Республика ишчи гуруҳи: ўз ечимини топаётган муаммолар
Ишчи гуруҳ таркибига Халқ қабулхоналари, Давлат хизматини ривожлантириш агентлиги масъул ходимлари, 18 та республика вазирлик ва идоралари, вилоят, туман ва шаҳар секторлари, соҳавий ташкилотлар масъуллари жалб этилди.
Республика ишчи гуруҳи вилоятнинг барча туман ва шаҳарларида “Оққўрғон тажрибаси” асосида аҳоли кайфиятига салбий таъсир қилувчи омилларни ўрганиш, долзарб ва ечимини кутаётган муаммоларни хонадонбай, маҳаллабай ҳал этиш бўйича ишларни олиб бормоқда.
Жумладан, гуруҳ фаолиятининг асосий йўналишларидан бири сифатида бевосита аҳоли мурожаатларидан келиб чиққан ҳолда 2022 йил 25 октябрида қабул қилинган “2022-2023 йилларда маҳаллалар инфратузилмасини янада яхшилаш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Президент қарорининг ижросини таъминлаш белгиланган.
Ўрганишлар давомида мазкур қарор ижроси бўйича йўл қўйилган қатор камчиликлар ва бажарилмаган ишлар аниқланди.
Хусусан, вилоят бўйича режалаштирилган баъзи ижтимоий соҳа объектларнинг қурилиш ишлари бошланмаганлиги, таъмирланиши режалаштирилган ички йўллар, жойларда ичимлик суви таъминоти, янги электр тармоғи тортиш ва қўшимча газ қувури ўтказиш каби муҳим йўналишларда камчиликлар аниқланди.
Мисол учун, Улуғнор тумани “Янгиобод” маҳалласи ҳудудида темир-бетон устунлар ўрнатилганига 2 йилдан ортиқ муддат ўтган бўлса-да, электр кабели тортилмаган, оқибатда 100 дан ортиқ аҳоли хонадонларининг электр таъминотида узилишлар юзага келмоқда. Бўстон туманида А373 “Тошкент-Ўш” халқаро аҳамиятга эга автомобиль йўлининг 45 км қисмини таъмирлаш ишлари 10 йилдан буён якунига етказилмаган. Избоскан тумани “Ифтихор”маҳалласи Замондош кўчасида 2,8 км сув қувурининг тортилиши учун 2 млрд. сўмлик лойиҳа ҳужжатлари расмийлаштирилган. Бироқ, бугунги кунга қадар маблағ ажратилмаган ва бошқалар.
Ўрганишлар давомида аниқланган камчиликларни бартараф этиш мақсадида, Республика ишчи гуруҳи томонидан қатор амалий ишлар олиб борилди.
Хусусан, жойларда ижтимоий инфратузилма ҳолатини яхшилаш бўйича 7,8 км йўл таъмирланди, 2 дона янги трансформатор ўрнатилди, 24 та темир-бетон таянчлар ўрнатилди, янги электр тармоғи тортилмоқда. Ичимлик суви таъминготини яхшилаш борасида 54 та маҳаллада 18,1 км тармоқ тотилди, Жалақудуқ тумани “Хасанқовоқ” маҳалласи ва Избоскан тумани “Ифтихор” маҳалласида сув миноралари таъмирланди.
Бундан ташқари, ижтимоий ҳимояга муҳтож оилаларни қўллаб-қувватлаш масалалари ҳам Республика ишчи гуруҳи эътибор марказида бўлиб қолмоқда.
Вилоятда 2 420 нафар фуқаролар тиббий кўрикдан ўтказилди. Тиббий кўрикларда аниқланган 73 нафар беморлар ҳудудий шифохоналарга ётқизилди, 28 нафарига вилоят шифохоналарига ордер берилди. Шахрихон туманида 4 нафар беморда юқори технологик жарроҳлик амалиёти ўтказилди. Бундан ташқари, 14 нафар кам таъминланган оилаларга зарур озиқ-овқат маҳсулотлари, 31 нафарига кийим-кечаклар бепул етказилди.

В состав рабочей группы вошли ответственные сотрудники Народных приемных, Агентства по развитию госуслуг, 18 республиканских министерств и ведомств, областных, районных и городских секторов, отраслевых организаций.
Республиканской рабочей группой на основе «Аккурганского опыта» во всех районах и городах области проводится работа по изучению факторов, негативно влияющих на настроение населения, а также их решению на местах.
В частности, в качестве одного из основных направлений деятельности группы определено обеспечение реализации Указа Президента «О дополнительных мерах по дальнейшему улучшению инфраструктуры махаллей в 2022-2023 годах», принятого 25 октября 2022 года на основании прямых обращений населения.
В ходе исследований был выявлен ряд недостатков и невыполненных работ в реализации данного решения.
В частности, были выявлены недостатки по таким важным направлениям, как строительство ряда социальных объектов, ремонт внутренних дорог, обеспечение населения питьевой водой, прокладка новых электросетей и прокладка дополнительного газопровода.
Например, хотя с момента установки железобетонных столбов в ОСГ «Янгиабад» в Улугнорском районе прошло более 2 лет, однако до сих пор не проложен кабель, в результате чего более 100 домохозяйств испытывают перебои с электричеством. Ремонтные работы на 45 км международной автомагистрали А373 «Ташкент-Ош» в Бостонском районе не завершены, хотя прошло уже 10 лет. В своё время было выделено более 2 млрд сум на строительство водопровода протяженностью 2,8 км по улице Замондош Избосканского района, однако проектная документация еще не закончена.
В целях устранения выявленных недостатков в ходе изучений, Республиканской рабочей группой был проведен ряд практических работ.
В частности, отремонтировано 7,8 км дорог, установлено 2 новых трансформатора, установлено 24 железобетонных опор, ведется прокладка новой электросети. В части улучшения питьевого водоснабжения построено 18,1 км сети в 54 махаллях, отремонтированы водонапорные башни в махалле «Хасанковок» Жалакудукского района и махалле «Ифтихор» Избосканского района.
Кроме того, вопросы поддержки семей, нуждающихся в социальной защите, остаются в центре внимания Республиканской рабочей группы.
Медицинское обследование прошли 2420 жителей области. 73 больных, выявленных при диспансеризации, госпитализированы в районные больницы, 28 направлены в районные больницы. В Шахриханском районе 4 пациентам проведены высокотехнологичные операции. Кроме того, 14 малообеспеченных семей были бесплатно обеспечены необходимыми продуктами питания и 31 семья одеждой.