ушбу кўчани туну-кун хизмат кўрсатиш кўчасига айлантириш бўйича лойиҳа ишлаб чиқилмоқда. Кўчадаги барча хонадонларда савдо дўконлари, овқатланиш нуқталари ва турли хизмат кўрсатиш шохобчалари ташкил қилинади. Ҳозирги кунда ушбу кўча ариқларига тўлиқ бетон лотоклари ўрнатилди, кўча қайта асфальт қилинмоқда. Кўчада тадбиркорлик субъектлари жойлаштирилиб, иш фаолияти бошланмоқда.
– Маҳаллангизда тадбиркорликни ривожлантириш учун қандай имкониятлар мавжуд? Ҳоким ёрдамчиси сифатида фаолият юритган даврингизда маҳаллангизда тадбиркорликни ривожлантириш борасида амалга оширилган ишлар ҳақида батафсил маълумот берсангиз. Шу вақт ичида нечта янги корхона барпо этилиб, нечта якка тартибдаги тадбиркорлар иш билан таъминланди?
Маҳалламизда тадбиркорликни ривожлантириш учун барча имкониятлар мавжуд. Авваламбор, маҳалланинг жойлашуви қулай бўлиб, Жиззах вилоятининг Бахмал туманига ўтувчи йўл унинг марказидан ўтади ва бу тадбиркорлик учун анча қулайлик яратади. Бир кунда маҳалла марказидан ўтувчи йўловчилар ҳисобига кўчанинг асосий қисмида янги тадбиркорлик субъектлари фаолиятини йўлга қўйиб келяпмиз. Бундан ташқари, саноат йўналишида хонадонларда шлакоблок, фасад плитаси, пеноблок, гипс блок каби қурилиш материалларини ишлаб чиқарувчи тадбиркорлик субъектлари ташкил этилди. Ҳозирги кунда маҳаллада кичик бизнес субъектлари 22 та, якка тартибдаги тадбиркорлар 62 та, савдо ва хизмат кўрсатиш 49 та ва ишлаб чиқариш субъектлари сони 6 тани ташкил этади. Маҳалламизда тадбиркорликни ривожлантириш учун Халқ банки, Миллий банк, Бизнесни ривожлантириш банкининг ҳудудий бўлимлари билан ҳамкорликда ишлар олиб борилмоқда. Ушбу тадбиркорлик субъектларида ҳозирги кунда 450 нафардан ортиқ фуқаро ишлаб келмоқда. Бундан ташқари, 2025 йил бошидан ҳозирги кунга қадар маҳалла ҳудудида аҳоли хонадонларида 60 та микролойиҳа амалга оширилди. Бу орқали ҳудудда истиқомат қилувчи 120 нафар фуқаронинг бандлиги таъминланди.
2025 йилда ёшлар бандлигига алоҳида эътибор қаратилди ва бу борада Алоқабанк билан ҳамкорликни йўлга қўйдик. Натижада, маҳалламиз ёшларидан 24 нафарини касбга ўқитиб, кейинчалик уларга банк томонидан ўз тадбиркорлик лойиҳаларини амалга оширишлари учун 100 млн. сўмгача бўлган суммада гаровсиз имтиёзли кредитлар ажратилишида амалий ёрдам берилди. Ҳозирда ушбу ёшларнинг бандлиги таъминланди ва тадбиркорлик фаолияти билан шуғулланмоқда. Масалан, Бегали Усмоновга автомобилларга техник хизмат кўрсатиш йўналишини ривожлантириш учун 100 млн. сўм, Меҳрож Суюновга юк ташиш йўналишида тадбиркорлик қилиш учун 32 млн. сўмлик имтиёзли кредитлар ажратилди.
– Ҳоким ёрдамчиси сифатидаги тажрибангизга таянган ҳолда, айтинг-чи, маҳаллангизда камбағаллик ҳолатларини келтириб чиқарувчи асосий сабаб ва омиллар нимада? Сизнингча, ҳудудингиз аҳолиси ўртасида камбағаллик даражасини янада самарали камайтириш учун қўшимча нима қилиш керак?
Маҳаллада ишсизликни қисқартиришнинг асосий йўли тадбиркорликка ўргатиш, бирон бир касб-ҳунарга ўқитиш, томорқадан самарали фойдаланиш ва хонадонларда кичик ишлаб чиқаришни ташкил қилиш кабилардир. Қайси йўналиш бўлмасин, юқорида келтирилган йўл билан борилса, ишсизлик қисқаради, аҳоли даромадлари ошади. Бунинг учун маҳаллаларда янги технологиялар намуналари мавжуд бўлган, улар тўғрисида доимий маълумотлар олиш мумкин бўлган тадбиркорлик марказлари ташкил этилиши керак, деб ўйлайман. Умуман, маҳалладаги ички имкониятлардан унумли фойдаланиш керак.
– Тажрибамдан келиб чиқиб айтадиган бўлсам, одамлар маҳалладаги ҳоким ёрдамчисини кўпроқ тадбиркорлик билан боғлиқ масалаларда излашади, мурожаатларнинг кўпчиги ҳам шу мазмунда. Биз уларга бу масалаларда максимал ёрдам беришга ҳаракат қиламиз.
– Ўзбекистонда ҳоким ёрдамчилари фаолиятини янада такомиллаштириш ва иш самарадорлигини ошириш бўйича қандай таклифлар бера оласиз? Ҳоким ёрдамчиси сифатида сизга қандай ёрдам керак?
Биринчи навбатда, ҳоким ёрдамчиларининг билимини ошириб бориш учун малака курслари ташкил қилиниши зарур. Шунингдек, ҳоким ёрдамчилари ўз тажрибаларини бошқаларга ўргатиши учун уларни бошқа ҳудудларга сафарларга юбориш ҳам мақсадга мувофиқ бўларди. Ҳоким ёрдамчилари янги чиқаётган техника ва технологиялардан ҳам яхши хабардор бўлишлари керак. Бунинг учун махсус методик қўлланмалар, дастурлар лозим.
Агарда менда шундай имконият бўлганида, уй хўжаликларининг имкониятларидан келиб чиқиб, аввал хонадонларни, сўнгра ҳар бир кўчани бирон бир тадбиркорлик йўналишига ихтисослаштирган бўлардим. Бу йўналишда узоқ муддатли имтиёзли кредитларни лойиҳаларнинг масштабига қараб расмийлаштириш, мураккаб йўналишдаги ишлаб чиқариш соҳаларига ссудалар орқали молиялаштиришни йўлга қўйган бўлардим. Бу эса, ўз навбатида, тадбиркорлик кўламини оширишга имкон бериши мумкин.
Яқин келажакда, яъни 5 йилдан сўнг маҳалламизда туризм, хизмат кўрсатиш соҳаси билан биргаликда помидор етиштириш ва уни саноат усулида қайта ишлаш кенг йўлга қўйилишига ишонаман. Ҳозирги кундаги ҳолатдан тубдан фарқ қилувчи замонавий технология ва техникалар ёрдамида маҳсулот етиштириш ва уни қайта ишлаш, бу орқали маҳалла бренди яратилиб, бу тажриба нафақат Ўзбекистонда, балки хорижда ҳам қизиқиш уйғотади, деб ўйлайман. Ҳозирги ҳаракатларимиз шу натижага эришишга қаратилган.
Ҳоким ёрдамчиси бўлиб ишлаш давомида мен ўзим учун жуда кўп янги соҳаларни ўргандим, чунки ушбу лавозим мажбуриятининг кўп йўналишли эканлиги кишига катта тажриба беради. Одамлар билан мулоқот қилиш, уларни тинглаш ва муаммоларини ҳал қилишга кўмаклашиш ҳамда бунинг ижобий натижасини кўриш кишига янада куч-ғайрат бағишлайди. Келажакда ўз билим ва тажрибамдан кенг фойдаланган ҳолда ҳоким ёрдамчилари орасида етакчиларидан бири бўлишимга ишонаман.

– Расскажите коротко о своей профессиональной карьере и о том, как Вы пришли на эту должность? Какие навыки помогают вам эффективно выполнять поставленные перед вами задачи?
- Я работаю помощником хокима Булунгурского района Самаркандской области в МСГ «Фозил Йулдош». До этого был заместителем директора по производственному обучению в профессиональной школе №2 Булунгурского района. Опыт, полученный мной в преподавательской деятельности, пригодился мне в работе по обучению безработных граждан махалли, дав им направление для получения необходимых знаний и навыков для получения профессии. А моя специальность «экономист» позволяла способствовать формированию у людей предпринимательских навыков.
– Обычно всякая работа поначалу кажется сложной. Стоит только начать, как втягиваешься в процесс, начинаешь работать над собой и постепенно преодолеваешь трудности. Так случилось и со мной. Мы провели опрос домохозяйств, чтобы изучить общую ситуацию. После этого началась системная работа по решению проблем, выявленных в результате опроса. Я составил план действий по решению всех выявленных проблем и работал над их решением шаг за шагом. Мы пытались найти решения имеющихся вопросов, отправляя письма в вышестоящие организации в соответствующем порядке. В настоящее время проблемы решаются, число предпринимателей растёт, создаются новые рабочие места, число безработных сокращается.
– Расскажите подробно о вашей махалле, имеющихся там объектах инфраструктуры (дороги, школа, детский сад, поликлиника, промышленные предприятия), возможностях трудоустройства населения?
– Наша махалля находится в 18 км от районного центра и насчитывает 1338 домохозяйств. Население составляет 7175 человек. На территории МСГ расположены 27 основных улиц, большинство из которых асфальтированы. Из объектов социальной сферы есть 3 школы, музыкальная и художественная школа, 2 детских сада.
Большинство населения занимается земледелием. Жители нашей махалли в основном выращивают помидоры на собственных огородах и арендованных землях. В 2024 году на территории махалли открыли рынок помидоров. Оттуда помидоры поставляются во все регионы республики. Кроме того, совместно с ООО «Янги йул агро стар» естественным путём под солнцем сушат помидоры, так налажено производство сушёных помидоров. В результате создано 150 сезонных рабочих мест для женщин и молодежи махалли.
Совместно с жителями нашей махалли и птицеводческой фермой «Навобот» налажено птицеводство. Фермерское хозяйство бесплатно предоставляет суточных цыплят и кормовые продукты. Жители выращивают цыплят у себя дома в течение 40 дней и продают подросших птиц обратно на ферму. Благодаря этой кооперации мы обеспечиваем работой безработных.
Кроме того, на территории нашей махалли создан «Центр предпринимательства», где собрано оборудование, предоставленное безработным в обмен на субсидии отделом по сокращению бедности и занятости. В настоящее время центр работает в шести направлениях.
– Какие новые экономические возможности Вы выявили в результате опроса домохозяйств?
– В результате изучения я увидел, что можно организовать мелкое производство в домохозяйствах, используя навыки населения, и добиться за счёт этого больших результатов. Например, перерабатывая в самих домохозяйствах изготовленную в махалле молочную продукцию, создавая теплицы, расширяя такие направления, как птицеводство и животноводство, а также внедряя инновации, можно увеличить годовой доход населения.
– Каковы основные драйверы экономического развития махалли? Почему были выбраны именно эти направления? Что делается для ускорения развития выбранных направлений?
– Если основным драйвером развития нашей махалли является земледелие, выращивание томатов и сушка помидоров, то теперь мы включаем в число драйверов развития махалли туризм и сферу услуг. В МСГ есть музей известного народного сказителя Фозиля Йулдош угли. Мы выбрали одну улицу для посещения этого музея. Разрабатывается проект по превращению её в улицу круглосуточного обслуживания. Во всех домах на улице будут созданы магазины, места общественного питания и различные точки услуг. В настоящее время на каналах этой улицы полностью уложены бетонные лотки, а сама улица заново заасфальтирована. На ней расположены субъекты предпринимательства, которые уже начали свою деятельность.
– Расскажите о мероприятиях по развитию предпринимательства в махалле за период вашей деятельности на посту помощника хокима. Сколько за это время было создано новых предприятий и сколько индивидуальных предпринимателей трудоустроено?
– В нашей махалле есть все возможности для развития предпринимательства. Прежде всего, удобное расположение махалли, через её центр проходит дорога в Бахмальский район Джизакской области по которой в день проезжают очень много людей, что создаёт значительные удобства для предпринимателей. Поэтому на основной части этой улицы мы создаём новые субъекты бизнеса. Кроме того, в промышленном направлении созданы субъекты предпринимательства по производству строительных материалов, таких как шлакоблоки, фасадные плиты, пеноблоки, гипсовые блоки.
Совместно с региональными отделами Халк банка, Национального банка и Банка развития бизнеса ведётся работа по развитию предпринимательства. В настоящее время в махалле функционируют 22 субъекта малого бизнеса, 62 индивидуальных предпринимателя, 49 субъектов торговли и услуг и 6 производственных предприятий. Сегодня в данных субъектах предпринимательства работают более 450 граждан. Кроме того, с начала 2025 года по настоящее время в жилых массивах махалли реализовано 60 микропроектов, что позволило обеспечить занятостью 120 жителей региона.
– Был ли случай, когда Вы поддержали нуждающуюся семью или молодого предпринимателя и конкретно изменили их жизнь.
– В 2025 году особое внимание уделяется занятости молодёжи, в связи с чем мы наладили сотрудничество с Алокабанком. В результате 24 молодых жителя махалли прошли профессиональное обучение, а в дальнейшем банк оказал им практическую помощь в выделении беззалоговых льготных кредитов на сумму до 100 миллионов сумов для реализации их предпринимательских проектов. В настоящее время эти люди занимаются предпринимательской деятельностью. Например, Усмонову Бегали выделено 100 миллионов сумов на развитие технического обслуживания автомобилей, а Суюнову Мехрожу – льготные кредиты в сумме 32 миллиона сумов на предпринимательство в сфере грузоперевозок.
– Каковы, по-вашему мнению, основные причины и факторы, вызывающие бедность в махалле? Что необходимо сделать ещё для дальнейшего снижения уровня бедности в регионе?
– Основным путём сокращения безработицы в махалле является обучение предпринимательству, профессиональная подготовка, эффективное использование приусадебного участка и организация малого производства в домохозяйствах. Следуя этим направлениям, безработица сокращается, а доходы населения возрастают. Для этого, по-моему мнению, необходимо также создавать в махаллях центры предпринимательства, где будут представлены образцы новых технологий и где можно будет постоянно получать информацию о них. Необходимо эффективно использовать внутренние возможности махалли.
– С какими проблемами к вам чаще всего обращаются люди?
– Исходя из своего опыта, могу сказать, что люди чаще всего обращаются к помощнику хокима по вопросам, связанным с предпринимательством, и большинство обращений происходит именно в этом контексте. Поэтому мы стараемся оказывать им максимальную помощь в этих вопросах.
– Какие предложения Вы можете дать по дальнейшему усовершенствованию работы помощников хокима в Узбекистане и повышению эффективности их работы?
– В первую очередь, необходимо организовать курсы повышения квалификации для помощников хокима. Также целесообразно отправлять помощников хокима в другие регионы для передачи опыта. Помощники хокима также должны быть хорошо осведомлены о новейших технологиях и профессиональных техниках. Для этого необходимы специальные методические пособия и программы.
– Если бы у вас не было ограничений по бюджету, времени и ресурсам, какой проект Вы бы реализовали в махалле?
— Если бы у меня была такая возможность, то, я бы сначала дифференцировал дома, а затем каждую улицу в определённом бизнес-направлении. При этом наладил оформление долгосрочного льготного кредитования в зависимости от масштаба проектов, финансирование через ссуды сложных производственных отраслей. Это, в свою очередь, может позволить увеличить масштабы предпринимательства.
– Какие новые цели и планы Вы поставили перед собой по развитию махалли в 2025 году? Как, по-вашему мнению, будет выглядеть махалля, в которой Вы работаете, через 5 лет?
– Я верю, что в ближайшем будущем наряду со сферами туризма и услуг в нашей махалле широко будет развиты выращивание и промышленная переработка помидоров. Уверен, что производство и переработка продукции с использованием современных технологий и техники, принципиально отличающихся от нынешних возможностей, создадут бренд махалли и вызовут интерес к этому опыту не только в Узбекистане, но и за рубежом. Именно на достижение этого результата и направлены наши нынешние усилия.
– Работая помощником хокима, я открыл для себя много нового, ведь многогранность этой должности даёт человеку огромный опыт. Общение с людьми, умение слушать их, помогать им решать проблемы и видеть положительные результаты — всё это даёт человеку ещё больше сил и мотивации. Я верю, что в будущем стану одним из лидеров среди помощников хокима, активно применяя свои знания и опыт.