Qozog‘iston Respublikasi Savdo va integratsiya vazirligi O‘zbekiston bilan chegarada xalqaro markaz qurilishi tafsilotlarini ma’lum qildi.
Vazirlik ma’lumotlariga ko‘ra, Xalqaro savdo-iqtisodiy hamkorlik markazining qurilishi zarur me’yoriy hujjatlar qabul qilinganidan so‘ng boshlanadi, deb yozadi LS qozoq nashri.
Kelgusida Xalqaro savdo-iqtisodiy hamkorlik markazlar asosida klaster kooperatsiya loyihalari bilan industrial sanoat zonasini yaratish rejalashtirilgan. U yerda oziq-ovqat mahsulotlari: un, makaron, qandolatchilik, yog‘-moy mahsulotlari va go‘sht mahsulotlari ishlab chiqariladi. Shuningdek, meva-sabzavot mahsulotlari va yengil sanoat mahsulotlari: kiyim-kechak, gilam va boshqa pol qoplamalari, choyshab va stol choyshablari ishlab chiqariladi.
Bundan tashqari, sanoat zonasida polipropilen, maishiy kimyoviy moddalar va qurilish materiallari ishlab chiqarish uchun qurilish va kimyo sanoatiga ega bo‘ladi.
"Bu Qozog‘iston va O‘zbekiston o‘rtasidagi o‘zaro tovar ayirboshlashda multiplikatsion ta’sirga ega bo‘lib, savdo hajmi 10 milliard dollarni tashkil etadi", deb ta’kidladi Qozog‘iston Respublikasi Savdo vazirligi.
Shuningdek, vazirlikning ma’lum qilishicha, umumiy maydoni 400 gektar bo‘lgan inshootni qurish xususiy investitsiyalarni jalb qilish orqali amalga oshirilishi ko‘zda tutilgan.
Markaz hududida yangi nazorat punkti paydo bo‘lishi kerak, u yerda davlat nazorat organlari, shuningdek, har ikki mamlakat banklarining vakolatxonalari joylashgan bo‘ladi. Bundan tashqari, transport va logistika markazi, avtovokzal va savdo-xizmat ko‘rsatish zonasi ham ochiladi. Kirish yo‘llari quriladi.
Investitsiya davrida 10 mingdan ortiq, operatsion davrda yesa 40 mingga yaqin ish o‘rni yaratilishi kutilmoqda. Yuk ko‘tarish quvvati kuniga 5 ming yuk mashinasi va 35 ming kishiga baholanmoqda.
"Loyiha chegara hududlarida logistika xizmatlari bozorini kengaytiradi, transchegaraviy biznes hamkorligini rag‘batlantiradi va ko‘rgazma faoliyatini rivojlantiradi",-deyiladi vazirlik xabarida.
Avvalroq muzokaralar yakunida Asqar Mamin va Abdulla Aripov "Markaziy Osiyo" Xalqaro savdo-iqtisodiy hamkorlik markazi faoliyatini tashkil etish bo‘yicha tadbirlar rejasini, shuningdek, temir yo‘l transportini rivojlantirish bo‘yicha qo‘shma harakatlar to‘g‘risidagi protokolni imzoladilar.

В министерстве торговли и интеграции РК раскрыли подробности строительства международного центра на границе с Узбекистаном.
По информации ведомства, строительство Международного центра торгово-экономического сотрудничества начнется после принятия необходимых нормативно-правовых документов, пишет казахстанское издание LS.
В перспективе планируется на базе МЦТЭС создать индустриальную зону с кластерными кооперационными проектами. Там будут производить продовольственные товары: мукомольную продукцию, макаронные, кондитерские, масложировые, мясные изделия. Также будет выпускаться плодоовощная продукция и товары легкой промышленности: одежда, ковры и прочие напольные покрытия, белье постельное и столовое.
Кроме того, в индустриальной зоне появится строительная и химическая промышленность по производству полипропилена, бытовой химии, стройматериалов.
"Это даст мультипликативный эффект на взаимную торговлю Казахстана и Узбекистана с объемом торговли до $10 млрд", – отметили в Минторге РК.
В ведомстве также рассказали, что строительство объекта общей площадью 400 га планируется осуществить за счет привлечения частных инвестиций.
На территории центра должен появиться новый пункт пропуска, в котором будут расположены государственные контрольные органы, а также представительства банков обеих стран. Также там будут открыты транспортно-логистический центр, автовокзал и торгово-сервисная зона. Будут построены подъездные пути.
Ожидается создание более 10 тыс. рабочих мест в инвестиционный период и около 40 тыс. – в эксплуатационный. Пропускная способность оценивается в 5 тыс. грузовых авто и 35 тыс. человек в сутки.
"Проект расширит рынок логистических услуг на приграничных территориях, простимулирует приграничное взаимодействие бизнеса и разовьет выставочную деятельность", – заверили в министерстве.
Напомним, ранее по итогам переговоров Аскар Мамин и Абдулла Арипов подписали план мероприятий по организации деятельности МЦТЭС «Центральная Азия», а также протокол о совместных действиях по развитию железнодорожного транспорта.