2021 йилнинг март ойида истеъмол бозорида товарлар ва хизматлар ўртача 0,8 % га қимматлашди, дейилади Давлат статистика қўмитаси матбуот хизмати.
Озиқ-овқат маҳсулотлари 1,2 фоизга, ноозиқ-овқат маҳсулотлари 0,6 фоизга, хизматлар 0,4 фоизга қимматлашди.
2021 йил март ойида озиқ-овқат маҳсулотлари ой давомида 1,2 фоизга қимматлашди. 2021 йил январь-март ойларида озиқ-овқат маҳсулотлари 3,1 фоизга ўсди, бу 2020 йилнинг мос даврига нисбатан 1,2 пунктга, 2019 йилнинг январь-мартига нисбатан эса 3,3 пунктга паст.
2021 йил март ойида ноозиқ-овқат маҳсулотлари ой давомида 0,6 фоизга қимматлашди. 2020 йил декабрь ойига нисбатан ноозиқ-овқат товарлари 1,7 фоизга қимматлашди, бу 2020 йил январь-март ойларида ушбу гуруҳ нархларининг ўсиши билан таққосланади ва 2019 йилнинг биринчи чорагига нисбатан 1,1 пунктга паст.
2021 йил март ойида хизматлар бир ой ичида 0,4 фоизга қимматлашди. Бу ўтган йилнинг март ойига нисбатан 0,4 пунктга, 2019 йил мартига нисбатан 0,8 пунктга паст.
2021 йилнинг биринчи чораги давомида хизматлар 2,7 фоизга қимматлашди, бу 2020 ва 2019 йил январь-март ойларида ушбу гуруҳ нархларининг ўсишидан мос равишда 1,2 ва 0,2 пунктга юқори.
Озиқ-овқат маҳсулотлари ва спиртсиз ичимликлар бўлимида жорий йилнинг мартида нархлар
ўсиши бўйича етакчи учликни сабзавотлар, илдиз мевалилар, плантайнлар ва дуккаклилар (4,7 %), мевалар ва ёнғоқлар (2,6 %), ёғлар ва мойлар (1,4 %) шакллантирди.
2021 йилнинг март ойида озиқ-овқат маҳсулотлари ва спиртсиз ичимликлар асосий гуруҳлари орасида нархлар ўсиши бўйича етакчилик мева-сабзавот маҳсулотларига тегишли бўлди. Ушбу даврда мевалар ва ёнғоқлар 7,6 % га, сабзавотлар, илдиз мевалилар, плантайнлар ва дуккаклилар 8,0 % га қимматлашди. Йиллик нисбатда ёғ-мой (29,8 %), сут (17,0 %) ва гўшт маҳсулотлари (16,2 %) сезиларли даражада ошди.
2021 йилнинг март ойи давомида асосий турдаги озиқ-овқат маҳсулотларидан (мева-сабзавотлардан
ташқари) кунгабоқар мойи (2,6 %), товуқ гўшти (1,4 – 1,5 % оралиғида), оқ қанд ва сут (1,4 %) ва шакар (1,3 %) сезиларли даражада қимматлашди.
Ой давомида нархларнинг пасайиши тухум (-1,6 %), музлатилган балиқ ва узун бошоқли гуруч нархларида қайд этилди (-0,4 %).
2020 йилнинг март ойига нисбатан нархлар ошиши бўйича етакчи ўринларни гречка (1,5 баро бар), кунгабоқар ёғи
(1,4 баробар), пахта ёғи, тухум ва шакар (1,3 баро бар), шунингдек оқ-қанд (1,2 баробар) эгаллади.
Мева-сабзавотлардан ой давомида бўлгани каби йил бошидан ҳам помидор (мос равишда 18,1 % ва 26,0 % га) бошқаларга нисбатан сезиларли даражада қимматлашди. Йиллик нисбатда лимон (1,8 баробар) нархлар ошиши бўйича етакчиликни ушлаб келмоқда.
2021 йилнинг март ойида спиртли ичимликлар ой давомида 0,9 % га ( йил бошидан 2,6 % га), тамаки маҳсулотлари ўртача 0,8 % га (5,9 %) қимматлашди. 2020 йил март ойига нисбатан тамаки 13,4 % га, спиртли ичимликлар 9,0 % га қимматлашди.
Слесар, сантехник, электрик ва бўёқчилар хизматлари турар жойларга хизмат кўрсатиш ва таъмирлаш учун материаллар сингари ўртача 1,1 % га қимматлашди
Ушбу фонда сув ва электр таъминоти хизматлари тарифлари барқарорлиги сақлаб қолинди.
Йил бошидан турар жойларга хизмат кўрсатиш ва таъмирлаш учун материаллар 2,6 % га қимматлашди (2020 йил мартга нисбатан 12,4 % га), турар жойларга хизмат кўрсатиш ва таъмирлаш бўйича хизматлар 2,1 % га (16,1 %), совуқ сув ва канализация учун тўловлар 1,6 баробарга (1,9 баробарга), кўп қаватли уйларга хизмат кўрсатиш 1,4 % га (2,3 %), маиший чиқинди учун ҳақ тўлаш 0,7 % га (2,8 %) қимматлашди.
2021 йил март ойи давомида соғлиқни сақлаш соҳасида кузатиладиган товарлар ва хизматлар асосий гуруҳларидан
дори воситалари (1,4 %), тиббий диагностик воситалар (1,2 %),
шпритслар ва боғлаш материал лари ҳамда стоматологик хиз матлар (0,7 %) нархлари бошқаларга қараганда сезиларлироқ
қимматлашди.
Тиббий ниқоблар, қўлқоплар, амбулатор даволаш ва реабилитация хизматлари, тиббий лаборатория ва диагностика хизматлари ой давомида 0,6 % га қимматлашди
2021 йил март ойида озиқ овқат маҳсулотлари ва ичимликларни етказиб бериш бўйича хизматлар нархлари ўртача 0,9 % га ошган. Нархлар ўсиши диапазони 0,5 % дан (ОТМ ва мактаблар қошидаги ошхоналар ва кафетерийлар) 1,2 % гача (бошқа ошхо налар кафетерийлар) оралиқда жойлашди.

В марте 2021 года товары и услуги на потребительском рынке в среднем стали дороже на 0,8 %, следует из данных Государственного комитета по статистике.
Продовольственные товары подорожали на 1,2%, непродовольственные — на 0,6%, услуги — на 0,4%.
В марте 2021 года за месяц продовольственные товары подорожали на 1,2 %. За январь-март 2021 года продовольственные товары подорожали на 3,1 %, что на 1,2 пункта ниже, чем в соответствующем периоде 2020 года, и на 3,3 пункта ниже, чем в январе-марте 2019 года.
В марте 2021 года за месяц непродовольственные товары подорожали на 0,6 %. Относительно декабря 2020 года непродовольственные товары стали дороже на 1,7 %, что сопоставимо с приростом цен по данной группе за январь-март 2020 года, и на 1,1 пункта ниже, чем в I квартале 2019 года.
В марте 2021 года за месяц услуги подорожали на 0,4 %. Это на 0,4 пункта ниже, чем в марте прошлого года, и на 0,8 пунктов ниже, чем в марте 2019 года.
В течение I квартала 2021 года услуги стали дороже на 2,7 %, что на 1,2 и 0,2 пункта выше, чем прирост цен по данной группе соответственно за январь-март 2020 и 2019 годов.
Из продуктов питания и безалкогольных напитков в тройку лидеров по росту цен в марте текущего года вошли овощи, клубне- плоды, плантайны и зерно- бобовые (4,7 %), фрукты и орехи (2,6 %), масло и жиры (1,4 %).
Среди основных групп продуктов питания и безалкогольных напитков лидерство по росту цен за март 2021 года принадлежит плодоовощной продукции. Фрукты и орехи стали дороже за этот период на 7,6 %, овощи, клубнеплоды, плантайны и зернобобовые – на 8,0 % В годовом выражении ощутимо дороже стала масложировая (29,8 %), молочная (17,0 %) и мясная (16,2 %) продукция.
В марте 2021 года из основных продуктов питания (исключая плодоовощную продукцию) за месяц наиболее значительно подорожали подсолнечное масло (2,6 %), мясо домашней птицы (в пределах 1,4-1,5 %), сахар-рафинад и молоко (1,4 %), сахар-песок (1,3 %).
Снижение цен за месяц зафиксировано на яйца (-1,6 %), мороженую рыбу и длиннозернистый рис (-0,4 %).
По отношению к марту 2020 года лидирующие позиции по росту цен принадлежат гречихе (в 1,5 раз), подсолнечному маслу (в 1,4 раза), хлопковому маслу, яйцам и сахару- песку (в 1,3 раза), а также сахару-рафинаду (в 1,2 раза).
Из плодоовощной продукции как за месяц, так и с начала года значительнее других подорожали помидоры (соответственно на 18,1 % и 26,0 %). В годовом выражении лидерство по росту цен продолжают удерживать лимоны (в 1,8 раз).
Алкогольная продукция в марте 2021 года за месяц подорожала на 0,9 % (2,6 % с начала года), табачная продукция – в среднем на 0,8 % (5,9 %). К уровню марта 2020 года сигареты стали дороже на 13,4 %, алкоголь – на 9,0 %.
Услуги слесарей, сантехников, электриков и маляров так же, как и материалы для обслуживания и ремонта жилья, в среднем стали дороже на 1,1 %.
На фоне этого сохранена стабильность тарифов на услуги водо- и электроснабжения.
С начала года материа- лы для обслуживания и ремонта жилья подорожали на 2,6 % (12,4 % к марту 2020 года), услуги по обслужива- нию и ремонту жилья – на 2,1 % (16,1 %), плата
за холодное водоснабжение и канализацию повысилась в 1,6 раз (1,9 раз), обслуживание в многоквартирных домах – на 1,4 % (2,3 %), за сбор и вывоз мусора – на 0,7 % (2,8 %).
Из основных наблюдаемых видов товаров и услуг в сфере здравоохранения в марте 2021 года значительнее других за месяц цены повысились на лекарственные средства (1,4 %), медицинскую диагностическую продукцию (1,2 %), шприцы и перевязочные материалы, а также на стоматоло- гические услуги (0,7 %). Медицинские маски, перчатки, амбулаторные лечебные и реабилитационные услуги, услуги по диагностической визуализации и медицинских лабораторий за месяц стали дороже на 0,6 %.
С начала года существеннее других рост цен отмечен на услуги стационарного лечения, а также на услуги по диагностической визуализации и медицинских лабораторий (4,5 %), а в годовом выражении – на услуги по диагностической визуализации и медицинских лабораторий (14,9 %).
В марте 2021 года стоимость услуг по предоставлению продуктов питания и напитков в среднем увеличилась на 0,9 %. Диапазон роста цен находился в пределах от 0,5 % (столовые и кафе- терии при вузах и школах) до 1,2 % (прочие столовые, кафетерии и закусочные).