БМТТД ёшларнинг рақамли иқтисодиёт ва рақамли тадбиркорликни ривожлантириш лойиҳалари учун 2 100 минг АҚШ доллари ажратади
2021 йил 20 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги ва Ўзбекистондаги БМТ Тараққиёт дастурининг "Рақамли иқтисодиёт ва рақамли тадбиркорликни ривожлантириш учун ёшлар имкониятларини кенгайтириш" янги қўшма лойиҳаси ишга туширилди.
Имзоланиш маросими вазирликда Иқтисодий ривожланиш ва камбағалликни қисқартириш вазирининг биринчи ўринбосари Илҳом Норқулов, БМТ Тараққиёт дастурининг доимий вакили Матилда Димовска хоним, шунингдек, Россия Федерациясининг Ўзбекистондаги элчисининг маслаҳатчиси Валентин Гусев иштирокида бўлиб ўтди.
Лойиҳа рақамли тадбиркорлик муҳитини ва ёш тадбиркорларнинг рақамли кўникмаларини яхшилаш, рақамли иқтисодиёт ва рақамли тадбиркорлик сиёсатини ривожлантириш учун ёшларни жалб қилишган ҳолда институционал салоҳиятни кучайтириш, тўсиқларни камайтириш ва ёшларнинг рақамли бизнес лойиҳалари ва стартаплари учун яхши молиялаштириш имкониятларини яратишга қаратилган.
Илҳом Норқулов ҳукумат томонидан янги иш ўринлари яратиш, янги бозорларга чиқиш, инновацияларни жорий этиш ва иқтисодиётнинг янги тармоқларини ривожлантиришда рақамли технологиялар имкониятларини рўёбга чиқариш борасидаги саъй-ҳаракатларини таъкидлади. Шу сабабли, "ёшларни иш билан таъминлаш миллий стратегиялари ёшларга рақамли аср салоҳиятидан фойдаланиш, мавжуд ва юзага келаётган муаммоларни ҳал қилиш учун имкониятлар яратиш чора-тадбирларини ўз ичига олади", деди у.
БМТТД ва миллий ҳамкорлар ўртасидаги янги ҳамкорлик Ўзбекистонда рақамли иқтисодиётни янада ривожлантиришни қўллаб-қувватлаш, рақамли тадбиркорлик кўникмалари, воситалар ва қулай муҳит орқали ёшлар, айниқса, аёлларнинг имкониятларини кенгайтириш бўйича чора-тадбирлар ишлаб чиқишга қаратилади. Бу бандлик имкониятларини, рақобатбардошликни, COVID-19 ва шунга ўхшаш инқирозларга чидамлилигини ошириш, шу орқали тенгсизликни камайтириш, инклюзив, инновацион ва барқарор иқтисодий ўсишни таъминлаш ва янги иш ўринларини яратиш каби умумий мақсадга хизмат қилади.
БМТ Тараққиёт дастурининг Доимий вакили Матилда Димовска хоним тадбирнинг муҳимлигини таъкидлаб, ҳукуматнинг ёшлар учун муносиб меҳнат ва даромад олиш имкониятларини рағбатлантириш борасидаги саъй-ҳаракатларини бундан буён ҳам қўллаб-қувватлашга тайёрлигини билдирди.
"Рақамли технология ёш аёллар ва эркакларнинг сиёсий, иқтисодий ва ижтимоий имкониятларига эришиш учун улкан салоҳиятга эга. Лойиҳанинг аниқ мақсадлари ёшларнинг рақамли дунёга кириши ва иштирокини ошириш, шунингдек, тегишли таълим ва иш билан таъминлаш имкониятларини кенгайтиришдан иборат. Лойиҳа рақамли кўникмаларни, масалан, Интернетда муҳим контентни топиш ва баҳолаш қобилиятидан тортиб, онлайн маркетинг ва тижорат каби илғор фойдаланувчи ноу-хаугача ривожлантиришга қаратилган ", деди у.
Лойиҳа БМТТДнинг рақамли ва яшил трансформация бўйича ҳукумат саъй-ҳаракатларини қўллаб-қувватлаш, фаол меҳнат бозори сиёсатини такомиллаштириш ва ёшларнинг тадбиркорлик кўникмаларини ошириш бўйича амалга оширилаётган дастурий фаолиятининг мантиқий давомидир. Лойиҳа Россия Федерацияси томонидан молиялаштирилади, шунингдек, Иқтисодий ривожланиш ва савдо вазирлигининг ҳиссаси ва IT-Парк томонидан параллел молиялаштиришни ҳам ўз ичига олади, лойиҳанинг умумий бюджети 2 100 000 АҚШ долларини ташкил этади

Расширение возможностей молодежи для развития цифровой экономики и цифрового предпринимательства
20 декабря 2021 года стартовал новый совместный проект Министерства экономического развития и сокращения бедности (МЭРCБ) Республики Узбекистан и ПРООН в Узбекистане "Расширение возможностей молодежи для развития цифровой экономики и цифрового предпринимательства".
Церемония подписания состоялась в здании МЭРCБ с участием первого заместителя министра экономического развития и сокращения бедности г-на Ильхома Норкулова, Постоянной Представительницы ПРООН г-жи Матильды Димовска, а также советника посла Российской Федерации в Узбекистане Валентина Гусева.
Проект направлен на улучшение среды цифрового предпринимательства и цифровых навыков молодых предпринимателей, укрепление институционального потенциала для разработки политики цифровой экономики и цифрового предпринимательства с акцентом на вовлечение молодежи, снижение барьеров и создание лучших возможностей для доступа к финансированию для молодежных цифровых бизнес-проектов и стартапов.
Г-н Ильхом Норкулов отметил усилия правительства по реализации возможностей цифровых технологий в создании новых рабочих мест, выходе на новые рынки, внедрении инноваций и развитии новых секторов экономики. Поэтому "национальные стратегии занятости молодежи включают меры, направленные на создание возможностей для молодежи использовать потенциал цифровой эры и решение существующих и возникающих проблем", - сказал он.
Новое сотрудничество между ПРООН и национальными партнерами будет направлено на поддержку дальнейшего развития цифровой экономики в Узбекистане, разработку мер, путем расширения возможностей молодых людей, особенно женщин, с помощью навыков цифрового предпринимательства, инструментов и улучшения благоприятной среды. Это будет служить общей цели повышения возможностей трудоустройства, конкурентоспособности и устойчивости к COVID-19 и подобным кризисам, и, таким образом, снижению неравенства, обеспечению инклюзивного, инновационного и устойчивого экономического роста и созданию рабочих мест.
Постоянная представительница ПРООН, г-жа Матильда Димовска, подчеркнула важность мероприятия и выразила готовность и дальше поддерживать усилия правительства в продвижении достойной работы и возможностей получения дохода для молодежи.
"Цифровые технологии обладают огромным потенциалом для достижения политических, экономических и социальных возможностей молодых женщин и мужчин. Конкретные цели проекта заключаются в расширении доступа молодежи к цифровому миру и участия в нем, а также в расширении возможностей для получения соответствующего образования и трудоустройства. Проект направлен на развитие цифровых навыков, например, от умения находить и оценивать важный контент в Интернете до продвинутых пользовательских ноу-хау, таких как интернет-маркетинг и торговля", - сказала она.
Проект является логическим продолжением текущих программных мероприятий ПРООН по поддержке усилий правительства по цифровой и зеленой трансформации, совершенствованию активной политики на рынке труда, а также повышению предпринимательских навыков молодежи. Проект финансируется Российской Федерацией, софинансирование включает вклад со стороны МЭРСБ и параллельное финансирование со стороны ИТ-парка, общий бюджет проекта - 2 100 000 долларов США.