Магистрал электр тармоқлари бўйича умумий қиймати $140 млн бўлган 6 та лойиҳа режалаштирилган
Президент Шавкат Мирзиёев электр энергияси тармоғида амалга ошириладиган инвестиция лойиҳалари тақдимоти билан танишди.
Жорий йилда электр энергетикаси соҳасида амалга ошириладиган лойиҳалар кўриб чиқилди.
Маълумки, аҳоли ва иқтисодиёт тармоқларининг электр энергиясига бўлган талаби йилдан-йилга ортиб бормоқда. Буни таъминлаш мақсадида эскирган подстанциялар ва узатиш тармоқлари босқичма-босқич янгилаб келинмоқда.
Хусусан, бу йил магистрал электр тармоқлари бўйича умумий қиймати 140 миллион доллар бўлган 6 та лойиҳа режалаштирилган. Улардан бири 14 та подстанцияни модернизация қилиш лойиҳасидир. Бунинг самарасида Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятларда жами 1 минг 430 МВт қўшимча қувват яратилади. Яна бир муҳим жиҳати, ушбу подстанциялардаги йиллик электр энергияси исрофи 1,5 миллион долларга, таъмирлашга сарфланадиган харажатлар қарийб 16 миллион долларга камаяди. Ҳисобга олиш тизимидаги хатоликлар барҳам топади.
Қолган 5 та лойиҳа янги подстанциялар ва магистрал электр узатиш тармоқларини қуриш ҳамда тиклашга қаратилган.
Паст кучланишли электр тармоқларини модернизация қилиш бўйича ҳам кенг кўламли ишлар белгиланган. Хусусан, 15 минг километр электр узатиш тармоқларини, 4 мингта трансформаторни янгилаш чоралари кўрилган. Бу ишлар натижасида юртимиздаги 5 минг 377 та маҳалланинг электр таъминоти яхшиланади.
Президентимиз бу лойиҳаларнинг иқтисодий самардорлиги ва ижтимоий аҳамиятини алоҳида таъкидлаб, уларни сифатли бажариш, электр энергияси таъминоти барқарорлигини ошириш бўйича топшириқлар берди.

На модернизацию устаревших подстанций и магистральных энергосетей выделят $140 млн.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектами, которые намечено реализовать в 2021 году в электроэнергетике.
Спрос населения и экономики на электроэнергию растет с каждым годом. Для его удовлетворения модернизируются устаревшие подстанции и передающие сети.
В частности, в этом году по магистральным электросетям запланировано 6 проектов на сумму 140 миллионов долларов. В их числе проект по модернизации 14 подстанций. В результате в Республике Каракалпакстан и регионах появится 1 430 МВт дополнительной мощности. Более того, потери электроэнергии на этих подстанциях сократятся на 1,5 миллиона долларов, а стоимость обслуживания - почти на 16 миллионов долларов в год. Сойдут на нет ошибки в системе учета.
Остальные 5 проектов направлены на строительство новых подстанций, прокладку и восстановление магистральных линий электропередачи.
Планируется также масштабная работа по модернизации электрических сетей низкого напряжения. В частности, будут приняты меры по обновлению 15 тысяч километров линий электропередачи и 4 тысяч трансформаторов. В результате улучшится электроснабжение 5 377 махаллей страны.
Подчеркнув экономическую эффективность и социальную значимость этих проектов, Президент дал поручения по качественной реализации и повышению стабильности электроснабжения.