Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi tomonidan baholangan Ishbilarmonlik faolligi indeksi (IFI) 2021 yilning iyul oydan 994 birlikni tashkil etib, o‘tgan oyga nisbatan o‘rtacha 0,6% ga kamaydi. O‘tgan oyga nisbatan ishbilarmonlik faolligi indeksining o‘rtacha pasayishiga qaramay, o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 25,1% o‘sishi qayd etildi.
IFI Komponentlar darajasida quyidagi o‘zgarishlar bo‘lgan
2021 yilning iyul oyda Ishbilarmonlik faolligi indeksi o‘tgan oyga nisbatan o‘rtacha 0,6% foizga pasaydi va 994 birlikni tashkil etishi quyIFIgi komponentlar darajasIFIgi o‘zgarishlarga bog‘liq bo‘lgan:
- xo‘jalik yurituvchi sub’yektlarning bank hisobvaraqalarIFIgi opreatsiyalar soni 7,9 foizga ko‘paydi;
- faoliyat ko‘rsatayotgan xo‘jalik yurituvchi sub’yektlar bo‘yicha komponent 4,3 foizga oshdi;
- tovar-xom ashyo birjasIFI xom ashyo sotib olish jadalligi 0,7 foizga oshdi;
- tovar belgilari bo‘yicha komponent 11 foizga kamaygan.
2021 yil iyul oyida Ishbilarmonlik faolligi indeksi 8 ta hududda o‘tgan oyga (2021 yil iyun) nisbatan o‘sish kuzatilgan. Qoraqalpog‘iston Respublikasi (39,7%), Jizzax (36,4%), Toshkent (29,5%) viloyatlari va Toshkent shahrIFI (18,7%) sezilarli darajada o‘sish kuzatilgan (2-rasm).
Shu bilan birga Andijon (12,6 foiz), Qashqadaryo (12,3 foiz) va Surxondaryo (9,5 foiz) viloyatlarida o‘tgan oyga nisbatan sezilarli pasayish kuzatilgan.
2021 yil iyul oyIFI banklararo to‘lov operatsiyalari soni 4,504 mingtani tashkil etdi va 2021 yilning iyun oyiga nisbatan 386,7 ming tranzaksiyaga (7,9%) kamaydi.
Banklararo to‘lov operatsiyalari soni barcha hududlarda ko‘paydi.
2021 yil iyul oyIFI respublikaning barcha hududlarida, yuridik shaxslar o‘rtasidagi bank operatsiyalari soni o‘tgan oyga nisbatan kamaydi. Xususan, Surxondaryo (-14,0%), Andijon (-13,6%), Sirdaryo (-13,2%), Jizzax (-10,5%) va Toshkent (-10,4%) viloyatlarida sezilarli pasayish kuzatilgan.
TOVAR-XOM AShYo BIRJASIFIGI FAOLLIK
2021 yilning iyul oyida IFIning birja komponenti 1 0428 birlikni tashkil etdi. Bu o‘tgan oyga nisbatan komponentlar darajasining 4,3 foizga oshishini anglatadi, bu esa bitimlar sonining 22,5 foizga o‘sishi bilan izohlanadi. Shu bilan birga, har bir bitim bo‘yicha sotib olingan tovarlar o‘rtacha hajmi 13,9 foizga kamaydi.
Respublika tovar-xom ashyo birjasIFI tovarlar savdosi umumiy aylanmasi hajmi 2021 yil iyul oyIFI 4 854,1 mlrd. so‘mni tashkil etib, ushbu ko‘rsatkich o‘tgan oyga nisbatan 17,1 foizga kamaydi.
Faoliyat yuritayotgan xo‘jalik sub’yektlari bo‘yicha komponent 2021 yil iyul oyIFI 1 0073 birlikni tashkil etib, o‘tgan oy darajasiga nisbatan 0,7 foizga oshdi. Ushbu ko‘rsatkich o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 13,7 foizga oshgan.
Faoliyat ko‘rsatayotgan xo‘jalik yurituvchi sub’yektlar soni 2021 yilning iyun oyiga nisbatan 5 282 taga (561 360 ta) ko‘paydi va 566 642 tani tashkil etdi.
Yirik tadbirkorlik bilan shug‘ullanuvchi korxonalar soni 7 taga ko‘paydi
Hisobot davrIFI kichik korxonalar soni 450 155 tadan 454 975 taga ko‘paydi (4 820 taga ko‘paydi). Xo‘jaliklar soni 108 146 tadan 108 601 taga ko‘paydi (455 taga ko‘paydi). Faoliyat ko‘rsatayotgan yirik korxonalar soni 3 066 tani tashkil etdi, bu esa 2021 yilning iyun oyiga nisbatan 7 taga ko‘pdir.
2021 yil iyul oyida savdo belgilari muhofazasi bo‘yicha biznes faolligi indeksi 1,1102 birlikni tashkil etib, ushbu ko‘rsatkich o‘tgan oyga nisbatan 11,0 foizga o‘sgan. Joriy yilning iyul oyida yuridik shaxslar tomonidan 282 ta tovar belgilari va tovar nomlari ro‘yxatga olingan.

В июле 2021 года Индекс деловой активности (ИДА), рассчитанный Центром экономических исследований и реформ, составил 994 пунктов, и, по сравнению с предыдущим месяцем, умеренно снизился на 0,6%. Несмотря на умеренный спад индекса деловой активности по отношению к предыдущему месяцу, отмечается его рост на 25,1% по отношению к аналогичному периоду прошлого года.
Индекс деловой активности в июле 2021 года умеренно снизился на 0,6% и составил 994 пунктов, по сравнению с предыдущим месяцем, что объясняется изменениями нижеследующих компонентов:
- количество операций по банковским счетам хозяйствущих субъектов снизилось на 7,9%;
- компонент действующих хозяйствующих субъектов увеличился на 4,3%;
- интенсивность закупки сырья на товарно-сырьевой бирже увеличилась на 0,7%;
- компонент торговых марок увеличился на 11,0%.
В региональном разрезе Республика Каракалпакстан демонстрировал самый высокий рост
В июле 2021 года Индекс деловой активности по 8 регионам увеличился, по сравнению с предыдущим месяцем (июнь 2021 года). В Республике Каракалпакстан (39,7%), в Джизакской (36,4%), Ташкентской (29,5%) областях и в городе Ташкенте (18,7%) наблюдался значительный рост (рис. 2).
Вместе с тем, в Андижанской (- 12,6%), Кашкадарьинской (- 12,3%) и Сурхандарьинской (- 9,5%) областях наблюдался значительный спад по отношению к прошлому месяцу.
Количество межбанковских платежных операций в июле 2021 года составило 4 504,1 тыс. и снизилось на 386,7 тыс. транзакций (7,9%), по сравнению с июнем 2021 года.
Количество банковских операций во всех регионах снизилось.
В июле 2021 года количество банковских операций между юридическими лицами, по сравнению с предыдущим месяцем, во всех регионах снизилось. В частности, наиболее значительный спад наблюдался в Сурхандарьинской (-14,0%), Андижанской (-13,6%), Сырдарьинской (-13,2%), Джизакской (-10,5%) и Ташкентской (-10,4%) областях.
В июле 2021 года биржевой компонент ИДА составил 1,0428. Это означает рост уровня компонента на 4,3%, по сравнению с предыдущим месяцем, что связано с увеличением среднего физического объема товаров, приобретенных в каждой транзакции на 22,5%. При этом количество сделок, снизилось на 13,9%.
На Республиканской товарно-сырьевой бирже общий оборот в июле 2021 года составил 4 854,1 млрд. сумов, что на 17,1% меньше, по сравнению с предыдущим месяцем.
Компонент действующих хозяйствующих субъектов в июле 2021 года составил 1,0073, что означает рост компонента на 0,7% к уровню предыдущего месяца. Данный показатель также имеет положительное значение по отношению к аналогичному периоду прошлого года с ростом 13,7%.
Количество действующих хозяйствующих субъектов за июль 2021 года увеличилось на 5 282 единиц по отношению к июню 2021 года (561 360 ед.) и составило 566 642 единиц.
За отчетный период число малых предприятий увеличилось с 450 155 до 454 975 единиц (рост на 4 820 ед.). Количество фермерских хозяйств увеличилось с 108 146 до 108 601 единиц (рост на 455 ед.). Число действующих крупных предприятий составило 3 066 единиц, что больше на 7 единиц по сравнению с июнем 2021 года.
В июле 2021 года индекс охраняемых торговых знаков составил 1,1102, что означает рост на 11,0% к предыдущему месяцу. В июле текущего года юридическими лицами зарегистрировано 282 товарных знаков и торговых наименований.