Mamlakatimiz hududlarining Tatariston bilan o‘zaro manfaatli hamkorligini yanada kengaytirishning amaliy jihatlari Toshkent viloyati misolida ko‘rib chiqildi.
Ustuvor yo‘nalishlarda kooperatsiya bo‘yicha qo‘shma loyiha va dasturlarni samarali ilgari surish uchun keng imkoniyatlar mavjud ekani alohida ta’kidlandi. Bugun bo‘lib o‘tgan ikki tomonlama ishbilarmonlar forumining samarali natijalari ham buni yana bir bor tasdiqladi.
Qo‘shma industrial park tashkil etish, kimyoviy, metall, elektrotexnika mahsulotlari va turli uskunalar, qurilish materiallari ishlab chiqarish bo‘yicha yuqori texnologik korxonalar barpo etish, qo‘shma tadqiqotlar o‘tkazish, raqamlashtirish va innovatsion yechimlarni joriy qilish loyihalari shular jumlasidan.
Uchrashuvda talab yuqori bo‘lgan sanoat va qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini o‘zaro yetkazib berishni ko‘paytirish maqsadida keng savdo-logistika tarmog‘ini rivojlantirish zarurligi qayd etildi.
Bundan tashqari, shaharsozlik, uy-joy kommunal xo‘jalik va obodonlashtirish sohasini boshqarish, transport kommunikatsiyalari va infratuzilmasini takomillashtirish borasida hamkorlik qilish va shu sohalardagi ilg‘or texnologiyalarni o‘rganish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Madaniy-gumanitar va ta’lim sohalaridagi faol almashinuvlar ham davom ettiriladi.
Uchrashuv yakunida qo‘shma “yo‘l xarita”lari asosida muhim yo‘nalishlar bo‘yicha amaliy sheriklik loyihalarini ilgari surish yuzasidan kelishuvga erishildi.

Президент Узбекистана отметил широкие возможности сотрудничества регионов страны с Татарстаном
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 16 июня принял российскую делегацию во главе с Президентом Республики Татарстан Рустамом Миннихановым.
Особо отмечены имеющиеся широкие возможности для эффективного продвижения совместных проектов и программ кооперации по приоритетным направлениям. Это еще раз подтвердили успешные результаты прошедших сегодня мероприятий двустороннего делового форума.
Речь идет о создании совместного индустриального парка и организации высокотехнологичных производств химических товаров, металлургической продукции, электротехнических изделий и различного оборудования, строительных материалов, проведении совместных исследовательских работ, проектах в сфере цифровизации и по внедрению инновационных решений.
Подчеркнута необходимость развития разветвленной торгово-логистической сети в целях наращивания взаимных поставок востребованной промышленной и сельскохозяйственной продукции.
Кроме того, важное внимание уделено вопросам взаимодействия и изучения передовых технологий в области градостроительства, управления жилищно-коммунальным хозяйством и благоустройства, совершенствования транспортных коммуникаций и инфраструктуры.
Будут также продолжены активные культурно-гуманитарные и образовательные обмены.
По итогам встречи достигнута договоренность о продвижении проектов практического партнерства по ключевым направлениям на основе совместных «дорожных карт».