Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 19 aprel kuni mahallabay ishlash tizimi natijadorligini oshirish hamda aholi bandligini ta’minlash masalalari yuzasidan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 3 dekabrdagi farmoniga muvofiq, har bir mahallada tadbirkorlikni rivojlantirish, aholi bandligini ta’minlash va kambag‘allikni qisqartirish masalalari bo‘yicha tuman (shahar) hokimining yordamchisi lavozimi ta’sis etildi.
Bu – yangi tizim. Uni to‘g‘ri yo‘lga qo‘yib olish juda muhim.
Shu bois yig‘ilishda hokim yordamchilari faoliyatining dastlabki natijalari ko‘rib chiqildi. Qayd etilganidek, ular uch oy davomida 6 million 900 ming xonadonni xatlovdan o‘tkazib, 4 ta toifaga ajratgan:
- 11% - xonadonlar kam daromadli,
- 47% - qo‘shimcha daromadga ehtiyoji bor,
- 6% - ijtimoiy himoyaga muhtoj,
- 36% - o‘ziga to‘q oilalar.
Joylardagi mutasaddi rahbarlar va hokim yordamchilari birinchi va ikkinchi toifadagi xonadonlar bilan ishlar olib borilmoqda. Birinchi chorakda:
- 736 ming nafar fuqaroning bandligi ta’minlandi;
- 54 ming nafar fuqarolar kasb-hunar va tadbirkorlikka o‘qitildi;
- 50 mingta oilaviy tadbirkorlik loyihalarini amalga oshirish uchun, 1 trillion 300 milliard so‘m kredit va 20 milliard so‘m subsidiya ajratildi.
Ushbu chora-tadbirlar natijasida hududlarda 47 mingta yangi tadbirkorlar faoliyati yo‘lga qo‘yildi, 8 mingta kichik sanoat va servis loyihalari ishga tushirildi, 2,5 mingta korxona quvvatlari tiklandi va oshirildi. Davlatimiz rahbari natijalarni ijobiy baholadi va tarixda ilk marotaba bunday katta raqamlarga erishilganini ta’kidladi.
Davlatimiz rahbari eng yaxshi natija ko‘rsatgan hokim yordamchilarini mukofotlashga ko‘rsatma berdi.
Lekin hali natija sezilmayotgan mahallalar ko‘p
Hali 40 foiz mahallada hokim yordamchilarining ishida natija ko‘ringani yo‘q. Misol uchun, 450 ta mahallada ishsizlik darajasi 20 foizdan yuqori.
Yig‘ilishda shunday hududlar ko‘rsatib o‘tildi va ularning hokimlari ogohlantirildi. Bir qator shahar va tuman hokimlarining o‘rinbosarlari, sektor boshliqlari vazifasidan ozod qilindi.
– Odamlarni rozi qilmagan, inson qadrini tushunmagan rahbarlarga oramizda o‘rin yo‘q, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Ishsizlik darajasi yuqori bo‘lgan mahallalarning eng ko‘p soni Toshkent (59), Farg‘ona (52) va Andijon viloyatlarida (45) qayd etildi.
Viloyat, tuman va shahar hokimlari oldiga “qoniqarsiz” deb baholangan 3 ming 636 nafar mahallaga shaxsan borish va muammolarni hal qilish vazifasi qo‘yildi. Ushbu mahallalar kesimida muammolarni hal qilish bo‘yicha “yo‘l xaritalari”ni ishlab chiqish topshirildi.
Iqtisodiy ahvoli og‘ir 545 ta mahalladan har 5 tasiga bank vakilini biriktirib, “lider” tadbirkorlarni topish shartligi ko‘rsatib o‘tildi.
Boshqa mahallalardagi suv, yo‘l, elektr, tabiiy gazdan muammosini hal qilish bo‘yicha ko‘rsatma berildi. Moliya vazirligi ushbu mahallalarda infratuzilmani yaxshilash va tadbirkorlik kreditlari uchun 800 milliard so‘m ajratadi.
Mahali ayrim soliqlardan ozod qilinadi. Ularda mikro sanoat markazlari tashkil etiladi
Yig‘ilishda o‘rganish natijalariga ko‘ra qoniqarsiz deb topilgan mahallalardagi holatni yaxshilash yuzasidan ko‘rsatmalar berildi. Buning uchun byudjet xarajatlarini optimallashtirish hisobiga 800 milliard so‘m yo‘naltiriladi.
Bundan buyon har bir mahallaning ixtisoslashuvi asosida qo‘llab-quvvatlanishi alohida ta’kidlandi.
Misol uchun, 2 ming 500 ta mahalla chorvachilik, parrandachilik, baliqchilik, asalarichilikka ixtisoslashgan. Ular qo‘shimcha qo‘llab-quvvatlanib, omilkor odamlarga inkubator, xonaki tovuq, asalari uyalari yetkazib berilsa, aholi daromadi yanada oshadi.
Umuman, xonadonlarda chorvachilik, parrandachilik, baliqchilik, asalarichilik yo‘nalishlarda 140 ming nafar aholi bandligini ta’minlash mumkinligi aytildi.
Hunarmandchilik, tikuvchilik, kosibchilik, qandolatchilik kabi kichik ishlab chiqarish loyihalarini mahallaning o‘zida kengaytirsa bo‘ladi. Prezidentimiz shu maqsadda bunday mahallalarda mikro sanoat markazlari tashkil etish tashabbusini ma’qulladi.
Joriy yilda bu maqsadlarga 500 milliard so‘m yo‘naltirilishi, ushbu markazlar 5 yil muddatga yer va mol-mulk solig‘idan ozod qilinishi belgilandi.
Shuningdek, joylarda aniqlangan bo‘sh bino-inshootlardan samarali foydalanish, ularni sotish yoki ijaraga berishdan tushgan mablag‘larni o‘sha mahallaning infratuzilmasini rivojlantirishga sarflash zarurligi qayd etildi.
Endi, kasanachilar bilan ishlaydigan tadbirkorlarga oilaviy tadbirkorlik dasturidan 500 milliard so‘m yo‘naltiriladi. Kreditlar bo‘yicha Tadbirkorlik jamg‘armasidan 75 foizlik kafillik beriladi hamda foiz xarajatlarining 10 foizdan yuqori qismi qoplab beriladi.
Shuningdek, kasanachilarga o‘zini o‘zi band qilgan fuqarolar kabi, faqat ijtimoiy soliq to‘lash imkoniyati yaratiladi, olis hududda ishlayotgan kasanachilarning dastlabki 1 oylik ish haqi davlat tomonidan qoplab beriladi.
Viloyat hokimlariga ushbu imkoniyatlardan foydalanib, ehtiyojmand aholi bandligini ta’minlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Yurtimizda 2 mingdan ziyod mahalla xizmatlar sohasiga ixtisoslashgan. Bunday hududlarni ko‘paytirish maqsadida, aholisi 20 mingdan oshadigan mahallalarda chakana savdo va xizmat ko‘rsatish markazlari tashkil etish zarurligi ta’kidlandi. Bu markazlar ham 5 yil muddatga yer va mol-mulk solig‘idan ozod etiladi.
Videoselektor yig‘ilishida hokimlar, ularning yordamchilari "mahallabay" ishlash va aholi bandligini ta’minlash rejalari bo‘yicha axborot berdi.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 19 апреля состоялось видеоселекторное совещание по вопросам повышения результативности системы работы в разрезе махаллей и обеспечения занятости населения.
В соответствии с указом Президента Республики Узбекистан от 3 декабря 2021 года в каждой махалле учреждена должность помощника хокима района (города) по вопросам развития предпринимательства, обеспечения занятости населения и сокращения бедности.
Это – совершенно новая система, правильная организация которой сегодня имеет важное значение.
На совещании были рассмотрены первые результаты деятельности помощников хокимов. Отмечалось, что за три месяца они провели изучение 6 миллионов 900 тысяч домохозяйств и разделили их на 4 категории:
- 11% домохозяйств оказались малообеспеченными,
- 47% - нуждающимися в дополнительном доходе,
- 6% - нуждающимися в социальной защите,
- 36% - самодостаточными семьями.
На местах идёт адресная работа с представителями первых двух категорий. За первый квартал:
- трудоустроили 736 тыс. человек;
- ещё 54 тыс. человек обучили предпринимательству;
- выделили на 50 тыс. проектов семейных предприятий 1,3 трлн сумов в виде кредитов и 20 млрд сумов — как субсидии.
Вследствие этих мер начали работу 47 тыс. предпринимателей, запущено 8000 малых проектов в сферах производства и услуг, ещё 2,5 тыс. предприятий расширили свои мощности. Глава государства положительно оценил результаты и отметил, что такие большие цифры достигнуты впервые в истории.
Глава государства поручил поощрить помощников хокимов, показавших наилучшие результаты.
В некоторых махаллях работа помощников хокимов не ощущается
На совещании были перечислены недостатки в системе. В частности, помощники хокимов не показали результатов в 40% махаллей. В 450 махаллинских сходах безработица превышает 20%.
На совещании перечислены такие районы, их хокимам вынесено предупреждение. Заместители хокимов, руководители секторов ряда районов и городов освобождены от занимаемой должности.
- Руководителям, не работающим во благо семей, не понимающим принцип "во имя чести и достоинства", среди нас нет места, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Больше всего махаллей с высоким уровнем безработицы зафиксировано в Ташкентской (59), Ферганской (52) и Андижанской (45) областях.
Местным и областным руководителям поручено контролировать работу в 3636 махаллях с «неудовлетворительными результатами». Будут составлены дорожные карты для решения их проблем.
К 545 махаллям с тяжёлой экономической ситуацией прикрепят представителей банков (к каждому по 5 махаллей). Поручено организовать работу предпринимателей-«лидеров».
В других махаллях поручено решить проблемы с водопроводом, электро- и газоснабжением, дорогами. Минфин выделит 800 млрд сумов на улучшение инфраструктуры и на кредиты для предпринимателей.
Махалли освободят от некоторых налогов. В них откроют микро-промышленные центры
На совещании даны указания по улучшению положения дел в махаллях, ситуация в которых признана неудовлетворительной по итогам изучения. На это будет направлено 800 миллиардов сумов за счет оптимизации бюджетных расходов.
Подчеркнуто, что отныне каждая махалля получит поддержку, исходя из ее специализации.
Так, 2,5 тысяч махаллей специализируются на животноводстве, птицеводстве, рыболовстве и пчеловодстве. Если им оказать дополнительную поддержку и обеспечить предприимчивых жителей инкубаторами, домашними курами, пчелиными ульями, - доходы населения вырастут.
В целом в животноводстве, птицеводстве, рыбоводстве и пчеловодстве можно трудоустроить не менее 140 тысяч человек.
Указано на важность расширения в махаллях небольших производств, таких как ремесленничество, швейное, сапожное, кондитерское дело. Президент одобрил инициативу о создании с этой целью микро-промышленных центров в махаллях.
В нынешнем году на эти цели будет выделено 500 миллиардов сумов, центры будут освобождены от уплаты земельного налога и налога на имущество сроком на 5 лет.
Для эффективного использования выявленных на местах неиспользуемых сооружений, средства, вырученные от их продажи или сдачи в аренду, должны направляться на развитие инфраструктуры махалли.
Предпринимателям, работающими с надомными работниками, будет направлено 500 миллиардов сумов из программы семейного предпринимательства, а также предоставляться поручительство Фонда предпринимательства в размере 75% и компенсация по части расходов по кредиту, превышающей 10%.
Сами надомники получат возможность платить только социальный налог как самозанятые граждане, а заработная плата за первый месяц работы в отдаленных районах будет покрываться за счет государства.
Хокимам регионов поручено обеспечить занятость социально уязвимого населения, эффективно используя эти возможности.
Более 2 тысяч махаллей в стране специализируются на услугах. В связи с этим подчеркнута необходимость организации в махаллях с населением более 20 тысяч человек центров розничной торговли и услуг. Эти центры также будут освобождены от уплаты налога на землю и имущество сроком на 5 лет.
В ходе видеоселекторного совещания хокимы и их помощники представили информацию о планах по работе "махаллабай" и обеспечению занятости населения.