Хоразм вилояти ҳудудларини ривожлантириш бўйича илмий асосланган концепциялар ва «йўл хариталари» ишлаб чиқилди
11 август куни Халқ депутатлари Хоразм вилояти Кенгашининг йигирма бешинчи сессиясида вилоятнинг 13 та шаҳар ва туманини ривожлантириш бўйича Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази томонидан ишлаб чиқилган илмий асосланган концепциялар ва «йўл хариталари» муҳокама қилинди. Уларда ҳудудларнинг иқтисодий имкониятлари ва ички захиралари аниқланиб, истиқболли ўсиш йўналишлари ҳамда 150 га яқин амалий чора-тадбир белгилаб берилди.
Мазкур ишлар давлат раҳбари раҳбарлигида жорий йилнинг 25 июнь куни ўтказилган видеоселектор йиғилишида белгиланган вазифалар ижроси доирасида амалга оширилди. Йиғилишда ҳудудларни ривожлантиришда илмий ёндашувларни кенг қўллаш, иқтисодий имкониятлар ва ички захираларни аниқлаш вазифаси қўйилган эди.
Президент топшириғига мувофиқ, «Ақл маркази – ҳокимлик – Халқ депутатлари Кенгаши» тамойили жорий этилди. Ушбу ёндашув асосида Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази Хоразм вилоятининг ҳар бир шаҳар ва тумани бўйича алоҳида ривожланиш концепцияси ва «йўл харитаси»ни тайёрлади.
Ҳар бир ҳудуд илмий ёндашув асосида ўрганилди
Тадқиқотларни ташкил этиш учун Марказнинг 13 нафар илмий ходими вилоятнинг ҳар бир шаҳар ва туманига доимий асосда бириктирилди. Жойлардаги ишларни мувофиқлаштириш мақсадида Хоразм вилояти ҳокимлигида Штаб ташкил этилди.
Марказ мутахассислари ҳар бир ҳудудда тармоқ ва соҳалар ҳолати, табиий хомашё салоҳияти, географик жойлашув ва экологик шароит, инфратузилма имкониятларини ўрганди. Таҳлиллар 20 дан ортиқ илмий услуб ва сўровномалар асосида амалга оширилди.
Ўрганишлар натижасида аниқланган имкониятлар ва истиқболли йўналишлар асосида шаҳар ва туманларни ривожлантиришнинг илмий асосланган концепциялари ҳамда «йўл хариталари» ягона услубий ёндашув асосида ишлаб чиқилди.
Хоразм вилоятининг 13 та ҳудудида белгиланган ривожланиш йўналишлари бўйича 150 га яқин амалий чора-тадбир «йўл хариталари»га киритилди. Шунингдек, йил якунига қадар чуқур ўрганиладиган 10 тадан истиқболли ўсиш йўналиши ҳар бир ҳудуд бўйича шакллантирилди.
Янгиариқда меҳнат унумдорлиги ва маҳаллий ихтисослашув имкониятлари ўрганилади
Янгиариқ туманида кам қувват билан ишлаётган саноат ва хизмат кўрсатиш корхоналарида меҳнат унумдорлигини оширишнинг ички захираларини аниқлаш назарда тутилган.
Шу билан бирга, «One Village One Product» (OVOP) модели асосида маҳалла ва қишлоқларнинг иқтисодий ихтисослашувини ривожлантириш, индустриал кооперация ва маҳаллийлаштириш (Local Supplier Development) тизимини кенгайтириш бўйича ўрганишлар олиб борилади.
Ушбу ёндашув маҳаллий ресурслар ва мавжуд ишлаб чиқариш базасидан самарали фойдаланиш, корхоналар қувватини ошириш ҳамда ҳудудий кооперация имкониятларини кенгайтиришга қаратилган.
Гурланда шоличилик ва чорвачилик қиймат занжирлари ривожлантирилади
Гурлан туманида шоличилик ва чорвачилик тармоқларида чуқур қайта ишлаш занжирларини ривожлантириш орқали мавжуд экспорт салоҳиятидан тўлиқ фойдаланиш имкониятлари ўрганилди.
Туманнинг нисбий устунликларидан келиб чиқиб, чорвачилик ва шоличилик қиймат занжирларини тўлиқлаштириш, хомашёдан юқори қўшилган қийматли маҳсулот ишлаб чиқаришгача бўлган босқичларни ривожлантириш назарда тутилмоқда.
Шунингдек, Гурлан–Қораўзак темир йўл тармоғи имкониятларидан тўлиқ фойдаланиш орқали ишлаб чиқариш ва экспорт логистикасини яхшилаш бўйича ишлар олиб борилади.
Боғотда янги туристик комплекс ташкил этиш имконияти мавжуд
Боғот туманида мева-сабзавотларни чуқур қайта ишлаш, туризмни ривожлантириш ҳамда сув, жумладан, коллектор сувлари бўйидаги ерлардан самарали фойдаланиш орқали балиқ етиштириш ҳажмини ошириш имкониятлари аниқланди.
Туманнинг географик жойлашуви ва «Қалъажиқ қалъа» атрофидаги қумли-чўл ландшафти туяда сайр қилиш, квадроциклда саёҳат, балиқ ови ва гастрономик туризмни ягона туристик маҳсулотга бирлаштириш имконини беради.
Ҳозирда ушбу ресурслар ягона маршрутга бирлаштирилмаган. Экологик сафари ва саргузашт туризмини йўлга қўйиш ҳисобига янги туристик комплекс ташкил этиш ва унга йилига 10 минг нафаргача хорижий турист жалб қилиш имконияти мавжуд.
Тупроққалъада автомобилсозлик, логистика ва энергия сиғими юқори саноат лойиҳалари
Хоразм вилояти бой тарихий-маданий мерос билан бирга саноатни ривожлантириш учун ҳам салмоқли имкониятларга эга.
Тупроққалъа туманида Питнак автомобилсозлик базасидан фойдаланиб саноат зоналари самарадорлигини ошириш, дуал таълим тизимини жорий этиш, трансчегаравий логистика ва экспорт салоҳиятини кенгайтириш чоралари белгиланди.
Шунингдек, халқаро магистрал йўл бўйида хизматларни ташкил этиш, Тўямўйин ГЭС, магистраль электр ва газ тармоқлари имкониятларидан фойдаланиб, энергия сиғими юқори саноат лойиҳаларини жойлаштириш имкониятлари ўрганилди.
«Ҳазорасп» эркин иқтисодий зонасининг тумандаги филиали ҳудудидан самарали фойдаланиш ҳам Тупроққалъанинг саноат салоҳиятини ошириш йўналишларидан бири сифатида белгиланди.
«Йўл хариталари» вилоят иқтисодий ўсишига қўшимча 0,5 фоиз банд қўшиши кутилмоқда
Ҳисоб-китобларга кўра, Хоразм вилоятининг 13 та ҳудуди бўйича ишлаб чиқилган «йўл хариталари»да белгиланган чора-тадбирларни амалга ошириш ҳисобига биргина жорий йилнинг ўзида 400 млрд сўмдан ортиқ қўшимча маҳсулот ва хизматлар ишлаб чиқарилиши кутилмоқда.
Натижада жорий йилда вилоят ялпи ҳудудий маҳсулотининг ўсиш суръатини қўшимча 0,5 фоиз бандга, яъни 8,4 фоиздан 8,9 фоизгача тезлаштириш учун иқтисодий замин яратилади.
Ишлаб чиқилган концепциялар ва «йўл хариталари» ҳудудларнинг мавжуд ресурслари, нисбий устунликлари ва ички захираларини аниқ иқтисодий натижаларга йўналтиришга хизмат қилади. Кейинги босқичда белгиланган чора-тадбирларни амалга ошириш ҳамда ҳар бир ҳудуд бўйича шакллантирилган истиқболли ўсиш йўналишларини йил якунига қадар чуқур ўрганиш ишлари давом эттирилади.

Разработаны научно обоснованные концепции и «дорожные карты» развития территорий Хорезмской области
1 августа на двадцать пятой сессии Кенгаша народных депутатов Хорезмской области были обсуждены научно обоснованные концепции и «дорожные карты» развития 13 городов и районов области, подготовленные Центром экономических исследований и реформ. В них определены экономические возможности и внутренние резервы территорий, перспективные направления роста, а также около 150 практических мероприятий.
Данная работа проведена во исполнение задач, поставленных на видеоселекторном совещании под председательством главы государства 25 июня текущего года. В ходе совещания была поставлена задача шире применять научные подходы к развитию территорий, выявлять их экономические возможности и внутренние резервы.
В соответствии с поручением Президента внедрен принцип «аналитический центр – хокимият – Кенгаш народных депутатов». В рамках данного подхода Центр экономических исследований и реформ подготовил отдельные концепции развития и «дорожные карты» по каждому городу и району Хорезмской области.
Каждая территория изучена на основе научного подхода
Для организации исследований 13 научных сотрудников Центра были на постоянной основе закреплены за каждым городом и районом области. Для координации работы на местах при хокимияте Хорезмской области был создан Штаб.
Специалисты Центра в каждой территории изучили состояние отраслей и сфер экономики, потенциал природно-сырьевых ресурсов, географическое положение и экологические условия, а также инфраструктурные возможности. Анализ проводился с использованием более 20 научных методов и опросов.
На основе выявленных возможностей и перспективных направлений в рамках единого методологического подхода разработаны научно обоснованные концепции развития городов и районов, а также «дорожные карты».
В «дорожные карты» по определенным направлениям развития 13 территорий Хорезмской области включено около 150 практических мероприятий. Кроме того, для каждой территории определено по 10 перспективных направлений роста для углубленного изучения до конца года.
В Янгиарыкском районе будут изучены возможности повышения производительности труда и развития местной специализации
В Янгиарыкском районе предусмотрено выявление внутренних резервов повышения производительности труда на промышленных предприятиях и предприятиях сферы услуг, работающих не на полную мощность.
Наряду с этим будут проведены исследования по развитию экономической специализации махаллей и сел на основе модели «One Village One Product» (OVOP), а также расширению системы промышленной кооперации и локализации (Local Supplier Development).
Данный подход направлен на эффективное использование местных ресурсов и существующей производственной базы, повышение загрузки мощностей предприятий и расширение возможностей территориальной кооперации.
В Гурленском районе будут развиваться цепочки добавленной стоимости в рисоводстве и животноводстве
В Гурленском районе изучены возможности более полного использования экспортного потенциала за счет развития глубокой переработки в рисоводстве и животноводстве.
С учетом сравнительных преимуществ района предусматривается развитие полных цепочек добавленной стоимости в животноводстве и рисоводстве, включая этапы от сырья до производства продукции с высокой добавленной стоимостью.
Кроме того, будет проводиться работа по улучшению производственной и экспортной логистики за счет более полного использования возможностей железнодорожной линии Гурлен–Караузяк.
В Багатском районе имеется потенциал для создания нового туристического комплекса
В Багатском районе выявлены возможности для развития глубокой переработки плодоовощной продукции и туризма, а также увеличения объемов рыбоводства за счет эффективного использования земель вдоль водоемов, в том числе коллекторных вод.
Географическое положение района и песчано-пустынный ландшафт вокруг «Калъаджик-кала» позволяют объединить в единый туристический продукт прогулки на верблюдах, поездки на квадроциклах, рыбалку и гастрономический туризм.
В настоящее время эти ресурсы не объединены в единый маршрут. Развитие экологического сафари и приключенческого туризма позволит создать новый туристический комплекс с потенциалом привлечения до 10 тыс. иностранных туристов в год.
В Тупроккалинском районе перспективными направлениями определены автомобилестроение, логистика и энергоемкие промышленные проекты
Хорезмская область наряду с богатым историко-культурным наследием обладает значительными возможностями для развития промышленности.
В Тупроккалинском районе определены меры по повышению эффективности промышленных зон с использованием Питнакской автомобилестроительной базы, внедрению системы дуального образования, развитию трансграничной логистики и наращиванию экспортного потенциала.
Кроме того, изучены возможности организации придорожных услуг вдоль международной автомагистрали и размещения энергоемких промышленных проектов с использованием потенциала Туямуюнской ГЭС, магистральных электрических и газовых сетей.
Эффективное использование территории районного филиала СЭЗ «Хазарасп» также определено одним из направлений повышения промышленного потенциала Тупроккалинского района.
Реализация «дорожных карт» может обеспечить дополнительные 0,5 процентного пункта экономического роста области
Согласно расчетам, реализация мероприятий, предусмотренных «дорожными картами» по 13 территориям Хорезмской области, позволит только в текущем году дополнительно произвести продукции и услуг на сумму свыше 400 млрд сумов.
В результате будут созданы экономические предпосылки для ускорения темпов роста валового регионального продукта области дополнительно на 0,5 процентного пункта — с 8,4% до 8,9% в текущем году.
Разработанные концепции и «дорожные карты» направлены на трансформацию имеющихся ресурсов, сравнительных преимуществ и внутренних резервов территорий в конкретные экономические результаты. На следующем этапе продолжится реализация предусмотренных мероприятий, а также углубленное изучение до конца года перспективных направлений роста, определенных для каждой территории.