Ҳоким ёрдамчилари – халқ орасида ("Қуйитош" маҳалласи)
– 2022 йилда мамлакатимизда иқтисодий бошқарув тизимини такомиллаштиришнинг янги йўналиши – ҳар бир маҳаллага ҳоким ёрдамчиси лавозими ташкил этилди. Президентимиз томонидан илгари сурилган мазкур ташаббус аҳоли тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш, уларга молиявий кўмаклашиш, даромад келтирувчи меҳнат билан бандлигини таъминлаш механизмларини янада такомиллаштириш, камбағалликни қисқартиришга қаратилгани билан аҳамиятлидир.
Ушбу лавозимга келгунимга қадар Сардоба тумани Молия бўлими бошлиғининг биринчи ўринбосари лавозимида ишлаганман. Мутахассислигим иқтисодчи. Иш фаолиятим давомида муқаддам Молия бўлимида “Қишлоқ хўжалигини молиялаштириш ва томорқа ерларини ривожлантириш” шўъбаси мутахассиси ҳамда “Оилавий тадбиркорликни ривожлантириш” шўъбаси мудири лавозимларида ишлаб, орттирган тажрибаларим бугунги кундаги иш фаолиятимда жуда асқотмоқда.
Ҳоким ёрдамчиси ҳар куни аҳоли билан ишлаб, одамларга давлат томонидан яратилаётган имкониятларни етказиши, тадбиркорликка ва деҳқончиликка ўргатиш орқали уларни камбағалликдан чиқариши лозим.
Жиззах вилояти Сардоба тумани “Қуйитош” маҳалла фуқаролар йиғини туман марказида жойлашган бўлиб, бугунги кунда маҳалламизда 2 та (6-сонли ҳамда 21-сонли) умумтаълим мактаби, 2 та мактабгача таълим ташкилоти, 9 та оилавий боғча мавжуд. Маҳалламизнинг инфратузилмаси замон талаблари даражасида. Хусусан, МФЙ аҳолиси табиий газ ҳамда ичимлик суви билан тўлиқ таъминланган. Маҳалла ҳудудида 24.04 км узунликдаги йўллар мавжуд бўлиб, шундан 2.877 метри тупроқ йўллар, 15.143 метри шағаллаштирилган йўллар, 1.320 метри бетонлаштирилган йўллар, 3.521 метри асфальтлаштирилган йўллардир.
– Ўтказилган сўровлар давомида аниқланган маълумотларга кўра, маҳаллангиз ривожининг асосий драйвери ва устувор вазифалари нималардан иборат эди? Ўтказилган тадқиқ ишлари асосида нималар аниқланди?
Маҳаллада хонадонларнинг умумий сони 1047 та, оилалар сони 1351 та, аҳоли сони 5520 нафарни ташкил этади. Маҳалланинг ихтисослашуви (драйвер) деҳқончилик ва чорвачилик соҳалари бўлиб, деҳқончилик фаолияти билан 502 та хонадон, 1152 нафар фуқаро шуғулланиб келмоқда. Чорвачилик йўналиши ҳам маҳалламизда яхши ривожланган. Бу фаолият билан 384 та хонадон банд бўлиб, 764 нафар фуқаро иш билан таъминланган.
– 2024 йилдаги фаолиятингиз натижалари, унинг йўналишлари – ишсизларни иш билан таъминлаш, касбга ўқитиш, тадбиркорликни, аҳолининг кам таъминланган қатламини қўллаб-қувватлаш, маҳаллаларни ободонлаштириш бўйича қандай ютуқларга эришилгани ҳақида батафсил гапириб берсангиз. Ўтган йил маҳалла ва ўзингиз учун қилган қайси ишни энг муҳими деб биласиз?
Аҳоли турмуши фаровонлиги, юртбошимиз таъбири билан айтганда, ҳаётдан розилигини таъминлашда иқтисодий омил катта аҳамият касб этади. Ўтган 2024 йил давомида “Қуйитош” МФЙда 68 нафар фуқарога жами 1,3 млрд сўм кредит ажратилди, 75 та иш ўрни яратилди ва уларнинг доимий бандлигини таъминлашга эришилди.
Шунингдек, аҳолини доимий даромад манбаи билан таъминлаш мақсадида 104 нафар аҳоли доимий иш жойларига жойлаштирилди, 331 нафари эса ўзини-ўзи банд қилган сифатида расмийлаштирилди. Яна 29 нафари якка тартибдаги тадбиркорликка ва 15 нафари ҳақ тўланадиган жамоат ишларига жалб қилинди. Бундан ташқари, 59 нафар фуқаро деҳқон хўжалиги сифатида давлат рўйхатидан ўтказилиб, бандлиги таъминланди.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 11 майдаги 252-сонли қарорига мувофиқ берилган тавсияномалар асосида “Аҳолини тадбиркорликка жалб қилиш” жамғармаси ҳисобидан 3 нафар фуқарога 25 млн 510 минг сўм субсидия маблағлари эвазига асбоб-ускуна ва меҳнат қуроллари ажратилди. 2024 йил давомида жами 94 нафар фуқаро, шундан 79 нафари касб-ҳунарга ва 15 нафари тадбиркорликка ўқитиш учун йўналтирилди. 23 та корхона ва якка тартибдаги тадбиркорлик субъекти фаолияти қайта тикланди.
2025 йилда жами 1 460 нафар аҳоли бандлиги таъминланади, хусусан, йирик ва ҳудудий инвестиция лойиҳаларини ишга тушириш ҳисобига 10 та, тадбиркорликни ривожлантириш ҳисобига 950 та, бунда аҳолини доимий ишга жойлаштириш ҳисобига 358 та, аҳолини тадбиркорликка жалб қилиш ҳисобига 592 та, қишлоқ хўжалигида аҳолини доимий ва мавсумий ишларда банд қилиш ҳисобига 480 та, қурилиш соҳасида аҳолини доимий ва вақтинчалик ишларда банд қилиш ҳисобига 19 та янги иш ўрни яратилади.
Ҳоким ёрдамчиси ва тижорат банклари томонидан 40 та микролойиҳа (80 та иш ўрни) амалга оширилади. Тижорат банклари томонидан тадбиркорлар билан 2 та учрашув ўтказилади ва 7 та доимий иш ўрни яратилади.
Аҳолини тадбиркорликка жалб қилиш натижасида 212 нафар фуқаро ўзини ўзи банд қилади ҳамда 36 та ЯТТ ташкил қилинади. Оилавий тадбиркорликни ривожлантириш дастурлари доирасида 2.8 млрд сўм имтиёзли кредит маблағлари ажратилиши режалаштирилган.
– Ҳоким ёрдамчиси сифатидаги тажрибангизга таянган ҳолда, айтинг-чи, маҳаллангизда камбағаллик ҳолатларини келтириб чиқарувчи асосий сабаб ва омиллар нимада? Ҳудудингиз аҳолиси ўртасида камбағаллик даражасини янада самарали камайтириш учун қўшимча нималар қилиш керак?
Камбағаллик ҳолатларининг келиб чиқиши, биринчи навбатда, доимий ишнинг йўқлиги, яъни ишсизлик, маълумотга эга бўлмаганлик, касб-ҳунарсизлик, шунингдек, тадбиркорлик қилиш учун билим ва малаканинг етишмаслиги билан боғлиқ. Бугунги кунда маҳалла аҳолиси орасида камбағалликка дуч келган оилаларнинг аксарияти – бу ногиронлиги бўлган шахслар, нафақахўрлар ва бола парвариши билан банд бўлган аёллар истиқомат қилаётган оилалар эканлиги аниқланди. Шунингдек, мазкур ҳолат фуқаронинг бирон-бир ишни бошлашидан олдин (масалан, имтиёзли кредит ёки субсидия олмоқчи бўлган) унинг шу соҳага қизиқиши ва тушунчаси бўлмаслигидан ҳам келиб чиқмоқда. Камбағалликни қисқартириш борасида давлатимиз томонидан олиб борилаётган ислоҳотлар негизида “Инсон қадри учун” тамойили ётади. Бунга мисол сифатида ишсиз ва эҳтиёжманд фуқаролар учун ажратиладиган субсидиялар, моддий ёрдамлар, имтиёзли кредитларни келтириш мумкин. Ишсиз фуқароларни бепул асосда меҳнат бозорида катта талабга эга бўлган касб-ҳунар турларига ўқитиш тизимининг мавжудлиги ҳам аҳолининг бандлиги, шу билан бир қаторда, даромадини оширишга қаратилган ижобий ҳаракатдир.
2025 йил 1 январ ҳолатига кўра, маҳаллада 125 та камбағал оила (509 нафар фуқаро) мавжуд бўлиб, камбағаллик даражаси 9.5 фоизни ташкил этади.
Йил якунига қадар 46 та оиланинг 253 нафар аъзоси камбағалликдан чиқарилади.
Бунда:
– 62 нафар аҳолини доимий иш ўринларига жойлаштириш;
– 136 нафар аҳолини тадбиркорликка жалб қилиш;
– қишлоқ хўжалиги ерларини ижарага бериш орқали 12 нафар;
– касб-ҳунарга ўргатиш орқали 11 нафар камбағал аҳолининг бандлиги таъминланади. Бошқа йўналишлар ҳисобига 32 нафар аҳолини камбағалликдан чиқариш чоралари кўрилади.
Юқоридаги чора-тадбирлар натижасида йил якунида камбағаллик даражаси 6.9 фоизга тушишига эришилади.
– Ҳоким ёрдамчиси сифатида фаолият юритган даврингизда маҳаллангизда тадбиркорликни ривожлантириш борасида амалга оширилган ишлар ҳақида батафсил маълумот берсангиз. Шу вақт ичида нечта янги корхона барпо этилиб, нечта якка тартибдаги тадбиркор иш билан таъминланди? Қандай қўллаб-қувватлаш чоралари ва инновацион усуллар қўлланилди? Муваффақиятли тадбиркорлик ташаббусларига мисоллар келтирсангиз.
– “Қуйитош” маҳалла фуқаролар йиғинида иш бошлаганимда 56 та тадбиркорлик субъекти бор эди. Бугунги кунга келиб, бу кўрсаткични 238 тага етказдик. Бунда, албатта, Президентимиз томонидан кичик тадбиркорлик субъектларини қўллаб-қувватлаш бўйича чиқарилаётган қарор ва фармонлар муҳим дастуриламал бўлиб хизмат қилмоқда. Тадбиркори бой юрт бой бўлишини маҳалламиз мисолида кўриб турибмиз. Шуни ишонч билан айта оламанки, 2025 йилда маҳалламиз ишсизликдан холи ҳудудга айланади. Ҳудуддаги муваффақиятли фаолият юритаётган тадбиркорлар сони кун сайин ортиб бормоқда. Маҳалламиздаги тадбиркорлик субъектларига қўшни ва бошқа маҳаллалардан ишга муҳтож бўлган фуқароларни ҳам жалб этганмиз.
– Хорижда меҳнат қилаётган фуқароларни қўллаб-қувватлаш, уларни Ватанга қайтишга ундаш борасида маҳаллангизда қандай ишлар амалга оширилмоқда?
– Сардоба тумани бўйича 2024 йил январ-декабр ойлари давомида меҳнат миграциясидан қайтган 151 нафар фуқародан 134 нафарининг бандлиги таъминланган. Хусусан:
– бўш (вакант) ва янги яратиладиган иш ўринларига жойлаштирилганлар – 29 нафар;
– ўзини ўзи банд қилишда кўмаклашилганлар сони – 18 нафар;
тадбиркорликка жалб қилиш ва кредит ажратилишида кўмаклашилганлар сони – 7 нафар;
– касбга ўқитиш, қайта тайёрлашга йўналтирилганлар сони – 3 та;
– мустақил равишда ишга жойлашганлар сони – 8 та;
– ўз тадбиркорлигини бошлаганлар сони – 6 та;
– норасмий секторда банд бўлганлар сони – 63 та;
– четга ишлаш учун қайтиб кетганлар сони – 17 та.
Фаолиятимизни юритиш учун барча зарур шароитлар яратилган. Таклифим шуки, тадбиркорликни ривожлантириш учун имтиёзли кредитлар ажратилишида банклар томонидан скронинг тизими соддалаштирилса, кўплаб янги тадбиркорлик субъектлари яратилиб, аҳоли фаровонлиги янада ошган, шунингдек, бюджет тушумлари янада кўпайган бўларди.
– Маҳаллангиз аҳолисининг амалга оширилаётган ислоҳотларга муносабати қанчалик ўзгарди? 2025 йилда ўз олдингизга қандай янги мақсад ва режалар қўйгансиз?
Асосий мақсадим – яқин келажакда маҳалла тизимидаги мавжуд муаммоларни маҳалланинг ўзида ҳал қилиб, фуқароларга амалий ёрдам бериш орқали маҳаллани ҳар томонлама юқори даражага кўтаришдан иборат!

– Расскажите коротко о своей профессиональной карьере и о том, как Вы пришли на эту должность? Какие навыки помогают Вам эффективно выполнять поставленные задачи?
– В 2022 году в нашей стране появилось новое направление совершенствования системы экономического управления и в каждой махалле введена должность помощника хокима. Эта инициатива, выдвинутая нашим Президентом, значима тем, что направлена на поддержку предпринимательства, дальнейшее совершенствование механизмов обеспечения доходной занятости, сокращение бедности.
До прихода на эту должность, я работал первым заместителем начальника финансового отдела Сардобинского района. Моя специальность — экономист. За время моей карьеры я приобрёл богатый опыт, работая в финансовом отделе в качестве специалиста отдела «Финансирование сельского хозяйства и развитие приусадебных участков» и заведующим отделом «Развитие семейного предпринимательства». Этот опыт очень пригодился в моей текущей работе.
Помощник хокима должен ежедневно работать с населением, доносить до людей информацию о возможностях, созданных государством, и выводить их из бедности, обучая предпринимательству и земледелию.
– Расскажите о местоположении Вашей махалли, имеющихся там объектах инфраструктуры, возможностях трудоустройства населения?
– МСГ «Куйитош» Сардобинского района Джизакской области расположен в центре района, на сегодняшний день в нашей махалле функционируют 2 общеобразовательные школы (№ 6 и № 21), 2 дошкольные образовательные организации, 9 семейных детских садов. Инфраструктура махалли соответствует требованиям времени. В частности, население МСГ полностью обеспечено природным газом и питьевой водой. На территории махалли 24 км дорог, из которых 2877 метров — грунтовые, 15 143 метра — гравийные, 1320 метров — бетонные и 3521 метр — асфальтированные дороги.
– Согласно данным, выявленным в ходе опросов, каковы были приоритетные задачи и основные драйверы развития махалли? Что удалось выяснить на основе проведенных исследований?
– Общее количество домохозяйств в махалле — 1047, количество семей — 1351, количество жителей — 5520 человек. Специализацией махалли является земледелие и животноводство. Сельскохозяйственной деятельностью занимаются 502 домохозяйства, в ней занято 1152 человека. В нашей махалле также развито животноводство. Данной деятельностью занимаются 384 домохозяйства, обеспечивая занятость 764 граждан.
– Расскажите подробно об итогах Вашей деятельности в 2024 году, её направлениях?
– Экономический фактор играет большую роль в обеспечении благосостояния населения. За прошедший 2024 год в МСГ «Куйитош» 68 гражданам выделено кредитов на общую сумму 1,3 млрд. сумов, создано 75 рабочих мест.
Также в целях обеспечения населения постоянным источником дохода 104 человека трудоустроены на постоянную работу, а 331 человек зарегистрированы в качестве самозанятых. Еще 29 человек вовлечены в индивидуальную трудовую деятельность, а 15 человек — в оплачиваемые общественные работы. Кроме того, 59 граждан были зарегистрированы в качестве дехканских хозяйств, 3 гражданам было предсоставлено оборудование и орудия труда за счёт субсидий на 25 миллионов 510 тысяч сумов из Фонда «Привлечение населения к предпринимательству».
В течение 2024 года на обучение было направлено 94 гражданина, на профессиональное обучение — 79, обучено предпринимательской деятельности — 15. Восстановлена деятельность 23 предприятий и индивидуальных предпринимателей.
– Какие приоритетные задачи определены по развитию махалли в этом году? Какие планы в этом направлении? Чего уже удалось достичь и что ещё предстоит сделать?
– В 2025 году будет трудоустроено 1460 человек, в частности, 10 человек за счёт запуска крупных и региональных инвестиционных проектов, 950 человек за счёт развития предпринимательства.
На постоянную работу будет трудоустроено 358 человек за счёт трудоустройства населения, 592 человека за счёт привлечения к предпринимательству, 480 человек за счёт постоянной и сезонной занятости населения в сельском хозяйстве, в строительной отрасли будет создано 19 новых рабочих мест. 40 микропроектов (80 рабочих мест) будут реализованы помощником хокима и коммерческими банками. Коммерческие банки проведут 2 встречи с предпринимателями и создадут 7 постоянных рабочих мест.
В результате привлечения населения к предпринимательству, 212 граждан станут самозанятыми, а также будут созданы 36 частных предприятий. В рамках программ развития семейного предпринимательства планируется выделить 2,8 млрд сумов льготных кредитов.
– Исходя из опыта работы, каковы, по-вашему мнению, основные причины и факторы, вызывающие бедность в махалле? Что для этого делается и планируется сделать?
– Причиной бедности, в первую очередь, является отсутствие постоянной работы, отсутствие образования, а также недостаток знаний и навыков предпринимательской деятельности. Установлено, что на сегодняшний день большую часть семей, испытывающих бедность, в махалле составляют семьи, в которых проживают люди с инвалидностью, пенсионеры и женщины, занятые воспитанием детей. Кроме того, у людей до начала собственного дела отсутствует интерес и понимание этой сферы.
Реформы, проводимые нашим государством по сокращению бедности, основаны на принципе «Во имя чести и достоинства человека». Примерами этого являются субсидии, материальная помощь и льготные кредиты для безработных и нуждающихся граждан. Наличие системы бесплатного обучения безработных граждан по профессиям, востребованным на рынке труда, также является позитивным шагом, направленным на повышение занятости населения, а значит — и его доходов.
Если по состоянию на 1 января 2025 года в махалле насчитывалось 125 малообеспеченных семей (509 членов семьи), уровень бедности составил 9,5 процентов, то к концу года 253 члена 46 семей будут выведены из бедности.
При этом 62 гражданина будут трудоустроены на постоянную работу; 136 жителей будут привлечены к предпринимательской деятельности; 12 жителям — предоставлены в аренду сельскохозяйственные земли; 11 малоимущих граждан будут трудоустроены посредством профессиональной подготовки. Также будут приняты меры по выводу 32 человек из бедности за счёт других направлений. В результате реализации вышеуказанных мер уровень бедности к концу года снизится в нашей махале до 6,9%.
– Что было сделано за период Вашей деятельности на посту помощника хокима в махалле в сфере развития предпринимательства?
– Когда я начал работать в махаллинском сходе граждан «Куйитош», там было 56 субъектов предпринимательства. На сегодняшний день мы довели этот показатель до 238. В этом процессе важным руководством являются постановления и указы Президента по поддержке субъектов малого предпринимательства. На примере нашей махалли мы видим, что страна с богатыми предпринимателями будет богатой. Могу с уверенностью сказать, что к 2025 году наша махалля станет местом, свободным от безработицы. Число успешных предпринимателей в регионе растёт с каждым днем. Мы также привлекли нуждающихся в работе граждан из соседних и других махаллей к работе в субъектах предпринимательства нашей махалли.
– В этом направении в нашей махалле проводится большая работа. В Сардобинском районе из 151 гражданина, вернувшегося из трудовой миграции в течение января-декабря 2024 года, оказана помощь 134 гражданам. В частности, трудоустроено на вакантные и созданные новые рабочие места — 29 человек; оказана помощь в самозанятости — 18; помощь в предпринимательской деятельности и получении кредитов получили 7 человек; направлено на профессиональное обучение и переподготовку 3 человека.
Из наших граждан, вернувшихся на родину, самостоятельно устроились на работу 8 человек, открыли собственное дело — 6, вернулись на работу за границу — 17 человек. При этом численность занятых в неформальном секторе составляет 63 человека.
– Какие предложения Вы можете дать для дальнейшего совершенствования деятельности помощников хокима в Узбекистане и повышения эффективности их работы?
– Для ведения нашей деятельности созданы все необходимые условия. Я предлагаю, чтобы банки упростили процедуру скрининга при выдаче льготных кредитов на развитие предпринимательства. Это позволило бы создать множество новых субъектов бизнеса, повысить уровень жизни населения и увеличить налоговые поступления в бюджет.
– Какие новые цели и планы Вы поставили перед собой в 2025 году?
– Моя главная цель — в ближайшем перспективе вывести махаллю на более высокий уровень, решив существующие проблемы и оказав практическую помощь гражданам!