–Мен Нукус шаҳри “Дўстлик” МФЙда 2022 йил январь ойидан иш бошлаганман. Биринчи навбатда маҳалла аҳолиси билан танишиб, уларнинг оилавий шароитлари, иқтисодий аҳволи ва қизиқишларини ўргандим. Бу ишга келишимдан олдин Нукус шаҳри ҳокимлигининг маҳалла бўлимида ишлаганман. Шу даврларда маҳаллалардаги мурожаатлар билан ишлаб, бир қанча тажриба орттирдим. Шу сабабли ҳам маҳаллада ишлаш менга анча енгил кечди. Аҳоли билан тезда мулоқотга киришиб кетдим, жараён мен учун қийин бўлмади.
– Маҳаллангизнинг жойлашуви, у ердаги мавжуд инфратузилма объектлари (йўллар, мактаб, боғча, поликлиника, саноат корхоналари), аҳолини иш билан таъминлаш имкониятлари ҳақида тўлиқроқ гапириб берсангиз?
– Мен масъул бўлган маҳалла Нукус шаҳрининг ўртасида жойлашган. Ҳудудда мавжуд бўлган инфратузилма объектлари қуйидагилар: 1 та умумтаълим мактаби, 5 та оилавий ва хусусий боғча. Сўнгги йилларда давлатимиз томонидан Қорақалпоғистон Республикаси, шу жумладан, Нукус шаҳрини ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришга катта эътибор берилаётгани, мазкур ишларга катта маблағлар ажратилаётгани сабабли маҳалламиз табиий газ, тоза ичимлик суви ва электр энергияси билан тўлиқ таъминланган. Маҳалламизда йирик ишлаб чиқариш корхонаси ҳам мавжуд бўлиб, ҳудудда истиқомат қилувчи аҳолининг бир қисми бу ерда иш билан таъминланган. Аҳолини иш билан таъминлашда асосан хизмат кўрсатиш соҳаси ва кичик бизнес субъектлари муҳим роль ўйнамоқда. Маҳалла фуқароларининг бир қисми ана шу объектларда иш билан банд. 2025 йилнинг 6 ойлик якунига кўра, 38 нафар ишсиз фуқаро иш билан таъминланди, айни пайтда маҳаллада ишсиз аҳоли сони 63 нафарга тушди.
– Ҳар қандай ишнинг қийинчиликлари бўлади, албатта. Лекин уни енгиш учун ишни “бу менинг ишим” деб қабул қилиб ишласа, шунинг ўзи етарли. Ҳоким ёрдамчиларининг иш фаолияти тизимли равишда йўлга қўйилганлиги, ҳар тарафлама ишлаб чиқилгани, барча жараёнлар очиқ ва тартибли равишда амалга оширилиши белгиланганлиги сабабли ишни бошлаш менга унча қийинчилик туғдирмади.
– Маҳаллангиз ривожланишининг асосий иқтисодий ўсиш драйвери нима? Нега ушбу йўналишлар танлаб олинди? Танланган йўналишларни тезкор ривожлантириш учун нима ишлар қилинмоқда?
– Маҳалламизнинг ривожланиши учун асосий драйвер сифатида савдо-сотиқ ва хизмат кўрсатиш йўналиши танлаб олинган. Сабаби, маҳалламиз шаҳар ўртасида жойлашган ва 4 та катта маҳалла билан чегарадош. Асосий истиқомат қилувчи фуқаролар савдо ва хизмат кўрсатиш ишлари билан шуғулланади. Шу сабабли тадбиркорликда ушбу йўналишларда тезкор ривожланиш мақсади белгиланган. Хусусан, бу йўналишларда маҳалламизда болалар боғчалари, тикиш-бичиш цехлари, сервис хизматлари кўрсатувчи кичик хизмат нуқталари, автомашиналарни таъмирлаш хизматлари кабилар фаолият юритмоқда.
– Маҳалламиз ривожланиши учун мамлакатимизда кўплаб имкониятлар яратилган. Шулардан бири – тадбиркорлик фаолиятини бошлаш учун енгиллаштирилган “Ҳар бир оила – тадбиркор” дастури доирасида кредитлар ажратиш. Шу асосида Акфа русумидаги ромлар ишлаб чиқариш цехи, “жалюзи” ишлаб чиқариш цехи ва ширинликлар ишлаб чиқариш цехлари фаолият кўрсатмоқда. Уй шароитида кондитерлик маҳсулотлари ишлаб чиқариш, тикиш-бичиш цехлари йўналишларида тадбиркорлик фаолияти амалга оширилмоқда. Бунинг натижасида бир қанча иш ўринлари яратилди ва ўзини ўзи банд қилганлар кўпайди. 2022-2025 йиллар мобайнида маҳалламизда 100 га яқин корхона ва якка тартибдаги тадбиркорлик ташкил этилди ва улар муваффақиятли фаолият юритиб келмоқда.
– Хонадонбай ўрганиш натижасида маҳалламизнинг қўшимча драйвери сифатида ишлаб чиқариш йўналиши аниқланди. Шундан келиб чиққан ҳолда, маҳаллада кичик корхоналар – ишлаб чиқариш цехлари фаолиятини йўлга қўйишга ҳаракат қилдик. Масалан, аҳоли томонидан хонадонларни таъмирлаш ишлари доимий равишда амалга ошириб келинади. Бунинг учун зарур қурилиш ашёлари ва хизматларга талаб мавжуд. Бу талабга жавоб бериш мақсадида маҳаллада Акфа ромлар ишлаб чиқариш цехи очилди. Бундан ташқари, ички имкониятларни ўрганган ҳолда маҳаллада ўзини ўзи банд қилиш орқали янги иш ўринлари яратилди. Масалан, бир неча фуқароларга кичик савдо нуқталари очиб беришга кўмаклашилди. Маҳаллани ободонлаштириш ишлари ҳам амалга оширилди. Хусусан, маҳалла ҳудудига 200 туп мевали ва манзарали кўчат экилди.
– Бирор эҳтиёжманд оилани ёки ёш тадбиркорни қўллаб-қувватлаб, улар ҳаётида аниқ ўзгариш қилган ҳолатни келтириб ўтсангиз.
– Маҳалламизни ўрганиш натижасида кам таъминланган оилалар борлиги, уларни кам таъминланган муҳитдан қандай чиқариш мумкинлиги ўрганилди. Масалан, Зарипов Бахтиёр ака оиласи билан (икки фарзанди ва турмуш ўртоғи) яшайди. Уйининг ташқи фасади ва ойналарини таъмирлаш мақсадида ҳомий топилди ва таъмирлаш ишлари бажарилди. Унинг доимий касби бўлмагани учун касбга ўқитилди ва жамоат ишларига жалб қилинди. Шунингдек, Турғанбаева Наргиза исмли қизимиз тадбиркорлик қилиш истагини билдирди. Унга 33 млн сўм миқдорида кредит ажратилиб, ширинликлар ишлаб чиқариш тадбиркорлигини йўлга қўйишга ёрдам берилди. Қўшимча равишда у ҳозирда шаҳримиздаги “Моно марказ”да ишлаб, қандолат маҳсулотлари ишлаб чиқариш бўйича қўшимча дарс бериб келмоқда.
– Ҳоким ёрдамчиси сифатида тажрибамдан келиб чиқиб айтадиган бўлсам, камбағалликнинг асосий сабаби – ишсизликдир. Бундан ташқари, айрим фуқароларда учраб турадиган боқимондалик кайфияти ва дангасалик ҳолатлари ҳам фуқароларнинг камбағалликка тушиб қолишига сабаб бўлиши мумкин. Фикримча, камбағаллик ҳолатларини камайтиришнинг самарали усулларидан бири – фуқароларни тадбиркорликка жалб қилиш, уларни доимий иш билан таъминлаш ҳамда мавжуд имкониятлардан фойдаланган ҳолда ўзини ўзи банд қилиши учун шароитлар яратишдан иборатдир. Масалан, ҳозирги пайтда чет элда вақтинчалик меҳнат фаолияти билан шуғулланиб юрган фуқароларимиздан бир нечтаси юртимизга қайтиб келиб, тадбиркорлик билан шуғулланиш орқали ўз фаолиятини бошлаб, аҳолини иш билан ҳам таъминланмоқда.
– Иш тажрибангиздан келиб чиқиб айтинг-чи, одамлар сизни кўпроқ қайси муаммолар бўйича излашади? Мисол келтира оласизми?
– Фуқаролар маҳаллага, хусусан, менга асосан тадбиркорликни йўлга қўйиш, бирон ишга жойлашиш, касб-ҳунарга ўқиш мақсадида мурожаат қилишади. Шундан келиб чиққан ҳолда уларга мавжуд имкониятлардан келиб чиқиб баҳолиқудрат ҳар томонлама ёрдам бериб келмоқдамиз. Мурожаатларнинг барчаси ижобий ҳал этилмоқда.
– Маҳалламизда ишсизликни қисқартириш мақсадида, аввало, ишга жойлашиш ниятида бўлган фуқароларнинг иш кўникмалари, қандай касб-ҳунарлари борлиги ўрганилди. Шундан келиб чиққан ҳолда кейин улар маҳалла ҳудудида фаолият юритаётган тадбиркорларга бириктирилиб, иш билан таъминланди. Бундан ташқари, бир неча кишига ўз тадбиркорлигини бошлаш учун имтиёзли асосда моддий ёрдам ажратилди.
– Тадбиркорликни ривожлантириш бўйича маҳаллангизда қандай чора-тадбирлар ва инновацион усуллар қўлланди? Маҳалладаги муваффақиятли тадбиркорлик ташаббусларига мисоллар келтирсангиз.
– Маҳалламизда тадбиркорликни ривожлантириш бўйича мисол келтирадиган бўлсам, маҳаллада истиқомат қилувчи фуқароларимиздан бири Ережепова Сайёра ўзининг нон ва ширинликлар ишлаб чиқариш цехини ишга тушириб, маҳалламиздаги “Хотин-қизлар дафтари”га киритилган ишсиз аёлларни ўз ёнига олиб, иш билан таъминлади.
– Агар сизда бюджет, вақт ва ресурслар бўйича ҳеч қандай чеклов бўлмаса, маҳаллангизда қайси лойиҳани амалга оширган бўлар эдингиз?
– Ҳоким ёрдамчиси сифатида ишлаганимдан жуда хурсандман. Оилам ҳам мени қўллаб-қувватлаб келмоқда. Президентимиз томонидан ҳоким ёрдамчиларининг самарали фаолият юритиши учун барча зарур шарт-шароитлар яратилган. Энди саволга келсак, агарда зарур ресурслардан ҳеч қандай чеклов бўлмаса, маҳалламиздаги барча ишсизларни иш билан таъминлаган бўлардим.
– 2025-йилда маҳалламизни ривожлантириш учун биринчи навбатда ишсизликни бартараф этишни мақсад қилиб олганман ва бунга эришмоқдаман. Бундан ташқари, маҳалладаги тадбиркорлик субъектлари сонини ошириш, янада кўпроқ фуқароларни тадбиркорликка жалб этиш, маҳалла инфраструктурасини янада яхшилаш кабиларни ҳам режалаштирганмиз. Яқин 5 йил ичида маҳалламиз яшаш ва ишлаш учун янада қулай ҳудудга айланишига ишонаман.
– Бу тизимдаги иш тажрибасидан сўнг, ўзингизни келажакда қаерда тасаввур қиласиз? Шахсий ривожланишингиз учун маҳаллада ишлаш қандай фойда берди? Аёл киши сифатида ҳам оилани тебратиш, ҳам ҳоким ёрдамчиси бўлиб ишлаш қийинчилик туғдирмаяптими?
– Ҳоким ёрдамчиси бўлиб ишлаганимдан жуда ҳам хурсандман. Бир вақтнинг ўзида ҳам оила, ҳам иш билан машғул бўлишимга умр йўлдошимнинг ҳам ҳиссаси катта. Елкама-елка менга ёрдам бериб келмоқда. 2 ўғлимиз бор. Катта ўғлим – велоспорт бўйича Ўзбекистон чемпиони. Кичиги – мактаб ўқувчиси. Маҳалла тизимида 2018 йилдан бери ишлайман. Бу тизимда ишлаш жуда ҳам мароқли. Фуқароларнинг раҳматини эшитиш уларнинг ишларига кўмаклашишдан завқ оламан. Келажакда ўзимни юқори масъулиятли ишларда кўришни истар эдим. Ватанга хизмат қилишдан ортиқ олий бахт йўқ.

– Расскажите коротко о своей профессиональной деятельности и о том, как пришли на эту должность? Чем занимались раньше? Какие навыки помогают Вам эффективно выполнять поставленные задачи?
– Я работаю в МСГ «Дустлик» города Нукус с января 2022 года. Тогда я начала свою работу со знакомства с жителями махалли, изучения их семейных обстоятельств, экономического положения и интересов. До этого я работала в махаллинском отделе хокимията города Нукуса, и моя деятельность была связана с обращениями жителей в махалле. За это время я приобрела большой опыт в этом направлении. Поэтому работать в должности помощника махалли было гораздо легче.
– Расскажите подробно о местоположении махалли, имеющихся там объектах инфраструктуры (дороги, школа, детский сад, поликлиника, промышленные предприятия), возможностях трудоустройства населения?
– Махалля расположена в центре города Нукус. На территории моей махалли имеются 1 средняя школа, 5 семейных и частных детских садов. Государство уделяет большое внимание социально-экономическому развитию Республики Каракалпакстан, в том числе города Нукуса, и выделяет на эти работы значительные средства, благодаря чему наша махалля полностью обеспечена природным газом, чистой питьевой водой и электроэнергией.
В нашей махалле также действует крупное производственное предприятие, на котором трудоустроена существенная часть населения. Сфера услуг и малый бизнес играют важную роль в обеспечении занятости людей. Часть жителей махалли трудоустроена на этих объектах. По итогам 6 месяцев 2025 года трудоустроено 38 безработных граждан, а численность безработных в нашей махалле сократилась до 63.
– Что было самым трудным в начале пути и как Вы это преодолели?
– Конечно, в любой работе есть свои трудности. Но чтобы их преодолеть, достаточно принять работу как «свою» и этого достаточно. Поскольку работа помощников хокима организована системно, а все процессы осуществляются открыто и упорядоченно, начать работу было не особенно трудно.
– Каков основной экономический драйвер роста развития махалли? Почему были выбраны именно эти направления? Что делается для ускорения развития выбранных направлений?
– В качестве основного драйвера развития нашей махалли выбрано направление торговли и сферы услуг. Это обусловлено тем, что наша махалля расположена в центре города и граничит с четырьмя другими большими махаллями. Основная часть населения занята в торговле и сфере услуг. Поэтому поставлена задача ускоренного развития именно этих направлений предпринимательства. В частности, в нашей махалле действуют детские сады, ателье, небольшие сервисные пункты, оказывающие услуги по ремонту автомобилей и т.д.
– Какие возможности для развития предпринимательства имеются в махалле? Можете предоставить подробную информацию о мероприятиях, проводимых по развитию предпринимательства в махалле за период Вашей деятельности на посту помощника хокима. Сколько за это время было создано новых предприятий и сколько индивидуальных предпринимателей были обеспечены работой?
– В нашей стране создано много возможностей для развития предпринимательства на уровне махаллей, включая и нашу махаллю. Одна из этих возможностей — предоставление кредитов по упрощённой программе «Каждая семья — предприниматель» для начала предпринимательской деятельности.
Благодаря этой программе действуют цех по производству пластиковых рам, цех по производству жалюзи, а также кондитерский цех. Развивается предпринимательство в сфере домашнего кондитерского производства и швейного дела. В результате были созданы новые рабочие места и увеличилось число самозанятых граждан. В течение 2022-2025 годов в нашей махалле создано и успешно функционирует около 100 предприятий и индивидуальных предпринимателей.
– Какие новые экономические возможности были выявлены выявили в результате проведения исследования «хонадонбай»?
– В результате обследования домохозяйств было выявлено, что направление производства является дополнительным драйвером развития нашей махалли. Исходя из этого, мы попытались наладить деятельность малых предприятий — производственных цехов в махалле. Например, населением постоянно проводится ремонтная работа в домах. Для этого существует спрос на необходимые строительные материалы и услуги. Чтобы удовлетворить этот спрос, в махалле открылся цех по производству пластиковых рам.
Кроме того, после изучения внутренних возможностей, в махалле были созданы новые рабочие места за счёт самозанятости. Например, нескольким гражданам было оказано содействие в открытии небольших торговых точек. Также была проведена работа по благоустройству махалли. В частности, в махалле было высажено 200 саженцев фруктовых и декоративных растений.
– Приведите пример, когда Вы поддержали нуждающуюся семью или молодого предпринимателя и внесли ощутимые изменения в их жизни.
– В результате изучения махалли мы узнали, что имеются малообеспеченные семьи и задумались как помочь им выйти из этого положения. Например, Бахтиёр-ака Зарипов живёт со своей семьёй (двое детей и супруга). Был найден спонсор для ремонта фасада и окон его дома и выполнены ремонтные работы. Так как у него не было постоянной профессии, он прошёл обучение по профессии и был привлечён к общественной работе.
Также девушка из махалли Наргиза Турганбаева изъявила желание заняться предпринимательством. Ей выделили кредит в размере 33 миллионов сумов и помогли наладить предпринимательскую деятельность по выпуску кондитерских изделий. Сейчас она также работает в «Моноцентре» нашего города, давая дополнительные консультации по кондитерскому делу.
– Каковы, по-вашему мнению, основные причины и факторы, вызывающие бедность в вашей махалле? Как думаете, что необходимо сделать ещё для дальнейшего снижения уровня бедности в регионе?
– Исходя из моего опыта работы помощником хокима, могу сказать, что основная причина бедности — безработица. Кроме того, к бедности могут привести дух иждивенчества и лень, которыми обладают некоторые граждане. На мой взгляд, один из самых эффективных способов сокращения бедности — это привлечение граждан к предпринимательству, предоставление им постоянной работы и создание условий для самозанятости с использованием имеющихся возможностей. Например, несколько махаллинцев, которые временно работали за рубежом, вернулись в родной край и открыли свой бизнес, обеспечивая новые рабочие места.
– Скажите, с какими проблемами чаще всего обращаются?
– Граждане обращаются в махаллю, в основном по вопросам открытия бизнеса, трудоустройства или обучения профессии. Исходя из этого, мы оказываем посильную помощь, исходя из имеющихся возможностей. Все обращения решаются положительно.
– Какие подходы оказались наиболее эффективными в снижении безработицы?
– В целях снижения уровня безработицы в нашей махалле были изучены трудовые навыки и профессии граждан, заинтересованных в трудоустройстве. Исходя из этого они были прикреплены к предпринимателям нашей махалле и обеспечены рабочими местами. Кроме того, нескольким людям на льготной основе оказана материальная помощь для налаживания предпринимательства.
– Приведите примеры успешных бизнес-инициатив женщин в махалле.
– Если приводить пример, то одна из наших жительниц, Сайёра Ережепова, открыла свой цех по производству хлеба и сладостей и обеспечила работой безработных женщин нашей махалли, внесённых в «Женскую тетрадь».
– Какие новые цели и планы Вы поставили по развитию махалли в 2025 году? Как, по-вашему мнению, будет выглядеть махалля через 5 лет?
– В 2025 году я поставила цель ликвидировать безработицу, и я её добиваюсь. Кроме того, мы запланировали увеличить количество субъектов предпринимательства в махалле, привлечь больше граждан к предпринимательству и еще больше улучшить инфраструктуру махалли. Я уверена, что в ближайшие 5 лет наша махалля станет ещё более комфортным местом для проживания и работы.
– Сложно ли Вам, как женщине, заниматься домохозяйством и работать помощником хокима?
– Я работаю в системе махалли с 2018 года. Работать в этой системе очень интересно. Я очень рада, что работаю помощником хокима. Моя семья во всём поддерживает меня. Мой муж тоже вносит большой вклад в мою способность совмещать и семью, и работу. Он помогает мне во всем. Можно сказать, что мы «стоим плечом к плечу». У нас двое сыновей. Старший — чемпион Узбекистана по велоспорту. Младший — школьник.
Наш Президент создал все необходимые условия для того, чтобы мы, помощники хокима, могли эффективно работать. Мне очень приятно слышать благодарность граждан и помогать им в работе. В будущем я хотела бы видеть себя на ответственных должностях. Нет большего счастья, чем служить Родине.
– Если бы было ограничений по бюджету, времени и ресурсам, какой проект Вы бы реализовали в своей махалле?
– Если бы не было ограничений в необходимых ресурсах, я бы обеспечила работой всех безработных в нашей махалле.