Янги Ўзбекистоннинг “Тараққиёт стратегияси” 2022-2026 йилларга мўлжалланган бўлиб, давлат инсон учун деган эзгу ғояни ҳаётга тадбиқ этишни кўзда тутади.
Мамлакатимизнинг кейинги 5 йилга мўлжалланган “Тараққиёт стратегияси”нинг 1-устувор йўналиши бўйича электрон давлат хизматларининг улушини амалдаги 54%дан 100%га етказиш мақсад қилиб қўйилган. Бу билан ортиқча сарсонгарчиликларга чек қўйилади, фуқароларга қулайлик яратилади, қолаверса, жамоатчилик фикрини мунтазам ва илмий асосланган ҳолда тизимли ўрганиш йўлга қўйилади.
“Тараққиёт стратегияси”да Социология институтини ташкил этиш белгилаб берилди. Бу институтнинг масъулларидан бири Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази директори Обид Ҳакимов “Ўзбекистон24” телеканалининг “Таҳлилнома” кўрсатувида ушбу институтнинг вазифалари хусусида тўхтатилиб ўтди.
“Жамиятни нима қийнаяпти, қандай масалалар қийнаяпти, одамларнинг онгги қандай ўзгаряпти булар бизнинг энг асосий масалаларимиз. Бизга ҳозирда мана шу нарсаларни доимий тадқиқот қилиб ва давлат сиёсатини шакллантиришда доимий алоқани ўрнатувчи институт керак.
Худди мана шу нарсани давлатимиз раҳбари томонидан кенгайтирилган йиғилишда ҳам айтиб ўтилда ва ҳозирда ишлар бошлаб юборилган. Жамоат фикрини ўрганиш базасида Ўзбекистон Республикасида биринчи марта Социология институти ташкил этилади. Бу институт қилаётган ислоҳотларимизнинг одамларда қандай таъсуротлар уйғотаётгани, қандай қониқиш ҳосил қилаётганини ўрганади.
Кейинги 5 йилда энг асосий нарса мана шу ҳисоб-китоблардан келиб чиққан ҳолда мамлакатимизда ЯИМ ҳажмини 100 млрд.дан ошириш ва аҳоли жон бошига тўғри келадиган ЯИМ ҳажмини 2800 долларга етказиш асосий мақсад қилиб қўйилган”, дейди марказ директори.
Обид Ҳакимов нималар ҳисобига ЯИМ ҳажми кўпайишини қуйидагича изоҳлади:
“Ҳар битта ривожланаётган иқтисодиёт бор экан, бу иқтисодиётни олдинга тортадиган меҳнат унумдорлигининг энг катта ва энг ўсувчан қисми - бу саноат соҳасидир. Саноат соҳасида меҳнат унумдорлиги энг тез ўсадиган ва катта ўзгариш берадиган соҳа ҳисобланади.
Кейинги 5 йилда энг асосий мақсадимиз, саноатимизда устувор йўналишларни ривожлантириш орқали саноат маҳсулотларини ишлаб чиқаришни 1,4 мартага ошириш режа қилиб қўйилган”.
Бу ниманинг эвазига амалга ошади?
“Бизнинг саноатимизда тўқимачилик кластерлари саноат маҳсулотларининг ўсишида катта туртки берган соҳа. Кластер тизимини худди шундай мисни қайта ишлашга тадбиқ қилиш орқали 2026 йилга бориб 8 млрд.долларлик мис маҳсулотларини ишлаб чиқарадиган саноат клатерларини ташкил қилиш режа қилинган. Масалан, айтайлик Ўзбекистонда дунёдаги саноқли бўлган мис резерфлари мавжуд. Ушбу мис резерфларини ишлаш ва буни қайта ишлаш ҳамда уни қўшилган қиймат занжири бўйича ишлаб чиқаришларни ташкил қилиш орқали биз мис саноатида ҳам жуда катта ўзгариш қилиш режасини тузганмиз”, дейди О.Ҳакимов.
Янги Ўзбекистонинг 2022–2026 йилга мўлжалланган “Тараққиёт стратегияси” инсон қадрини улуғлашга хизмат қилади. Мамлакатимиз тараққиётини янги сифат босқичига кўтаради.

— Стратегия развития Нового Узбекистана на 2022–2026 годы предусматривает реализацию принципа «Во имя чести и достоинства человека».
Целью первого приоритета «Стратегии развития» на ближайшие 5 лет является увеличение доли электронных государственных услуг с нынешних 54% до 100%. Это положит конец лишним хлопотам, создаст удобства для граждан, а также позволит наладить систематическое изучение общественного мнения на регулярной и научной основе.
Что сегодня беспокоит общество, какие проблемы тревожат, как меняется сознание людей — это станет главной задачей. Для этого нам нужен новый институт, который регулярно будет исследовать и находить ответы и решения на эти вопросы, а также иметь постоянную взаимосвязь в формировании государственной политики.
Об этом же говорил на расширенном совещании глава нашего государства, и работа уже началась. Впервые в Республике Узбекистан будет создан Институт социологических исследований на основе изучения общественного мнения. Институт будет изучать влияние реформ на граждан и проводить оценку удовлетворенности ими.
За счет каких факторов будет обеспечен рост ВВП?
— Основной целью на ближайшие 5 лет станет увеличение ВВП страны до 100 миллиардов долларов и ВВП на душу населения до 2800 долларов.
Стратегия включает не только увеличение дохода на душу населения, но и масштабную программу мер, которая поддержит экономику страны, а также повысит ее конкурентоспособность.
В каждой развивающейся экономике, отраслью с наибольшей производительностью труда является промышленность. В промышленности производительность труда является наиболее быстрорастущим и изменяющимся сектором. Нашей основной целью на следующие 5 лет является увеличение производства промышленной продукции в 1,4 раза за счет развития приоритетов в этой отрасли.
За счет чего эти показатели достигаются?
— В нашей индустрии текстильные кластеры — это сфера, которая дала наибольший импульс росту промышленной продукции. Применив аналогичную кластерную систему к переработке меди, к 2026 году планируется создать промышленные кластеры, которые будут производить медной продукции на 8 миллиардов долларов.
Например, Узбекистан обладает одними из самых больших запасов меди в мире. Обрабатывая и перерабатывая эти запасы меди и организуя их производство в цепочке создания добавленной стоимости, мы можем добиться больших перемен в медной промышленности.