Шавкат Мирзиёев ва Қасим-Жомарт Тоқаев телефон орқали мулоқот қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 3 март куни Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев билан телефон орқали мулоқот қилди, деб хабар бермоқда Президент матбуот хизмати.
Ўзбекистон-Қозоғистон дўстлик, стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини янада мустаҳкамлаш, ўзаро манфаатли амалий ҳамкорликни кенгайтиришнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Икки мамлакат етакчи корхоналарининг, энг аввало, савдо, энергетика, машинасозлик, кимё, қурилиш, тармоқлари, транспорт ва логистика соҳаларида кооперация лойиҳаларини амалга оширишга алоҳида эътибор қаратилди.
Шу муносабат билан олий даражадаги келишувларга мувофиқ қўшма иқтисодий лойиҳалар ва маданий-гуманитар дастурларни илгари суриш борасида ҳукуматлар даражасида мунтазам ва самарали мулоқотлар олиб борилаётгани ижобий баҳоланди.
Ўзбекистон ва Қозоғистон етакчилари халқаро кун тартиби ва минтақавий ҳамкорликнинг муҳим жиҳатлари юзасидан ҳам фикр алмашдилар.

Шавкат Мирзиёев и Касым-Жомарт Токаев провели телефонный разговор
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев и Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев провели телефонный разговор, сообщила пресс-служба главы государства.
Были обсуждены актуальные вопросы дальнейшего укрепления узбекско-казахстанских отношений дружбы, стратегического партнерства и союзничества, расширения взаимовыгодного практического сотрудничества.
Особое внимание уделено реализации проектов кооперации ведущих предприятий двух стран, прежде всего в области торговли, энергетики, машиностроения, химической отрасли, строительной индустрии, транспорта и логистики.
В этой связи положительно оценены регулярные плодотворные контакты на уровне правительств, направленные на продвижение совместных экономических проектов и культурно-гуманитарных программ в соответствии с договоренностями на высшем уровне.
Лидеры Узбекистана и Казахстана также обменялись мнениями по международной повестке и важным аспектам регионального взаимодействия.
По данным пресс-службы Президента Казахстана, лидеры двух стран договорились о дальнейшем взаимодействии правительств с целью наращивания двустороннего торгово-экономического сотрудничества, а также нивелирования новых вызовов и рисков.