O‘zbek muhojirlari asosan qaysi davlatlarda ishlaydi? Mehnat muhojirlarini qo‘llab-quvvatlashda qanday muammolar bor? "Tashqi mehnat migratsiyasi to‘g‘risida"gi Qonunni qabul qilish kutilyaptimi?
Bu haqda Qonunchilik palatasining Mehnat va ijtimoiy masalalar qo‘mitasi yig‘ilishida muhokama qilindi.
O‘zbek muhojirlari asosan qaysi davlatlarda ishlaydi?
Bugungi kunda 1,7 mln. o‘zbekistonliklar chet elda, asosan, Rossiya va Qozog‘istonda mehnat qilmoqda.
Mamlakat aholisining 55 foizdan ortig‘i yoshlardan iboratligi hamda yiliga mehnat bozoriga 600 mingga yaqin ishchi kuchi kirib kelayotgani mazkur muammoning naqadar muhimligidan dalolat beradi.
Shuningdek, joriy yilning 21 may kuni Oliy Yevroosiyo iqtisodiy kengashining yig‘ilishida migrantlar masalasiga alohida urg‘u berilgani, shu kunning o‘zida Rossiyada “O‘zbekiston Respublikasi fuqarolarining Rossiya Federatsiyasidagi huquqlari: mehnat migrantlari va ularning oila a’zolari” mavzusida o‘tkazilgan O‘zbekiston-Rossiya forumi ham migratsiya masalasining mintaqadagi ahamiyatini belgilab berdi.
Yig‘ilishda ta’kidlanganidek, mamlakatimiz YeOIIga a’zo davlatlar ichida mehnat resurslari bo‘yicha Rossiyadan keyingi o‘rinda turadi.
Rossiyadagi mehnat faoliyatini amalga oshirayotgan xorijiy fuqarolar soni bo‘yicha esa, O‘zbekiston birinchi o‘rinda turadi. Bugungi kunda tashqi mehnat migratsiyasini tartibga solish maqsadida o‘ndan ortiq farmon va qarorlar, normativ - huquqiy hujjatlar qabul qilingan.
Bundan tashqari, 2021 yil 30 aprel kuni O‘zbekiston hukumati bilan Yevroosiyo iqtisodiy komissiyasi o‘rtasida hamkorlik Memorandum hamda chora-tadbirlar Rejasi imzolangan. Mazkur hujjatlar mehnat qiluvchilarning ijtimoiy va mehnat huquqlarini himoya qilish sohalarida o‘zaro manfaatli hamkorlikni ko‘zda tutadi.
Shuningdek, tashkiliy tanlov asosida vaqtinchalik mehnat faoliyatiga jalb qilish bo‘yicha Rossiya Federatsiyasining 26 ta, Qozog‘istonning 14 ta ish beruvchi korxonalari bilan hamkorlik shartnomalari, shuningdek Rossiya o‘rta maxsus va oliy ta’lim muassasalari bilan O‘zbekiston fuqarolariga kasbiy ta’lim berish, uni baholash hamda rus tiliga o‘rgatish ishlari bo‘yicha ikki davlat hududida amalga oshirishga qaratilgan bitimlar imzolangan.
Mehnat muhojirlarini qo‘llab-quvvatlashda qanday muammolar bor?
Biroq, ijobiy ishlar bilan birga mehnat migrantlarini huquqiy, moddiy va ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash bilan bog‘liq muammolar ham ko‘p uchramoqda.
Misol uchun, ish beruvchining shartnoma shartlarini bajarmaslik, ish haqini kechiktirish yoki to‘lamaslik, mehnat va migratsiya talablariga rioya qilmaslik, soliqdan qochish uchun migrantlarni norasmiy ishlatish holatlari shular jumlasidandir.
Shuningdek, o‘zbekistonlik mehnat muhojirlarining huquqiy holatiga tegishli va ularning ijtimoiy himoyasi bilan bog‘liq bo‘lgan tibbiy xizmat ko‘rsatish, pensiya va vaqtincha mehnatga layoqatsizlik davrlarini belgilash va moliyalashtirish, migrantlarning oila a’zolarini himoya qilish, ma’muriy va jinoiy tartibda ta’qib qilish bilan bog‘liq muammolarning huquqiy asosi belgilanmagan.
"Tashqi mehnat migratsiyasi to‘g‘risida"gi Qonunni qabul qilish kutilyaptimi?
Deputatlar va ishtirokchilar tomonidan aynan shu kabi muammolarning qonuniy yechimiga qaratilgan, mehnat migrantlarini qo‘llab-quvvatlash tizimini yanada takomillashtirish bo‘yicha bir qator takliflar o‘rtaga tashlandi. Xususan, O‘zbekistonning mehnat migrantlari huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish bo‘yicha bir qator xalqaro shartnomalarga qo‘shilish taklifi ilgari surildi.
Bundan tashqari mehnat migrantlari huquqlari va qonuniy manfaatlarini ta’minlash maqsadida “Tashqi mehnat migratsiyasi to‘g‘risida”gi Qonunni qabul qilishni tezlashtirish masalasi aytib o‘tildi.

В каких странах в основном работают узбекские мигранты? Какие существуют проблемы с поддержкой трудовых мигрантов? Ожидается ли принятие закона «О внешней трудовой миграции»?
Об этом говорилось на заседании комитета Законодательной палаты по труду и социальным вопросам.
В каких странах в основном работают узбекские мигранты?
По данным парламента, 1,7 млн узбекистанцев работают за рубежом, в основном в России и Казахстане.
Тот факт, что более 55% населения страны составляет молодежь, а также около 600 тысяч рабочей силы, выходящей на рынок труда в год, свидетельствует о важности этой проблемы.
Также на заседании Высшего Евразийского экономического совета 21 мая особый акцент был сделан на проблеме мигрантов, и в этот день проведенный в России Узбекско-российский форум «Права граждан Республики Узбекистан в Российской Федерации: трудовые мигранты и их семьи» определил важность вопроса миграции в регионе.
В ходе мероприятия подчеркивалось, что наша страна занимает второе место после России по трудовым ресурсам среди стран-участниц EАЭС.
По количеству иностранцев, работающих в России, Узбекистан занимает первое место. В настоящее время принято более десятка постановлений и указов, нормативных правовых актов, регулирующих внешнюю трудовую миграцию.
Кроме того, 30 апреля 2021 года правительством Узбекистана и Евразийской экономической комиссией подписаны Меморандум о сотрудничестве и План действий. Этими документами предусматривается взаимовыгодное сотрудничество в области социальной и трудовой защиты работников.
На основе организационного конкурса подписаны договора о сотрудничестве с 26 работодателями Российской Федерации и 14 — Казахстана по временному трудоустройству, а также соглашения с российскими средними специальными и высшими учебными заведениями о профессиональном обучении, оценке и преподавании русского языка гражданам Узбекистана.
Какие существуют проблемы с поддержкой трудовых мигрантов?
Однако, помимо положительной работы, существуют проблемы с правовой, материальной и социальной поддержкой трудовых мигрантов.
В частности, несоблюдение работодателем условий контракта, задержка или невыплата заработной платы, несоблюдение трудовых и миграционных требований и неформальная эксплуатация мигрантов для уклонения от уплаты налогов.
Не установлены правовые основы проблем, связанных с оказанием медицинских услуг, определением и финансированием пенсию и периодов временной нетрудоспособности, защитой членов их семей.
Ожидается ли принятие закона «О внешней трудовой миграции»?
Депутатами и участниками выдвинут ряд предложений по дальнейшему совершенствованию системы поддержки трудовых мигрантов, направленных на правовое решение аналогичных проблем.
В целях обеспечения прав и законных интересов трудовых мигрантов затронут вопрос об ускорении принятия закона «О внешней трудовой миграции».