Vazirlar Mahkamasi qarori (167-son, 30.03.2021 y.) bilan Hukumatning ayrim qarorlariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritildi.
Kiritilgan o‘zgartirishga ko‘ra, eksport qiluvchilarning savdo uylarini ochish va saqlash, ofis, savdo va ombor binolarini ijaraga olish, shu bilan birga, reklama kampaniyalarini tashkil qilish bilan bog‘liq chet eldagi xarajatlari Davlat byudjetidan yoki qonunchilik hujjatlarida nazarda tutilgan boshqa manbalardan Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi huzuridagi Eksportni rag‘batlantirish agentligiga ajratiladigan subsidiyalar hisobidan kompensatsiya qilinadi.
(Ilgari bu turdagi xarajatlar kompensatsiya qilinmagan.)
O‘zgartirishga ko‘ra, endilikda Agentlik:
- ham respublikada, ham chet elda standartlashtirish va sertifikatlashning xalqaro tizimlarini joriy etish bo‘yicha eksport qiluvchi tashkilotlarga moliyaviy ko‘maklashadi, xorijiy vakolatli organlarda milliy mahsulotlar va brendlarni (tovar belgilarini) ushbu yo‘nalishlarda xarajatlarning tegishli qismini qoplash yo‘li bilan ro‘yxatdan o‘tkazadi;
- ko‘rgazma stendlarini tashkil etishda va xalqaro ko‘rgazmalar-yarmarkalarda ishtirok etishda, taqdimotlar va reklama kampaniyalarini o‘tkazishda, shu jumladan, an’anaviy milliy mahsulotlar va brendlar (tovar belgilari)ning potensial sotish bozorlariga kirishda eksport qiluvchilarni hamda mahsulotlar namunalarini tanishtirish maqsadida xorijiy mamlakatlarga yuborishda moliyaviy qo‘llab-quvvatlaydi.
Eslatib o‘tamiz, Prezidentning tegishli qaroriga muvofiq, 2021 yil 1 apreldan mahalliy eksportchi korxonalarning savdo uylarini ochish va saqlash, ofis, savdo va ombor binolarini ijaraga olish, shuningdek, reklama kampaniyalarini tashkil qilish bilan bog‘liq chet eldagi xarajatlarining 50 foizi Agentlik mablag‘lari hisobidan qoplab beriladi.

Некоторые расходы экспортеров за рубежом будут компенсироваться
Согласно изменениям, расходы экспортеров в связи с открытием и содержанием торговых домов, арендой офисных, торговых и складских помещений, а также с организацией рекламных кампаний за рубежом возмещаются за счет субсидий, выделяемых Агентству продвижения экспорта при МИВТ из Государственного бюджета или иных источников, предусмотренных законодательством.
Ранее данные расходы не компенсировались.
Согласно изменениям, теперь Агентство оказывает:
➖ финансовое содействие организациям-экспортерам по внедрению международных систем стандартизации и сертификации как в республике, так и за рубежом, регистрацию национальной продукции и брендов (товарных знаков) в зарубежных уполномоченных органах, путем возмещения соответствующей части расходов в данном направлении;
➖ оказывает финансовую поддержку при направлении экспортеров и образцов продукции в зарубежные страны в целях организации выставочных стендов и участия в международных выставках, презентациях и рекламных кампаниях, а также внедрения на потенциальные рынки сбыта традиционных национальных товаров и брендов (товарных знаков).
Напоминаем, что согласно соответствующему постановлению Президента, с 1 апреля 2021 года 50 процентов расходов отечественных организаций-экспортеров за рубежом, связанных с открытием и содержанием торговых домов, арендой офисных, торговых и складских помещений, а также организацией рекламных кампаний компенсируются за счет средств Агентства.