Davlat soliq qo‘mitasining sinov tariqasida bozor konyukturasidan kelib chiqib “Soliq narxi” mexanizmini joriy qilish va uning asosida soliq solinadigan bazani aniqlash taklif qilinyapti. Tegishli qonun loyihasi ishlab chiqildi.
Narxi bozor konyukturasidan kelib chiqqan holda aniqlanadigan tovarlar (xizmatlar) ro‘yxatiga — yangi ko‘p kvartirali uylardagi turar joy ob’yektlari, un mahsulotlari, shakar, alkogolli mahsulotlar, tamaki mahsulotlari, o‘simlik yog‘i, gazlangan va gazlanmagan salqin ichimlik va sement kiritilgan.
Davlat soliq qo‘mitasi 2021 yil 1 noyabrga qadar sinov natijalari yakuni bilan bozor konyukturasidan kelib chiqqan holda “Soliq narxi” mexanizmini keng joriy qilish yuzasidan o‘z takliflarini Vazirlar Mahkamasiga kiritadi.
Tovarlarning (xizmatlarning) bozor qiymati har bir hudud (shahar, tuman) bo‘yicha shakllantirilib, Davlat soliq qo‘mitasining rasmiy veb-saytiga joylashtiriladi va har oyda yangilab boriladi.
Soliq bazasi Davlat soliq qo‘mitasi rasmiy veb-saytiga joylashtirilgan bir birlik tovar (xizmat) uchun belgilangan bozor qiymatining soliq to‘lovchi tomonidan hisobot davrida sotilgan mahsulot hajmining ko‘paytmasiga nisbatan hisoblab chiqariladi.
Mazkur qarorning bajarilishini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari J.A. Qo‘chqorov va Davlat soliq qo‘mitasi raisi Sh.D.Kudbiyevlar zimmasiga yuklangan.

ГНК внедрит принцип «налоговой цены»
Проект разработан Кабинет Министров с целью формирования налоговой базы на основе трансфертных цен, предусмотренных Налоговым кодексом Республики Узбекистан, а также для сокращения теневой экономики.
Предлагается принять предложение Государственного налогового комитета Республики Узбекистан о внедрении в порядке тестирования на основе рыночных условий механизма «Налоговая цена» и определения на его основе налоговой базы, по средством умножения рыночной стоимости единицы товара (услуги) на объем реализованной налогоплательщиком продукции в отчетном периоде.
Планируется, что эти изменения вступят в силу с 1 января 2022 года.
Также будет утверждени перечень товаров (услуг), цена которых определяется исходя из рыночных условий.
Государственный налоговый комитет уполномочен расширить перечень товаров (услуг), цена которых определяется исходя из рыночных условий.
До 1 ноября 2021 года планируется представить в Кабинет Министров предложения по повсеместному внедрению механизма «Налоговая цена» исходя из рыночных условий.
Рыночная стоимость товаров (услуг) будет формироваться для каждого региона (города, района), размещаться на официальном сайте Государственного налогового комитета и ежемесячно обновляться.
Кроме того, планируется создать в центральном аппарате ГНК структуру для установления трансфертных цен в штатном расписании.
Контроль за исполнением постановления будет возложен на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Джамшида Кучкарова и председатель Государственного налогового комитета Шерзода Кудбиева.