O‘zbekiston Respublikasi musulmon olamining yetakchi kredit-moliya tashkiloti hisoblangan Islom taraqqiyot banki (ITB) bilan oltita yangi loyihani ma’qulladi.
2021 yil 30 avgust dushanba kuni O‘zbekiston Respublikasi bosh vazirining o‘rinbosari, investitsiya va tashqi savdo vaziri Sardor Umrzoqov, u bir paytning o‘zida ITB boshqaruvchilar kengashining raisi ham hisoblanadi, Islom taraqqiyot bankining prezidenti va ITB guruhining raisi Doktor Muhammad al Josir bilan uchrashdi.
Ikki rasmiy shaxs shu haftaning so‘nggida ITB guruhining 2021 yildagi yillik yig‘ilishi bo‘lib o‘tishi lozim bo‘lgan Toshkentda uchrashdilar. S. Sardor Umrzoqov va doktor Muhammad al Josir ITB guruhi bo‘linmalari va O‘zbekiston o‘rtasidagi hamkorlik holatini hamda birgalikdagi loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha keyingi choralarni muhokama qildilar.
Bugungi kunda mamlakatning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishi bilan bog‘liq 100 dan ortiq loyihani qo‘llab-quvvatlashni o‘z ichiga olgan O‘zbekistondagi ITB guruhi faoliyatining yutuqlarini ta’kidlagan holda tomonlar hamkorlikni yanada chuqurlashtirishni muhokama qildilar.
Ilk qadam sifatida bir nechta sohaga taalluqli oltita investitsion loyiha, jumladan, kichik va o‘rta korxonalarni (KO‘K) qo‘llab-quvvatlash loyihasi, shuningdek, ta’lim, sog‘liqni saqlash va qishloq joylarida hayot farovonligini oshirishga qaratilgan loyihalar ma’qullandi. Doktor al Josir Xususiy sektorni rivojlantirishning Islom korporatsiyasi (ICD), Xalqaro islom savdo-moliya korporatsiyasi (ITFC) va Investitsiyalar va eksport kreditlarini sug‘urtalash bo‘yicha Islom korporatsiyasi (ICIEC) kabi ITB guruhining shu’ba kompaniyalarini O‘zbekistonda o‘z faoliyatini oshirishga tayyorligini ta’kidlab o‘tdi.
ITB guruhi, shuningdek, rivojlantirishni moliyalashtirish bo‘yicha o‘z tadbirlari orqali O‘zbekistonda tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash, bandlikni oshirish va ijtimoiy ta’minotni kengaytirishda muhim o‘rin tutadi.
Uchrashuvda, shuningdek, Toshkent shahar xalqaro kongress-markazida 1-4 sentyabr kunlari bo‘lib o‘tadigan IRB yillik yig‘ilishiga so‘nggi tayyorgarlik holati ko‘rib chiqildi. Bundan tashqari, ITB prezidenti uchrashuvlar va yo‘ldosh tadbirlarga yuksak darajada tayyorlikni ta’minlash borasida bosh vazir o‘rinbosarining ish dasturi uchun o‘z minnatdorchiligini izhor qildi. Yillik uchrashuvlar ITBga a’zo mamlakatlarning siyosatchilari va biznes yetakchilari o‘rtasida sezilarli ta’sir namoyish qildi.
Bugungi kunda uchrashuvlar va yo‘ldosh tadbirlarda ishtirok etish uchun 2000 nafardan ortiq delegatlar ro‘yxatdan o‘tdi. Butun tadbirga 57 ta ishtirokchi mamlakatdan kelgan 2500 dan ortiq delegat tashrif buyurishi kutilmoqda.

Республика Узбекистан одобрила шесть новых проектов с Исламским банком развития (ИБР), ведущей международной кредитно-финансовой организацией мусульманского мира.
Е.П. Сардор Умурзаков, заместитель премьер-министра, министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан, который также является председателем Совета управляющих ИБР, встретился с Е.П. Доктором Мухаммад Аль Джассером, президентом Исламского банка развития и председателем группы ИБР. Два официальных лица встретились в Ташкенте, где в 2021 году состоится ежегодное собрание Группы ИБР, которое должно состояться в конце этой недели. Е.П. г-н Умурзаков и д-р Аль-Джассер обсудили состояние сотрудничества между подразделениями Группы ИБР и Узбекистаном и последующие меры по реализации совместных проектов.
Отмечая успехи деятельности Группы ИБР в Узбекистане на сегодняшний день, которая включает поддержку более 100 проектов, связанных с социально-экономическим развитием страны, стороны обсудили дальнейшее углубление своего партнерства. В качестве первого шага были одобрены шесть инвестиционных проектов, относящихся к нескольким областям, в том числе проект по поддержке малых и средних предприятий (МСП), а также проекты, ориентированные на различные сектора, такие как образование, здравоохранение и повышение качества жизни в сельской местности.
Д-р Аль-Джассер также подчеркнул готовность дочерних компаний Группы ИБР, таких как Исламская корпорация развития частного сектора (ICD), Международная исламская торгово-финансовая корпорация (ITFC) и Исламская корпорация по страхованию инвестиций и экспортных кредитов (ICIEC) для расширения своей деятельности в Узбекистане.
Группа ИБР играет важную роль в поддержке предпринимательства, увеличении занятости и расширении социального обеспечения в Узбекистане посредством своих мероприятий по финансированию развития.
На встрече также были рассмотрены последние приготовления к ежегодным собраниям Группы ИБР, которые будут проходить в Ташкентском городском международном конгресс-центре с 1 по 4 сентября. Кроме того, президент ИБР выразил признательность за программу работ заместителя премьер-министра по обеспечению подготовки на высоком уровне к встречам и сопутствующим мероприятиям.
Ежегодные встречи вызвали значительный резонанс среди политиков и лидеров бизнеса из стран-членов ИБР. На сегодняшний день для участия во встречах и соответствующих мероприятиях зарегистрировалось более 2000 делегатов. Ожидается, что в целом мероприятие посетят 2500 делегатов из 57 стран-участниц как лично, так и виртуально.