Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi (Markaz) respublika bo‘ylab tadbirkorlar o‘rtasida o‘tkazilgan so‘rovlari asosida 2024 yil uchun biznes muhitini tahlil qilish natijalarini taqdim etdi. Olingan ma’lumotlar asosida biznesning joriy holatlari va ularning taxminlarini tavsiflovchi biznes muhiti ko‘rsatkichi shakllantirildi.
Biznes muhitining o‘zgarishi indekatori IFO instituti (Germaniya) metodologiyasiga asoslangan. So‘rovlar davomida korxona rahbarlari ishlab chiqarish dinamikasi, talab, narxlar va boshqa ko‘rsatkichlar asosida tadbirkorlik faoliyatidagi joriy va kutilayotgan o‘zgarishlarni baholaydilar.
Biznes muhiti indeksi
Yil davomida biznes muhitining indeksi ko‘rsatkichi o‘zgaruvchan xususiyatga ega bo‘lib, yillik o‘rtacha 53 bandni (-100 dan +100 gacha bo‘lgan shkalada) tashkil etdi va bu O‘zbekistondagi biznes muhitining holatini ijobiy deb baholaydi.
Eng yuqori ko‘rsatkichlar yanvar oyida qayd etilgan va 61 bandni tashkil etgan bo‘lsa, eng quyi ko‘rsatkich oktyabr oyida 42 bandda qayd etilgan, bu sanoat tarmog‘i ko‘rsatkichlarining mazkur oyda 72 banddan 31 bandgacha pasayishi bilan bog‘liq.
Shu bilan birga, may sentyabr oylari oralig‘ida indeks ko‘rsatkichida ijobiy kutilmalar saqlanib qoldi. Ushbu davrda sanoat va qishloq xo‘jaligidagi ko‘rsatkichlar sezilarli darajada yaxshilanib, 63-66 bandgacha yetdi. Yil yakunida barcha tarmoqlar optimizm darajasi o‘sib, indeks qiymati 56 bandni qayd etdi.
Umuman olganda, yil davomidagi o‘zgaruvchanlikka qaramay, yil yakunida biznes vakillarining optimizm darajasi o‘z o‘rniga qaytgan, bu esa o‘z navbatida, kelgusida ham iqtisodiy rivojlanishdagi ijobiy tendensiya davom etishini bildiradi.
Biznesning joriy holati indeksi
Biznes joriy holati indeksi dinamikasi yil davomida keskin o‘zgarishlar bilan shakllanib borgan bo‘lsada, yil yakunida biznesning barcha tarmoqlarida ijobiylik ortishi kuzatilgan.
Biznes joriy holati indeksi yillik o‘rtacha 39 bandni tashkil etib, mazkur ko‘rsatkich qishloq xo‘jaligida 42 band, sanoatda 33 band, qurilishda 38 band va xizmatlar sohasida 40 bandni qayd etgan.
So‘rovnoma natijalariga ko‘ra, biznesning joriy holatini “yaxshi” deb baholaganlar ulushi yil davomida sentyabrdagi maksimum 45% va iyuldagi minimum 37% qiymatlari oralig‘ida shakllangan. Tarmoqlar kesimida eng yuqori ko‘rsatkich sentyabrda qishloq xo‘jalagi – 49%, eng quyi ko‘rsatkich yanvarda qurilish – 26% sohalarida kuzatilgan.
Biznesning istiqboldagi kutilmalari indeksi
2024 yil davomida biznesning istiqboldagi kutilmalari indeksi yillik o‘rtacha 68 band tashkil etib, yuqori darajada saqlanib qolgan. Mazkur ko‘rsatkich qishloq xo‘jaligida 73 band, sanoatda 66 band, qurilishda 69 band va xizmatlar sohasida 66 bandni qayd etgan.
Yanvar-oktyabr oylari oralg‘ida, kelgusi 3 oyda talab ortishini kutayotganlar ulushi 74% dan 57% gacha pasaygan.
Kelgusida narxlar o‘sishini qayd etganlar ulushi yil davomida apreldagi maksimum va iyuldagi minimum oralig‘ida shakllangan va yillik o‘rtacha 25% tashkil etgan.
Biznesdagi dolzarb muammolar
Yil davomida biznes yuritishdagi to‘siqlar asta-sekin kamayib bordi. Markaz so‘rovnomasi natijalariga ko‘ra, tadbirkorlarning o‘rtacha 54%i biznes yuritishga ma’lum bir to‘siqlar mavjud emasligini ta’kidlaganlar. Xususan, biznesda to‘siqlar yo‘qligini bildirganlar ulushi yanvar-iyul oylarida o‘rtacha 50% bo‘lgan bo‘lsa, 2024 yilning so‘nggi choragida 62%ga yetgan.
Umuman olganda, o‘tgan yilga nisbatan tadbirkorlar duch keladigan bir qator muammolar kamaymoqda. Masalan, moliyalashtirish bo‘yicha muammolar darajasi 15%dan 13%ga; yer olishdagi to‘siqlar 7%dan 4%ga sezilarli darajada kamaydi.
Sanoat tarmog‘ida moliyalashtirish 5%ga, elektr energiya ta’minoti 3%ga va yer olish muammolari 4%ga kamaydi. Mart oyida 24%ga yetgan moliyalashtirish bo‘yicha muammo darajasi oktyabr oyiga kelib 5%gacha tushgan, bu sanoatdagi moliyalashtirish bilan bog‘liq vaziyatning sezilarli yaxshilanishini ko‘rsatmoqda.
Qishloq xo‘jaligida asosiy to‘siq deb eng ko‘p ta’kidlangan muammolardan biri suv ta’minoti yillik o‘rtacha ko‘rsatkichi 10% tashkil etdi. Yil boshida ushbu muammoni 20% respondentlar qayd etgan, yil yakuniga kelib bu ko‘rsatkich 6%gacha tushgan. Shunday qilib, vaqtinchalik tebranishlarga qaramay, umumiy tendensiya qishloq xo‘jaligida suv ta’minoti bilan bog‘liq vaziyatning asta-sekin yaxshilanganligini ko‘rsatmoqda.
Qurilish sohasi vakillari qolgan tarmoqlarga qaraganda eng ko‘p talabning kamligini asosiy to‘siq sifatida ko‘rsatishgan. Mazkur muammoni qayd etganlar ulushi yil boshida 9% dan mart oyida 2%gacha tushgan bo‘lsa, dekabrda 3% tashkil etgan.
Xizmat ko‘rsatish sohasi vakillarining 58% biznes yuritishda to‘siqlar mavjud emas deb hisoblashgan, bu 2023 yil darajasiga to‘g‘ri keladi. Shuningdek, 11% moliyalashtirish, 6% yuqori soliq stavkalarini va 5% elektr energiyasi ta’minoti muammolarini asosiy to‘siq deb ko‘rsatishgan.

Центр экономических исследований и реформ (ЦЭИР) представил результаты анализа бизнес-климата за 2024 год, основанный на опросах предпринимателей по всей республике. На основе полученных данных был сформирован индикатор бизнес-климата, который характеризует текущие оценки состояния бизнеса и их ожидания.
В течение года сводный индикатор бизнес-климата показал изменчивый характер, со среднегодовым значением в 53 пункта (от -100 до +100), что оценивает состояние деловой среды в Узбекистане как положительное.
Наивысшие значения были отмечены в январе и составили 61 пункт, в то время как минимальные фиксировались в октябре на уровне 42 пунктов, что было обусловлено снижением показателей в промышленности с 72 до 31 пункта.
Между тем, с мая по сентябрь наблюдалось восстановление оптимистичных ожиданий бизнеса. В этот период показатели в промышленности и сельском хозяйстве значительно улучшились, достигнув своего максимума на уровне 63-66 пунктов. В конце года все отрасли продемонстрировали рост оптимизма, что подтверждается значением индекса в 56 пунктов.
Текущее состояние бизнеса
Среднегодовой индекс текущего состояния бизнеса составил 39 пунктов, что свидетельствует о росте позитивных оценок среди предприятий.
Данные исследования показывают, что наивысшая доля респондентов, оценивших текущее состояние бизнеса как «хорошее» пришлась на сентябрь и достигла 45%, по сравнению с июлем, когда этот показатель составил 37%.
Секторный анализ показывает, что сельское хозяйство является наиболее уверенным сектором, где почти половина предприятий оценивает свое текущее состояние бизнеса как «хорошее». В то же время, в строительном секторе лишь четверть предприятий испытывает уверенность относительно своего бизнеса.
Ожидания бизнеса
В течение 2024 года оптимистичные оценки бизнеса оставались на достаточно высоком уровне, со среднегодовым значением на уровне 68 пунктов. В таких секторах, как сельское хозяйство, промышленность, строительство и сфера услуг, ожидания бизнеса находились в коридоре от 70 до 60 пунктов.
Позитивные прогнозы бизнеса в отношении спроса на ближайшие три месяца варьировались от 74% до 57%.
Ценовые оценки колебались в течение года между максимумом в апреле и минимумом в июле, составив в среднем 25%.
В течении года наблюдается постепенное снижение препятствий в ведении бизнеса. По результатам опроса ЦЭИР, 54% предпринимателей заявили, что не сталкиваются с трудностями в ведении бизнеса. В частности, доля тех, кто утверждает, что препятствий нет, увеличилась с 50% в январе-июле до 62% в последнем квартале 2024 года.
В целом, отмечается снижение ряда проблем, с которыми сталкиваются предприниматели по сравнению с предыдущим годом. Например, уровень обеспокоенности финансированием уменьшился с 15% до 13%; стало заметно меньше препятствий касательно получения земельных участков с 7% до 4%.
В промышленном секторе отмечено снижение проблем с финансированием на 5%, электроснабжением на 3% и получением земельных участков на 4%. Уровень обеспокоенности относительно финансирования, достигший 24% в марте, к октябрю снизился до 5%, что свидетельствует о значительном улучшении ситуации в отрасли.
В сельскохозяйственном секторе одним из основных препятствий для развития остаётся обеспечение водоснабжения, что подтверждается обеспокоенностью на около 10% за год. Если вначале года 20% участников опроса указывали на эту проблему, то к концу года этот показатель снизился до 6%. Таким образом, несмотря на временные колебания, общий тренд указывает на постепенное улучшение ситуации с водоснабжением в сельском хозяйстве.
В строительном секторе препятствием остается нехватка спроса, что подтверждается изменениями в уровне обеспокоенности. В начале года 9% респондентов указывали на эту проблему, однако к марту этот показатель снизился до 2% и составил 3% в декабре. Кратковременные всплески обеспокоенности относительно спроса, могут указывать о восстановлении рынка и адаптации участников строительного сектора к изменяющимся условиям.
В сфере услуг 58% предприятий отметили, что не сталкиваются с препятствиями в ведении бизнеса, что соответствует уровню 2023 года. При этом 11% указали на проблемы с финансированием, 6% отметили высокие налоговые ставки и 5% указали на вопросы электроснабжения.