Пандемия сабаб 2020 йилда тадбиркорларга ажратиладиган кредит миқдори 7 трлн. сўмга камайган
Пандемия сабаб 2020 йилда тадбиркорларга ажратиладиган кредит миқдори 7 млрд. сўмга камайган. Бу ҳақда АОКАда ўтаётган матбуот анжуманида Марказий банк бошқарма бошлиғи Олим Болгаев маълум қилди.
Тадбиркорларга қўшимча имкониятлар яратиш мақсадида барча молиялаштириш манбаларидан кичик тадбиркорлик субъектларига 103,8 трл. сўм миқдорида кредит ажратилган.
Пандемия даври таъсири сабаб, 2019 йилга нисбатан 2020 йилда ажратилган кредитлар миқдори 7 трлн. сўмга камайди. 2020 йилда кичик тадбиркорлик субъектларига ажратилган кредит миқдори 48,4 трлн. сўмни ташкил қилди.
2020 йил оилавий тадбиркорликни ривожлантириш дастури доирасида 6,1 трлн. сўм миқдорида, 214 мингдан зиёд лойиҳага кредит ажратилган.
Хусусан, "Ҳар бир оила тадбиркор" дастури асосида 408 трлн. сўм миқдорида кредит ажратилган бўлса, ҳунармандлар, деҳқон, фермер хўжаликлари, томорқа ер эгаларига маҳаллий ҳокимликлар ҳузуридаги бандликка кўмаклашиш жамғармалари ҳисобидан 786 миллиард сўм миқдорида, Ёшлар келажагимиз жамғармаси ҳисобидан 428 млрд. сўм кредит ажратилган. Хотин-қизлар ва оилани қўллаб-қувватлаш фонди ҳисобидан эса қарийб 100 млрд. сўм миқдорида маблағ ажратилган.

Стало известно, насколько сократился общий объем кредитов выданных малому бизнесу
Как сообщил глава Департамента ЦБ Олим Болгаев на пресс-конференции в АИМК, общий объем выданных кредитных средств малому бизнесу за 2020 год сократился из-за ограничений, вызванных пандемией на 7 трлн сумов по сравнению с 2019 годом и составил 48,4 трлн сумов.
В целях создания дополнительных возможностей для предпринимателей из всех источников финансирования малому бизнесу было выделено 103,8 трлн сумов.
В рамках программы по развитию семейного предпринимательства, были выделены кредитные средства на 6,1 трлн сумов для финансирования 214 тысяч проектов.
В частности, по программе «Каждая семья — предприниматель» до настоящего момента было выделено 408 трлн. сумов.
Также на поддержку ремесленников, фермеров, фермерских хозяйств и землевладельцев выделено:
• из Фонда содействия занятости при местных самоуправлениях было 786 млрд сумов;
• из Фонда будущего молодежи 428 млрд сумов;
• из Фонда поддержки женщин и семьи - около 100 млрд сумов.
Кроме того, коммерческие банки выделили 4,9 трлн. сумов кредитов на поддержку женщин-предпринимателей за счет собственных средств и других заемных средств.