“Атроф-муҳитни асраш ва “яшил иқтисодиёт” йили давлат дастури лойиҳаси режалари
Президент Шавкат Мирзиёев 27 январь куни “Атроф-муҳитни асраш ва “яшил иқтисодиёт” йили давлат дастури лойиҳаси юзасидан йиғилиш ўтказди.
Бугун дунёда иқлим ўзгаришларининг салбий оқибатлари яққол сезилмоқда. Буни олдиндан кўра билиб, мамлакатимизда экологик тоза иқтисодиётга ўтилмоқда.
Охирги уч йилда жойларда 3,5 гигаваттли 16 та йирик қуёш ва шамол электр станциялари ишга туширилди, 35 та кичик ГЭС қурилди. Саноатда “яшил энергия” сертификати тизими жорий қилинди. Қуёш панеллари ўрнатган хонадонлар 60 мингдан ошди. “Яшил макон” дастури доирасида дарахтлар экилиб, боғлар яратилаяпти. Сувдан тежаб-тергаб фойдаланилаяпти.
2025 йил мамлакатимизда “Атроф-муҳитни асраш ва яшил иқтисодиёт” йили деб эълон қилинди. Бу борада давлат дастури лойиҳаси ишлаб чиқилиб, бир ой давомида жамоатчилик муҳокамасидан ўтказилди. У билан 11 миллион фуқаро танишиб, 100 дан зиёд таклифлар танлаб олинди. Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг тармоқлари ва бошқа ваколатхоналар ҳамкорликка тайёрлигини билдирди.
Давлат дастуридаги энг катта йўналишлардан бири энергетикадир.
Сўнгги йиллардаги жадаллик туфайли мамлакатимизнинг жами қувватларида “яшил” энергия улуши 16 фоизга етди. Бу йил уни 26 фоизга чиқариш режалаштирилган. Бунинг учун яна 3,5 гигаваттли 16 та йирик қуёш ва шамол станцияcи, 160 мегаваттли 5 та йирик ГЭС ва 1,8 гигаваттли энергия сақлаш қувватлари ишга туширилади.
Давлатимиз раҳбари бунга қўшимча яна 1 гигаватт қувватли лойиҳаларни шакллантириш бўйича кўрсатма берди.
Шунингдек, давлат корхоналари, саноат ва хизмат кўрсатиш мажмуалари ҳамда хонадонларда қуёш панеллари ўрнатишни рағбатлантириш давом эттирилади. Бунга 2 триллион сўм кредит ажратилади.
Сирдарё вилояти Боёвут туманидаги 19-мактаб тажрибаси асосида боғча, мактаб ва шифохоналарда иссиқлик насосини жорий қилиш оммалаштирилади.
“Яшил иқтисодиёт” бу нафақат тоза энергетикани ривожлантириш, балки тармоқларда энергия самарадорлигини ошириш ҳамдир.
Бу йил камида 6 фоиз иқтисодий ўсиш суръатини сақлаб қолиб, ялпи ички маҳсулотни 125 миллиард доллардан ошириш мақсад қилинган. Бунга эришишда омилкорлик ва тежамкорлик жуда муҳим.
Шу боис Бош вазир ўринбосари – иқтисодиёт ва молия вазирига энергия самарадорлиги ҳисобига харажатларни 15-20 фоизгача қисқартириш ва қўшилган қийматни кўпайтириш бўйича дастур ишлаб чиқиш топширилди.
Давлатимиз раҳбари ресурс тежамкор иқтисодиёт моделига ўтиш вақти келганини таъкидлади.
Мисол учун, электротехника, автомобилсозлик, фармацевтика ва озиқ-овқат саноатида 1 тонна энергия сарфига тўғри келадиган қўшилган қиймат кимё, қурилиш материаллари, тўқимачилик тармоғидагидан 15-20 баробар юқори.
Юқоридаги соҳаларда ҳам ресурсларни тежаш, кам энергия сарфлаб, кўп қўшилган қиймат олаётган тармоқларни ривожлантириш вазифаси қўйилди. Энергия истеъмоли юқори бўлган 400 та йирик саноат корхонаси энергия аудитдан ўтказилиб, тежамкор технологиялар жорий қилиниши белгиланди.
Яқин келажакда ривожланган давлатлар фақат “яшил технология” асосида ишлаб чиқарилган маҳсулотларни олади. Шу боис ҳозирдан бунга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Бу йил ишлаб чиқариш ва инфратузилма лойиҳаларининг 15 фоизи, 2027 йилдан 30 фоизи, 2030 йилдан 55 фоизи “яшил” бўлади. Кам углеродли лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш учун Европа тикланиш ва тараққиёт банки, Жаҳон банки ва бошқа ташкилотлардан 300 миллион доллар ресурс жалб қилинади.
Энергетика мажмуаларини барпо этишда 4 миллиард долларлик ускуна ва бутловчи қисмлар маҳаллий корхоналарда ишлаб чиқарилади. Бу орқали йирик лойиҳаларда “яшил компонент” улуши 25 фоиздан 31 фоизга етади.
“Яшил макон” дастури доирасида ҳар йили 200 миллион туп дарахт экилмоқда. Ўтган 3 йилда 698 та боғ ва 316 та жамоат парки ташкил этилди. Орол денгизининг қуриган тубида қарийб 2 миллион гектарли бутазор барпо этилди.
Буни давом эттирган ҳолда, бу йил кўчатчиликка ихтисослашган 18 та ўрмон хўжалиги ташкил қилинади. Уларда “илм-лойиҳа-амалиёт” тамойили асосида генетик селекция ишлари кучайтирилиб, уруғчилик лабораториялари, интенсив тажриба участкалари ва “оналик” плантациялари йўлга қўйилади.
Ушбу хўжаликларда жорий йилда 123 миллион туп кўчат тайёрланади. “Яшил олам” платформаси ишга туширилиб, уларни онлайн сотиб олиш йўлга қўйилади.
Ҳудудида дарахт эккан, ишлаб чиқаришда экологик тоза ускуна ва материаллардан фойдаланганларга “яшил тадбиркор” мақоми берилади. Бу тадбиркорлар рейтингида ҳам инобатга олинади. Уларга ташқи бозорларга чиқиши учун “яшил сертификат” олиш, бозор топишда ҳар томонлама ёрдам берилади.
Йиғилишда мутасаддилар давлат дастури лойиҳасида назарда тутилган вазифалар ва уларни амалга ошириш режалари юзасидан ахборот берди.

Планы по проекту госпрограммы "Года охраны окружающей среды и "зеленой экономики"
За последние три года в регионах были введены в эксплуатацию 16 крупных солнечных и ветряных электростанций общей мощностью 3,5 гигаватта, построено 35 малых гидроэлектростанций. В промышленности внедрена система выдачи сертификатов «зеленой энергии». Количество домов, установивших солнечные панели, превысило 60 тысяч. В рамках программы «Яшил макон» ежегодно проводится озеленение территорий. Применяется рациональный подход к водопользованию.
2025 год объявлен в нашей стране Годом охраны окружающей среды и «зеленой экономики». В связи с этим был разработан проект государственной программы, который в течение месяца проходил общественное обсуждение. С документом ознакомились 11 миллионов граждан, более 100 самых актуальных предложений включено в программу. Структуры Организации Объединенных Наций и представительства других организаций выразили готовность к сотрудничеству в реализации программы.
Одним из ключевых направлений госпрограммы является энергетика.
Благодаря активной работе последних лет доля «зеленой» энергии в общей структуре мощностей страны достигла 16 процентов. В этом году планируется увеличить этот показатель до 26 процентов. Для этого будут введены в эксплуатацию еще 16 крупных солнечных и ветряных электростанций мощностью 3,5 гигаватта, 5 крупных гидроэлектростанций мощностью 160 мегаватт и мощности для хранения энергии объемом 1,8 гигаватта.
Глава государства поручил дополнительно разработать проекты мощностью 1 гигаватт.
Также будет продолжено стимулирование установки солнечных панелей на государственных предприятиях, в промышленных и сервисных комплексах, а также в домах. На эти цели будет выделено 2 триллиона сумов кредитов.
На основе опыта школы №19 Баявутского района Сырдарьинской области будет расширено внедрение тепловых насосов в детских садах, школах и больницах.
«Зеленая экономика» — это не только развитие чистой энергетики, но и повышение энергоэффективности в различных отраслях.
В этом году поставлена цель сохранить темпы экономического роста на уровне не менее 6 процентов и увеличить объем валового внутреннего продукта до более чем 125 миллиардов долларов. Для достижения этого ключевыми факторами являются рациональность и экономия.
В связи с этим заместителю Премьер-министра — министру экономики и финансов поручено разработать программу, направленную на сокращение затрат до 15-20 процентов и увеличение добавленной стоимости за счет энергоэффективности.
Глава государства подчеркнул, что настало время перейти к ресурсосберегающей модели экономики.
Например, в электротехнической, автомобилестроительной, фармацевтической и пищевой промышленности добавленная стоимость на 1 тонну потребляемой энергии в 15-20 раз выше, чем в химической, строительной и текстильной отраслях.
Поставлена задача развивать отрасли с низким энергопотреблением и высокой добавленной стоимостью, а также обеспечивать ресурсосбережение в вышеперечисленных секторах. Определено проведение энергетического аудита и внедрение сберегающих технологий на 400 крупных предприятиях с высоким энергопотреблением.
В ближайшем будущем развитые страны будут покупать только продукцию, произведённую с использованием «зеленых технологий». Поэтому уже сейчас этому вопросу уделяется особое внимание. В этом году 15 процентов производственных и инфраструктурных проектов будут экологически чистыми, к 2027 году их доля достигнет 30 процентов, а к 2030 году — 55 процентов. Для поддержки низкоуглеродных проектов будет привлечено 300 миллионов долларов от Европейского банка реконструкции и развития, Всемирного банка и других организаций.
При строительстве энергетических комплексов оборудование и комплектующие на сумму 4 миллиарда долларов будут производиться на отечественных предприятиях. Это позволит увеличить долю «зеленого компонента» в крупных проектах с 25 до 31 процента.
В рамках программы «Яшил макон» ежегодно высаживается 200 миллионов деревьев. За последние три года было создано 698 садов и 316 общественных парков. На высохшем дне Аральского моря созданы зеленые территории площадью около 2 миллионов гектаров.
В продолжение этих усилий в этом году будут созданы 18 лесных хозяйств, специализирующихся на выращивании саженцев. На основе принципа «наука–проект–практика» будет усилена селекционная работа, организованы семеноводческие лаборатории, интенсивные опытные участки и «материнские» плантации.
В этих хозяйствах в текущем году планируется вырастить 123 миллиона саженцев. Будет запущена платформа «Яшил олам», где можно будет приобрести саженцы онлайн.
Бизнесу, озеленяющему свою территорию и использующему экологически чистое оборудование и материалы в производстве, будет присваиваться статус «зеленого предпринимателя». Это будет учитываться в рейтинге предпринимателей. Им будет предоставляться всесторонняя поддержка в получении «зеленого сертификата» и поиске новых рынков сбыта.
На совещании ответственные лица доложили о задачах, заложенных в проекте государственной программы, а также планах по ее реализации.