— Мамлакатимизда илк бор “маҳаллабай” тизими, унинг ортидан барча маҳаллаларда “ҳоким ёрдамчиси” лавозими жорий этилди. Сиз учун бу лавозимнинг мазмун-моҳияти нимада, уни қандай тушунасиз?
— Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан жорий этилган “маҳаллабай” иш тизими ва ҳоким ёрдамчиси лавозими маҳаллаларни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, аҳоли бандлигини таъминлаш, даромадини кўпайтириш, тадбиркорликка кенг йўл бериш, шу орқали камбағалликни қисқартириш йўлида катта қадам бўлди.
Бир сўз билан айтганда, ҳоким ёрдамчиси давлатимизда олиб борилаётган ислоҳотларни маҳалла даражасида ҳаётга татбиқ қилиш, шунингдек, аҳолининг муаммоларини бевосита жойида ҳал қилиб бериш билан шуғулланади. Бу масъулиятли тизим доирасидаги ишларга ўз ҳиссамни қўшаётганимдан мамнунман.
— Ўзингиз ва ушбу лавозимга қандай келганингиз ҳақида батафсилроқ сўзлаб беринг. Ҳоким ёрдамчиси бўлган маҳаллангиздаги ишлар билан аввал қанчалар таниш эдингиз? Илгариги қандай иш тажрибангиз ҳоким ёрдамчиларига юклатилган вазифаларни ҳал қилишга имкон бермоқда?
— Мен ўзим Самарқанд шаҳрида туғилиб ўсганман. Ёшлигим ҳам шу ерларда ўтган. Маълумотим – олий. Иш фаолиятимнинг асосий қисми ички ишлар органларида турли лавозимларда кечган. Ҳоким ёрдамчиси лавозимига ўтгунга қадар эса шу маҳалланинг ўзида маҳалла раиси бўлиб ишлаганман. Маҳалла раиси бўлиб ишгаганим сабабли халқнинг кундалик ҳаёти, дарду-ташвишлари билан яқиндан таниш эдим ва бу менга ишимда жуда қўл келди.
— Маҳаллангиз ҳақида батафсил маълумот беринг. У қаерда жойлашган, қишлоқда ёки шаҳардами, катталиги қандай, маҳалла аҳлининг ишлаши учун қандай йирик корхоналар мавжуд, маҳалла аҳолиси, асосан, қайси фаолият турлари билан шуғулланади? Маҳаллада қандай ижтимоий инфраструктура объектлари бор (мактаб, боғча, тиббий пункт ва ҳ.к.)?
— Қир маҳалласи шаҳарнинг қадимий маҳаллаларидан бўлиб, 2012 йилда Самарқанд шаҳри таркибига кирган. Маҳалла, асосан, якка тартибдаги уйлар — ҳовлилардан иборат, шунингдек, бу ерда кўп хонадонли уйлар ҳам бор. Ҳудудда жами 523 та хонадон жойлашган. Ҳудудимиз катта, ишлаб чиқариш корхоналаримиз кўп. Аҳоли, одатда, савдо сотиқ ва ишлаб чиқариш билан шуғулланади.
Учта лидер тадбиркорлик субъектлари бор. Булар SAM ANTEP GILAM қўшма корхонаси, Bionur medservis клиникаси ва “Самарқанд Афросиёб парранда” корхонаси. Маҳалла ҳудудида 60 дан зиёд гранит ва тратуар плиткалари ишлаб чиқариш корхоналари ҳам мавжуд. Жаҳонга машҳур Улуғбек обсерваторияси, шунингдек, автомобиллар эҳтиёт қисмлари сотиладиган йирик бозор ҳам бизнинг маҳалла ҳудудида жойлашган бўлиб, бу ҳам тадбиркорлик учун катта имкониятлар яратади. Масалан, кўплаб хонадонларда машҳур Самарқанд нонлари ёпилиб, сотувга чиқарилади.
— Ҳудудда аҳолининг қайси ижтимоий гуруҳлари кўпчиликни ташкил қилади, қанча камбағал ва ижтимоий ҳимояга муҳтож аҳоли қўллаб-қувватлашга муҳтож? Маҳаллангизнинг “ижтимоий портрети”ни рақамлар билан кўрсатиш мумкинми?
— Маҳалла аҳолисининг аксариятини шу ерда туғилиб ўсган кишилар ташкил этади. Шундан келиб чиққан ҳолда, маҳаллада яшовчиларнинг кўпчилигини доимий иши бор ёки тадбиркорликнинг бирон-бир тури билан шуғулланувчи фуқаролар ташкил этади. Ўз навбатида, ҳудудда бировнинг қўлига қараб қолган камбағал оилалар йўқ ҳисоби. Бошида маҳаллада истиқомат қилиб, ёрдамга муҳтож бўлганлар рўйхатига 23 киши киритилган эди. Тизимли равишда олиб борилган ишлар натижасида бугунга келиб уларнинг ҳаммаси доимий ишларга жойлаштирилди. Зарур ҳолларда бозорда талабгир бўлган янги касбларга ўқитилди. Бугунгт кунда маҳаллада ишсизлар йўқ. Шунингдек, маҳаллада истиқомат қилувчилар орасида бошқа мамлакатларда меҳнат фаолияти билан шуғулланаётган фуқаролар ҳам бор. Улар билан ҳам доимий алоқа йўлга қўйилган бўлиб, маҳаллани обод қилиш ишларига жалб этиб турамиз.
— Маҳалла аҳолиси билан қандай алоқа ўрнатдингиз, улар билан яқиндан танишиш қийин кечмадими?
— Бунда менга олдинги амалий тажрибам катта иш берди. Ўзим шу ерда истиқомат қилганлигим сабабли ҳаммани яхши биламан. Шунинг учун бу масалада қийинчилик туғилмади. Фаолиятимнинг биринчи куниданоқ маҳалла раиси, ёшлар етакчиси, хотин-қизлар фаоли ва участка нозири билан биргаликда бир жамоа бўлиб ишламоқдамиз. Эрталаб маҳалладаги 7 масъул бир жойга йиғилиб, кундалик амалга ошириладиган ишларни келишиб оламиз. Яъни баҳамжиҳатликда ишлаймиз. Бу ҳам ишимизнинг самарасига ижобий таъсир қилмоқда. Шунингдек, аҳоли маҳалланинг Telegram канали орқали ҳам ўз муаммоларини мутасаддиларга етказишлари мумкин.
— Ўтказилган тадқиқ ва ўрганишлар натижасида маҳалла аҳолиси орасида камбағалликнинг қандай асосий сабаблари аниқланди? Уларни бартараф этиш ва мавжуд муаммоларни ҳал қилиш учун қайси ёндашувларни ишлаб чиқдингиз?
— Ўз тажрибамдан келиб чиқиб битта нарсани ишонч билан айтишим мумкин. Ҳозирги пайтда мамлакатимизда ҳаракат қилган, ишлаган одам даромад топиши учун барча шароитлар мавжуд. Ҳаракат қилган одам кам бўлмайди. Масалан, оддий нон ёпиб ҳам оила тебратиш учун етарли даромад олиш мумкин. Ўзим ҳам бир неча фуқароларга нонвойлик фаолиятини йўлга қўйишда ёрдам бердим. Маҳалла орқали уларга савдо расталарида жой ҳам ажратиб берилди. Масалан, субсидия асосида Воҳидназар Бозоров, Асад Ботировларга мотокультиватор, Зулайҳо Бойматовага косметология салони очиш учун кредит ажратилди. Шунингдек, кредит асосида тикувчилик цехи, хусусий болалар боғчаси очиш истагини билдирган ва касаначилик билан шуғулланишни истаган фуқароларга ҳам кредит маблағлари берилиб, улар фаолияти йўлга қўйилди. Бугунги кунда бу корхоналар муваффақиятли бизнес юритмоқда. Мазкур корхоналарнинг ҳар бирида 5-10 киши доимий иш жойига эга бўлди. Бундан ташқари, маҳалладаги ишсизликни бартараф этишда маҳалламиздаги лидер тадбиркорларнинг ҳам ҳиссаси катта бўлаяпти. Маҳаллада дарвоза ясовчи корхоналар, тунукага ишлов берувчи корхоналар ҳам бир нечтани ташкил этади. Маҳалла “драйвери” савдо-сотиқ соҳаси ҳисобланади.
Бугунга келиб маҳаллада ўзини ўзи банд қилган фуқаролар сони 53 кишини ташкил этди, 6 кишига мотороллер олиб берилди. Улар фойдали иш билан шуғулланиб, ўз оиласини моддий жиҳатдан таъминламоқда.
— Маҳалланинг барқарор ривожланишида транспорт, энергетика, коммунал, ижтимоий ва бошқа инфратузилмаларнинг мавжудлиги ва ҳолати муҳим аҳамиятга эга. Бу борада қандай ишлар олиб боряпсиз?
— Маҳалламиз Самарқанд шаҳрига тааллуқли бўлгани учун бу ерда инфраструктура бўйича муаммолар мавжуд эмас. Чунки ҳудуд аҳолиси электр энергияси, табиий газ ва тоза ичимлик суви билан тўлиқ таъминланган. Бир неча йиллик саъй-ҳаракатларимиз натижасида маҳалладаги барча йўллар, ҳатто ички кўчалар ҳам 100 фоиз асфальт қилинди. Бундан ташқари, маҳалла ҳудудидаги ҳовлилар ҳам марказлашган канализация тизимига уланди. Маҳалла кўчаларига тунги ёритгичлар ўрнатилди, тиббиёт пунктининг эскириб қолган биноси қайта таъмирланди.
Жиноятчиликнинг олдини олиш мақсадида маҳаллада истиқомат қилувчи тадбиркорлар кўмаги билан кўчаларимизга 30 та видеокузатув камералари ўрнатилди. Шу маҳалладан чиққан тадбиркор Рустам Муродов томонидан маҳалладаги 5 хонадон қайтадан қуриб, обод қилинди.
Энди навбат аҳоли ва ёшларга бўш вақтларини мазмунли ўтказиш учун зарур шарт-шароитлар яратишга келди. Масалан, яқинда маҳалла болалари учун бокс ва волейбол спорт мактаблари очдик. Шунингдек, давлат-хусусий шериклик асосида янги касб эгаллашни истаган фуқаролар учун автомобиль таъмирлашга ўргатиш бўйича ўқув курслари ташкил этдик. Бу ерда қўшни маҳалла ёшлари ҳам янги касбларни эгаллашлари мумкин.
— Фаолиятимизда коррупцияга йўл қўймаслик мақсадида фаолиятимизни шаффофлик ва очиқлик принциплари асосида ташкил этишга ҳаракат қилмоқдамиз. Бунда, аввало маҳалла фаоллари, аҳолининг ўзига таянаман. Қилинаётган ҳар бир иш бўйича халқ, депутатлар, масъул маҳаллий ҳокимият органлари вакиллари олдида ҳисобот берилади. Ҳар бир ишни халқ билан баҳамжиҳатликда, маслаҳатлашган ҳолда амалга оширамиз. Бунда ҳам гап кўп.
— Фаолиятингиз давомида маҳаллада нималар ўзгарди, аҳолининг бунга муносабати қандай? Уларнинг ҳоким ёрдамчилари институтига ва умуман “маҳаллабай” тизимига ишончи ортдими?
— Албатта, халқнинг турмуш даражаси, маҳалла ободонлиги, халқ фаровонлиги ошгани сайин фуқароларнинг давлатга, ундаги ислоҳотларга бўлган ишончи ҳам оша боради. Маҳалламиз фуқаролари шу ернинг ўзида иш билан таъминланган, деярли бошқа жойларга бориб ишламайди. Бу ҳам кўп нарсани билдиради. Ҳамма ўз иши билан банд. Одамлар ҳаётидан рози.
Ҳоким ёрдамчиси лавозимининг ташкил этилганлиги маҳаллаларни ҳар тарафлама ривожлантириш, аҳоли турмуш даражасини яхшилаш, даромадини ошириш ишига салмоқли ҳисса қўша бошлади, деб ишонч билан айтиш мумкин. Бироқ ҳали қиладиган ишларимиз бисёр. Асосий мақсад – одамларни рози қилиш, халқнинг дуосини олиш. Токи биздан яхши ном қолсин.

Помощники хокима — среди народа (махалля "Кир")
В нашей стране впервые была налажена система «махаллабай», после чего во всех махаллях введена должность помощника хокима. В чем для Вас смысл и суть этой позиции, как Вы ее понимаете?
— Введенные по инициативе главы государства система работы «махаллабай» и должность помощника хокима стали большим шагом на пути социально-экономического развития махаллей, а также обеспечения занятости населения, увеличения его доходов, предоставления широких возможностей для предпринимательства, обеспечивая тем самым сокращение бедности.
Словом, помощник хокима занимается реализацией реформ, проводимых в нашей стране на уровне махалли, а также решением проблем населения непосредственно на местах. Я рад внести свой вклад в работу в рамках этой ответственной системы.
Расскажите подробнее о себе и о том, как Вы пришли к этой должности. Насколько Вы ранее были знакомы с работой махалли, где сейчас являетесь помощником хокима? Какой Ваш прошлый опыт работы позволяет решать задачи, поставленные перед помощниками хокима?
— Я сам родился и вырос в городе Самарканде. Здесь я провел свою юность. У меня высшее образование. Основная часть моей карьеры прошла на различных должностях в органах внутренних дел. Прежде чем перешел на должность помощника хокима, я работал председателем этой же махалли. Именно поэтому был близко знаком с повседневной жизнью и заботами населения, и это очень пригодилось мне в работе.
Расскажите подробно о вашей махалле. Где она находится, в селе или в городе, каков ее размер? Какие крупные предприятия есть для труда жителей махалли, какими видами деятельности занимаются местные люди? Какие в махалле есть объекты социальной инфраструктуры (школа, детский сад, медпункт и т.д.)?
— Кир — одна из древних махаллей города, в 2012 году она вошла в состав города Самарканда. Махалля состоит, в основном, из частных домов, но есть и многоквартирные дома. Всего имеются 523 квартиры. Наша территория большая, много производственных предприятий. Население, главным образом, занимается торговлей и производством.
Есть три ведущих субъекта предпринимательства. Это совместное предприятие SAM ANTEP GILAM, клиника Bionur medservis и предприятие «Самарканд афросиаб парранда». На территории махалли расположено более 60 предприятий по производству гранита и тротуарной плитки. Всемирно известная обсерватория Улугбека, а также крупный рынок по продаже запчастей для автомобилей также находятся на территории нашей махалли, что создает большие возможности для предпринимательства. Например, во многих домохозяйствах пекут и продают знаменитый самаркандский хлеб.
Какие социальные группы населения составляют большинство в регионе, сколько бедных и малообеспеченных людей нуждаются в поддержке? Можно ли цифрами показать «социальный портрет» вашей махалли?
— Большинство жителей махалли — это люди, которые здесь родились и выросли. Исходя из этого, многие жители махалли заняты на постоянной работе или каким-либо видом предпринимательства. В свою очередь, стоит отметить, что почти нет бедных семей, которые от кого-то зависят. Первоначально в список проживающих в махалле и нуждающихся в помощи были включены 23 человека. В результате системной работы сегодня все они трудоустроены на постоянную работу. При необходимости их обучали новым профессиям, востребованным на рынке. Сегодня в махалле нет безработных. Также среди жителей махалли есть и граждане, трудящиеся в других странах. Мы находимся с ними в постоянном контакте и привлекаем их к благоустройству махалли.
— Как у Вас сложились отношения с жителями махалли, не сложно ли было с ними познакомиться ближе?
— В этом мне очень помог практический опыт. Поскольку я сам здесь живу, то всех хорошо знаю. Поэтому никаких затруднений в этом вопросе не было. С первого дня моей деятельности мы работали как одна команда вместе с председателем махалли, молодежным лидером, женским активистом и инспектором профилактики. По утрам 7 ответственных лиц махалли собираются вместе и договариваются о ежедневных задачах. То есть мы работаем согласованно. Это тоже положительно влияет на эффективность работы. Жители также могут сообщить о своих проблемах должностным лицам через Telegram-канал махалли.
В результате проведенных исследований и изучений укажите основные причины бедности среди жителей махалли? Какие подходы Вы разработали для их преодоления и решения имеющихся проблем?
— Исходя из своего опыта, могу с уверенностью сказать одно. Сегодня в нашей стране созданы все условия для того, чтобы трудящийся человек мог получать достойный доход. У того, кто старается, не будет недостатка. Например, даже готовя обычный хлеб, можно получить достаточный доход, чтобы прокормить семью. Я сам помог нескольким гражданам наладить хлебопекарную деятельность. С махалли им также выделили места в торговых ларьках.
Например, Бойматовой Зулайхо выделили кредит на открытие косметологического салона, а Бозорову Гойибназару, Бокиеву Ахаду мотокультиваторы на основе субсидии. Также гражданам, изъявившим желание открыть швейный цех, частный детский сад на основе кредита и желающим заняться кустарничеством, были выданы кредиты, после чего они наладили свою деятельность. Сегодня эти предприятия ведут успешный бизнес. На каждом из этих предприятий постоянной работой обеспечены 5-10 человек.
Кроме того, ведущие предприниматели нашей махалли вносят большой вклад в устранение безработицы на территории. В махалле расположено несколько предприятий по изготовлению ворот и переработке жести. Драйвером махалли является торговая сфера. За последние два месяца более 60 человек обеспечены работой. На сегодняшний день количество самозанятых граждан в махалле составило 53 человека, 6 граждан получили мотороллеры. Они занимаются полезным трудом и материально обеспечивают свою семью.
Для устойчивого развития махалли важно наличие и состояние транспортной, энергетической, коммунальной, социальной и других инфраструктур. Какие работы проводятся в этом отношении?
— Поскольку наша махалля относится к городу Самарканду, проблем с инфраструктурой здесь нет, так как жители региона полностью обеспечены электричеством, природным газом и чистой питьевой водой. В результате наших многолетних усилий все дороги в махалле, даже внутренние, были заасфальтированы на 100 процентов. Кроме того, дворовые дома на территории махалли также были подключены к централизованной системе канализации. На улицах махалли установили ночное освещение, отремонтировали устаревшее здание медицинского пункта.
В целях предотвращения преступности на наших улицах при поддержке предпринимателей, проживающих в махалле, установили 30 камер видеонаблюдения. Предприниматель из махалли Рустам Муродов отстроил и благоустроил 5 домов в махалле.
Теперь пришло время создать необходимые условия для того, чтобы жители и молодежь могли с пользой проводить свободное время. Например, недавно мы открыли спортивные школы бокса и волейбола для детей махалли. Также мы организовали учебные курсы по ремонту автомобилей для граждан, желающих освоить новую профессию на основе государственно-частного партнерства. Молодежь из соседней махалли также может освоить здесь новую профессию.
Сегодня в нашей стране идет ожесточенная борьба с любыми формами коррупции. Что Вы делаете в своей деятельности для предотвращения случаев коррупции?
— Чтобы не допустить коррупции в своей деятельности, мы стараемся организовать свою работу на основе принципов прозрачности и открытости. В этом я полагаюсь, прежде всего, на активистов махалли и жителей. Перед населением, депутатами и представителями ответственных местных органов власти представляется отчет о каждой проделанной работе. Мы всё делаем согласованно и советуясь с местными жителями. Это тоже многое значит.
Что изменилось в махалле за время Вашей деятельности, как к этому относятся жители? Повысилось ли их доверие к институту помощников хокима и системе «махаллабай» в целом?
— Конечно, по мере того, как повышается уровень жизни народа, благоустройство махалли, благосостояние народа, растет и доверие граждан к государству и его реформам. Жители нашей махалли трудоустроены именно здесь, в другие места работать они почти не ездят. От этого тоже многое зависит. Все заняты своей работой. Люди довольны своей жизнью.
Можно с уверенностью сказать, что введение должности помощника хокима внесло значительный вклад во всестороннее развитие махалли, повышение уровня жизни населения, увеличение его доходов. Но нам еще есть над чем работать. Главная цель — довольство народа и получить его благословение! Пусть после нас останется доброе имя!