2021 йил 5 апрелдан 12 майга қадар Ўзбекистонда асосий озиқ-овқат маҳсулотларига бўлган нархларнинг таҳлили.
Сўнгги пайтларда ўсимлик ёғининг нархлари конъюктураси ҳукумат ва жамоатчилик диққат марказида бўлиб келмоқда. Ташқи бозорда ушбу маҳсулотга бўлган талабнинг ортиши ва натижада тадбиркорларнинг нархлар фарқидан фойдаланган ҳолда юқори фойда олишга интилиши оқибатида нархларнинг кўтарилиши давлат томонидан бозорни барқарорлаштирувчи чора-тадбирларнинг жорий этилишига олиб келди. Мониторинг шуни кўрсатмоқдаки, амалга оширилган ишлар ўз самарасини бермоқда.
Ўзбекистон Республикаси Давлат статистика қўмитасининг маълумотларига кўра, ҳафта охирига келиб республикада бир литр ўсимлик ёғининг ўртача нарх 0,4% га пасайиб, 19 034 сўмни ташкил этди. Ўртача нархлар диапазони Андижон вилоятида бир литр учун 17 110 сўм, Тошкент шаҳрида 20 440 сўмгача бўлган оралиқда ўзгариб борди.
11 та вилоятда ўсимлик ёғи нархларининг пасайиши кузатилмоқда, энг юқориси Хоразм (1,3% га), Бухоро (0,9% га) вилоятларида ва Тошкент шаҳрида (0,8%) қайд этилди.
Туманлар таркибида ўсимлик ёғи нархининг бир литри учун энг катта пасайиш Шаҳрихон (5%), Хива (5%), Оққўрғон (4,8%), Қибрай (4,6%), Улуғнор (4,3%), Зарбдор (4,3%) туманларида кузатилди.
Ҳафта давомида нархлар фақат 3 та вилоятда ошди, улардан энг баланди Қашқадарё (0,2% га), Тошкент (0,1% га), Фарғона (0,02% га) тўғри келади.
2 ҳафта давомида 28 апрелдан 12 майгача республикада ўсимлик ёғининг ўртача нархи 0,9% га пасайди.
Қуйида 5 майдан 12 майгача мол гўшти, сут, тухум, картошка, гуруч, буғдой уни, шакар нархларининг ўзгариши келтирилган.
Кўриб чиқилаётган давр мобайнида республикада ўртача нархларнинг ўсиши мол гўшти (0,2 %га, килоси 61 132 минг сўмгача), картошка (0,4 %га, килоси 4,673 сўмгача), тухум (0,1 %га, ўнтаси 10,775 сўмгача), буғдой уни (0,8 %га, килоси 4,879 сўмгача), шакар (0,9 %га, килоси 8,379 сўмгача) учун қайд этилди.
- мол гўшти Сурхондарё (1,8%) ва Навоий (1,4%) вилоятларида;
- сут Хоразм ва Бухоро вилоятларида (0,6%);
- тухум Навоий (1,6%), Хоразм (1,4%) вилоятларида;
- картошка Хоразм (6,7%), Сирдарё (5,2%) вилоятлари ва Қорақалпоғистон Республикасида (5%);
- гуруч Навоий (1,2%) ва Фарғона (0,6%) вилоятларида;
- буғдой уни Наманган (12,6%) ва Қашқадарё (0,6%) вилоятларида;
- шакар Қашқадарё (4,9%), Сурхондарё (2%) вилоятларида кузатилди.
Республикада ҳафта давомида ўртача нархларнинг пасайиши сут (0,2%га, литрига 6 089 сўмгача), гуруч (0,04% га, килоси 10 165 сўмгача), ўсимлик ёғи (0,4% га, литрига 19 034 сўмгача) учун қайд этилган.
- мол гўшти – Хоразм вилоятида (0,7%), Тошкентда (0,3%);
- сут – Қорақалпоғистон Республикасида (2,4%), Андижон (1%) ва Қашқадарё (0,9%) вилоятларида;
- тухум – Наманган (0,5%), Андижон ва Самарқанд (0,4%) вилоятларида;
- картошка – Жиззах (3,5%), Қашқадарё (1,9%) вилоятларида ва Тошкент (2,5%) шаҳрида;
- гуруч – Қашқадарё (0,7%), Жиззах (0,6%), Андижон (04,5%) вилоятларида,
- буғдой уни – Тошкент (0,3%), Фарғона (0,03%) вилоятларида;
- шакар – Тошкент (0,5%), Фарғона (0,2%) вилоятларида;
Шундай қилиб, Ўзбекистонда кўриб чиқилаётган ҳафта давомида асосий истеъмол товарлари учун нарх муҳити нисбатан паст даражада ўзгарувчанлиги билан ажралиб туради.

Анализ изменения цен в Узбекистане на основные продовольственные продукты с 5 апреля по 12 мая.
Ценовая конъюнктура растительного масла в последнее время находится под пристальным вниманием общественности правительства страны. Недавний всплеск цен привел к вводу стабилизирующих рынок мер со стороны государства. Как показывает мониторинг, предпринятые действия уже дают свой результат.
Согласно оперативным данным Госкомстата РУз, средняя цена по республике по итогам недели за литр растительного масла снизилась на 0,4% до 19 034 сум. Уровень средних цен сложился в диапазоне от 17 110 сум за литр в Андижанской области до 20 440 сум в Ташкенте.
В 11 областях наблюдается снижение цен на растительное масло, наибольшее зафиксировано в Хорезмской (на 1,3%), Бухарской (на 0,9%) областях и г. Ташкенте (на 0,8%).
В разрезе районов наибольшее снижение цены за литр растительного масла отмечается в Шахриханском (на 5%), Хивинском (на 5%), Аккурганском (на 4,8%), Кибрайском (на 4,6%), Улугнорском (на 4,3%), Зарбадарском (на 4,3%) районах.
Цены за неделю подросли только в 3 регионах: в Кашкадарьинской (на 0,2%), Ташкентской (на 0,1%), Ферганской (на 0,02%).
За 2 недели, с 28 апреля по 12 мая средние цены на растительное масло по республике снизились на 0,9%.
Ниже представлены изменения цен на говядину, молоко, яйца, картошку, рис, пшеничную муку, сахар с 5 по 12 мая.
За рассматриваемые период рост средних цен по республике зафиксирован на говядину (на 0,2% до 61 132 сум за кг), картошку (на 0,4% до 4 673 сум за кг), яйца (на 0,1% до 10 775 сум за десяток), пшеничную муку (на 0,8% до 4 879 сум за кг), сахар (на 0,9% до 8 379 сум за кг).
- говядину в Сурхандарьинской (на 1,8%) и Навоийской (на 1,4%) областях;
- молоко в Хорезмской и Бухарской областях (на 0,6%);
- яйца в Навоийской (на 1,6%), Хорезмской (на 1,4%) областях;
- картошку в Хорезмской (на 6,7%), Сырдарьинской (на 5,2%) областях, Республике Каракалпакстан (на 5%);
- рис в Навоийской (на 1,2%) и Ферганской (на 0,6%) областях;
- пшеничную муку в Наманганской (на 12,6%) и Кашкадарьинской (на 0,6%) областях;
- сахар в Кашкадарьинской (на 4,9%), Сурхандарьинской (на 2%) областях;
Снижение средних цен за неделю по республике отмечается на молоко (на 0,2% до 6 089 сум за литр), рис (на 0,04% до 10 165 за кг), масло растительное (на 0,4% до 19 034 сум за литр).
- говядину в Хорезмской области (на 0,7%), Ташкенте (на 0,3%);
- молоко в Республике Каракалпакстан (на 2,4%), Андижанской (на 1%), Кашкадарьинской (на 0,9%) областях;
- яйца в Наманганской (на 0,5%), Андижанской и Самаркандской (на 0,4%) областях;
- картошку в Джизакской (на 3,5%), Кашкадарьинской (на 1,9%) областях, г. Ташкенте (на 2,5%);
- рис в Кашкадарьинской (на 0,7%), Джизакской (на 0,6%), Андижанской (на 04,5) областях;
- пшеничную муку в Ташкентской (на 0,3%), Ферганской (на 0,03%) областях;
- сахар в Ташкенте (на 0,5%), Ферганской области (на 0,2%);
Таким образом, в Узбекистане за рассматриваемую неделю ценовая конъюнктура на основные потребительские товары характеризуется относительной низкой волатильностью.