O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Malayziya Bosh vaziri Anvar Ibrohimning taklifiga binoan bugun rasmiy tashrif bilan ushbu mamlakatga jo‘nab ketdi.
Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi (Markaz) O‘zbekiston va Malayziya o‘rtasidagi 2017-2024 yillarga mo‘ljallangan savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni tahlil qildi.
Munosabatlarning rivojlanish dinamikasi
So‘nggi yillarda O‘zbekiston bilan Malayziya o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlik faol rivojlanmoqda, bu tovar ayirboshlash hajmining ortib borayotgani va iqtisodiyotning turli tarmoqlaridagi faol o‘zaro hamkorlikda ham yaqqol namoyon bo‘lmoqda. 1992 yilda diplomatik munosabatlar o‘rnatilganidan buyon mamlakatlar o‘zlarining iqtisodiy aloqalarini kengaytirishga intilishdi, bu so‘nggi yillarda ayniqsa, sezilarli bo‘ldi.
O‘zbekiston va Malayziya o‘rtasidagi savdo
2017 yildan 2024 yilgacha bo‘lgan davrda O‘zbekiston va Malayziya o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 1,6 barobarga, eksport 1,3 barobarga, import 1,6 barobarga oshgan. Bu raqamlar ikki davlatning o‘zaro savdoni kengaytirishga qiziqishi ortib borayotganidan dalolatdir.
O‘tgan 8 yil davomida O‘zbekistonning Malayziyaga eksportining asosiy tovarlari kimyoviy o‘g‘itlar va xizmatlar, importi esa palma yog‘i, hayvonot va o‘simlik moylari, kimyoviy va yuvish vositalari, oziq-ovqat mahsulotlari, tayyor mahsulotlar va xizmatlar bo‘ldi.
2024 yilda O‘zbekiston eksporti 6 million dollarni tashkil etdi, shundan 41 foizini oziq-ovqat mahsulotlari, jumladan, sabzavot, dukkakli va mevalar, 55 foizini kimyoviy moddalar, xususan, o‘g‘itlar tashkil etdi.
Malayziyadan import hajmi 96,4 million dollarni tashkil etdi, shundan 23 foizi kakao kukuni, kofe ekstrakti, souslar va qandolat mahsulotlari kabi oziq-ovqat mahsulotlariga to‘g‘ri keldi. Hayvon va o‘simlik yog‘lari, jumladan palma va kakos yog‘i 44%, yuvish vositalari va spirtli aralashmalar - 14%. Shuningdek, importning 9 foizini mashina va transport uskunalari, 4 foizini transport xizmatlari, 2,1 foizini tibbiy mahsulotlar tashkil etdi.
Investiyaviy hamkorlik
O‘zbekiston va Malayziya o‘rtasidagi investitsiyaviy hamkorlik o‘sish va rivojlanish uchun katta salohiyatdan dalolat beradi. 2025 yil 1 yanvar holatiga ko‘ra, O‘zbekistonda Malayziya investitsiyasi ishtirokidagi 36 ta korxona ro‘yxatga olingan, bu O‘zbekiston bozoriga qiziqish ortib borayotganidan dalolat beradi.
2017-2024 yillarda Malayziyadan O‘zbekistonga yo‘naltirilgan to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar va kreditlarning umumiy hajmi 12,9 million dollarni tashkil etdi.
O‘zbekiston va Malayziya o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlik yanada rivojlantirish uchun katta salohiyatga ega. Ikkala mamlakatning o‘zaro savdo va investitsiyalarga bo‘lgan qiziqishi ortib borayotgani iqtisodiyotning asosiy tarmoqlarida aloqalarni mustahkamlash uchun imkoniyatlar yaratmoqda. Bu iqtisodiy rivojlanishga, yangi ish o‘rinlarini yaratishga va aholining turmush darajasini yaxshilashga yordam beradi.
Hamkorlikni muvaffaqiyatli rivojlantirish uchun kompleks yondashuvni qo‘llash va mavjud imkoniyatlardan faol foydalanish zarur.

Инфографика: Торгово-экономическое сотрудничество между Узбекистаном и Малайзией
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Премьер-министра Малайзии Анвара Ибрагима сегодня отбыл в эту страну с официальным визитом.
Центр экономических исследований и реформ (ЦЭИР) проанализировал торгово-экономическое и инвестиционное сотрудничество между Узбекистаном и Малайзией за период 2017-2024 гг.
Динамика развития отношений
В последние годы торгово-экономические сотрудничество между Узбекистаном и Малайзией активно развивается, что подтверждается увеличением товарооборота и активным взаимодействием в различных сферах экономики. С момента установления дипломатических отношений в 1992 году, страны стремятся расширять свои экономические связи, что стало особенно заметным в последние годы.
Торговля Узбекистана с Малайзией
За период с 2017 по 2024 годы товарооборот между Узбекистаном и Малайзией увеличился в 1,6 раза, с $65,5 млн до $102,4 млн. Экспорт вырос в 1,3 раза, импорт увеличился в 1,6 раза. Эти показатели отражают растущий интерес обеих стран к расширению взаимной торговли.
За последние 8 лет основными товарными позициями экспорта Узбекистана в Малайзию были химические удобрения и услуги, а импорта – пальмовое масло, масла животного и растительного происхождения, химические и моющие средства, пищевые продукты, готовые товары, а также услуги.
В 2024 году экспорт Узбекистана составил $6 млн, из которых 41% приходился на пищевые продукты, включая овощи, бобовые и фрукты, а 55% составили химические вещества, в частности удобрения.
Объем импорта из Малайзии составил $96,4 млн, из которых 23% приходилось на пищевые продукты, такие как какао-порошок, экстракты кофе, соусы и кондитерские изделия. Животные и растительные жиры, включая пальмовое и кокосовое масло, составили 44%, моющие средства и спиртовые смеси – 14%. Кроме того, 9% импорта составили машины и транспортное оборудование, транспортные услуги – 4%, медицинские изделия – 2,1%.
Инвестиционное сотрудничество между Узбекистаном и Малайзией демонстрирует значительный потенциал для роста и развития. На 1 января 2025 года в Узбекистане зарегистрировано 36 предприятий с малазийскими инвестициями, что свидетельствует о растущем интересе к узбекскому рынку.
За период 2017-2024 гг. суммарный объем прямых иностранных инвестиций и кредитов Малайзии в Узбекистан составил $12,9 млн.
Торгово-экономическое сотрудничество между Узбекистаном и Малайзией имеет значительный потенциал для дальнейшего развития. Растущий интерес обеих стран к взаимной торговле и инвестициям создает возможности для укрепления связей в ключевых секторах экономики. Это может способствовать экономическому развитию, созданию новых рабочих мест и улучшению уровня жизни населения.
Для успешного развития сотрудничества необходимо применять комплексный подход и активно использовать имеющиеся возможности.