Президент Шавкат Мирзиёев 23 март куни Хоразм вилоятида амалга ошириладиган инвестиция лойиҳалари тақдимоти билан танишди.
Хоразм вилоятида жорий йил учун 812 та инвестиция лойиҳаси шакллантирилган. Умумий қиймати 1 миллиард 320 миллион доллар бўлган мазкур лойиҳаларнинг 770 таси ҳудудий, 42 таси тармоқларники.
Соҳалар бўйича айтганда, уларнинг 273 таси саноат, 277 таси хизмат кўрсатиш, 262 таси қишлоқ хўжалигига оид. Бу лойиҳалар натижасида 23 мингдан ортиқ иш ўрни ташкил этиш, 65 миллион долларлик товар ва хизматлар экспорт қилиш мўлжалланган.
Тўқимачилик, автомобилсозлик, электр техникаси ва озиқ-овқат саноати, туризм, хизматлар, иссиқхона хўжалиги Хоразм вилоятининг асосий “ўсиш нуқталари” сифатида белгиланган.
Масалан, пахта-тўқимачилик кластерлари томонидан 49 та лойиҳа таклиф этилган. Уларнинг самарасида вилоятда етиштирилаётган пахтани қайта ишлаш даражаси 2 баробардан зиёд ўсиб, айрим кўрсаткичлар бўйича 100 фоизга етади. Хусусан, ип-калава тайёрлаш қуввати 47 минг тоннадан 104 минг тоннага, мато ишлаб чиқариш 9 минг тоннадан 49 минг тоннага, тайёр кийим-кечаклар 47 миллион донадан 152 миллион донага ортади. Шундай корхоналар жорий йилда Қўшкўпир, Шовот, Янгиариқ, Боғот туманларида ишга тушади.
Автомобилсозликда 100 турдаги кузов деталлари, турли эҳтиёт қисмлар ишлаб чиқариш бўйича 6 та лойиҳа амалга оширилади. Бу маҳсулотлар 20 миллион долларлик импорт ўрнини босиши билан аҳамиятли. Натижада Питнакдаги заводнинг локализация даражаси 36 фоиздан 45 фоизга чиқади.
Қурилиш материаллари саноатида 85 та лойиҳа режалаштирилган. Масалан, Урганч шаҳрида газоблок, керамик плита, гипсокартон ишлаб чиқарилади, “Ҳазорасп” эркин иқтисодий зонасида гулқоғоз тайёрлаш лойиҳаси кенгайтирилади.
Мазкур эркин иқтисодий зонада электр двигателлар, Хива шаҳрида гилам ва полипропилен иплар ишлаб чиқариш корхоналари ҳам ишга туширилади.
Қишлоқ хўжалигида ерларни лазер ёрдамида текислаш ва томчилатиб суғоришни кенг жорий этиш бўйича ишлар бошланган. Бу орқали пахтачиликда ҳосилдорликни 35 центнерга, ғаллачиликда 66 центнерга етказиш мақсад қилинган.
Маълумки, Хоразм гуручининг донғи кетган, унга бозорда талаб доим юқори. Лекин вилоятда ер ва сув имкониятлари чеклангани сабабли шолини исталганча экиб бўлмайди. Шу боис яхши нав танлаш ва хориж технологияси асосида экиш орқали бор ердан кўп ҳосил олиш чоралари кўрилмоқда. Бунинг учун Хитойдан Хоразм тупроқ-иқлим шароитига мос навлар келтирилади. Ўтган йилгича майдонда, лекин ундан 50 минг тонна кўп маҳсулот олинади. Бу 684 миллиард сўм қўшимча даромад деганидир. Қолаверса, бу омилкорлик натижасида йилига 113 миллион куб метр сув тежалади.
Озиқ-овқат хавфсизлиги ва нархлар барқарорлигини таъминлаш мақсадида жорий йилда ўтган йилга нисбатан 151 минг тонна кўп мева-сабзавот ва полиз маҳсулотлари етиштириш режалаштирилган. Шунингдек, чорва сонини кўпайтириш бўйича 20 та, паррандачилик йўналишида 24, балиқчиликни саноат усулида ривожлантириш бўйича 8 та лойиҳа амалга оширилади.
Тақдимотда туризм, энергетика, чарм-саноат, заргарлик, қурилиш соҳасига доир лойиҳалар ҳам кўриб чиқилди.
Давлатимиз раҳбари мазкур режаларни маъқуллаб, шу билан бирга қўшимча лойиҳаларни шакллантириш вазифасини қўйди. Маҳаллаларда “ўсиш нуқталари”ни топиб, иш ўринларини кўпайтириш, уларга ишсиз аҳоли, айниқса, ёшлар ва хотин-қизларни жойлаштириш, ўзини ўзи банд қиладиган ташаббускорларни қўллаб-қувватлаш юзасидан топшириқлар берди.

В Хорезмской области будет реализовано 812 инвестиционных проектов
Президент Шавкат Мирзиёев 23 марта ознакомился с презентацией инвестиционных проектов, которые будут реализованы в Хорезмской области.
В конце прошлого года, 12-13 декабря, глава государства посетил Хорезмскую область и дал поручения по развитию экономики и инфраструктуры региона, повышению занятости и улучшению условий жизни населения. На сегодняшней презентации в первую очередь представлена информация о проделанной в этом направлении работе.
Отмечалось, что в январе-марте текущего года завершена реализация 188 проектов, было создано 1 726 рабочих мест. Введено в оборот около 4 тысяч гектаров земель. Организован Хорезмский филиал Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра нефрологии и трансплантации почки. Начато строительство нового железнодорожного моста через Амударью. И таких примеров множество.
Для последовательного продолжения развития области в этом году сформировано 812 инвестиционных проектов на общую сумму 1 миллиарда 320 миллионов долларов, в том числе 770 региональных и 42 отраслевых проекта.
В разрезе отраслей 273 проекта намечено реализовать в промышленности, 277 - в сфере услуг, 262 - в сельском хозяйстве. Ожидается, что эти проекты создадут более 23 тысяч рабочих мест и позволят наладить экспорт товаров и услуг на сумму 65 миллионов долларов.
Текстильная, автомобильная, электротехническая и пищевая промышленность, туризм, услуги, тепличное хозяйство определены основными «точками роста» Хорезмской области.
Так, хлопково-текстильными кластерами предложено 49 проектов. В результате уровень переработки выращиваемого в регионе хлопка вырастет более чем в 2 раза. В частности, мощность производства пряжи увеличится с 47 тысяч до 104 тысяч тонн, производства тканей с 9 тысяч до 49 тысяч тонн, готовых швейных изделий - с 47 миллионов до 152 миллионов единиц. Такие предприятия будут запущены в текущем году в Кушкупирском, Шаватском, Янгиарыкском и Багатском районах.
В автомобилестроении будет реализовано 6 проектов по выпуску 100 видов деталей кузова и запасных частей. Эта продукция позволит заместить импорт на сумму 20 миллионов долларов. В результате уровень локализации на заводе в Питнаке повысится с 36 процентов до 45 процентов.
В индустрии строительных материалов запланировано 85 проектов. Так, будет налажено производство газоблоков, керамической плитки, гипсокартона в городе Ургенче, обоев в свободной экономической зоне «Хазорасп».
В этой же экономической зоне намечено организовать выпуск электродвигателей, а в городе Хиве – производство ковров и полипропилена.
В сельском хозяйстве началась работа по широкому внедрению лазерного нивелирования и капельного орошения. Поставлена цель за счет этих мероприятий довести урожайность хлопчатника до 35 центнеров, пшеницы - до 66 центнеров с гектара.
Хорезмский рис пользуется высокой популярностью и спросом на рынке. Однако из-за ограниченных земельных и водных ресурсов в регионе текущий объем заготовки риса недостаточен. В связи с этим принимаются меры по повышению урожайности имеющихся рисовых полей путем отбора лучших сортов и применения зарубежной технологии. Для этого из Китая будут завезены сорта, соответствующие почвенно-климатическим условиям Хорезма. При прежней площади посадки прирост урожая составит 50 тысяч тонн, что означает 684 миллиарда сумов дополнительного дохода. Это также позволит экономить 113 миллионов кубометров воды в год.
В целях обеспечения продовольственной безопасности и стабильности цен в этом году планируется вырастить на 151 тысячу тонн фруктов и овощей больше, чем в прошлом году. Кроме того, будет реализовано 20 проектов по увеличению поголовья скота, 24 проекта в сфере птицеводства и 8 - в сфере промышленного развития рыболовства.
В ходе презентации также были рассмотрены проекты в области туризма, энергетики, кожевенного производства, ювелирного дела, строительства.
Глава государства одобрил представленные планы и вместе с тем поставил задачу разработать дополнительные проекты. Даны поручения по изысканию “точек роста” в махаллях, увеличению рабочих мест, трудоустройству безработных, особенно молодежи и женщин, поддержке самозанятых.