Joriy yilning 15 iyul kuni Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi direktori Obid Hakimov Ozarbayjon Iqtisodiy islohotlar va kommunikatsiyalarni tahlil qilish markazi Ijrochi direktori Vyusal Afras o‘g‘li Gazimli bilan uchrashdi.
Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi direktori Obid Hakimov mehmonlarni qutlar ekan, O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan amalga oshirilgan keng ko‘lamli o‘zgarishlar hamda istiqboldagi rejalar haqida ma’lumot berdi.
Muzokaralar chog‘ida tomonlar bugungi kunda O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli o‘zgarishlar, mamlakatning jahon sahnasidagi, jumladan, Markaziy va Janubiy Osiyodagi yangilangan tashqi siyosati hamkorlikning bugungi holati va rivojlanish istiqbollarini batafsil ko‘rib chiqdilar.
O‘z navbatida, Ozarbayjon tomoni O‘zbekistonda davlat boshqaruvini takomillashtirish borasida amalga oshirilayotgan so‘nggi o‘zgarishlar va islohotlar juda muhim va o‘z vaqtida amalga oshirilayotganini ta’kidladi.
Shu bilan birga, mehmonlar ushbu tadqiqotlarga alohida qiziqish bildirishdi.
O.Hakimov Markazning ilmiy-tadqiqot yo‘nalishlari va uning oldiga qo‘yilgan maqsad va vazifalarni taqdim etdi. Shuningdek, bugungi kunda Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi nafaqat ilmiy-tahliliy faoliyat bilan, balki hukumat Akseleratori kabi muhim sohada ham shug‘ullanayotganini ta’kidladi.
Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi platformasidagi Akselerator O‘zbekistonda davlat boshqaruvi samaradorligini oshirish dasturi doirasida Birlashgan Arab Amirliklari hamkorlari bilan Garvard universiteti metodologiyasi bo‘yicha hamkorlikda amalga oshirilayotgan markaz tashabbuslaridan biridir.
O‘z navbatida, Vyusal Afras o‘g‘li Gazimli bundan besh yil muqaddam Ozarbayjon Prezidenti tomonidan tashkil etilgan Iqtisodiy islohotlar va kommunikatsiyalarni tahlil qilish markazi faoliyati haqida so‘z yuritdi.
Malumot uchun: Ozarbayjon Iqtisodiy islohotlar va kommunikatsiyalarni tahlil qilish markazi (IIKTM) maqsadi makro va mikroiqtisodiy darajadagi tahlil va tadqiqotlar o‘tkazish orqali mamlakatning barqaror iqtisodiy rivojlanishini ta’minlash, tahliliy ma’lumotlar asosida iqtisodiy islohotlar hamda o‘rta va uzoq muddatli prognozlarni amalga oshirish bo‘yicha takliflar tayyorlash, davlat organlari va muassasalarini prognoz bilan ta’minlash, shuningdek, Ozarbayjon Respublikasining iqtisodiyotning turli sohalarida erishgan yutuqlarini ilgari surishni tashkil etishdan iborat.
IIKTM direktori ta’kidlaganidek, Markaz iqtisodiyot tarmoqlarining har biri uchun strategik yo‘l xaritasini tuzdi va ulardan 11 tasi mavjud bo‘lib, bu bugungi kunda IIKTMning asosiy vazifalaridan biridir. Ikkinchi vazifa yo‘l xaritasini amalga oshirish va natijalarni baholash.
U IIKTMning tahliliy ishlaridan tashqari, Ozarbayjonda davlat dasturlarini kuzatishda ham ishtirok etmoqda. Ish oqimi to‘liq raqamlashtirilgan.
Shuningdek, IIKTM Ozarbayjonning xalqaro reytinglarini ham kuzatib boradi. O‘tgan yili biznes yuritish reytingiga ko‘ra, mamlakat 190 mamlakat orasida 28-o‘rinni egalladi.
Vyusal Afras o‘g‘li Gasimlining ta’kidlashicha, Ozarbayjon Bosh vazirining birinchi o‘rinbosari tomonidan maxsus hukumat komissiyasi tuzilgan bo‘lib, uning tarkibida bir nechta guruhlar ish olib boradi, ular turli ko‘rsatkichlar bo‘yicha biznes yuritishdan qurilishga qadar ko‘rsatkichlarni o‘rganadilar. Ushbu guruhlar Akselerator deb nomlanadi, ularning soni Ozarbayjonda 19 ga yaqin.
Uning aytishicha, Ozarbayjon islohot jarayonini to‘liq raqamlashtirgan, shuningdek, elektr energiyasi ishlab chiqarish monitoringini olib borgan dunyodagi birinchi mamlakatdir. Mamlakat biznes yuritishdagi iqtisodiy islohotlar bo‘yicha birinchi o‘nlikdan joy olgan.
Bundan tashqari, "Azexport.az" deb nomlangan to‘liq raqamlashtirilgan va avtomatlashtirilgan bozor platformasi ishga tushirildi. So‘nggi 3 yil ichida ushbu platforma 2 milliard AQSh dollaridan ortiq eksport buyurtmalarini oldi. Ushbu saytda menejer yo‘q, u to‘liq raqamlashtirilgan.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha Markaz va IIKTMning tadqiqot dasturi asosida tomonlar o‘rtasida yanada yaqin hamkorlikni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha dastlabki kelishuvga erishildi.

15 июля т.г. в ЦЭИР состоялась встреча директора Обида Хакимова с исполнительным директором Центра анализа экономических реформ и коммуникаций Азербайджана Вюсал Афрас оглы Гасымлы.
Основными темами для обсуждения стало налаживание дальнейшего двустороннего сотрудничества между ведущими аналитическими центрами двух стран.
Приветствуя гостей, директор ЦЭИР Обид Хакимов проинформировал о масштабных преобразованиях, инициированных Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым, а также планах на перспективу.
В ходе переговоров, стороны подробно обсудили проводимые сегодня в Узбекистане масштабные преобразования, обновлённую внешнюю политику государства на мировой арене, в том числе в Центральной и Южной Азии, рассмотрели текущее состояние и перспективы дальнейшего развития сотрудничества.
В свою очередь, азербайджанская сторона отметила, что последние изменения и реализуемые в Узбекистане реформы по совершенствованию государственного управления, очень важны и своевременны.
Вместе с тем, гости выразили особый интерес к данным исследованиям.
О. Хакимов представил направления исследований ЦЭИР и поставленные перед ним цели и задачи. Он подчеркнул, что сегодня Центр экономических исследований и реформ занимается не только научно-аналитической деятельностью, но и таким важным направлением, как Правительственный Акселератор.
Акселератор на платформе ЦЭИР является одной из инициатив Центра, реализуемой совместно с партнерами из ОАЭ по методологии Гарвардского университета в рамках программы по повышению эффективности государственного управления в Узбекистане.
В свою очередь, Вюсал Афрас оглы Гасымлы рассказал о деятельности Центра анализа экономических реформ и коммуникаций, который был создан пять лет назад Президентом Азербайджана.
Справочно: Цель Центра анализа экономических реформ и коммуникаций (ЦАЭРК) Азербайджана состоит в том, чтобы обеспечить устойчивое экономическое развитие страны, путем проведения анализа и исследований макро- и микроэкономическом уровне, подготовить предложений по реализации экономических реформ и средне- и долгосрочных прогнозов на основе аналитических данных, обеспечить государственных органов и учреждений прогнозами, а также организовать Продвижение достижений Азербайджанской Республики в различных отраслях экономики.
Как отметил директор ЦАЭРК, по каждому из секторов экономики, а их 11 Центр составил стратегическую дорожную карту, что является одной из основных задач ЦАЭРК сегодня. Вторая задача – это реализация дорожной карты и оценка результатов.
Кроме аналитической работы ЦАЭРК, также вовлечен в работу по мониторингу государственных программам в Азербайджане. Рабочий процесс полностью цифровизирован.
Также ЦАЭРК ведет мониторинг международных рейтингов Азербайджана. Согласно рейтингу ведения бизнеса в прошлом году страна заняла 28-е место среди 190 стран.
Отдельно Вюсал Афрас оглы Гасымлы отметил, что Первым заместителем премьер-министра Азербайджана была создана специальная правительственная комиссия, в рамках которой работает несколько групп, которые по различным индикаторам изучают показатели от ведения бизнеса до строительства. Эти группы называются акселераторами, их в Азербайджане насчитывается порядка 19.
Он сообщил, что Азербайджан - первая страна в мире, которая полностью оцифровала процесс реформ, а также мониторинг производства электроэнергии. Страна входит в десятку лучших по экономическим реформам в ведении бизнеса.
Помимо этого, запущена полностью оцифрованная и автоматизированная рыночная платформа под названием «Azexport.az». За последние 3 года эта платформа получила экспортных заказов на сумму более 2 миллиардов долларов США. На этом сайте нет менеджера, он полностью оцифрован.
По итогам встречи достигнута предварительная договорённость об установлении дальнейшего тесного сотрудничества между сторонами на основе программы исследований ЦЭИР и ЦАЭРК.