Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 29 март куни “Яшил макон” лойиҳаси доирасидаги ишлар ҳамда чиқиндиларни бошқаришни такомиллаштириш масалалари бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Бу йил баҳорда “Яшил макон” лойиҳаси доирасида 125 миллион туп кўчат экилиши мўлжалланган. Ҳудудларда боғлар яратиш, йўл бўйларида 10 қатордан дарахтлар экиш бўйича ишлар бошланган. Бу Қорақалпоғистон Республикаси, Қашқадарё ва Наманган вилоятларида яхши йўлга қўйилган.
Лекин аксарият вилоят ва туманларда дарахт экадиган жойлар ҳалигача белгиланмаган, суғориш ва кўчатга пул ажратилмаган.
Шу боис кеча Вазирлар Маҳкамасида бу масала танқидий кўриб чиқилиб, вилоят ҳокимларининг соҳага масъул ўринбосарлари, туман ҳокимлари ва уларнинг ўринбосарлари, тизим ташкилотлари раҳбарларидан 28 нафарига интизомий жазо қўллангани қайд этилди.
Бу борадаги ишлар кўлами вазирликлар кесимида ҳам турлича. Масалан, Мудофаа вазирлиги 100 гектар, Рақамли технологиялар вазирлиги, Тоғ-кон саноати ва геология вазирлиги 65 гектардан боғ яратган. Лекин энергетика ва транспорт вазирликларига ажратилган ерларда кўчат тўлиқ экилмаган. Автомобиль ва темир йўл бўйлари, дарё ва канал ёқалари, саноат корхоналари ва ёқилғи қуйиш шохобчалари атрофида ҳам қанча жойлар бўш ётибди.
Умуман, дарахт экишни оммалаштириш бўйича ташаббус ва тарғибот етишмаётгани кўрсатиб ўтилди. Бу борада давлат ташкилотлари билан бирга маҳаллий кенгашлар, Экопартия ва бошқа уюшмалар, маҳаллалар – ҳамма бирдам бўлиб ҳаракат қилса, жуда кўп боғлар яратилиши таъкидланди.
Йиғилишда “Яшил макон” лойиҳаси доирасидаги галдаги вазифалар, янги ташаббуслар муҳокама қилинди.
Юртимизда дарахт экиб, яшиллик яратишни хоҳловчилар кўп. Лекин кўп қаватли уйда яшайдиган одамларда ер йўқ. Бу борада Жанубий Корея тажрибаси асосида Тошкент вилоятида яхши ташаббус бошланган. Унга кўра, туманлар ҳудудидан ер ажратилиб, 30 йил муддатга ободонлаштириш бошқармаларига берилади. Маҳаллий бюджет ҳисобидан томчилатиб суғориш тизими жорий қилиниб, ер тайёр ҳолга келтирилиб, дарахт экиш истаги бор аҳолига таклиф этилади. Ҳар бир кўчат уни эккан одам номига тамғаланади. Дарахтларни парваришлаш учун ободонлаштириш бошқармаси ходими бириктирилади.
Давлатимиз раҳбари бу тажрибани барча вилоятларда амалга ошириш бўйича кўрсатма берди.
Мамлакатимизда 9 минг 452 та маҳалла бор. Жумладан, шаҳарларда 39 мингта кўп қаватли уй мавжуд. Маҳалла фаоллари, бошқарув сервис компаниялари ушбу ҳудудларда кўчатлар экилишига бош-қош бўлиши зарурлиги таъкидланди.
Йўллар ва каналлар бўйидаги ерларни талабгорларга тўғридан-тўғри шартнома асосида 10 йилга бериб, 5 қатордан кўчат эктириш тизими жорий қилинган. Бундан фойдаланиб, ҳозирги мавсумда ҳам кўплаб дарахтзорларга замин яратиш мумкин.
Яшил ҳудудларни кўпайтириш бўйича Тошкент шаҳрида ҳам яхши тажриба қўлланмоқда. Яъни, шаҳарсозлик кенгаши янги қурилишлар майдонининг камида 30 фоизига дарахт экиш мажбуриятини қўйиб, кўчат навигача белгилаб бераяпти. Объект бу шарт бажарилгандан кейингина фойдаланишга қабул қилинаяпти.
Қурилиш вазирлигига бу тартибни барча ҳудудларда оммалаштириб, шаҳарсозлик нормалари ва лицензия талабларига дарахт экиш мажбуриятини киритиш топширилди.
Хусусан, бу йил топшириладиган 2,5 мингта кўп қаватли уйлар ҳудудининг 30 фоизида, 38 та “Янги Ўзбекистон” массивларининг ҳар бирида камида 1 гектардан яшил хиёбонлар ташкил қилиниши белгиланди.
Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлигига жойларда 444 та яшил боғ ва 160 та жамоат парклари ташкил қилиш, “Менинг боғим” лойиҳасини ишга тушириш вазифаси қўйилди.
Мутасаддилар дала четларида, йирик корхоналар ва саноат зоналари атрофида яшил ҳудудлар ташкил қилиш режалари бўйича ахборот берди.
Ижтимоий муассасаларга кўчатларни бепул етказиб бериш амалиёти бу йил ҳам давом эттирилиб, уларга жами 4 миллиондан зиёд кўчат тарқатилиши айтилди.
Йиғилишда чиқиндилар билан ишлаш тизимини янгича ёндашувлар асосида ташкил этиш масалалари ҳам муҳокама қилинди.
Қайд этилганидек, энди ҳудудларда ободонлаштириш, тозаликни таъминлаш бўйича мутлақо янги тизим бўлади. Ҳар бир вилоятдаги 2 тадан туманда 1 майдан бошлаб, тажриба тарзида ободонлаштириш бошқармалари вазифалари хусусий шериклик асосида чиқинди корхоналарига ўтказилади.
Бунда тадбиркорлар ўзига бириктирилган ҳудудда дарахт ва гуллар экиш, уларни парваришлаш, ариқларни тозалаш, кўчаларни ёритиш билан бирга, чиқиндиларни олиб кетиш билан ҳам шуғулланади. Ободонлаштириш бўлимларига ҳар йили бюджетдан ажратиладиган маблағлар ҳам энди уларга йўналтирилади.
Ушбу тажриба ўзини оқласа, 2025 йилдан барча туман ва шаҳарларда йўлга қўйилади.
Тошкент шаҳри учун алоҳида тизим бўлади. Пойтахт туманларидаги ободонлаштириш бошқармаларининг кўчаларни тозалаш, кўкаламзорлаштириш, йўлларга хизмат кўрсатиш вазифалари 15 апрелдан аукцион орқали хусусий шерикларга берилади.
Чиқинди полигонларини тартибга келтириш ва чиқиндиларни қайта ишлаш бўйича ҳам янги тизим бўлади. Ҳар бир вилоятда жойлашуви қулай бўлган 3-4 тадан полигон махсус эко-саноат зонасига айлантирилиб, қайта ишлаш лойиҳалари амалга оширилади. Қолганларида чиқиндини вақтинча тўплаб, қайта юклайдиган станциялар ишга тушади.
Ресурсини ўтаб бўлган полигонлар ёпилади. Уларнинг атрофида терак, тут, гужум, заранг экиб, яшил белбоғ барпо қилинади.
Чиқиндиларни олиб кетиш хизмати яхши бўлиши учун тўлов интизоми ҳам керак. Шу боис бу борада ҳам янги тартиб жорий қилинади. Унга кўра, “маҳалла еттилиги”га ҳудудида аслида кўрсатилмаган хизмат бўйича нореал қарзни ҳисобга олмаслик ваколати берилади. Бу орқали хизмат кўрсатилмаган ҳудуд учун ҳам дебитор қарздорлик ёзиб қўйишдек адолатсиз амалиётга чек қўйилади.
Кўп қаватли уйларда аҳолини чиқиндини саралаган ҳолда ташлашга рағбатлантирадиган тизим жорий этилади. Бунинг учун Экология жамғармаси ҳисобидан махсус чиқинди қоплари бепул берилади, аҳоли чиқиндини белгиланган тоифага ажратиб, шохобчага олиб боради. Тадбиркорлар эса қайта ишланадиган фойдали чиқиндини аҳолидан сотиб олади.
Ушбу тизим биринчи босқичда Тошкент, Андижон, Бухоро, Термиз, Ангрен шаҳарлари ва Тошкент туманида йўлга қўйилиши белгиланди.

Так, в рамках проекта весной текущего года планируется посадка 125 миллионов саженцев. В регионах начата работа по созданию парков, посадке деревьев вдоль дорог в десять рядов. Образцовым назван ход работ в Каракалпакстане, Кашкадарьинской и Наманганской областях.
Однако в большинстве областей и районов все еще не определены земельные участки под посадку деревьев, не выделены средства на орошение и саженцы.
Не все министерства и ведомства ответственно подходят к озеленению. Например, Министерство обороны создало парк на 100 гектарах, Министерство цифровых технологий и Министерство горнодобывающей промышленности и геологии – на 65 гектарах. Однако на землях, выделенных министерствам энергетики и транспорта, посадка деревьев не завершена. Множество земель остаются неиспользованными вдоль автомобильных и железных дорог, у рек и каналов, возле промышленных предприятий и заправочных станций.
В целом отмечена нехватка инициативы и разъяснительной работы по массовой посадке деревьев. Подчеркнуто, что если государственные организации, местные кенгаши, Экопартия и другие объединения, а также махалли активно включатся в процесс, можно создать множество парков.
На совещании обсуждены следующие задачи и новые инициативы в рамках проекта "Яшил макон".
В Ташкентской области на основе опыта Южной Кореи запущена инициатива, согласно которой земля из фонда районов передается на 30 лет управлениям по благоустройству. За счет местного бюджета внедряется система капельного орошения, земля подготавливается к посадке, после чего всем желающим жителям предлагается посадить деревья. На каждое дерево наносится метка с именем человека, посадившего его. Для ухода за деревьями закрепляется работник управления по благоустройству. Этот опыт будет реализован во всех областях.
В нашей стране насчитывается 9 452 махалли, 39 тысяч многоэтажных домов в городах. Активисты махалли и управляющие сервисные компании должны принять активное участие в посадке деревьев.
Действует система, по которой земли вдоль дорог и каналов предоставляются заинтересованным лицам на основе прямого договора на 10 лет с обязательством посадить деревья в 5 рядов. Это позволяет создать множество новых лесопосадок в текущем сезоне.
В Ташкенте применяется следующий опыт по увеличению зеленых зон: совет по градостроительству обязывает, чтобы в новых строительных проектах минимум 30% территории было выделено под посадку деревьев, даже указывается, какие именно виды саженцев следует использовать. Объект может быть сдан в эксплуатацию только после выполнения этого условия.
Министерству строительства было поручено распространить эту практику на все регионы, включив обязательство по посадке деревьев в стандарты градостроительства и требования лицензирования.
В частности, определено, что в этом году в рамках строительства 2,5 тысячи многоэтажных домов на 30% прилегающей территории и на не менее чем 1 гектаре в каждом из 38 массивов "Новый Узбекистан" должны быть организованы зеленые аллеи.
Перед Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата поставлена задача организовать на местах 444 зеленых сада и 160 общественных парков, а также запустить проект "Мой сад".
Продолжится практика бесплатной доставки саженцев в социальные учреждения, в этом году им будет распределено более 4 миллионов саженцев.
На совещании обсуждены также вопросы организации системы обращения с отходами на основе новых подходов.
Теперь в регионах будет внедрена совершенно новая система благоустройства и обеспечения чистоты.
С 1 мая в двух районах каждой области на экспериментальной основе функции управлений по благоустройству будут переданы частным партнерам, специализирующимся на обращении с отходами.
В рамках этой инициативы предприниматели будут заниматься посадкой деревьев и цветов, уходом за ними, чисткой каналов, освещением улиц, а также вывозом отходов. Средства, ежегодно выделяемые из бюджета управлениям по благоустройству, теперь будут направляться этим предприятиям.
Если эксперимент покажет свою эффективность, с 2025 года он будет распространен на все районы и города.
Для Ташкента будет отдельная система. С 15 апреля задачи управлений благоустройства столичных районов по уборке улиц, озеленению и обслуживанию дорог будут выставлены на аукцион и переданы частным партнерам.
Также будет внедрена новая система по регулированию полигонов для отходов и их переработке. В каждой области 3-4 удобно расположенных полигона будут преобразованы в специальные эко-промышленные зоны для реализации проектов переработки, а оставшиеся будут использоваться как временные площадки для сбора и перевалки отходов.
Для улучшения услуг по вывозу отходов также необходима платежная дисциплина. В этой связи будет введен новый порядок, согласно которому "семерке махалли" будет предоставлено право не учитывать несуществующие долги за услуги, фактически не оказанные на их территории. Это поможет предотвратить несправедливую практику записи дебиторской задолженности за услуги, которые не были оказаны.
Будет введена система, стимулирующая жителей многоквартирных домов сортировать отходы перед их утилизацией. В рамках этой системы, за счёт Фонда экологии будут бесплатно предоставляться специальные мусорные пакеты, а жители будут разделять отходы по категориям и доставлять их в пункты сбора. Предприниматели будут покупать у населения перерабатываемые отходы.
Эта система на первом этапе будет запущена в городах Ташкенте, Андижане, Бухаре, Термезе, Ангрене и Ташкентском районе.
Отработавшие свой ресурс полигоны будут закрыты. Вокруг них будут посажены тополя, шелковицы, клён, вяз, созданы зелёные пояса.