“Олис ҳудудлардаги бюджет ташкилотларига малакали мутахассисларни жалб қилиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент қарори қабул қилинди.
Қарорга кўра, 2021 йил 1 январдан олис ва чекка ҳудудларда қуйидаги имтиёзлар берилади:
- бюджет ташкилотларига ишга қабул қилинган олий маълумотли мутахассисларга БҲМнинг 50 баравари (11 млн 150 минг сўм) миқдорида бир марталик бошланғич ёрдам пули ва уй-жойларни ижарага олганлик учун БҲМнинг 2 баравари (446 минг сўм) миқдорида ҳар ойлик пул компенсацияси тўланади;
- оилавий шифокор пунктлари ва оилавий поликлиникаларга ишга қабул қилинган шифокорларга камида 3 йил ишлаб бериш шарти билан 30 млн сўм миқдорида бир марталик бошланғич ёрдам пули, уй-жойи бўлмаганларга эса 3 йил давомида хизмат уй-жойлари берилади ёки БҲМнинг 2 баравари (446 минг сўм) миқдорида ҳар ойлик пул компенсацияси тўланади.
Бошланғич ёрдам пули ва ҳар ойлик пул компенсацияси солиқ тўловчининг жами даромадига киритилмайди ҳамда жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғининг солиқ солиш объекти ҳисобланмайди.
Мазкур имтиёзлардан ОТМнинг бакалавриати ёки магистратурасини (таълим шаклидан қатъи назар – кундузги, сиртқи, кечки, шунингдек, иккинчи мутахассислик) тамомлаганидан кейин уч йил мобайнида олис ва чекка ҳудудларда жойлашган бюджет ташкилотлари, шу жумладан тиббиёт муассасаларига ишга кирган битирувчилар фойдаланиш ҳуқуқига эга.
Бунда уй-жой учун ҳар ойлик пул компенсацияси мутахассис ишга қабул қилинган ойдан бошлаб 36 ойгача тўланади.
Олий маълумотли мутахассис ва (ёки) тиббиёт ходими тегишлилиги бўйича олис ва чекка ҳудудда жойлашган бир бюджет ташкилотидан ва (ёки) тиббиёт муассасасидан бошқасига ўтказилганида, ҳар ойлик пул компенсациясини тўлаш белгиланган муддат тугагунга қадар давом эттирилади.

Привлеченным в отдаленные районы бюджетникам будут выплачивать надбавки
Квалифицированным специалистам, решившим работать в бюджетных организациях в отдалённых районах, будут выплачиваться «подъёмные» и ежемесячная компенсация. Это следует из постановления президента «О мерах по привлечению квалифицированных специалистов в бюджетные организации отдаленных районов».
С 1 января 2021 года в отдаленных и труднодоступных районах предоставляются следующие льготы:
специалистам с высшим образованием, принятым на работу в бюджетные организации, выплачивается разовая первичная помощь в 50-кратном размере БРВ (11 млн. 150 тысяч сумов) и ежемесячная денежная компенсация за аренду жилья в 2-кратном размере БРВ (446 тысяч сумов);
врачам, принятым на работу в пункты семейного врача и семейные поликлиники, выплачивается разовая первичная помощь в размере 30 млн. сумов с условием отработки не менее 3-х лет, а тем, кто не имеет жилья, предоставляется служебное жилье на 3 года или выплачивается ежемесячная денежная компенсация в 2-кратном размере БРВ (446 тысяч сумов).
Разовая первичная помощь и ежемесячная денежная компенсация не включаются в общий доход налогоплательщика и не считаются объектом налогообложения подоходным налогом с физических лиц.
Этими льготами имеют право пользоваться выпускники бакалавриата или магистратуры ВОУ (вне зависимости от формы обучения – дневное, вечернее, заочное, а также вторая специальность), устроившиеся в течение трех лет с момента окончания обучения на работу в бюджетные организации, в том числе в медицинские учреждения в отдаленных и труднодоступных районах.
При этом, ежемесячная денежная компенсация за жилье выплачивается до 36 месяцев с месяца приема на работу специалиста.
При переводе из одной бюджетной организации и (или) медицинского учреждения, расположенных в отдаленной и труднодоступной местности, в соответствующую другую организацию, выплата специалисту и (или) медицинскому работнику с высшим образованием ежемесячной денежной компенсации продолжается до окончания установленного срока.