Ўзбекистонда ишбилармонлик фаоллиги июль ойида ўсишни давом эттирди
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази томонидан баҳоланган Ишбилармонлик фаоллиги индекси (ИФИ) 2026 йил июль ойида 1010 бирликни ташкил этиб, ўтган ойга нисбатан 1,0 фоизга ошган (ўтган йилнинг мос даврига нисбатан эса 27 фоизга ўсиш кузатилган, График №1).
Жорий йилнинг июль ойида ИФИ компонентлари даражасидаги қуйидаги ўзгаришлар кузатилди:
- хўжалик юритувчи субъектларнинг банк ҳисоб-варақларидаги операциялар сони бўйича компонент 3,4 фоизга камайган;
- товар-хом ашё биржасида хом-ашё сотиб олиш жадаллиги 3,6 фоизга ошган;
- фаолият кўрсатаётган хўжалик юритувчи субъектлар бўйича компонент 0,8 фоизга ортган;
- товар белгилари бўйича компонент 18,0 фоизга ошган;
Шунингдек, 2026 йил июль ойида 12 та ҳудудда ИФИнинг ўтган ойга нисбатан ўсиши кузатилган (График №2).
Жумладан, Жиззах (48,9 %), Қашқадарё (44,3 %), Сурхондарё (43,5 %), Андижон (43,2 %) ва Сирдарё вилоятларида (41,8 %) сезиларли даражада ўсиш кузатилган (Жадвал №1, 2). Ушбу кўрсаткич Навоий (4,0 %) ва Хоразм (0,7 %) вилоятларида камайган.
Ҳисобот даврида банклараро тўлов операциялари сони 7660,8 минг тани ташкил этиб, 2026 йилнинг июнь ойига нисбатан 270,2 минг транзаксияга (3,4%) камайган (ўтган йилнинг мос даврига нисбатан ўсиш 17,8 %).
Банклараро тўлов операциялари сони 10 та ҳудудда ошган. Хусусан, Сирдарё (25,7 %), Жиззах (23,9 %), Сурхондарё (13,9 %) ва Қашқадарёда (13,0 %) юридик шахслар ўртасидаги банк операциялари сони ўтган ойга нисбатан сезиларли ошган.
Бу кўрсаткич, 4 та ҳудудда камайган (Тошкент ш. (5,3 %), Фарғона (3,4 %), Қорақалпоғистон (1,2 %) ва Тошкент (0,9 %)
Мазкур камайиш, Марказий банкнинг банклараро электрон тўлов тизими орқали амалга оширилган тўлов ҳужжатларининг умумий сони камайиши билан изоҳланади. Бунда 2026 йилнинг июнь ойига нисбатан мемориал ордерлар сони 6,8 фоизга (ёки 178,6 мингтага), тўлов топшириқномалари 2,1 фоиз (ёки 102,7 мингтага) камайган. Тўлов талабномалари 7,4 фоиз (ёки 1,4 мингтага) ва инкасса топшириқномалари 2,5 фоиз (ёки 9,8 мингтага) ошган.
Жорий йилнинг июль ойида ИФИнинг биржа компоненти 1,0360бирликни ташкил этган (ўтган ойга нисбатан 3,6 фоизга ортган). Бунда, ҳар бир битим бўйича сотиб олинган товарларнинг ўртача ҳажми 14,4 фоизга ошганлиги ва тузилган битимлар сони 7,2 фоизга камайганлиги кузатилди.
Республика товар-хом ашё биржасида асосий 34 турдаги товарлар савдосининг умумий қиймати 2026 йил июль ойида 9 722 млрд. сўмни ташкил этиб, ушбу кўрсаткич ўтган ойга нисбатан 2,2 фоизга ошган.
Бунда, биржа савдолардаги ушбу фаолликда иккиламчи алюминий савдоси ҳажмининг ўтган ойга нисбатан 5,3 бараварга, буғдойли озуқа 2,2 баравар, битум ва шиша 2,0 бараварга, азот-фосфор ўғити 69 фоизга, арматура 40 фоизга, кўмир 36 фоиз ва бензин ёқилғисининг (АИ 91, 92, 95) ўртача 33 фоизга ортиши асосий омил ҳисобланади.
Ҳисобот даврида фаолият юритаётган хўжалик субъектлари компоненти 1,0078 бирликни ташкил этиб, олдинги ойга нисбатан 0,8фоизга ортган. Бунда:
- барча турдаги фаолият юритаётган хўжалик юритувчи субъектлар сони олдинги ойга нисбатан 5 643 бирликка ортиб, 535,9 мингтани ташкил этган;
- йирик тадбиркорлик билан шуғулланувчи корхоналар сони 10 тага ортиб, 4 659 тани ташкил этган;
- кичик корхоналар сони 5,5 мингтага ортиб, 440,9 мингтага етган. Шунингдек, фермер хўжаликлари сони 86 тага ортиб, 90,4 мингтани ташкил этган.
2026 йилнинг июль ойида савдо белгилари бўйича компонент 1,1797 бирликни ташкил этиб, ўтган ойга нисбатан 18,0 фоизга ошган. Мазкур даврда юридик шахслар томонидан 558та товар белгилари ва товар номлари рўйхатга олинган.

В июле деловая активность в Узбекистане в целом продолжила рост
Индекс деловой активности (ИДА), рассчитанный Центром экономических исследований и реформ, в июле 2026 года составил 1010 единицы, увеличившись на 1% по сравнению с предыдущим месяцем (по сравнению с аналогичным периодом прошлого года рост составил 27%, График №1).
В июле текущего года по компонентам ИДА наблюдались следующие изменения:
• компонент по количеству операций на банковских счетах хозяйствующих субъектов снизился на 3,4%;
• интенсивность закупок сырья на товарно-сырьевой бирже выросла на 3,6%;
• компонент по действующим хозяйствующим субъектам увеличился на 0,8%;
• компонент по товарным знакам вырос на 18%.
Также в июле 2026 года рост ИДА по сравнению с предыдущим месяцем наблюдался в 12 регионах (График №2).
В частности, заметный рост зафиксирован в Джизакской (48,9%), Кашкадарьинской (44,3%), Сурхандарьинской (43,5%), Андижанской (43,2%) и Сырдарьинской (41,8%) областях.
В то же время в Навоийской (4%) и Хорезмской (0,7%) областях данный показатель снизился.
В отчетном периоде количество межбанковских платежных операций составило 7 660,8 тыс., увеличившись по сравнению с июнем 2026 года на 270,2 тыс. транзакций (3,4%).
Рост числа межбанковских платежных операций отмечен в 10 регионах. В частности, значительное увеличение количества банковских операций между юридическими лицами по сравнению с предыдущим месяцем наблюдалось в Сырдарьинской (25,7%), Джизакской (23,9%), Сурхандарьинской (13,9%) и Кашкадарьинской (13%) областях.
При этом данный показатель снизился в г.Ташкенте (5,3%), Ферганской (3,4%) и Ташкентской (0,9%) областях и в Республике Каракалпакстан (1,2%).
В июле текущего года биржевой компонент ИДА составил 1,0360 единицы, увеличившись на 3,6% по сравнению с предыдущим месяцем.
При этом средний объем товаров, приобретенных в расчете на одну сделку, вырос на 14,4%, тогда как количество заключенных сделок сократилось на 7,2%.
Общий оборот торговли товарами на Республиканской товарно-сырьевой бирже составил 9 722 млрд сум, что на 2,2% больше, чем в предыдущем месяце.
В отчетном периоде данный компонент составил 1,0078 единицы, увеличившись на 0,8% по сравнению с предыдущим месяцем.
При этом, общее число действующих хозяйствующих субъектов увеличилось на 5 643 единицы и достигло 535,9 тыс. Число предприятий, занимающихся крупным предпринимательством, увеличилось на 10 единиц и составило 4 659. Количество малых предприятий выросло на 5,5 тыс. и достигло 440,9 тыс. Число фермерских хозяйств увеличилось на 86 и составило 90,4 тыс.
В июле 2026 года компонент по товарным знакам составил 1,1797 единиц, увеличившись на 18% по сравнению с предыдущим месяцем.