Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази (Марказ) республикадаги корхоналар ўртасида навбатдаги сўровномани ўтказди. Апрель ойида икки йўналиш бўйича ўтказилган сўровда 1000 дан ортиқ корхона иштирок этди: бизнеснинг ҳозирги ҳолатини сифатли баҳолаш ва тадбиркорларнинг келгуси уч ой давомида ўз бизнесини ривожлантириш истиқболларига бўлган умидлари.
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар марказининг сўров натижалари шуни кўрсатдики, жорий йилнинг апрель ойида қишлоқ хўжалигида ишбилармонлик муҳитининг умумий кўрсаткичи бўйича сезиларли ўсиш қайд этилди (+20%). Шу билан бирга, қишлоқ хўжалигида бизнеснинг ҳозирги ҳолати кўрсаткичи 10 пунктга ошди ва кутиш кўрсаткичининг энг сезиларли ўсиши (+29%) қишлоқ хўжалигида ҳам кузатилмоқда. Шундай қилиб, қишлоқ хўжалиги сектори хавф-хатар ва шокларга нисбатан энг барқарор характерга эга бўлиб, ҳукумат томонидан соҳада олиб борилаётган ислоҳотлар унинг самарадорлигини оширади, деб ҳисоблайди экспертлар.
Жорий йилнинг март ойи билан таққослаганда, ишбилармонлик муҳитининг умумий кўрсаткичи ўзгаришсиз қолди ва 54 пунктни ташкил этди, бу мамлакатдаги ишбилармонлик муҳитининг ҳолатини ижобий деб баҳолайди.
Тармоқ контекстида қишлоқ хўжалигидаги ишбилармонлик муҳити кўрсаткичи 61 пунктни, хизмат кўрсатишда - 55 пунктни (2022 йил март ойида – 59 пункти), қурилиш – 51 пунктни (2022 йил март ойида – 56 пункт) ва саноат – 48 пунктни (2022 йил март ойида – 50 пункт) ташкил этди.
Танламада Жаҳон банкининг "Enterprise Survey" тармоқлароро стратифиқациялаш методологиясидан фойдаланилган.
Ишбилармонлик муҳитининг умумий индикаторидаги ўзгаришлар индикаторнинг қуйидаги таркибий қисмларига тузатишлар билан боғлиқ:
Ишбилармонлик муҳитининг жорий ҳолат кўрсаткичи 33 пунктни ташкил этди, бу тадбиркорларнинг ўз бизнесининг ҳозирги ҳолатига нисбатан ижобий кайфиятини тавсифлайди.
Ўз бизнесининг ҳозирги ҳолатини яхши деб қайд этган респондентларнинг улуши 33%ни ташкил этди. Сўнгги 3 ой ичида бизнеснинг ҳолати қандай ўзгарганлиги ҳақидаги саволга, тадбиркорларнинг 32% – яхшиланди, 51% – ўзгармади ва 17% – ёмонлашди деб жавоб берди.
41% корхоналарда товар/хизматларга бўлган талаб яхшиланди, ходимлар сони эса 23% корхоналарда ошди.
Қишлоқ хўжалигидаги ҳозирги ҳолат кўрсаткичи 43 пунктни, хизмат кўрсатишда – 34 пунктни, саноатда – 20 пунктни ва қурилишда – 34 пунктни ташкил этди.
Бизнесни ривожлантириш истиқболларини кутиш кўрсаткичи 78 пунктни ташкил этди, бу эса тадбиркорларнинг келгуси 3 ой давомида бизнесни ривожлантириш истиқболлари ҳақидаги умидларини оптимистик деб акс эттиради.
Тадбиркорларнинг 81% ўзларининг бизнес истиқболлари яхшиланишига ишонишади. 73% корхоналарда товар ва хизматларга бўлган талаб яхшиланиши, респондентларнинг 65% ишчилар сонининг кўпайишини кутмоқда.
Тадбиркорларнинг 35% товарлар/хизматлар нархи кейинги 3 ой ичида ўзгармайди деб ишонади, 30% респондентлар нархлар кўтарилишини, 28%и ўз товарлар/хизматлар нархи яқин келажакда қандай ўзгаришини билишмайди ва 6%и нархлар пасаяди деб тахмин қилишмоқда.
Тармоқлар кесимида ишбилармонлик фаолиятининг истиқболларини кутиш кўрсаткичи: қишлоқ хўжалиги – 80 балл, саноат – 79 балл, қурилиш – 70 балл ва хизматлар – 77 балл.
Умуман олганда, мавжуд вазият ва истиқболдаги кутилмалар ўртасидаги боғлиқлик шуни англатадики, тадбиркорлик субъектларининг тахминларига кўра, иқтисодиётни ижобий ривожлантириш тенденцияси кейинги 3 ой ҳам давом этади.
Сўровда иштирок этган тадбиркорлар орасида 37% тадбиркорлик фаолиятини ривожлантиришда ҳеч қандай тўсиқ йўқлигини таъкидладилар.

Центром экономических исследований и реформ (ЦЭИР) проведен очередной раунд опроса среди предприятий по всей стране. В апрельском опросе приняли участие более 1000 компаний по двум направлениям: качественной оценке текущего состояния бизнеса и ожидания предпринимателей относительно перспектив развития их бизнеса на ближайшие 3 месяца.
Результаты опроса ЦЭИР показали, что в апреле в отраслевом разрезе сводного индикатора бизнес-климата в сельском хозяйстве отмечен значительный рост (+20% по сравнению с мартом т.г.). При этом индикатор текущего состояния бизнеса в сфере сельского хозяйства вырос на 10 пунктов, а самый заметный рост (+29%) индикатора ожидания наблюдается в сельском хозяйстве. Таким образом, именно сектор сельского хозяйства показывает наиболее устойчивый характер к рискам и шокам, а проводимые правительством реформы в отрасли повышают его продуктивность, считают эксперты.
По сравнению с мартом 2022 года сводный индикатор бизнес-климата остался без изменений и составил 54 пункта, что оценивает состояние бизнес-климата в стране как положительное.
В отраслевом разрезе, индикатор бизнес-климата в сфере сельского хозяйства составил 61 пункт, услуг – 55 пунктов, в строительстве – 51 пункт и промышленности – 48 пунктов.
Методология выборки представляет собой отраслевую стратифицированную случайную выборку, согласно методологии «Обследования предприятий» Всемирного Банка.
Компоненты сводного индикатора бизнес-климата изменились следующим образом:
Индикатор текущего состояния бизнеса составил 33 пункта, что характеризует положительные настроения предпринимателей относительно текущего состояния бизнеса.
Доля респондентов, отметивших текущее состояние своего бизнеса как хорошее составила 33%. На вопрос как изменилось состояние бизнеса за последние 3 месяца, 32% предпринимателей ответили, что улучшилось, 51% – не изменилось и 17% – ухудшилось.
Спрос на товары/услуги улучшился у 41% предприятий, в то время как количество работников увеличилось у 23% предприятий.
Индикатор текущего состояния в сфере сельского хозяйства составил 43 пункта, услуг – 34 пунктов , промышленности – 20 пунктов и строительства – 34 пункта.
Индикатор ожидания перспектив развития бизнеса составил 78 пунктов, что отражает ожидания предпринимателей о перспективах развития их бизнеса на ближайшие 3 месяца как оптимистичные.
81% предпринимателей считают, что перспективы их бизнеса улучшатся. Ожидается, что спрос на товары и услуги улучшится у 73% предприятий, увеличения количества работников ожидают 65% опрошенных.
35% предпринимателей считают, что цены на товары/услуги в ближайшие 3 месяца не изменятся, 30% ожидают повышения цен, 28% опрошенных респондентов не знают как изменятся цены на их товары/услуги в ближайшем будущем, а 6% прогнозируют снижение цен.
Разбивка индикатора ожидания по отраслям показала следующую динамику: сельское хозяйство – 80 пунктов, промышленность – 79 пунктов, строительство – 70 пунктов и услуги – 77 пунктов.
Среди всех опрошенных предпринимателей, 37% заявили об отсутствии каких-либо препятствий в развитии их предпринимательской деятельности.