Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази (Марказ) Ўзбекистон Президентининг “Камбағалликдан фаровонлик сари” III халқаро форуми очилиш маросимидаги нутқи бўйича лингвистик таҳлил тайёрлади.
Давлат раҳбари ўз нутқида жами 1 907 сўздан фойдаланган. Энг кўп “камбағаллик” – 28 марта, “ аҳоли”, “янги” – 17 марта, “даромад” – 15 марта, “ижтимоий”, “шароит”, “оила” – 14 марта, “халқаро” – 12 марта, “одам” – 11 марта, “давлат”, “хизмат” – 10 марта, “қизлар” – 9 марта ва “банк”, “ташкилот”, “маҳалла” сўзлари – 8 марта тилга олинган (1-расм).
Сўз ва иборалар такрорланишини таҳлил этиш натижаси
Президент нутқида ислоҳотлар йўналишини белгилаб берувчи тизимли тушунчаларга алоҳида эътибор қаратилди. «Камбағалликни қисқартириш» иборасининг 10 марта такрорланиши бу вазифанинг давлат сиёсатининг марказий йўналиши сифатида мустаҳкамланганини кўрсатади. «Камбағал оила» (7 марта) ва «хотин-қизлар» (6 марта) ибораларининг такрорланиши эса аҳолининг ҳимояга муҳтож қатламларига эътибор қаратилиб, уларни ижтимоий-иқтисодий ривожланиш жараёнларига жалб этиш устувор йўналиш эканини намоён этади. «Молия институтлари» ва «ижтимоий хизматлар» ибораларининг 4 марта тилга олиниши миллий кун тартибининг халқаро ҳамкорлик билан уйғунлигини ҳамда глобал шерикликка таянишини ифода этади. «Янги Ўзбекистон» ва «халқаро молия» ибораларининг 3 мартадан ишлатилиши эса ички ислоҳотлар ғояси билан ташқи қўллаб-қувватлаш ўртасида узвий боғлиқликни шакллантиради.
Уч сўздан иборат иборалар ичида вақт доиралари ва стратегик йўналишни белгилайдиган бирикмалар устунлик қилади. «Шу йилнинг ўзида» иборасининг 5 марта қўлланилиши ислоҳотларнинг жорий натижалар билан боғлиқлигини кўрсатса, «Барқарор ривожланиш мақсадлари» иборасининг 4 марта ишлатилиши миллий устуворликларни глобал кун тартиби билан уйғунлаштириб, ислоҳотларни халқаро миқёсда мустаҳкамлайди.
«Бирлашган Миллатлар Ташкилоти», «халқаро молия институтлари» ва «камбағалликни қисқартириш бўйича» ибораларининг 3 мартадан тилга олиниши глобал даражадан тортиб аниқ вазифагача бўлган институционал доирани намоён этади. «Ҳар бир оила», «кафолатланган тиббий хизматлар» ва «давлат сиёсати даражасига» ибораларининг 2 мартадан қўлланилиши эса чора-тадбирларнинг манзиллилиги ҳамда ижтимоий сиёсатнинг олий давлат даражасида мустаҳкамланганини кўрсатади.
Йўналишлар кесимида сўзлар таҳлили
Сўзларнинг йўналишлар бўйича тақсимоти таҳлили шундан далолат берадики, давлат раҳбари нутқида камбағалликни қисқартиришдаги миллий тажриба масалаларига (18%), Соғлиқни сақлаш ва ижтимоий ҳимояга (14%), шунингдек, иқтисодий ўсиш ва тадбиркорликни қўллаб-қувватлашга (14%) алоҳида урғу берди.
Шу билан бирга, глобал ҳамкорлик ва форум аҳамиятига (13%) кучли эътибор қаратилди, бу эса миллий ташаббусларнинг халқаро кун тартибига уйғунлигини кўрсатади.
Алоҳида йўналиш сифатида хотин-қизларни қўллаб-қувватлаш (10%) ва Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш (9%) масалалари белгиланиб, бу гендер инклюзияси ҳамда узоқ муддатли глобал устувор йўналишлар ўртасидаги узвий боғлиқликни акс эттирди. Шунингдек, таълим ва инсон капитали мавзуси 8%, ҳудудларда инфратузилмани яхшилаш эса 7% улушни ташкил этди.
Якуний урғу сифатида Президент “Инсон қадри” тамойилини (7%) тилга олди ва уни Янги Ўзбекистонда амалга оширилаётган барча ислоҳотларнинг асоси сифатида белгилади. Давлат раҳбари таъкидлаганидек, Янги Ўзбекистондаги барча ислоҳотлар инсон қадрига таянади, у мамлакатнинг янги ривожланиш стратегиясидаги энг муҳим мақсад ва йўналишлардан бирига айланган.

Центр экономических исследований и реформ (ЦЭИР) подготовил лингвистический анализ выступления Президента Узбекистана на открытии III международного форума «От бедности к процветанию».
Анализ (с языка оригинала) показал, что в выступлении глава государства использовал 1907 слов. Наиболее часто встречались, такие слова как, «бедность» – 28 раз, «население», «новый» – по 17 раз, «доход» – 15 раз, «социальный», «условия», «семья» – по 14 раз, «международный» – 12 раз, «человек» – 11 раз, «государство», «услуги» – по 10 раз, «девушки» – 9 раз, а также «банк», «организация», «махалля» – по 8 раз (см. рис. 1).
Анализ повторяемости слов и словосочетаний
Особое внимание в речи Президента было сосредоточено на системных понятиях, которые задают направление реформ. Частое употребление словосочетания «сокращение бедности» (10 раз) показывает закрепление этой задачи как центральной в государственной политике. Повторение таких выражений как «малообеспеченная семья» (7 раз) и «женщины» (6 раз) акцентирует внимание на уязвимых группах населения и приоритетности их включения в социально-экономическое развитие. Упоминания «финансовые институты» и «социальные услуги» (по 4 раза) отражают интеграцию национальной повестки в международный контекст и опору на глобальное партнёрство. Словосочетания «Новый Узбекистан» и «международные финансы» (по 3 раза) формируют связку между внутренней идентичностью и внешней поддержкой реформ
В структуре трёхсловных выражений доминируют конструкции, задающие временные рамки и стратегический фокус. Использование словосочетания «в этом году» (5 раз), подчёркивает привязку реформ к конкретным результатам текущего периода. Выражение «Цели устойчивого развития» (4 раза) связывает национальные приоритеты с глобальной повесткой, закрепляя реформы в международном контексте.
Словосочетания «Организация Объединённых Наций», «международные финансовые институты» и «в области сокращения бедности» (по 3 раза) демонстрируют институциональную рамку, от глобального уровня до конкретной задачи сокращения бедности. Упоминания, «каждая семья», «гарантированные медицинские услуги» и «на уровень государственной политики» (по 2 раза) отражают адресностью мер и закрепление социальной политики на высшем государственном уровне.
Анализ распределения слов по направлениям
Распределение слов по направлениям показывает, что глава государства акцентировал внимание на вопросах национального опыта в сокращении бедности (18%), вопросах социальной защиты и здравоохранения (14%), а также стимулировании экономического роста и предпринимательства (14%).
Существенный акцент сделан на глобальном партнёрстве и значении самого форума (13%), что подчёркивает интеграцию национальных инициатив в международную повестку.
В то же время, отдельно внимание уделено поддержке женщин (10%) и вопросам достижения целей устойчивого развития (9%), что отражает стратегическое понимание взаимосвязи гендерной инклюзии и долгосрочных глобальных ориентиров. Тематика образования и человеческого капитала занимает 8%, а развитие инфраструктуры в регионах 7%.
Завершающим акцентом стало упоминание базового принципа «Инсон қадри» (7%), который Президент обозначил как основу всех проводимых реформ в Новом Узбекистане.
Отдельным пунктом Президент подчеркнул, что все реформы в Новом Узбекистане основаны на политике «Инсон қадри» (человеческое достоинство), которая стала одной из ключевых целей и ориентиров новой Стратегии развития страны.