2019 yil boshida Xitoy davlatidan «Nike», «Adidas» brendi ostida krossovkalar ishlab chiqaruvchi «Tianjin Zhongzhilihua» kompaniyasi bilan «SinoInternational» MChJ o‘rtasida kelishuvga erishilgan edi. Ushbu brendlar ostida mahsulot ishlab chiqaradigan zavod Andijon viloyatida ishga tushadi.Bu haqda «O‘zcharmsanoat» uyushmasi xabar qildi.
«Nike» va «Adidas» krossovkalarini ishlab chiqaruvchi liniya 2021 yil 4-choragida ishga tushib, 2022 yilning 3-choragida to‘liq quvvatda ishlay boshlaydi. Zavodda yiliga jami 3 million juft sport poyabzali ishlab chiqarilishi kutilmoqda.
2019 yil boshida amalga oshirilgan «Tianjin Zhongzhilihua» kompaniyasi bilan «SinoInternational» MChJ o‘rtasidagi kelishuvga ko‘ra, Andijon viloyatida 2020-2022-yildan bosqichma-bosqich (umuman 3 bosqichda) «Nike» va «Adidas» krossovkalari ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish va Markaziy Osiyo davlatlariga tayyor mahsulotlarning 50 foizini eksportga yo‘naltirish rejalashtirilgan.
Xitoy davlatida koronavirus pandemiyasi to‘liq bartaraf etilgandan so‘ng, investor Fan Rong Xuan qolgan dastgohlarni import qilib keltirishi rejalashtirilgan. Birinchi bosqich 2021 yilning 4-choragida ishga tushib, loyiha 2022 yil 3-choragida to‘liq quvvatda ishga tushishi rejalashtirilgan.
Ma’lum qilinishicha, «SinoInternational» MChJ korxonasiga Andijon viloyati Asaka tumanidan 1 gektar yer maydoni ajratilgan bo‘lib, hozirda 1000 kv.metr joyga bino inshootlari qurilgan. Dastgohlar olib kelib o‘rnatilgan. Korxona 2020 yilning 4-choragida ishga tushgan.
«O‘zcharmsanoat» uyushmasi ma’lumotiga ko‘ra, viloyatning shu hududidagi ishsiz erkaklar va ayollarni ishga jalb qilgan holda hozirda sinov tariqasida 1 oyda 40 ming juft bolalar va o‘smirlar krossovkalari ishlab chiqarilmoqda.
Uyushma xabariga ko‘ra, «Nike», «Adidas» krossovkalari talab darajasida ishlab chiqarilganidan so‘ng, ishlab chiqarilgan mahsulotlarning 50 foizini Markaziy Osiyo davlatlariga eksport qilishni «Tianjin Zhongzhilihua” kompaniyasi zimmasiga olgan. Shu bilan birga, «SinoInternational» MChJ xalqaro yarmarkalarda ishtirok etish hisobiga 30 foizini boshqa davlatlarga va 20 foizini ichki bozorga sotishga kelishilgan.
Loyihaning moliyaviy manbasi – investor Fan Rong Xuan bo‘lib, loyiha to‘liq ishga tushishi uchun to‘g‘ridan to‘g‘ri 12 million AQSh dollari miqdorida mablag‘ yotqizilishi rejalashtirilgan. Hozirda xorijiy investor tomonidan 6 million AQSh dollarlik investitsiya kiritilgan.

Ранее в интервью ЭО глава "Узчармсаноат", рассказал о планах выхода на наш рынок и договоренностях с ведущими компаниями Nike и Adidas. Стало известно, что производство спортивной обуви будет налажено в Андижанской области.
В 2019 году была достигнута договоренность с Tianjin Zhongzhilihua о выпуске 3 миллионов пар кроссовок под всемирно известным брендом на заводе ООО СП SinoInternational на условиях аутсорсинга.
Накануне, в Ассоциации "Узчармсаноат" Review.uz подтвердили информацию о начале запуска данного проекта. Линия кроссовок Nike и Adidas будет запущена в 4 квартале 2021 года и начнет работать на полную мощность в 3 квартале 2022 года. Предполагается, что завод будет выпускать 3 миллиона пар спортивной обуви в год.
Для строительства завода ООО СП SinoInternational выделен 1 га земли в Асакинском районе Андижанской области, куда было доставлено и установлено оборудование. Производство было запущено в 4 квартале 2020 года.
По данным Ассоциации «Узчармсаноат», в пилотном режиме на заводе налажен выпуск под местным брендом 40 000 пар детских и подростковых кроссовок в месяц с привлечением безработных мужчин и женщин регионе.
Инвестором проекта выступил Фан Ронг Сюань, который планирует вложить 12 миллионов долларов прямых инвестиций. На данный момент иностранный инвестор уже вложил 6 миллионов долларов.
После того, как пандемия коронавируса в Китае будет полностью ликвидирована, инвестор Фан Ронг Сюань планирует импортировать оставшееся оборудование.Согласно соглашению между Tianjin Zhongzhilihua и SinoInternational LLC, подписанному в 2019 году, в Андижанской области будет запущено производство кроссовок Nike и Adidas поэтапно с 2020 по 2022 год (в целом в три этапа).
Ожидается, что 50% готовой продукции будет экспортироваться в страны Центральной Азии, 30% другим странам за счет участия в международных ярмарках и 20% будет реализовано на внутреннем рынке.