Ҳоким ёрдамчилари – халқ орасида (“Фурқат” МФЙ)
Бу лавозимга келишимдан олдин шу маҳаллада Ёшлар етакчиси сифатида фаолият юритганман. Ўзим Бухоро давлат университетида банк иши мутахассислиги бўйича ўқиганман. Бу вазифада ишлаш давомида маҳаллада истиқомат қилиб келаётган аҳоли ва меҳнат жамоаларида ижтимоий-ҳуқуқий жиҳатдан қўллаб-қувватлаш, ижтимоий-сиёсий фаоллигини ошириш, айниқса, “Ёшлар дафтари”га киритилган ўғил-қизлар билан манзилли ишларни амалга ошириб, уларнинг ҳаётда тўғри йўлни топишида амалий ишларни ташкил этиб келдим. Ҳозирги кунда ҳоким ёрдамчиси сифатида камбағал оила аъзолари билан ишлаш, уларнинг даромадини ошириш, аҳоли бандлигини таъминлаш, тадбиркорликни ривожлантириш бўйича ишлар билан яқиндан шуғулланиб келмоқдаман.
Ҳар кунлик фаолиятимда маҳалла фаоллари ва маҳалла халқи билан хонадонбай ишлашим Президентимизнинг Янги Ўзбекистон ислоҳотлари ўз эгасига етиб боришига ва “Инсон қадри” деган сўз ўз тасдиғини топишига ёрдам бериш билан бирга ҳоким ёрдамчиси сифатида ишлашимга қўл келмоқда.
Ҳоким ёрдамчи сифатида, ростини айтсам, унча қийналганим йўқ. Чунки маҳалла аҳолиси билан яқиндан таниш эдим. Ёшлар етакчиси сифатида ҳудуддаги ҳар бир хонадонга кириб чиққанман, инсонларнинг қувончу ташвишларидан яхши хабардор эдим. Қийинчиликлардан қўрқмадим. Менга ҳурматли Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг “Ҳоким ёрдамчилари – Президентнинг маҳалладаги вакиллари ҳисобланади”, деган сўзлари куч ва шижоат берди.
– “Фурқат” маҳалласи Бухоро шаҳрининг марказида жойлашган бўлиб, унда уч мингдан ортиқ аҳоли истиқомат қилади. Маҳалла ҳудудида 3 та умумтаълим мактаби (бундан биттаси хусусий мактаб), 2 та давлат болалар боғчаси ва 4 та хусусий боғча, шунингдек, Юридик техникум ҳам мавжуд. Бундан ташқари 106 та тадбиркорлик объекти фаолият юритади. Маҳалламизда йирик саноат корхоналари мавжуд эмас. МФЙ ҳудуди Эски шаҳар туристик зонасига яқин бўлгани учун, бу ерда оилавий ва якка тартибдаги 10 га яқин меҳмонхона ҳам жойлашган.
Маҳалламизнинг асосий иқтисодий драйвери унинг жойлашган ўрнини ҳисобга олган ҳолда – савдо ва хизмат кўрсатиш соҳалари ҳисобланади. Маҳалла шаҳар марказида жойлашгани сабабли ҳудудда хизмат кўрсатиш ва савдо йўналишларида тадбиркорлик фаолияти яхши ривожланган. Бу соҳада фаолият юритаётган ҳар бир бир тадбиркор билан индивидуал равишда ишланиб, уларда юзага келаётган барча муаммолар тезкор равишда ҳал этиб келинмоқда. Савдо ва сайёҳларга хизмат кўрсатиш фаолиятини ривожлантириш учун зарур бўлган имтиёзли кредит, субсидиялар ажратиб келинмоқда. Шунингдек, туризм соҳасида ишлаётган тадбиркорлик субъектлари учун зарур малакали кадрларни тайёрлаш учун ўқув курслари ҳам ташкил қилиниб, уларга маҳалладаги ёшлар жалб этилмоқда.
Бундан ташқари, Савдо-саноат палатаси билан ҳамкорликда хусусий мактабгача таълим муассасалари учун алоҳида имтиёз, субсидия ва кредитлар билан таништириш ва амалда фойдаланиш учун кичик қўлланмалар ҳам тарқатилди.
Маҳалла аҳолиси асосан кўп қаватли уй ва якка тартибдаги хонадонларда истиқомат қилади. Хонадонбай ўрганишлар натижасида кўп қаватли уйларда ярим тайёр маҳсулотларни тайёрлаш ва етказиб бериш бўйича салоҳият борлиги аниқланди. Чунки кўп қаватли уйларда яшовчи аёллар бўш вақтларида турли овқатлар ёки ярим тайёр маҳсулотларни тайёрлаб, дўконлар, кафе ва ресторанларга етказиб бериш орқали ўз даромадларини оширишлари мумкин. Якка тартибдаги хонадонларга эса қуёш панеллари ўрнатиш ва бу орқали аҳолига яна бир даромад манбаи яратиш имкониятлари ўрганилди.
Бугунги кунда маҳалламизда тадбиркорликни ривожлантириш учун кенг имкониятлар яратилган. Биринчидан, давлат томонидан кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликни қўллаб-қувватлашга қаратилган “Янги Ўзбекистон – янги имкониятлар” дастури асосида имтиёзли кредитлар ажратилаётгани аҳолини ишбилармонликка ундамоқда.
Иккинчидан, маҳалламизда айрим бўш бинолар ва ҳовли ер майдонларини ишлаб чиқариш ёки хизмат кўрсатиш мақсадида фойдаланиш имкони бор. Шунингдек, аёллар ва ёшлар учун тикувчилик, қандолатчилик, сартарошлик, автомобиль таъмирлаш ва иссиқхона хўжаликлари каби йўналишлар бўйича лойиҳаларни амалга ошириш учун қулай муҳит мавжуд.
Мисолларга ўтсак. Маҳаллада яқинда “Anisa Plastics” пластмасса идишлар тайёрлаш ва етказиб бериш хизмати бўйича саноат корхонаси ташкил этилиб, бу ерда 10 дан ортиқ янги иш ўрни яратилди.
“Pure water Bukhara” МЧЖ кичик саноатдан ўрта саноатга ўтиб, катта ҳажмдаги сув тозалаш ва қайта қадоқлаш фаолияти доирасида яна 5 та янги иш ўрнини ташкил этди.
Бухорога Тошкент орқали келган KFC бренди остида йирик овқатланиш маскани ҳам очилиш арафасида.Бу корхонада ҳам 20 дан ортиқ янги иш ўрни яратилади. Хуллас, бундай тадбиркорлар жуда кўп ва шу боисдан маҳалла “яшил ҳудуд” ҳисобланиб, камбағаллик, ишсизлик, жиноятчилик ҳолатлари йўқ деса бўладиган даражада.
Рақамларга мурожаат қиладиган бўлсак, агар 2024 йил мобайнида маҳаллада 72 та МЧЖ ва ЯТТ бўлган бўлса, ҳозирги кунда уларнинг сони 116 тага етди. Фақат 2025 йил ҳисобидан асосан хизмат кўрсатиш ва савдо йўналишларида 50 га яқин ишсиз аҳоли ва битирувчи ёшлар иш билан таъминланди.
– Бирор эҳтиёжманд оилани ёки ёш тадбиркорни қўллаб-қувватлаб, улар ҳаётида аниқ ўзгариш қилган ҳолатни келтириб ўтинг.
Маҳалламизда истиқомат қилувчи Файзиева Нигора ва Раҳматов Ислом оддий заргарлик буюмларини таъмирловчи уста эдилар. Уларнинг фаолиятини кенгайтириш мақсадида усталарга субсидия ва имтиёзли кредитлар ажратилди. Натижада, ҳозирги кунда улар Заргарлик мактабига асос солиб, 30 ортиқ шогирдни ўқитиб, маҳаллий бозорда талаб юқори бўлган заргар усталар тайёрламоқда. Корхона Sara Silver” бренди остида заргарлик буюмлари тайёрлаб, мамлакатимизнинг барча вилоятлари ва чет элларга ҳам етказиб бермоқда.
– Ҳар доим маҳалламиздаги тадбиркор ва кам таъминланган оилалар, ишсизлар билан биринчи бўлиб ўзим боғланаман. Уларнинг ўз муаммолари билан ёлғиз қолишларига йўл қўймайман.
– Ишсизликни қисқартириш бўйича маҳаллада қандай инновацион ёндашувлардан фойдаланилди?
– Бу масалада биз маҳаллада мавжуд муваффақиятли фаолият юритаётган тадбиркорлик субъектлари ишини янада кенгайтириш, кучайтириш, шунингдек, янгиларини ташкил этишга кўмаклашиш йўлидан бордик. Маҳаллада тадбиркорлар билан биргаликда меҳмонхона хизматлари йўналишида янги “1001 night” МЧЖ ташкил этилди, уларга зарур молиявий кўмаклар берилди. Ўз навбатида, бу орқали янги тадбиркорлик субъектида 100 дан ортиқ иш ўрни ташкил этиляпти. Бунга ўхшаш мисоллар анчагина. Шу сабабли ҳозирги пайтда МФЙда ишсиз ва камбағал аҳоли кўрсаткичи 0.01 фоизни ташкил этади.
– Аёл киши сифатида ҳам уй ишларини эплаш, ҳам маҳаллада масъул вазифада ишлаш қийин кечмадими? Буни қандай эпладингиз?
Ёшлигимдан тиришқоқ ва лидер қизлардан бири бўлганман. Илм соҳасида эса ҳозирги кунда PhD илмий даражасини олишга тайёргарлик жараёнидаман. Банк соҳасида олима аёл бўлишни хоҳлайман. Ҳаммасига улгуришда яқинларимнинг ёрдами катта бўляпти.
– Маҳалла менга яхши иқтисодчи, яхши психолог, яхши креатив ғоялар яратувчиси, тадбиркорлик ва халқни эшитиш, улар билан биргаликда янгилик ярата олишни ўргатди, десам муболаға бўлмайди. Бу тизимда кириб бормаган масала ва муаммо йўқ. Шу сабабли ҳар соҳадан ўрганиб, янгилик яратиб, ўз тажриба ва билимларингизни ҳам ошира оласиз. Орттирилган бу билим, тажриба ва кўникмалар келажакда бизга, албатта, асқатиши, халқимизга фойда келтиришига ишонаман!

Помощники хокима — среди народа (махалля "Фуркат")
– Расскажите коротко о своей профессиональной карьере и о том, как Вы пришли на эту должность? Какие навыки помогают Вам эффективно выполнять поставленные задачи?
– До назначения на эту должность я работала молодёжным лидером в своей махалле, училась по специальности банковского дела в Бухарском государственном университете. Работая на этой должности организовывала практическую работу по оказанию социально-правовую поддержку населению и трудовым коллективам махалли. В частности, проводила адресную работу с юношами и девушками, включёнными в «Молодежную тетрадь», чтобы помочь им найти правильный путь в жизни. В настоящее время, будучи помощником хокима, я активно работаю с малообеспеченными семьями, помогаю повышать уровень благосостояния, также занимаюсь обеспечением занятости населения и развитием предпринимательства.
В своей ежедневной деятельности я работаю с активистами и жителями махалли, это помогает реформам Нового Узбекистана, проводимых нашим Президентом, достичь своей цели.
– Честно говоря, когда начала деятельность в качестве помощника хокима, я не испытывала особых трудностей. Потому что была близко знакома с жителями махалли. Будучи молодёжным лидером, я заходила в каждый дом региона, хорошо знала радости и тревоги людей. Я не боялась трудностей. Слова нашего уважаемого Президента Шавката Мирзиёева: «Помощники хокима — это представители Президента в махалле» — придавали мне силы и мужества.
– Расскажите подробно о местоположении махалли, имеющихся там объектах инфраструктуры (дороги, школа, детский сад, поликлиника, промышленные предприятия), возможностях трудоустройства населения?
– Махалля «Фуркат» расположена в центре города Бухары, где проживает более трёх тысяч человек. На территории махалли есть 3 общеобразовательные школы (одна из которых, частная), 2 государственных и 4 частных детских сада, а также юридический техникум. Кроме того, здесь действуют 106 объектов предпринимательства. Крупных промышленных предприятий в нашей махалле нет. Поскольку МСГ находится в непосредственной близости от туристической зоны «Эски шахар», здесь также имеется около 10 семейных и частных гостиниц.
- Каковы основные драйверы экономического развития махалли? Почему были выбраны именно эти направления? Что делается для ускорения развития выбранных направлений?
– Основными драйверами экономики махалли, учитывая её местоположение, являются торговля и сфера услуг. Благодаря расположению махалли в центре города, в регионе хорошо развита предпринимательская деятельность в сфере услуг и торговли. Мы работаем индивидуально с каждым предпринимателем, работающим в этой сфере, и все возникающие проблемы решаются оперативно. На развитие торговли и туристического сервиса выделяются необходимые льготные кредиты и субсидии. Кроме того, организуются учебные курсы по подготовке квалифицированных кадров для субъектов предпринимательства в сфере туризма, на эти курсы была привлечена молодёжь махалли.
Кроме того, совместно с Торгово-промышленной палатой были распространены небольшие пособия по внедрению и использованию специальных льгот, субсидий и кредитов для частных дошкольных образовательных учреждений.
– Какие новые экономические возможности Вы выявили в результате опроса домохозяйств?
– Жители махалли, в основном, проживают в многоэтажных и частных домах. В результате изучения домохозяйств было установлено, что многоэтажные дома обладают трудовым потенциалом для изготовления и доставки полуфабрикатов. Потому что женщины, живущие в многоэтажных домах, готовя в свободное время различные блюда или полуфабрикаты и доставляя их в магазины, кафе и рестораны, могут увеличить свой доход.
Изучалась также возможность установки солнечных панелей на частных домах и создания тем самым дополнительного источника дохода для населения за счёт продажи произведённой электроэнергии.
– Какие возможности для развития предпринимательства существуют в махалле? Можете ли Вы предоставить подробную информацию о мероприятиях, проводимых по развитию предпринимательства в махалле за период вашей деятельности. Сколько было создано новых предприятий и сколько индивидуальных предпринимателей трудоустроено?
– Сегодня в нашей махалле созданы широкие возможности для развития предпринимательства. Во-первых, государство предоставляет льготные кредиты в рамках программы «Новый Узбекистан — новые возможности», направленной на поддержку малого бизнеса и частного предпринимательства, что стимулирует население к предпринимательской деятельности.
Во-вторых, в нашей махалле есть возможность использовать пустующие здания и участки дворов для производства или оказания услуг. Также созданы благоприятные условия для женщин и молодёжи для реализации проектов в таких сферах, как пошив одежды, кондитерское и парикмахерское дело, авторемонт и тепличное хозяйство.
Можно привести следующие примеры. Недавно в махалле открылось промышленное предприятие по производству и доставке пластиковой тары «Anisa Plastics», что позволило создать более 10 новых рабочих мест.
ООО «Pure water Bukhara» создало 5 новых рабочих мест в рамках своей масштабной деятельности по очистке и переупаковке воды и перешло из категории малого предприятия в категорию средних предприятий.
Также готовится к открытию крупное заведение общественного питания под брендом KFC, которое пришло в Бухару через Ташкент. На этом предприятии будет создано более 20 новых рабочих мест. Одним словом, успешных предпринимателей, создающих новые рабочие места, много, поэтому махалля считается «зелёной зоной» и, можно сказать, что она свободна от бедности, безработицы и преступности.
Если обратиться к цифрам, то в 2024 году ООО и ЧП в махалле насчитывалось 72, а сегодня их число достигло 116. Только в 2025 году были трудоустроены около 50 безработных лиц и молодых выпускников, в основном, в сфере услуг и торговли.
– Были ли случаи, когда Вы поддержали нуждающуюся семью или молодого предпринимателя и изменили их жизнь?
– Жители махалли Файзиева Нигора и Рахматов Ислам были обычными мастерами, ремонтирующими ювелирные изделия. Для расширения их деятельности мастерам были выделены субсидии и льготные кредиты. В результате сегодня они основали Ювелирную школу, обучили более 30 учеников и готовят мастеров-ювелиров, пользующихся большим спросом на местном рынке. Предприятие выпускает ювелирные изделия под брендом «Sara Silver» и поставляет их во все регионы нашей страны и за рубеж.
– С какими проблемами к Вам чаще всего обращаются люди? Можете привести пример?
– Я всегда стараюсь выйти первой на связь с предпринимателем, малообеспеченным семьями и безработными нашей махалли, не дожидаясь, когда они обратятся ко мне. Я не позволяю им остаться наедине со своими проблемами.
– Какие инновационные подходы были использованы в махалле для снижения уровня безработицы?
– В этом вопросе мы пошли по пути дальнейшего расширения и укрепления деятельности действующих успешных субъектов предпринимательства в махалле, а также содействия в создании новых. Совместно с предпринимателями махалли в сфере гостиничного обслуживания было создано ООО «1001 night». Им была оказана необходимая финансовая поддержка. В свою очередь, на этом новом субъекте предпринимательства создается более 100 рабочих мест. Подобных примеров много. Таким образом, в настоящее время уровень безработицы и бедности в МСГ весьма низок.
– Не было ли Вам, как женщине, сложно совмещать домашние дела и работу на ответственной должности в махалле?
– С юности я была одной из самых старательных и инициативных девушек. В области науки сейчас готовлюсь к получению научной степени PhD. Хочу стать учёным в банковской сфере. Мои близкие очень помогают мне во всём.
– Не будет преувеличением сказать, что махалля научила меня быть хорошим экономистом, хорошим психологом, креатором, предпринимателем, а также умению слушать людей и вместе с ними изменять нашу жизнь к лучшему. Нет ни одной проблемы или вопроса на местах, которые не входили бы в орбиту деятельности системы махалли. Поэтому вы можете учиться в любой области, создавать инновации и расширять свой опыт и знания. Я верю, что эти накопленные знания, опыт и навыки, безусловно, пригодятся нам в будущем и принесут пользу нашему народу!