Инфографика: 2023 йилда Ўзбекистоннинг Тожикистон билан савдоси
Тожикистоннинг Ўзбекистон ташқи савдосидаги улуши: умумий товар айланмасида – 1,2%, экспорт – 2,5% ва импорт – 0,4%ни ташкил этди.
2023 йилда 2022 йилга нисбатан Ўзбекистон ва Тожикистон ўртасидаги ўзаро товар айирбошлаш ҳажми 11,8%га ўсди ва 756,8 миллион долларни ташкил этди, шу жумладан экспорт ҳажми 15,9%га ошиб, 605,0 млн долларни, импорт 1,8%га камайиб, 151,8 млн долларни ташкил этди.
Эслатиб ўтамиз, Тожикистон Ўзбекистон билан ижобий савдо балансига эга бўлган давлатлардан биридир. 2023 йилда бу кўрсаткич Тожикистон билан товар айирбошлашда 453,2 долларни ташкил қилган.
Ўзбекистон ва Тожикистон ўртасидаги товар айирбошлашда 80% Ўзбекистон экспортига тўғри келади ва ўз ҳажми бўйича Тожикистон Ўзбекистон маҳсулотларини импорт қилувчи давлатлар орасида 7-ўринда туради.
Ўзбекистоннинг Тожикистонга экспорт қилинадиган асосий товарлари: саноат маҳсулотлари – 153,7 млн доллар, кимё маҳсулотлари – 90,0 млн доллар, ёқилғи, ёғлаш мойлари ва шунга ўхшаш маҳсулотлар – 74,5 млн доллар, озиқ-овқат маҳсулотлари – 51,9 млн доллар, машина ва ускуналар – 45,6 млн доллар, тайёр маҳсулотлар. – 35,6 млн доллар, ноозиқ-овқат хомашёси – 5,6 млн доллар, шунингдек, хизматлар – 111,8 млн доллар.
Тожикистондан Ўзбекистонга импорт қуйидаги маҳсулотлар билан ифодаланади: саноат товарлари — 56,5 млн доллар, ноозиқ-овқат хомашёси — 47,6 млн доллар, ёқилғи, ёғлаш мойлари ва шунга ўхшаш маҳсулотлар — 19,7 млн доллар, озиқ-овқат маҳсулотлари — 4,7 млн доллар; кимё маҳсулотлари – 3,3 млн доллар; машина ва ускуналар – 3,0 млн доллар, тайёр маҳсулот – 1,3 млн доллар, хизматлар – 5,4 млн доллар.
Ўзбекистон ва Тожикистон ўртасидаги икки томонлама савдо 1996 йилдаги ҳукуматлараро Эркин савдо битимига мувофиқ, 2018 йилда имзоланган ушбу битимга Эркин савдо режимидан озод қилиш тўғрисидаги протоколда назарда тутилган имтиёзлар қўлланилган ҳолда эркин савдо режимида амалга оширилади.
Ўзбекистон ва Тожикистон давлат раҳбарлари яқин келажакда ўзаро товар айирбошлаш ҳажмини 1 млрд долларга етказиш вазифасини илгари сурдилар.

Инфографика: Торговля Узбекистана с Таджикистаном за 2023 год
Доля Таджикистана во внешней торговле Узбекистана составила: в общем товарообороте – 1,2%, экспорте – 2,5% и импорте – 0,4%.
В 2023 году по сравнению с 2022 годом объём взаимной торговли между Узбекистаном и Таджикистаном увеличился на 11,8% и составил $756,8 млн., в том числе экспорт вырос на 15,9% до $605,0 млн., импорт снизился на 1,8% до $151,8 млн.
Следует отметить, что Таджикистан одна из стран, с которыми Узбекистан имеет положительное сальдо в торговле. В 2023 году данный показатель в торговле с Таджикистаном составил $453,2 млн.
В товарообороте Узбекистана с Таджикистаном 80% составляет экспорт Узбекистана и по его объемам Таджикистан занимает 7-е место среди стран импортеров узбекской продукции.
Основными позициями экспорта Узбекистана в Таджикистан являются: промышленные товары – $153,7 млн., химическая продукция – $90,0 млн., топливо, смазочные масла и аналогичная продукция – $74,5 млн., продовольственные товары – $51,9 млн., машины и оборудование – $45,6 млн., готовые изделия – $35,6 млн., непродовольственное сырье – $5,6 млн., а также услуги – $111,8 млн.
Импорт из Таджикистана в Узбекистан представлен следующей продукцией: промышленные товары – $56,5 млн., непродовольственное сырье – $47,6 млн., топливо, смазочные масла и аналогичная продукция – $19,7 млн., продовольственные товары – $4,7 млн.; химическая продукция – $3,3 млн.; машины и оборудование – $3,0 млн., готовые изделия – $1,3 млн., а также услуги – $5,4 млн.
Двусторонняя торговля между Узбекистаном и Таджикистаном осуществляются в режиме свободной торговли в соответствии с межправительственным Соглашением о свободной торговле от 1996 г., с применением изъятий, оговоренных в Протоколе об изъятиях из режима свободной торговли к данному соглашению, который был подписан в 2018 г.
Главами государств Узбекистана и Таджикистана ранее ставилась задача довести в ближайшей перспективе взаимный товарооборот до $1 млрд.