Ўзбекистон ипотекани қайта молиялаштириш компанияси ўз фаолитиятини қайта бошлайди
2022 йилнинг биринчи чорагида тижорат банклари томонидан ажратилган ипотека кредитлари 42 млн доллар миқдорида вазирлик маблағлари ҳисобидан қайта молиялаштирилади. Бу ҳақда Молия вазирлиги ахборот хизмати хабар қилди.
Вазирлик матбуот хизматининг маълум қилишича, «Ўзбекистон ипотекани қайта молиялаштириш компанияси» АЖ ҳозирда ўз фаолиятини давом эттирмоқда. Биринчи ярим йилликда компания томонидан ипотека кредитларини қайта молиялаштириш Молия вазирлиги маблағлари ҳисобидан амалга оширилиши кўзда тутилган.
Шунингдек, иккинчи ярим йиллик учун халқаро молия ташкилотларидан қўшимча маблағлар жалб этилиши бўйича тегишли ишлар олиб борилаётганлиги айтилмоқда.
Маълум қилинишича, 2022 йил давомида компания тақдим этган маблағлар ҳисобидан иккиламчи бозордан уй-жой сотиб олиш учун 2 трлн сўм миқдорида ипотека кредитлари ажратилиши режалаштирилган. (2021 йилда — 1,9 трлн). Шунингдек, Молия вазирлиги томонидан тижорат банкларига бирламчи бозордан уй-жой сотиб олиш мақсадида аҳолига ипотека кредитлари бериш учун 12,8 трлн сўм маблағ ажратилиши режалаштирилган (2021 йилда — 5,0 трлн).
2021−2022 йилларда капитал бозорини ривожлантириш Дастурини амалга ошириш бўйича Йўл харитаси доирасида тижорат банкларини ресурслар билан барқарор таъминлаш мақсадида секьюритизация ва ипотека облигациялар муомаласи амалга оширилишининг ҳуқуқий асослари яратилмоқда.

В 1-ом квартале 2022 года КРИ рефинансирует ипотечные кредиты, выданные коммерческими банками, на сумму 42 млн. долларов США. До конца 1-го полугодия рассматривается использование ресурсов Минфина.
Компания работает над привлечением дополнительных средств от международных финансовых институтов и, как ожидается, начнет выдачу средств во второй половине 2022 года, сообщает пресс-служба Министерства финансов.
В настоящее время в первой половине текущего года планируется привлечение ресурсов Минфина.
На приобретение жилья на вторичном рынке за счет средств, предоставленных КРИ, в 2021 году было выделено 1,9 трлн сумов. Ожидается, что в 2022 году этот показатель достигнет 2 трлн сумов.
В рамках Дорожной карты по реализации Программы развития рынка капитала на 2021-2022 годы создается правовая база для секьюритизации и обращения ипотечных облигаций с целью обеспечения устойчивого снабжения коммерческих банков деньгами.
С 2023 года КРИ планирует выпуск ипотечных облигаций, что будет способствовать дальнейшему развитию деятельности Компании.
В то же время по новому порядку Минфин регулярно выделяет ресурсы коммерческим банкам для приобретения квартир на первичном рынке. Так, в прошлом году банкам выделили 5 трлн сумов на кредиты для покупки жилья в новостройках. В этом году сумма вырастет до 12,8 трлн сумов.