Murojaatnoma davomida Prezident so‘nggi yillarda hududlarni rivojlantirish sohasida amalga oshirilgan islohotlarning natijalariga va ushbu yo‘nalishda kelgusidagi vazifalar to‘g‘risida batafsil to‘xtalib o‘tdi.
Hududlarning kompleks va mutanosib rivojlanishini ta’minlash milliy iqtisodiyotning barqaror o‘sishining muhim vazifasi bo‘lib hisoblanadi. So‘nggi yillarda kichik shaharlar va shahar tipidagi aholi punktlarini faol rivojlantirish, ularda yangi sanoat korxonalari va kichik sanoat zonalarini yaratishga qaratilgan qat’iy choralar ko‘rildi va keng ko‘lamli dasturlar amalga oshirildi.
Shu bilan birga, xomashyo bazasini yaratish va modernizatsiya qilish, iqtisodiy o‘sish nuqtalarini aniqlash va zamonaviy infratuzilmani shakllantirish bo‘yicha puxta ishlab chiqilgan rejalarsiz hududlarni barqaror rivojlantirishga erishib bo‘lmaydi. Ushbu yo‘nalishda Prezident bir qator chora-tadbirlarni, shu jumladan kelgusi yilda jami 3 trillion so‘mlik hududiy infratuzilmani rivojlantirish jamg‘armasi, 100 ta texnopark, kichik sanoat zonalari, 84 ta tuman va shaharlardagi hududiy klasterlar shakllantirilishini e’lon qildi. Bundan tashqari, 2021 yilda EIZ va KSZni zarur infratuzilma bilan ta’minlash uchun 1,6 trillion so‘m ajratiladi. 2021 yilda hududlarda 130 ming km past kuchlanishli elektr uzatish liniyalari va 40 mingdan ortiq transformatorlarni bosqichma-bosqich ta’mirlash dasturi tasdiqlanadi. Bundan tashqari, turizm sohasini rivojlanishi O‘zbekiston iqtisodiyoti uchun muhim ahamiyatga ega. Biroq, rivojlangan sayyohlik infratuzilmasisiz, xorijlik mehmonlari uchun barcha qulayliklarni yaratmasdan, turistik oqimning dinamik o‘sishini ta’minlash mumkin emas. 2021 yilda sayyohlik ob’yektlari atrofidagi yerlarni obodonlashtirish, suv va yo‘l infratuzilmasini yaxshilash uchun byudjetdan 1 trillion so‘m ajratiladi.
Samarali, zamonaviy transport va energetika infratuzilmasini yaratish ham hududlar ham mamlakat iqtisodiyotini muvaffaqiyatli rivojlantirishning muhim omillaridan biridir. Prezident hududlarni rivojlantirish masalalari nuqtai nazaridan ushbu sohalardagi istiqbolli vazifalar to‘g‘risida alohida to‘xtaldi. Xususan, yirik shaharlar va chekka qishloqlar o‘rtasida o‘zaro bog‘langan transport tarmog‘ini yaratish zarurligi haqida so‘z yuritildi. Hozirgi vaqtda zamonaviy transport kommunikatsiyalarini yaratish haqida so‘z borganda, faqatgina davlatning cheklangan imkoniyatlariga tayanib bo‘lmasligi mazkur sohaga davlat tashkilotlariga qaraganda ancha samarali boshqaruvga ega xususiy sektorni yanada faol jalb qilish zarurligini kun tartibiga chiqmoqda. Shu munosabat bilan kelgusi yilda bir qator hududiy aeroportlar davlat-xususiy sherikligi asosida ishonchli boshqaruvga o‘tkaziladi.
Har bir qishloq va mahallada yashash joylarini obodonlashtirish va odamlar uchun munosib hayot kechirish uchun qulay sharoitlar yaratish davlatning ustuvor vazifalaridan biridir. Ushbu yo‘nalishda Prezidentimiz “Obod qishloq” va “Obod mahalla” dasturlarini amalga oshirish doirasida sezilarli natijalarga erishilganligini Murojaatnomada qayd etib o‘tdilar. Dasturlarning amalga oshirilishi 5 millionga yaqin aholi istiqomat qilayotgan 12 mingta aholi punktini obodonlashtirishga imkon berdi. 2021 yilda ushbu dasturlar davom ettiriladi va ushbu loyihalarni moliyalashtirish mahalliy va respublika byudjetlaridan teng ulushlarda amalga oshiriladi.

Президент, в ходе Послания отметил достижения реформ последних лет в сфере регионального развития и подробно остановился на решении предстоящих задач.
Обеспечение комплексного и сбалансированного развития регионов является важной задачей устойчивого роста национальной экономики. В последние годы приняты кардинальные меры и реализованы масштабные программы, направленные на активное развитие малых городов и поселков городского типа, созданию в них новых промышленных производств, малых промышленных зон.
Между тем, устойчивое, сбалансированное региональное развитие невозможно без тщательно проработанных планов создания и модернизации ресурсного базиса, выявления точек экономического роста, формирования развитой и современной инфраструктуры. В данном направлении Президент анонсировал реализацию целого ряда мер, в том числе, создание в следующем году фонда регионального развития инфраструктуры в размере 3 трлн. сумов, 100 технопарков, малых промышленных зон, региональных кластеров в 84 районах и городах. Кроме того, на обеспечение СЭЗ и МПЗ необходимой инфраструктурой в 2021 году будет направлено 1,6 трлн. сумов. В 2021 году будет утверждена программа по поэтапному ремонту 130 тыс. км низковольтных линий электропередач и более 40 тыс. трансформаторов в регионах. Кроме того, немаловажной для экономики Узбекистана является развитие туристической отрасли. Однако без развитой туристической инфраструктуры, создания всех требуемых удобств для гостей страны, динамичное увеличение туристического потока невозможно. В связи с этим в 2021 году из бюджета будет направлен 1 трлн. сумов на благоустройство территорий, развитие водной и дорожной инфраструктуры вокруг туристических объектов.
Создание дееспособной, современной транспортной и энергетической инфраструктуры является одним из важнейших факторов успешного развития экономики как регионов, так и страны в целом. Президент, в части региональной повестки отдельно остановился на дальнейших задачах по этим направлениям. В частности, было заявлено о необходимости создания взаимосвязанной транспортной сети между крупными городами и отдаленными селами. В настоящее время, говоря о создании современных транспортных коммуникаций невозможно опираться лишь на ограниченные возможности государства. Это определяет необходимость дальнейшего активного привлечения частного сектора в транспортную сферу, который, как известно, является более эффективным менеджером, нежели госаппарат. В связи с этим, в следующем году ряд региональных аэропортов будет передан в доверительное управление на основе государственно-частного партнерства.
Благоустройство мест проживания и создание комфортных условий для достойной жизни людей в каждом селе и махалле является одной из приоритетных задач государства. В этом направлении были достигнуты значимые результаты в рамках реализации программ «Обод кишлок» и «Обод махалла», что было отмечено и Президентом в ходе Послания. Реализация программ позволила благоустроить 12 тысяч населенных пунктов, где проживают около 5 млн. человек. В 2021 году эти программы будут продолжены, а их финансирование будет осуществляться из местного и республиканского бюджетов в равных долях.