Ўзбекистон-Корея: иқтисодий ҳамкорлик истиқболлари
– 1992 йилда мамлакатларимиз ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганидан буён Ўзбекистон Республикаси билан Корея Республикаси ўртасида турли соҳалардаги ҳамкорлик изчил, жадал ва самарали ривожланиб бормоқда. 2006 йилда Стратегик шериклик тўғрисидаги Қўшма декларация қабул қилинди. Корея Республикаси Ўзбекистоннинг асосий ташқи савдо ҳамкорлари рўйхатида тўртинчи ўринни эгаллаб турибди.
Икки томонлама муносабатларда савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ҳукуматлараро комиссия муҳим ўрин тутади. 2018 йилдан буён икки мамлакат Бош вазирлари ўринбосарларининг иқтисодий масалалар бўйича учрашувлари формати жорий этилди. 2018 йилда Инчеон шаҳрида Ўзбекистон-Корея савдо уйи очилди, бу Ўзбекистон маҳсулотларини Жанубий Корея бозорларига етказиб беришда муҳим ўрин тутади.
Ўзбекистон ва Жанубий Корея бугунги кунда ахборот технологиялари, рақамли тиббиёт, таълим ва маданият соҳаларида самарали ҳамкорлик қилиб келмоқда. Мамлакатимиз мактабгача таълим тизимига Жанубий Корея тажрибаси кенг жорий этилмоқда. Тошкентда Корея университетларининг филиаллари фаолият кўрсатмоқда.
Иқтисодий ислоҳотлар моделида ҳам сезиларли ўхшашлик мавжуд-иккала мамлакатда ҳам иқтисодий ўзгаришларда давлат етакчи рол ўйнайди, кичик ва ўрта бизнесни ривожлантиришга катта эътибор қаратилади, ислоҳотлар жараёнида дастлабки босқичларнинг саноат сиёсати экспортга йўналтирилган сиёсатга тўғри келади.
Сўнгги йиллар динамикаси
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил 22-25 ноябрь кунлари Сеул шаҳрига давлат ташрифи Ўзбекистон Республикаси ва Корея Республикаси ўртасидаги муносабатларда янги саҳифа очди. Қарийб 10 миллиард долларлик ҳужжатлар ва битимлар, жумладан, Hyundai, Evergreen Holdings, Youngone Corporation, Hwachon Plant-Gemco каби компаниялар билан бир қанча йирик инвестиция шартномалари имзоланди. Шу билан бирга, Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиш масаласида Ўзбекистоннинг кореялик мутахассислари томонидан техник, маслаҳат ва эксперт ёрдами кўрсатиш бўйича келишувга эришилди.
2019 йил 18 апрель куни Корея Республикаси Президенти Мун Чжэ Иннинг Ўзбекистонга давлат ташрифи бўлиб ўтди. Ушбу ташриф доирасида Ўзбекистон Республикаси билан Корея Республикаси ўртасида Махсус стратегик шериклик тўғрисидаги Қўшма декларация имзоланди, муҳим келишувларга эришилди ва умумий қиймати 12 миллиард доллардан ортиқ битимлар имзоланди. Улар энергетика, нефт-газ, кимё, тоғ-кон саноати, машинасозлик, электротехника, тўқимачилик ва енгил саноат, транспорт ва логистика, инфратузилма, АКТ, рақамли тиббиёт каби соҳаларни қамраб олган. Улардан, хусусан, харидоргир дори воситалари ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш мақсадида “Ангрен” иқтисодий зонасини “Инчеон” эркин иқтисодий зонаси бошқарувига ўтказиш тўғрисидаги битим эътиборга лойиқдир.
2021 йил 28 январь куни пандемия сабабли Ўзбекистон ва Жанубий Корея Президентлари Шавкат Мирзиёев ва Мун Чжэ Ин саммити видеоконференция шаклида бўлиб ўтди. Онлайн саммит якунлари бўйича "тўртинчи саноат инқилоби"ни қўллаб-қувватлаш мақсадида "рақамлаштириш" соҳасида ҳамкорлик меморандуми, Жанубий Кореянинг иқтисодий ҳамкорликни ривожлантириш жамғармаси (EDCF) билан 1 миллиард доллар ва бошқалар, шунингдек, Корея "янги курс" лойиҳасининг асосий элементи бўлган рақамли ва яшил соҳаларда ҳамкорликни кенгайтириш бўйича ўзаро англашув меморандуми имзоланди.
Бундан ташқари, ушбу саммит давомида икки мамлакат раҳбарлари икки томонлама эркин савдо битимини тузиш бўйича музокараларни бошлашга келишиб олди. "Барқарор савдо-иқтисодий шериклик тўғрисидаги битим" (STEP) ташқи савдо операциялари билан боғлиқ тартиб-таомилларни енгиллаштиради ва экспортни рағбатлантиради. Ушбу шартномани тузиш Жанубий Кореянинг янги Шимолий сиёсати доирасида Корея ярим оролининг шимолида жойлашган мамлакатлар билан иқтисодий алоқаларни мустаҳкамлашга қаратилган биринчи савдо шартномаси бўлиши мумкин.
Ташқи савдо айланмаси 2016 йилдаги 1070,4 миллион доллардан 2019 йилда 2767,7 миллион долларгача ўсди, пандемия таъсирида бироз пасайиб, 2020 йилда 2150,7 миллион долларни ташкил этди. 2016 йилга нисбатан ўсиш 2019 йилда 258,6 фоизни, 2020 йилда эса 200,9 фоизни ташкил этди. Агар 2016 йилда Кореянинг Ўзбекистон билан савдодаги улуши 4,4 фоизни ташкил этган бўлса, 2020 йилда бу кўрсаткич 5,9 фоизга етди. Ўзбекистон билан савдода Корея импортининг улуши худди шу даврда 7,2 фоиздан 9,9 фоизга ўсди.
Агар 2017 йил охирида Кореядан сармоя иштирокида фаолият кўрсатаётган корхоналар сони 510 тани ташкил этган бўлса, 1 ноябрь ҳолатига кўра 2021 йилда Ўзбекистонда шунга ўхшаш 928 та корхона фаолият олиб борган. Биргина 2021 йилнинг январь-октябрь ойларида Корея капитали иштирокида 80 та корхона ташкил этилди. Умуман олганда, 2018-2021 йилларда Корея капитали иштирокида фаолият юритаётган корхоналар сони 1,8 баробар ошди. Кореянинг Ўзбекистонга киритган инвестицияларининг умумий ҳажми 7 миллиард доллардан ошди.
Меҳнат муҳожирлари Ўзбекистон иқтисодиёти учун ҳамда Корея меҳнат бозорининг талаб ва таклиф мувозанатини сақлашда муҳим аҳамиятга эга. Жанубий Корея Ўзбекистон билан сўнгги йилларда жадал ўсиб бораётган уюшган меҳнат миграцияси тўғрисида битим тузган биринчи давлатлардан бири бўлган.
Ҳамкорлик истиқболлари
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Корея Республикасига жорий давлат ташрифи Ўзбекистон Республикаси ва Корея Республикаси ўртасидаги иқтисодий ҳамкорликни ривожлантириш истиқболларини таҳлил қилиш жиҳатидан долзард ҳисобланади. Яқинда Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази ва Корея Халқаро иқтисодий сиёсати институти билан ҳамкорликда тадқиқот ўтказди ва унга кўра Ўзбекистон ва Корея ўртасида тузулган савдо-сотиқ ва иқтисодий шартномалар икки давлат учун ҳам ЯИМ ҳажмини ошириш имкониятини беради. Хусусан, шартноманинг тузилиши Кореядан автомобиллар, бутловчи қисмлар ва эҳтиёт қисмлар ҳамда металлургия маҳсулотлари импортининг ошишига олиб келади.
Бу эркин савдо режимини ўрнатиш ва иқтисодий ҳамкорликни янада чуқурлаштириш Ўзбекистон учун ҳам, Корея учун ҳам фойдали эканини кўрсатади. Иқтисодиётнинг турли тармоқлари ва ҳамкорлик йўналишларида иқтисодий ҳамкорликни чуқурлаштириш учун катта имкониятлар мавжуд.
Корея ва Ўзбекистон божхона хизматлари ўртасидаги ҳамкорлик Ўзбекистонда электрон божхона хизматларини такомиллаштириш, Корея (KONEPS) ва Ўзбекистон (dxarid) электрон харид тизимларининг энг янги IT-технологияларини жорий этиш мақсадида ўзаро ҳамкорлиги учун ўзаро савдони ривожлантириш ва кенгайтириш, давлат харидларида ва CRM (мижозлар билан муносабатларни бошқариш тизими) асосида индивидуал ахборот хизматини яратиш самарали ҳисобланади.
Ишончли ва динамик транспорт-логистика алоқалари мамлакатлар ўртасидаги савдо алоқаларини ривожлантиришда катта аҳамиятга эга. Бу йўналишда Корея билан Кореянинг етакчи ҳаво юк ташувчиларини жалб қилган ҳолда Тошкент вилоятида замонавий транспорт-логистика “хаб”ини яратиш лойиҳасини ҳамкорликда ишлаб чиқиш катта аҳамиятга эга бўлиши мумкин.
Саноатда Корея мутахассислари билан биргаликда Корея тажрибаси асосида металлургия, нефт-кимё, машинасозлик каби соҳаларга ихтисослашган қора металл маҳсулотлари ишлаб чиқариш кластерлари билан интеграциялашган технополисларни ташкил этиш муҳим лойиҳалардан ҳисобланади.
Металлургия саноати Кореянинг анъанавий равишда етакчи тармоқларидан бири эканини инобатга олсак, темир рудаси конларини жойлашиш жойларини ўзлаштириш орқали Ўзбекистонда қўшма металлургия корхоналарини ташкил этиш муҳим аҳамиятга эга ва улкан қизиқиш уйғотади.
Корея Жанубий Осиёда шиша ишлаб чиқарувчи етакчи давлатлардан бири бўлганлиги сабабли Ўзбекистонда Кореянинг йирик қурилиш материаллари ишлаб чиқарувчилари билан қўшма корхоналар ташкил этиш, хусусан, маҳаллий хомашё асосида ушбу турдаги маҳсулотларни ишлаб чиқариш катта истиқболга эга бўлиши мумкин.
Электротехника соҳасида Кореянинг етакчи компаниялари (Samsung Electronics, LG) билан янги қўшма корхоналар, хусусан, янги авлод маиший техника – телевизорлар, музлатгичлар, кир ювиш машиналари, кондиционерлар ишлаб чиқариш бўйича лойиҳаларни амалга ошириш бўйича ҳамкорлик давом эттирилиши билан истиқболлидир.
(Масалан, Samsung Electronics дунёда энг яхши деб топилган кейинги авлод Neo QLED, Micro LED ва Lifestyle телевизорларини сотувга чиқарди). Кореянинг электротехника саноатига инновациялар ва илмий-тадқиқот ишларига инвестицияларни қўллаб-қувватлаш бўйича тажрибасини ўрганиш Ўзбекистонда электротехника саноатини ривожлантириш учун катта ёрдам бериши мумкин.
Кимё саноати соҳасида ҳамкорликни чуқурлаштириш ҳам истиқболли ҳисобланади. Хусусан, бу борадаги ҳамкорлик бўйича олиб борилган изланишлардан кўриниб турибдики, эркин савдо шартномаси тузилган тақдирда Ўзбекистоннинг Кореяга азотли ва калийли ўғитлар экспорти ҳажми ошади.
Яна бир истиқболли режелардан бири Ўзбекистонда илғор Корея технологиялари асосида силикон полимер катализаторлар (қуёш батареялари ишлаб чиқариш учун хомашё) ишлаб чиқарувчи қўшма корхона ташкил этиш. Кореяда “яшил” иқтисодиётни ривожлантиришга эътибор кучайиб бораётгани сабабли, Ўзбекистонда кимё маҳсулотларини ишлаб чиқариш бўйича “яшил” стратегияни ишлаб чиқишда Кореалик мутахассислар иштирок этиши мақсадга мувофиқ.
Ўзбекистон ва Корея Республикаси ўртасида автомобилсозлик соҳасидаги ҳамкорлик 90-йилларда Асака шаҳридаги “UZ–DEU auto” автомобил заводи ташкил этилганидан буён узоқ тарихга эга бўлиб, бу Ўзбекистонда автомобилсозлик саноатининг ривожланишига сабаб бўлди. Шунга қарамай, бу борадаги ҳамкорликни ривожлантириш салоҳияти анча юқорилигича қолмоқда.
Автомобил саноати соҳасида кадрлар тайёрлашда ҳамкорлик катта имкониятлар очмоқда, жумладан, Ўзбекистонда автомобил ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш (Hyundai, KIA) доирасида маҳаллий кадрларни Кореяда тайёрлаш, Ўзбекистонда ўқув марказларини ташкил этиш бўйича Корея Олий ўқув юртларида машинасозлик, муҳандислик йўналишлари бўйича ўзбек мутахассисларини ўқитиш ва стажировкадан ўтказиш бўйича ҳамкорлик катта имкониятлар яратмоқда.
Тўқимачилик саноати ва кийим-кечак ишлаб чиқаришда Ўзбекистонда ишлаб чиқариш объектларини очиш ва Ўзбекистон ҳудудларида Ўзбекистон-Корея тўқимачилик технопаркининг филиалларини кенгайтириш ва яратиш учун Корея кийим тўқимачилик компанияларининг мода брендларини жалб қилиш истиқболли бўлиши мумкин.
Ўзбекистон мева-сабзавот маҳсулотларини Кореяга экспорт қилишни ошириш рентабеллигини қуйидаги рақамлар кўрсатиб турибди. 2021 йилда Ўзбекистон Кореяга 206 тонна гилос етказиб берди (2017 йилда рекорд даражада - 400 тонна), АҚШ эса 12 минг тонна, лекин кореялик истеъмолчилар учун ўртача АҚШдан олинган гилос нархи ўзбекларникидан икки баробар қиммат туради. Ўзбек гилосини Кореяга экспорт қилиш ҳажмини ошириш Корея инвестициялари ва технологиялари томонидан Ўзбекистонда йирик калибрли гилос етиштириш учун интенсив боғлар яратилишига ёрдам беради.
Тошкентдаги «Инха» ва «Пучон» университетлари ва «Ёджу» техника институтининг ижобий тажрибасига асосланган фан ва таълим соҳасидаги ҳамкорликнинг чуқурлашувига Кореянинг Ўзбекистондаги етакчи илмий-техника институтларининг янги филиаллари очилиши ёрдам беради.
Шундай қилиб, Корея ва Ўзбекистон ўртасидаги самарали ва ўзаро манфаатли ҳамкорлик муваффақиятли ривожланишда давом этмоқда, бироқ унинг кенг тармоқ ва йўналишларда чуқурлашиши учун катта салоҳият мавжуд. Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Корея Республикаси Президенти Мун Чжэ Ин ўртасидаги ушбу учрашув икки мамлакат халқлари манфаатлари йўлида ҳамкорликни чуқурлаштириш соҳасида янги ечимларга олиб келишига ишонч ҳосил қилишимиз мумкин.

– Сотрудничество по самым различным направлениям между Республикой Узбекистан и Республикой Корея развивается стабильно, динамично и плодотворно с установления между нашими странами дипломатических отношений в 1992 году. В 2006 году была принята Совместная декларация о стратегическом партнерстве. В сфере торговли между нашими странами действует режим наибольшего благоприятствования. Республика Корея занимает четвертое место в списке главных внешнеторговых партнеров Узбекистана.
Важную роль в двусторонних отношениях играет Межправительственная комиссия по торгово-экономическому сотрудничеству. С 2018 года введен формат заседаний заместителей Премьер-министров двух стран по экономическим вопросам. В 2018 году в городе Инчхон открылся Узбекско-корейский торговый дом, который играет важную роль в поставке узбекской продукции на рынки Южной Кореи.
Узбекистан и Южная Корея сегодня поддерживают плодотворное сотрудничество в сферах информационных технологий, цифровой медицины, образования и культуры. В систему дошкольного образования нашей страны широко внедряется опыт Южной Кореи. В Ташкенте действуют филиалы корейских университетов.
Наблюдается и значительная схожесть в модели проведения экономических реформ – в обеих странах ведущую роль в экономических преобразованиях играет государство, огромное внимание уделяется развитию малого и среднего и бизнеса, промышленная политика первых этапов в процессе реформ плавно перетекает в политику экспорториентированности.
Новую страницу в отношениях между Республикой Узбекистан и Республикой Корея открыл государственный визит Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Сеул 22-25 ноября 2017 года. Были подписаны документы и соглашения на сумму около 10 миллиардов долларов, в том числе несколько крупных инвестиционных контрактов с такими компаниями, как Hyundai, Evergreen Holdings, Youngone Corporation, Hwachon Plant-Gemco. Тогда же была достигнута договоренность о технической, консультативной и экспертной поддержке со стороны корейских специалистов Узбекистана в вопросе вступления во Всемирную торговую организацию.
18 апреля 2019 года состоялся государственный визит Президента Республики Корея Мун Чжэ Ина в Узбекистан. В ходе этого визита была подписана Совместная декларация об особом стратегическом партнерстве между Республикой Узбекистан и Республикой Корея, достигнуты важные договоренности и заключены соглашения на сумму более 12 миллиардов долларов. Они охватывают такие отрасли, как энергетика, нефтегазовая, химическая, горная, машиностроительная, электротехническая, текстильная и легкая промышленность, транспорт и логистика, инфраструктура, ИКТ, цифровая медицина. Из них, в частности, заслуживает внимания соглашение о передаче экономической зоны "Ангрен" в управление свободной экономической зоны "Инчхон", для налаживанию производства востребованных лекарственных средств.
28 января 2021 года ввиду пандемии саммит Президентов Узбекистана и Южной Кореи Шавката Мирзиёева и Мун Чжэ Ина прошел в формате видеоконференции. По итогам онлайн саммита были подписаны Меморандум о сотрудничестве в области «цифровизации» в целях содействия «четвертой промышленной революции», Соглашение с Южнокорейским фондом развития экономического сотрудничества (EDCF) на сумму 1 миллиард долларов и другие, а также меморандум о взаимопонимании по расширению сотрудничества в цифровом и зеленом секторах, которые являются ключевым элементом корейского проекта «Новый курс».
Кроме того, в ходе этого саммита лидеры двух стран договорились начать переговоры по заключению двустороннего соглашения о свободной торговле. «Соглашение об устойчивом торгово-экономическом партнерстве» (STEP) позволит облегчить процедуры, связанные с проведением внешнеторговых операций и стимулировать экспорт. Заключение этого соглашения может стать первым пактом Южной Кореи о торговле согласно ее Новой Северной политике, которая направлена на укрепление экономических связей со странами, расположенными к северу от Корейского полуострова.
На фоне достигнутых договоренностей особенно динамично развивалось торгово-экономическое сотрудничество между Узбекистаном и Кореей в последние годы. Внешнеторговый оборот вырос с 1 070,4 миллионов долларов в 2016 до 2 767,7 миллионов долларов в 2019 году, немного снизившись под влиянием пандемии до 2 150,7 миллионов долларов в 2020 году. Рост по отношению к 2016 году в 2019 году составлял 258,6%, а в 2020 – 200,9%. Если доля Кореи в торговле с Узбекистаном в 2016 году составляла 4,4%, то в 2020 году уже 5,9%. Доля импорта Кореи в торговле с Узбекистаном поднялась за тот же период с 7,2% до 9,9%.
Если по итогам 2017 года количество действующих предприятий с участием капитала из Кореи составляло 510, то на 1 ноября 2021 года в Узбекистане действовало уже 928 аналогичных предприятий. Только за январь-октябрь 2021 года создано 80 предприятий с корейским капиталом. В целом количество действующих предприятий с участием капитала из Кореи за 2018-2021 годы увеличилось в 1,8 раза. Общий объем корейских инвестиций в Узбекистан уже превысил 7 миллиардов долларов.
Трудовые мигранты имеют важное значение для экономики Узбекистана и для сохранения сбалансированности спроса и предложения рынка труда Кореи. Южная Корея была одной из первых стран, с которыми Узбекистан заключил соглашение об организованной трудовой миграции, которая в последние годы динамично растет.
Перспективы сотрудничества
На фоне нынешнего государственного визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Республику Корею представляется актуальным проанализировать перспективы развития экономического сотрудничества между Республикой Узбекистан и Республикой Корея.
Недавно Центром экономических исследований и реформ при Администрации Президента Республики Узбекистан и Корейским институтом международной экономической политики было проведено совместное исследование, согласно выводам которого заключение Соглашение об устойчивом торгово-экономическом партнерстве между Узбекистаном и Кореей позволит повысить ВВП обеих стран.
В частности, заключение соглашения приведет к росту импорта из Кореи автотранспорта, комплектующих и запчастей, а также металлургической продукции. Это показывает, что установление режима свободной торговли и дальнейшее углубление экономического взаимодействия выгодно как Узбекистану, так и Корее.
Большой потенциал углубления экономического сотрудничества имеется в различных секторах экономики и направлениях сотрудничества.
Плодотворным для развития и расширения двусторонней торговли выглядит сотрудничество таможенных служб Кореи и Узбекистана для совершенствования электронных таможенных услуг в Узбекистане и взаимодействия между корейской (KONEPS) и узбекской (dxarid) системами электронных закупок с целью внедрения новейших IT-технологий в госзакупки и создания индивидуального информационного сервиса на основе CRM (Система управления взаимоотношениями с клиентами).
Большое значение для развития торговых отношений между странами имеют надежные и динамичные транспортно-логистические связи. Важное значение в этом направлении может иметь совместная с корейской стороной проработка проекта по созданию современного транспортно-логистического «хаба» на территории Ташкентской области с привлечением ведущих корейских грузовых авиаперевозчиков.
В промышленности является перспективным создание совместно с корейской стороной на основе опыта Кореи технополисов, специализирующихся на металлургии, нефтехимии, машиностроении в интеграции с кластерами по производству изделий из черных металлов.
Учитывая, что металлургия традиционно является одной из ведущих отраслей Кореи, большой интерес представляет создание совместных металлургических предприятий на территории Узбекистана путем освоения железорудных месторождений.
Так как Корея является одним из ведущих производителей стекла в Южной Азии, то большими перспективами может создание в Узбекистане совместных предприятий с крупными корейскими производителями строительных материалов, в частности, по выпуску этого вида продукции, на базе местных сырьевых ресурсов.
В электротехнической отрасли значительные перспективы имеет продолжение сотрудничества с ведущими корейскими кампаниями («Samsung Electronics», «LG») в реализация проектов по созданию новых совместных производств, в частности по выпуску бытовой техники новых поколений – телевизоры, холодильники, стиральные машины, кондиционеры. (К примеру, «Samsung Electronics» выпустила на рынок телевизоры нового поколения «Neo QLED», «Micro LED» и «Lifestyle TV», которые оценены как лучшие в мире). Многое может дать для развития электротехнической отрасли Узбекистана также изучение опыта Кореи по поддержке инвестиций в инновации и расходов на НИОКР в электротехнической отрасли.
Углубление сотрудничества в химической промышленности также обладает хорошими перспективами. В частности, сотрудничество в этой сфере позволит увеличить экспорт из Узбекистана в Корею азотных и калийных удобрений в случае заключения Соглашения о свободной торговле, как это показывают проведенные расчеты.
Весьма перспективным является создание в Узбекистане СП по выпуску силиконовых полимеров катализаторов (сырье для производства солнечных батарей) на основе передовых корейских технологий. В связи с тем¸ что в Корее уделяется повышенное внимание развитию «зеленой» экономики, было бы целесообразно ее участие в разработке «зеленой» стратегии производства химической продукции в Узбекистане.
Сотрудничество между Узбекистаном и Республикой Корея в автомобильной промышленности имеет уже длительную историю с создания в девяностые годы автомобильного завода УЗ – ДЭУ авто в городе Асака, давшего начало развитию автомобилестроения в Узбекистане. Но тем не менее, потенциал развития сотрудничества в этой сфере продолжает оставаться довольно высоким.
Большие возможности открывает сотрудничество по подготовке кадров в сфере автомобилестроения, включающей подготовку отечественных кадров в Корее в рамках локализации производства автомобилей в Узбекистане (Hyundai, KIA), создание учебных центров в Узбекистане прохождение обучения и стажировки узбекских специалистов в ВУЗах Кореи по направлениям машиностроения, инженерии.
В текстильной промышленности и производстве одежды многообещающим может стать привлечение корейских модных брендов одежды текстильных компаний к открытию производств на территории Узбекистана и расширение, и создание филиалов узбекско-корейского текстильного технопарка в областях Узбекистана.
О выгодности наращивания экспорта узбекской плодоовощной продукции в Корею свидетельствуют следующие цифры. В 2021 году Узбекистан поставил в Корею 206 тонн черешни, (рекордные поставки в 2017 году - 400 тонн), тогда как США – 12 тысяч тонн, но в среднем для корейского потребителя черешня из США стоит вдвое дороже узбекской. Наращиванию экспорта узбекской черешни в Корею будут способствовать корейские инвестиции и технологии в создание интенсивных садов по выращиванию крупнокалиберной черешни в Узбекистане (в т.ч. по технологии гидрокулинга).
Углублению сотрудничества в сфере науки и образования, опираясь на весьма положительный опыт университетов «Инха» и «Пучон» и технического института «Ёджу» в городе Ташкенте, будет способствовать открытие новых филиалов ведущих научно-технического институтов Кореи в Узбекистане.
Таким образом, плодотворное и взаимовыгодное сотрудничество между Кореей и Узбекистаном продолжает успешно развиваться, но имеется значительный потенциал его углубления по самому широкому спектру отраслей и направлений. И можно быть уверенным, что настоящая встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Республики Корея Мун Чжэ Ина приведет к новым прорывным решениям в области углубления сотрудничества в интересах народов обеих стран.