Иброҳим жамғармаси тўғрисида АҚШ-Ўзбекистон қўшма баёноти
АҚШ Халқаро тараққиёт молия корпорацияси (ХТМК) ва Ўзбекистон Республикаси Ўзбекистоннинг Иброҳим жамғармасини қўллаб-қувватлаши орқали ўзаро шерикчилик алоқалари кенгаяётганини эълон қилишдан фахрланадилар.
Америка Қўшма Штатлари, Исроил ва Бирлашган Араб Амирликлари ушбу жамғармани 2020 йил 20 октябрда очишган. Бу орқали уч мамлакат минтақавий иқтисодий ҳамкорликни ривожлантиришга қаратилган хусусий сектор бошчилигида амалга оширилувчи сармоялар ва тараққиёт ташаббуслари учун 3 миллиард доллардан ортиқ маблағ сарфлашни кўзлайди. Жамғарма Иброҳим келишувларида берилган ваъдани бажаради ҳамда минтақа аҳолиси ҳаётини яхшилайдиган сезиларли лойиҳалар орқали тинчликнинг афзалликларини намойиш этади.
Ўзбекистон ажратадиган 50 миллион долларгача бўлган маблағ унинг Иброҳим келишувларига садоқатидан далолат беради ҳамда иқтисодий ҳамкорлик ва алоқаларни яхшилаш кўпчиликнинг муштарак мақсади эканлигини англатади. Бу эса Ўзбекистон учун ҳам фаровонлик келтиради.
“Биз Ўзбекистон билан тобора ўсиб бораётган шерикчиликдан фахрланамиз ҳамда унинг Иброҳим жамғармасини қўллаб-қувватлашини умумий мақсадларимизни кенгайтириш йўлидаги муҳим қадам деб биламиз”,- деди ХТМК бош ижрочи директори Адам Болер. “Биз Иброҳим жамғармаси фаолияти янада ривожланишига умид билдирамиз ва бошқа мамлакатлар ҳам унда иштирок этишини мамнуният билан қабул қиламиз”.
“Биз Ўзбекистоннинг Иброҳим жамғармасини қўллаб-қувватлаши мамлакатларимизнинг минтақавий ҳамкорликни ривожлантиришга бўлган садоқатининг ажойиб намунаси бўлади ҳамда минтақада қашшоқликни камайтириш, унумдорлик ва иш билан таъминлашни кучайтириш, иқтисодий ўсишда муҳим роль ўйнайди, деб умид қиламиз”,- деди Бош вазир ўринбосари, Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзоқов.

Узбекистан начинает сотрудничество с Фондом Авраама
Международная финансовая корпорация развития США (DFC) и Республика Узбекистан с гордостью объявляют о расширении своего партнерства через поддержку Узбекистаном Фонда Авраама.
Об этом сообщило посольство США в Узбекистане.
Соединенные Штаты, Израиль и Объединенные Арабские Эмираты объявили о создании фонда 20 октября 2020 года. Через этот фонд три страны мобилизуют более 3 миллиардов долларов на инвестиционные инициативы и инициативы в области развития под руководством частного сектора в целях содействия региональному экономическому сотрудничеству.
Фонд выполняет обещание, данное в соглашениях Авраама, и демонстрирует преимущества мира путем осуществления ощутимых проектов, которые направлены на улучшение жизни народов региона.
Обязательство Узбекистана в размере до 50 млн. долларов является свидетельством поддержки соглашений Авраама (Ибрагима) и того факта, что улучшение экономического сотрудничества и взаимосвязей является целью, разделяемой многими, которая также принесет процветание Узбекистану.
“Мы гордимся нашим растущим партнерством с Узбекистаном и рассматриваем его поддержку Фонда Авраама как значительный шаг к расширению наших общих целей”, — сказал Адам Болер, главный исполнительный директор DFC. “Мы с нетерпением ожидаем дальнейшего прогресса в работе Фонда Авраама и приветствуем участие других стран региона.”
“Мы надеемся, что поддержка Узбекистана в Фонде Ибрахима станет прекрасным примером приверженности наших стран развитию регионального сотрудничества и сыграет важную роль в сокращении бедности, повышении производительности труда, занятости и обеспечении экономического роста в регионе”, — сказал Заместитель премьер-министра/Министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Сардор Умурзаков.