Prezident Shavkat Mirziyoyev 28 iyun kuni mis ishlab chiqarishni yanada rivojlantirish hamda sanoat klasterini tashkil etish masalalari yuzasidan yig‘ilish o‘tkazdi.
Oxirgi 5 yilda mamlakatimizda mis ishlab chiqarish hajmi qariyb 1,5 baravar oshib, 2020 yilda 148 ming tonnaga yetgan. Lekin undan yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlar tayyorlash ishlari yetarli emas. Xususan, misning qariyb 60 foizi xomashyo sifatida eksport qilinmoqda.
Xalqaro ekspertlarning fikricha, elektromobillar, elektrotexnika va qayta tiklanuvchi energiya sohalarining rivojlanishi evaziga 2030 yilga borib dunyoda misga bo‘lgan talab 40 foizga oshishi kutilmoqda.
Misdan keladigan daromad bugungi kunda 2,5 milliard dollarni tashkil etayotir. Kelgusi 5 yilda mis ishlab chiqarish hajmini 400 ming tonnagacha yetkazish orqali, bu ko‘rsatkichni turdosh tarmoqlar bilan birga 7-8 milliard dollarga yetkazish mumkin.
Shu maqsadda, 24 iyun kuni “Kon-metallurgiya sanoati va unga bog‘liq sohalarni rivojlantirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” Prezident qarori qabul qilindi. Qarorga muvofiq, Mis sanoati klasteri tashkil etilishi belgilandi va Bosh vazir rahbarligida Maxsus komissiya tuzildi.
Yig‘ilishda ushbu strategik vazifani amalga oshirish choralari ko‘rsatib o‘tildi.
Avvalo, rangli va noyob metallar uchun geologiya-qidiruv ishlarini kengaytirish bo‘yicha 5 yillik dastur ishlab chiqish muhimligi ta’kidlandi.
Sohada loyiha va muhandislik xizmatlarini rivojlantirish uchun yetakchi xalqaro kompaniyalarni jalb etgan holda, zamonaviy loyiha institutini tashkil qilish vazifasi qo‘yildi.
Yurtimizda tog‘-kon uskunalari va jihozlarini ishlab chiqarishni hamda ularga servisni yo‘lga qo‘yish zarurligi qayd etildi.
Kombinatlarda avtotransport, raqamlashtirish kabi alohida faoliyat turlari xususiy sektorga kooperatsiya va autsorsing asosida beriladi.
Noyob metallar va qotishmalar birlashmasida metall qotishmalar tayyorlash, “O‘zeltexsanoat” korxonalarida maishiy texnika, kompyuter, akkumulyator batareyalar, elektromobillarning butlovchi qismlari kabi yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarishni kengaytirish zarurligi ta’kidlandi.
Innovatsion rivojlanish vazirligiga soha korxonalarining faoliyatini ilmiy-tadqiqot va amaliy innovatsiya ishlari bilan uzviy bog‘liqlikda rivojlantirish konsepsiyasini ishlab chiqish topshirildi. Klasterning har bir bo‘g‘ini uchun oliy ma’lumotli muxandis-texnolog hamda ishchi mutaxassislarni tayyorlash, shu maqsadda yetakchi xorijiy ta’lim muassasalari bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish muhimligi aytildi.
Malakali mutaxassislarni jamlab, mis sanoati klasterini tashkil etish bo‘yicha chet el tajribasini chuqur o‘rganish, xalqaro kompaniyani jalb qilgan holda, geologiya va kon-metallurgiya sohasini rivojlantirishda strategik yo‘nalishlarni belgilash bo‘yicha topshiriqlar berildi.

Шавкат Мирзиёев 28 июня провел совещания, где обсуждалось дальнейшие планы по увеличению производства меди и создания промышленного кластера, сообщает пресс-служба президента.
За последние 5 лет объем производства меди в стране увеличился почти в 1,5 раза и в 2020 году достиг 148 тысяч тонн. Но работа по производству продукции с высокой добавленной стоимостью недостаточна. В частности, около 60 процентов меди экспортируется в виде сырья.
По оценкам международных экспертов, ожидается, что к 2030 году мировой спрос на медь вырастет на 40 процентов в силу роста производства электромобилей, электротехники и освоения возобновляемых источников энергии.
Доходы от продажи меди в настоящее время составляют $2,5 млрд. При увеличении производства меди до 400 тысяч тонн в ближайшие 5 лет этот показатель, учитывая смежные отрасли, может достичь $7–8 млрд.
С этой целью 24 июня было принято постановление Президента о дополнительных мерах по развитию горно-металлургической промышленности и смежных отраслей. Постановлением определено создание кластера медной промышленности и образована специальная комиссия во главе с Премьер-министром.
На совещании обозначены меры по реализации этой стратегической задачи.
В первую очередь была подчеркнута важность разработки пятилетней программы расширения геологоразведочных работ на цветные и редкие металлы.
Поставлена задача создать современный проектный институт с привлечением ведущих международных компаний для развития проектных и инжиниринговых услуг в этой области.
Отмечалось, что в нашей стране необходимо наладить производство и обслуживание горного оборудования и инструментов.
Указано, что отдельные виды деятельности на комбинатах, такие как автотранспортные услуги, цифровизация, могут быть переданы частному сектору на основе кооперации и аутсорсинга.
Необходимо расширять производство такой продукции с высокой добавленной стоимостью, как металлические сплавы в НПО редких металлов и твердых сплавов, бытовая техника, компьютеры, аккумуляторы, комплектующие электромобилей на предприятиях "Узэлтехсаноат".
Министерству инновационного развития поручено разработать концепцию развития предприятий отрасли в тесной увязке с исследованиями и прикладными инновациями. Отмечена важность подготовки инженеров-технологов с высшим образованием и рабочих для каждого звена кластера. Подчеркнута важность наладить с этой целью сотрудничество с ведущими зарубежными учебными заведениями.
Поручено сформировать группу квалифицированных специалистов и изучить зарубежный опыт организации кластера медной промышленности, определить стратегические направления развития геологии и горно-металлургической отрасли с привлечением международных компаний.