O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 3 mart kuni davlat tashrifi bilan Pokistonga yetib bordi. Islomobod shahridagi aeroportda davlatimiz rahbarini Pokiston Bosh vaziri Imron Xon kutib oldi, deb xabar qiladi Prezident matbuot xizmati.
Mintaqaviy va xalqaro ahamiyatiga molik masalalar yuzasidan fikr almashilar ekan, tomonlarning pozitsiyasi bir xil yoki o‘xshash ekani tasdiqlandi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri Imron Xon muzokaralarni ikki mamlakat rasmiy delegatsiyalari ishtirokida davom ettirdilar.
Unda siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, transport va logistika, turizm, madaniyat sohalaridagi hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
– Qadimiy buyuk Ipak yo‘lida joylashgan O‘zbekiston va Pokiston xalqlarini azaldan umumiy tarix, o‘xshash til va boy ma’naviy meros bog‘lab turadi. Biz bugun bu ko‘hna an’analarni qayta tiklayapmiz. Davlatlararo munosabatlarimiz strategik sheriklik darajasiga ko‘tarilganidan mamnunmiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari yaqin istiqbolda o‘zaro savdo hajmini 500 million dollar, kelgusida esa 1 milliard dollarga chiqarish imkoniyati borligini ta’kidlab, bu boradagi muhim yo‘nalishlarni ko‘rsatib o‘tdi.
Avvalo, sanoat sohalarida kooperatsiya dasturini, savdo aylanmasi tarkibini kengaytirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi”ni birgalikda ishlab chiqish zarurligi qayd etildi.
Ikkinchi muhim yo‘nalish – mamlakatlarimiz va mintaqalarimiz o‘rtasida multimodal transport, yuk va havo tashuvlari bo‘yicha hamkorlikni kuchaytirish. Yaqinda Tranzit va savdo bitimi kuchga kirdi, muntazam yuk tashuvlari uchun asos yaratildi.
Prezidentimiz transport-logistika sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha loyihalarni amalga oshirish muhimligini yana bir bor ta’kidladi.
– “Termiz – Mozori Sharif – Kobul – Peshovar” temir yo‘li bizning umumiy kelajagimizdir. Bu yo‘l bitsa, Pokistonni Markaziy Osiyo bilan bog‘laydigan, O‘zbekistonni Karachi, Gvadar va Qosim portlariga olib chiqadigan eng yaqin, arzon va xavfsiz yo‘lakni yaratamiz. Bu temir yo‘l mintaqalarimiz qiyofasini butunlay o‘zgartirib yuboradi, – deya ta’kidladi O‘zbekiston rahbari.
Muzokarada ushbu loyihani yanada ilgari surish bo‘yicha kelishuvga erishildi. Doimiy aviaqatnovlarni qayta tiklash istiqbollari muhokama qilindi.
Ikki mamlakat hududlari o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalar ham rivojlanmoqda. Jumladan, Namangan viloyati va Panjob muzofoti ishbilarmonlari ko‘plab loyihalarni amalga oshirmoqda. Kelgusida Surxondaryo viloyati bilan Xayber-Paxtunxva provinsiyasi va boshqa hududlarda ham ana shunday samarali hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga kelishib olindi.
Prezidentimiz ziyoratlarni tizimli tashkil etish maqsadida qo‘shma guruh tuzish, ikki mamlakat Turizm vazirliklarining vakolatxonalarini ochishni taklif qildi.
Uchrashuvda ilm-fan, ekologiya, oliy ta’lim, san’at, kino, sport sohalaridagi aloqalarga ham e’tibor qaratildi.
Hukumatlararo komissiya hamraislari, vazirlar erishilgan kelishuv va kelgusidagi rejalar haqida axborot berdi. Shavkat Mirziyoyev va Imron Xon ularning takliflarini qo‘llab-quvvatlab, tegishli ko‘rsatmalar berdi.
– O‘ylaymanki, bugungi ochiq va sermahsul muloqotlarimiz, imzolanadigan hujjatlar strategik sherikligimizning yangi istiqbolli yo‘nalishlarini ochadi. Eng asosiysi, biz – ikki birodar bir-birimizni yaxshi tushunamiz. Biz qo‘ygan katta marralarga erishish uchun Hukumatlarimiz doimiy muloqotda bo‘lishlari zarur, – dedi Prezidentimiz.
Islomoboddagi muzokaralar yakunida ikki tomonlama hujjatlarni imzolash marosimi bo‘ldi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev va Bosh vazir Imron Xon O‘zbekiston Respublikasi bilan Pokiston Islom Respublikasi o‘rtasida Strategik sheriklikni rivojlantirish bo‘yicha kelgusi qadamlar to‘g‘risidagi qo‘shma deklaratsiyani imzoladilar.
Shuningdek, hukumatlar va idoralar o‘rtasida imtiyozli savdo to‘g‘risida, atrof-muhitni asrash, ziyorat turizmi, temir yo‘l sohalaridagi hamkorlik to‘g‘risida kelishuvlar, Surxondaryo viloyati bilan Xayber-Paxtunxva provinsiyasi, Toshkent shahri bilan Islomobod shahri o‘rtasida shartnomalar kabi 10 ga yaqin hujjat imzolandi.
Bundan tashqari farmatsevtika, to‘qimachilik, charm-poyabzal, oziq-ovqat, qishloq xo‘jaligi, qurilish, bank-moliya va boshqa asosiy yo‘nalishlarda kooperatsiyani kengaytirish yuzasidan muhim kelishuvlarga erishildi.
Tashrif arafasida o‘tkazilgan ishbilarmonlik tadbirlari natijasida umumiy qiymati 800 million dollarlik 60 ta yangi investitsiya va savdo kelishuvlari imzolandi.
Tomonlar Markaziy va Janubiy Osiyoning o‘zaro bog‘liqligini mustahkamlashga qaratilgan yirik qo‘shma transport-kommunikatsiya loyihalarini amalga oshirishni jadallashtirishga kelishib oldilar.
Pokiston hududi orqali xalqaro dengiz portlariga chiquvchi “Termiz – Mozori Sharif – Kobul – Peshovar” strategik temir yo‘lini qurish ishlarini yaqin muddatlarda boshlash muhimligi alohida ta’kidlandi.
‑ “Asr loyihasi” deb atalayotgan “Termiz – Mozori-Sharif – Kobul - Peshovar” temir yo‘li nafaqat mamlakatlarimiz, balki keng mintaqalarimiz xalqlari umumiy ravnaqiga hissa qo‘shadi, deb ishonamiz, – deb ta’kidladi Shavkat Mirziyoyev.

Лидеры Узбекистана и Пакистана договорились строить железную дорогу в Пешавар
Узбекистан и Пакистан в ходе визита Шавката Мирзиёева подписали около 10 документов, в том числе Соглашение о преференциальной торговле.
Также лидеры двух стран подписали Совместную декларацию о дальнейших шагах по развитию стратегического партнерства между Узбекистаном и Пакистаном.
Между министерствами и ведомствами принято около 10 документов, в том числе соглашения о преференциальной торговле, о сотрудничестве в области охраны окружающей среды, паломнического туризма, железных дорог, договоры между Сурхандарьинской областью и провинцией Хайбер-Пахтунхва, между городом Ташкентом и городом Исламабадом.
В рамках прошедшего накануне визита бизнес-форума достигнуты договоренности о реализации совместных торговых и инвестиционных проектов на 800 миллионов долларов.
Торговые приоритеты
За прошедший год объем взаимной торговли между странами вырос на 50 процентов, рост с начала текущего года составляет 70 процентов. Сегодня в Узбекистане действуют 177 предприятий, созданных с пакистанскими инвесторами.
- Народы расположенных на древнем Великом Шелковом пути Узбекистана и Пакистана издревле связывают общая история, схожие языки и богатое духовное наследие. Сегодня мы возрождаем эти традиции. Мы рады, что наши межгосударственные отношения поднялись на уровень стратегического партнерства, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Отмечена стабильная динамика развития взаимодействия несмотря на пандемию. В частности, в 2021 году объем двусторонней торговли вырос на 50 процентов. Это больше, чем в предыдущие годы, но все еще не соответствует имеющемуся потенциалу между двумя странами.
Глава государства отметил, что в ближайшее время имем возможность увеличить взаимный товарооборот до 500 миллионов долларов, а в перспективе - до 1 миллиарда долларов.
В первую очередь, подчеркнута необходимость совместной разработки программы промышленной кооперации, а также комлексной «дорожной карты» по расширению структуры товарооборота.
Транспорт и логистика
Главы государств отметили важность скорейшего начала строительства стратегического железнодорожного пути "Термез – Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар", который откроет Узбекистану дорогу к международным морским портам через территорию Пакистана.
Второе важное направление – укрепление сотрудничества между нашими странами в области мультимодальных транспортных, грузовых и авиаперевозок. На днях вступило в силу Соглашение о транзите и торговле, заложившее основу для регулярных грузовых перевозок.
Президент вновь отметил важность реализации проектов по развитию сотрудничества в транспортно-логистической сфере.
- Железная дорога "Термез – Мазари-Шариф - Кабул - Пешавар" - это наше общее будущее. Когда строительство этого пути будет завершено, мы создадим самый близкий, дешевый и безопасный коридор, соединяющий Пакистан с Центральной Азией, а Узбекистан - с портами Карачи, Гвадар и Касим. Эта железная дорога полностью изменит облик наших регионов, - сказал Президент Узбекистана.
В ходе переговоров достигнута договоренность о дальнейшем продвижении данного проекта.
Обсуждены перспективы возобновления регулярных авиарейсов.
Развивается и взаимодействие между регионами двух стран. В частности, множество проектов совместно реализуются деловыми кругами Наманганской области и провинции Пенджаб. В ходе переговоров стороны согласились наладить аналогичное сотрудничество между Сурхандарьинской областью и провинцией Хайбер-Пахтунхва, другими регионами.
Туризм, наука, образование
Еще одним важным направлением является паломнический туризм. В целях системной организации паломничеств Президент предложил создать совместную группу и открыть представительства министерств туризма двух странах.
Рассмотрены вопросы сотрудничества в области науки, экологии, высшего образования, искусства, кино и спорта.
Сопредседатели Межправительственной комиссии, министры проинформировали о достигнутых договоренностях и дальнейших планах. Шавкат Мирзиёев и Имран Хан поддержали их предложения и дали соответствующие поручения.
- Думаю, что сегодняшний открытый и плодотворный диалог, подписанные документы откроют новые перспективы нашего стратегического партнерства. Самое главное, у нас - двух братьев - полное взаимопонимание. Для достижения поставленных сегодня больших целей наши правительства должны находиться в постоянном контакте, - сказал Президент.
Состоявшиеся переговоры в очередной раз подтвердили сильную волю и стремление наших народов вывести сотрудничество на новый уровень.