Мониторинг натижалари шуни кўрсатдики, йил давомида республика солиқ тушумлари ҳажми 16,0%га ошган. Жумладан, Жиззах (34,3%), Самарқанд (34,0%), Фарғона (33,4%), Сирдарё (30,9%), Бухоро (30,8%) вилоятларида, Қорақалпоғистон Республикасида (33,2) ва Тошкент шаҳрида (38,1%) солиқ тушумларининг сезиларли ўсиши қайд этилди.
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази таҳлиларига кўра, 2022 йилда солиқ тушумларининг ўсишига: электрон ҳисоб-фактура, онлайн касса, «Cashback», «E-ijara», «Солиқчи кўмакчи», «tax.gap» каби янги рақамли воситаларни, товарларни рақамли маркалаш, миллий каталог (tasnif.soliq.uz) ва бошқалар жорий этиш ҳисобига эришилди.
Манбалар бўйича айланма солиғи тушумлари 152 фоизга, ҚҚС 128 фоизга, даромад солиғи тушумлари 157 фоизга ошгани жорий йилнинг охиригача ушбу ўсиш даражасини сақлаб қолиш имконини берди.
Таҳлил қилинаётган даврда божхона тўловлари бўйича тушумлар 2021 йилнинг шу даврига нисбатан 38,5%га ошди. Божхона тушумларининг энг катта ўсиши Андижон (63,7%), Жиззах (49,5%), Сирдарё (44,6%), Фарғона (42,5%) вилоятларида, Қорақалпоғистон Республикаси (39,4%) ва Тошкент шаҳрида (41,7%) кузатилди.
Натижага кўра, соҳани рақамлаштириш йўналишида ҳисобот даврида 7 та ахборот тизими ва 4 та интерактив хизмати амалиётга жорий этилди.
Жумладан, божхона органлари фаолиятида коррупциявий омилларни минималлаштиришга қаратилган “Коррупциявий хавфларни бошқариш” ахборот тизими ҳамда товарларни “чегара - расмийлаштирув постлари” занжири асосида назорат қилишнинг ягона тизимини йўлга қўйишга қаратилган “Божхона ва юк операциялари” ахборот тизими ишга туширилди.
Шунингдек, декларацияловчи шахслар томонидан ҳужжатларни такроран тақдим этиш амалиётини бекор қилиб, ушбу ҳужжатларни электрон жамлашга қаратилган “Е-Архив” ахборот тизими ҳамда экспорт мева-сабзавот маҳсулотлари ортилган автотранспортларни давлат чегарасидан тезкор ўтишини ташкил этишга қаратилган “E-Navbat” интерактив хизмати жорий қилинди.
Юк декларацияларини инсон омилисиз автоматик расмийлаштириш ҳажми 1,4 фоиздан 39 фоизга етказилиб, бу кўрсаткич экспортда 35 фоизни ташкил қилди.
Давлат божхона қўмитаси маълумотларига кўра, жорий йил бошидан 31 декабрга қадар товарлар экспорти ҳажми ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 21,1%га ошган. Экспортнинг сезиларли ўсиши Сирдарё (42,8%), Андижон (36,4%), Самарқанд (23,0%), Наманган (22,7%), Қашқадарё (22,3%) вилоятларида ва Тошкент (47,5%) шаҳарида кузатилди.
Ўзбекистон экспортининг ўсиши саноат маҳсулотлари, озиқ-овқат маҳсулотлари, кимёвий моддалар ва қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари экспортининг ўсиш суръатлари ошгани билан изоҳланади.
Экспортнинг камайиши Сурхондарё (-23,3%), Бухоро (-2,1%), Жиззах (-1,1%) вилоятларида ва Қорақалпоғистон Республикасида (-13,6%) кузатилди.
Сурхондарё вилоятида экспорт ҳажмининг қисқариши мева-сабзавот маҳсулотлари (ловия, помидор, мош, пиёз) ва ип-калава экспорти, Бухоро вилоятида эса пахта толасининг ички бозорга йўналтирилиши камайиши билан боғлиқ. Жиззах вилоятида ип-калава, Тошкент вилоятида мис, Қорақалпоғистон Республикасида - пластмасса, фармацевтика маҳсулотлари ва ип-калава экспорти қисқарди.
Жорий йилнинг 1 январидан 31 декабригача бўлган даврда тижорат банклари томонидан берилган кредитлар ҳажми ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 9,3%га ошди.
Кредитлар бериш ҳажми Фарғона (28,7%), Хоразм (22,2%), Самарқанд (20,3%), Тошкент (12,0%) вилоятларида, Қорақалпоғистон Республикаси (13,9%) ва Тошкент (14,6%) шаҳарида сезиларли даражада ошгани қайд этилди.
Таҳлил қилинаётган даврда Ўзбекистон Республикаси товар-хомашё биржасида амалга оширилган битимлар ҳажми 35,7%га ўсди. Биржа фаолиятининг сезиларли ўсиши Хоразм (52,1%), Самарқанд (46,9%), Навоий (46,7%), Жиззах (37,9%) вилоятларида ва Тошкент (41,6%) шаҳрида кузатилди.
Ушбу ҳудудларда тузилган битимлар ҳажмининг ўсиши минерал ўғитлар, техник чигит, автомобил бензини, дизел ёқилғиси, қурилиш ва хўжалик материаллари, ўсимлик ёғи, буғдой уни, буғдой, шакар, пахта толаси, қора ва рангли металлар, полиэтилен, полипропилен, этил спирти ва бошқа маҳсулотлар савдосининг кўпайиши ҳисобидан эришилган.
Таҳлил қилинаётган даврда 87 613 та янги хўжалик юритувчи субъектлар ташкил этилиб, уларнинг энг кўпи Самарқанд (9 724), Фарғона (8 664), Қашқадарё (8 150), Тошкент (6 771), Хоразм (5 439) вилоятларида ва Тошкент шаҳрида (15 441) рўйхатга олинган.

Результаты мониторинга показали, что за год объем налоговых поступлений республики вырос на 16,0%. Значительный рост налоговых поступлений отмечен в Джизакской (на 34,3), Самаркандской (на 34,0%), Ферганской (на 33,4%), Сырдарьинской (на 30,9), Бухарской (на 30,8%) областях, в Республике Каракалпакстан (на 33,2%) и в г. Ташкенте (на 38,1%).
По оценкам ЦЭИР, на увеличение поступлений налоговых доходов в целом за 2022 год значительно повлияло внедрение новых цифровых инструментов: электронная счет-фактура, онлайн-касса, «Cashback», «E-ijara», «Солиқчи кўмакчи», «tax.gap», цифровая маркировка товаров, национальный каталог (tasnif.soliq.uz) и др.
В разрезе источников, поступления налога с оборота увеличились на 152%, НДС на 128%, а поступления налога на прибыль на 157%, что позволило скорректировать предпосылки и факторы поддержания данного роста уровня до конца года.
Поступления по таможенным платежам за анализируемый период увеличились на 38,5% по сравнению с аналогичным периодом 2021 года. Наибольший рост таможенных поступлений наблюдался в Андижанской (на 63,7%), Джизакской (на 49,5%), Сырдарьинской (на 44,6%), Ферганской (на 42,5%) областях, в Республике Каракалпакстан (на 39,4%) и г.Ташкенте (на 41,7%).
Анализ показал, что за прошедший год введено в эксплуатацию 7 информационных систем и 4 интерактивных сервиса в сфере цифровизации.
В частности, информационная система «Управление коррупционными рисками», направленная на минимизацию коррупционных факторов в деятельности таможенных органов, и информационная система «Таможенно-грузовые операции», направленная на создание единой системы контроля товаров на основе цепочки, были запущены «погранично-пропускные пункты».
Также, внедрена информационная система «Е-Архив», направленная на электронный сбор этих документов, а также интерактивный сервис «Е-Навбат», направленный на организацию и ускоренный пропуск транспортных средств с экспортной плодоовощной продукцией через государственную границу.
Объем автоматической обработки грузовых деклараций без участия человека увеличился с 1,4% до 39%, а в экспорте этот показатель составил 35%.
По данным Государственного таможенного комитета объем экспорта товаров с начала текущего года по 31 декабря увеличился на 21,1% по сравнению с аналогичном периодом прошлого года. Значительный рост экспорта наблюдался в Сырдарьинской (на 42,8%), Андижанской (на 36,4%), Самаркандской (на 23,0%), Наманганской (на 22,7%), Кашкадарьинской (на 22,3%) областях и в г.Ташкенте (на 47,5%).
Сокращение экспорта происходило Сурхандарьинской (на -23,3%), Бухарской (на -2,1%), Джизакской (на -1,1%), Ташкентской (на -0,5%) областях и в Республике Каракалпакстан (на -13,6%).
Снижение объема экспорта Сурхандарьинской области связано с сокращением экспорта пряжи и плодоовощной продукции (бобы, помидоры, маш, лук), в Бухарской области ̶ направлением хлопкового волокна на внутренний рынок, в Джизакской области – сокращением экспорта пряжи, в Ташкентской области – сокращением экспорта меди, а в Республике Каракалпакстан ̶ сокращением экспорта пластмасс, фармацевтической продукции и пряжи.
Объем выданных кредитов коммерческими банками в период c 1 января по 31 декабря т.г. вырос на 9,3% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Значительный рост выдачи кредитов отмечен в Ферганской (на 28,7%), Хорезмской (на 22,2%), Самаркандской (на 20,3%), Ташкентской (на 12,0%) областях, в Республике Каракалпакстан (на 13,9%) и г.Ташкенте (на 14,6%).
Объем сделок на Узбекской республиканской товарно-сырьевой бирже за анализируемый период вырос на 35,7%. Значительный рост биржевой активности наблюдается в Хорезмской (на 52,1%), Самаркандской (на 46,9%), Навоийской (на 46,7%), Джизакской (на 37,9%) областях и в г.Ташкенте (на 41,6%).
В течение анализируемого периода создано 87 613 новых хозяйствующих субъектов, наибольшее количество которых зарегистрировано в Самаркандской (9 724), Ферганской (8 664), Кашкадарьинской (8 150), Ташкентской (6 771), Хорезмской (5 439) областях и в г. Ташкент (15 441).