Ўзбекистоннинг картошка соҳасини тиклаш учун 195 минг доллар ажратилади – ФАО
БМТнинг Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилоти (ФАО) нинг COVID-19 инқирозига жавобан Ўзбекистоннинг картошка соҳасини тиклашга ёрдам беради.
Лойиҳа гендер тенглиги масалаларини ҳам ўз ичига олган Инсон ҳуқуқларига асосланган ёндашув (Human Rights Based Approach, HRBA) га мувофиқ амалга оширилади. 2030 йилгача бўлган даврда барқарор ривожлантириш бўйича кун тартибининг асосий шиори ҳисобланган "Ҳеч кимни ортда қолдирманг" шиори лойиҳанинг тамойили ҳисобланади.
Умумий қиймати 195 минг доллар бўлган лойиҳа Ўзбекистонда 2021-2023 йилларда амалга оширилади. ФАО мутахассислари ва Қишлоқ хўжалиги вазирлиги вакиллари лойиҳанинг мазмун-моҳияти, мақсад ҳамда вазифалари ҳақида сўзлаб беришди.
"Лойиҳанинг асосий мақсади картошка ишлаб чиқариш соҳаси салоҳиятини оширишдан иборат. Бунга картошка навларини рўйхатга олиш ва уруғлигининг сертификатлаш тизимини такомиллаштириш, илмий тадқиқотлар йўналишини модернизациялашни такомиллаштириш, юқори сифатли картошка ишлаб чиқаришни ривожлантириш ва тайёр маҳсулотларининг омборхоналарда сақлаш шароитларини яхшилаш орқали эришилади", - дейди Ўзбекистондаги ФАО вакили ўринбосари Шерзод Умаров.
Марказий Осиёда картошка озиқ-овқат хавфсизлиги ва даромад олиш учун энг катта салоҳиятга эга асосий экинлардан бири бўлиб, аҳоли жон бошига 52,6 кг йиллик истеъмол билан "иккинчи нон" ҳисобланади.
Ўзбекистонда картошкачилик соҳасининг салоҳиятини ошириш, янада юқори, барқарор ҳамда сифатли картошка ҳосилини олиш мамлакат озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлашга хизмат қилади ва коронавирус пандемиясининг қишлоқ хўжалигига салбий таъсирини камайтиришга ҳисса қўшади.
COVID-19 инқирозига жавобан картошкачилик секторини тиклаш ва ривожлантириш уруғларни сертификатлаш тизими, экинларни зараркунандалардан оқилона ҳимоя қилиш ва селекция тадқиқотлари соҳасида маҳаллий ташкилотлар билан ҳамкорликни ривожлантиришни ўз ичига олади.
Лойиҳанинг амалга оширилиши илғор хорижий тажрибалар асосида барқарор картошка ишлаб чиқариш тизимини ривожлантиришга хизмат қилади. Картошка навларини рўйхатга олиш ва уруғларни сертификациялаш тизимларини яхшилаш фермерларга сифатли уруғлик материалларидан фойдаланиш имконини беради.
Лойиҳа доирасида ўтказилиши режалаштирилаётган ўқув-семинарлар Ўзбекистонда картошкачилик секторини янада ривожлантириш мақсадида картошка етиштириш технологияларини такомиллаштириш, зараркунанда ва касалликлардан ҳимоя қилишнинг янги усуллари бўйича фермерларга маслаҳат берадиган билим тарқатиш хизматлари ҳамда уруғчиликни сертификатлаш бўйича мутахассислар салоҳиятини ошириш имконини беради.

Продовольственная и сельскохозяйственная организация Объединенных Наций (ФАО) окажет содействие в восстановлении сектора картофелеводства Узбекистана в ответ на кризис COVID-19.
Проект будет реализован в соответствии с Подходом, основанным на правах человека (Human Rights Based Approach, HRBA), который также учитывает гендерные аспекты. Руководящим принципом проекта будет основной девиз Повестки дня в области устойчивого развития на период до 2030 года «Никого не оставлять позади».
Проект стоимостью 195 тыс. долларов США будет реализован в Узбекистане в период 2021-2023 гг. Эксперты ФАО и представители Министерства сельского хозяйства рассказали о сути проекта, его целях и задачах.
«Основная цель проекта – увеличение производственного потенциала картофельной отрасли. Этого удастся достичь за счет улучшения системы регистрации сортов картофеля и сертификации семян, совершенствования исследований в области модернизации картофельного производства, развития производства высококачественного картофеля и улучшение условий его хранения», - отметил в ходе семинара «Восстановление и развитие сектора картофелеводства в ответ на COVID-19» заместитель представителя ФАО в Узбекистане Шерзод Умаров.
В Центральной Азии картофель является ключевой сельскохозяйственной культурой с наибольшим потенциалом для обеспечения продовольственной безопасности и получения доходов с ежегодным потреблением на душу населения в 52,6 кг.
Повышение потенциала сектора картофелеводства Узбекистана и дальнейшее получение более высокого, устойчивого и качественного урожая картофеля будет способствовать обеспечению продовольственной безопасности в стране и позволит избежать негативного воздействия пандемии коронавируса на сельское хозяйство.
Восстановление и развитие сектора картофелеводства в ответ на кризис COVID-19 предполагает развитие сотрудничества с национальными партнёрами в области системы сертификации семян, надлежащей защиты посевов от вредителей, проведения исследований по селекции.
Реализация проекта внесет вклад в развитие устойчивой системы производства картофеля на основе передового зарубежного опыта. Улучшение систем регистрации сортов картофеля и сертификации семян обеспечит фермерам доступ к качественному семенному материалу картофеля.
Учебные семинары, запланированные в рамках проекта, повысят потенциал служб распространения знаний для фермеров и специалистов по сертификации семян, которые будут консультировать фермеров по усовершенствованным методам выращивания картофеля, новым способам защиты от вредителей и болезней для дальнейшего совершенствования картофельного сектора в Узбекистане.