Tashqi iqtisodiy faoliyat ishtirokchilari, tashuvchilar va jismoniy shaxslar diqqatiga!
Qozog‘iston Respublikasining O‘zbekistondagi elchixonasi rasmiy ma’lumotiga ko‘ra, Qozog‘iston Respublikasining O‘zbekiston Respublikasi bilan chegarada joylashgan “B.Konisbayev” chegara o‘tkazish punktida qayta qurish va kengaytirish ishlari olib borilishi munosabati bilan, 2019 yilning 1 noyabridan boshlab mazkur chegara o‘tkazish punktida piyoda ravishda harakatlanayotgan jismoniy shaxslar, yengil avtotransport va 3,5 tonnagacha yuk ko‘tarish qobiliyatiga ega bo‘lgan yuk avtotransport vositalarining harakati 2020 yilning 1 yarmiga qadar to‘xtatilishi bildirilgan.
Shu munosabat bilan O‘zbekiston Respublikasi Davlat bojxona qo‘mitasi tovar hamda transport vositalarini bojxona chegarasi orqali olib o‘tuvchi tashqi iqtisodiy faoliyat ishtirokchilari, tashuvchilar, yengil avtotransport vositalari haydovchilari va piyoda ravishda harakatlanuvchi jismoniy shaxslarga vaqtlarini tejash, sarf-xarajatlarning oldini olish maqsadida o‘zbek-qozoq chegarasida joylashgan boshqa muqobil o‘tkazish punktlari orqali harakatlanishlari mumkinligini ma’lum qiladi.
Eslatib, o‘tamiz, Qozog‘istonning “B.Konisbayev” chegara o‘tkazish punkti Toshkent viloyati Chinoz tumanidagi “Yallama” chegara o‘tkazish punktiga tutash hisoblanadi.

С ноября движение пешеходов, автомобилей и грузовиков грузоподъемностью до 3,5 тонн на контрольно-пропускном пункте «Б.Конисбаева», который пересекается с пунктом «Яллама» в Чиназе будет приостановлено.
В связи с реконструкционными работами проводимыми на контрольно-пропускном пункте “Б.Конисбаева” расположенном на границе Казахстана с Узбекистаном с 1 ноября 2019 года движение пешеходов, легковых автотранспортных средств и грузовых автотранспортных средств грузоподъемностью до 3,5 тонн будет приостановлено до 1-й половины 2020 года, сообщает пресс-служба Государственного таможенного комитета.В связи с этим, участникам внешнеэкономической деятельности, перевозящим товары и транспортные средства через таможенную границу, перевозчикам, водителям легковых автотранспортных средств и пешеходам сообщается, что возможно передвижение через другие альтернативные контрольно-пропускные пункты на узбекско-казахстанской границе с целью экономии времени и предотвращения затрат.
Напоминаем, что пограничный контрольно-пропускной пункт "Б.Конисбаева" Республики Казахстан пересекается с пограничным контрольно-пропускным пунктом "Яллама" расположенном в Чиназском районе Ташкентской области.