– Kasbiy faoliyatingiz haqida qisqacha gapirib bersangiz, bu lavozimga qanday kelgansiz? Avval nima ish bilan shug‘ullangansiz? Zimmangizdagi vazifalarni samarali bajarishda qaysi ko‘nikmalaringiz yordam bermoqda?
– 2019-2022 yillarda AT Xalq banki Arnasoy filiali boshqaruvchisi lavozimida ishladim. Faoliyatimning asosiy negizi aholiga mikromoliyaviy xizmatlar ko‘rsatish, oilaviy ahvolini yaxshilashda bevosita ishtirokchi sifatida yordam berish bo‘ldi. 2022 yil birinchilardan bo‘lib, mahallada hokim yordamchisi sifatida ishlashga tayyor ekanligimni bildirdim, suhbatdan muvaffaqiyatli o‘tdim va 2022 yil yanvar oyidan boshlab “Yangibo‘ston” mahallasida faoliyatimni boshladim. Ushbu lavozimga qadar hokimiyat tizimida – ayni tumanning iqtisodiy ahvolini yaxshilash va sifatli bank xizmatlarini ko‘rsatish yo‘nalishida ishlaganim, shuningdek, muammolarini individual tarzda aniqlash, yordam ko‘rsatish, keyinchalik daromadli qilish ishlari bilan shug‘ullanganim keyingi faoliyatimda ham juda qo‘l keldi. Bundan tashqari, bank bo‘limi rahbari sifatida faoliyat olib borganim mahallamdagi muammolarning 70-80 foizini yechishimga amaliy yordam berdi.
– Mahallangizning joylashuvi, aholini ish bilan ta’minlash imkoniyatlari haqida to‘liqroq gapirib bersangiz? 2022 yilda mahallabay tizimi joriy etilganidan buyon o‘tkazilgan so‘rovlar natijasida aholining ijtimoiy tarkibi va farovonligi bo‘yicha qanday ma’lumotlar olindi?
– Arnasoy tumanidagi men faoliyat olib borayotgan mahalla 3 ta tuman bilan chegaradosh bo‘lib, aholining asosiy qismi qishloq xo‘jaligi sohasida xizmat ko‘rsatishga ixtisoslashgan. Mahalla 78 gektar yer maydoniga ega bo‘lib, aholi yashash maydoni 40 gektarni tashkil qiladi. Hududda 3 ta ishlab chiqarish korxonasi, 43 ta kichik biznes sub’yekti va 8 ta xizmat ko‘rsatish ob’yekti, 27 ta oziq-ovqat savdo do‘koni mavjud. Mahallamizda ijtimoiy infratuzilma ob’yektlaridan 2 ta umumta’lim maktabi va 1 ta ixtisoslashtirilgan maktab xamda 4 ta oilaviy maktabgacha ta’lim muassasasi faoliyat olib boradi.
– Mahallada jami xonadonlar soni hozirgi kunda 761 ta bo‘lib, aholi soni 4476 nafarni tashkil etadi, oilalar soni esa 1064 ta. Hozirgi kunda 189 nafar ishsiz aniqlangan. Ko‘makka muhtojlar toifasiga kiritilgan fuqarolarga manzilli yordam ko‘rsatish maqsadida aniq chora-tadbirlar rejasi tuzildi. Hozirda mazkur rejani amalga oshirish bo‘yicha amaliy harakatlar olib borilmoqda. Xususan, “xonadonbay” xatlov orqali hududdagi oilalarning ijtimoiy ahvoli, tomorqasidan foydalanish darajasi, tadbirkorlik bilan shug‘ullanishga ishtiyoqini aniqlash bo‘yicha o‘rganishlar o‘tkazildi. Natijada, aholi xonadonlarini toifalarga ajratilib, ularning daromadini oshirish bo‘yicha manzilli “yo‘l xaritasi” ishlab chiqildi. Birinchi toifaga kiruvchi oilalar uchun har biriga alohida papkalar yuritib, ularning oylik daromadini oshirish uchun o‘z oldimga vazifalar qo‘ydim. Mahallamda, asosan, dehqonchilik va xizmat ko‘rsatish sohasi drayver yo‘nalishlar sifatida tanlab olingan. Bundan tashqari, aholi tikuvchilik, xizmat ko‘rsatish, ko‘rpa-to‘shak tikish va kasanachilik faoliyati bilan ham shug‘ullanadi. Xonadondagi mehnatga layoqatli fuqarolarni kasb-hunar va tadbirkorlik ko‘nikmalariga o‘qitish, shundan so‘ng ularga daromad topishlari uchun asbob-uskuna ajratish maqsad qilib qo‘yildi. Shuningdek, hududdagi infratuzilma holati ham o‘rganildi va bu yo‘nalishlarda qilinishi zarur bo‘lgan ishlar belgilab olindi. “Ayollar daftari” va” Yoshlar daftari”ga kirgan 36 nafar fuqaroga subsidiya asosida tikuv mashina va asbob-uskunalar olib berilib, o‘zini o‘zi band qilgan shaxs sifatida ro‘yxatdan o‘tkazildi.
– 2023 yildagi faoliyatingiz natijalari, uning yo‘nalishlari – ishsizlarni ish bilan ta’minlash, kasbga o‘qitish, tadbirkorlikni keng yoyish, aholining kam ta’minlangan qatlamini qo‘llab-quvvatlash, mahallalarni obodonlashtirish bo‘yicha qanday yutuqlarga erishilgani haqida batafsil gapirib bersangiz. O‘tgan yil mahalla uchun va o‘zingiz uchun qilgan eng muhim ishni nima deb bilasiz?
– Mahalladagi ishsiz fuqarolarni band qilish yo‘lida bir qator ishlar olib borildi. Jumladan, o‘zini o‘zi band qilish orqali xotin-qizlarning 13 nafariga subsidiya asosida to‘g‘ri chok, “overlok” mashinalari, 2 nafariga motokultivator, subsidiya asosida 11 nafariga tikuv mashinalari olib berildi. Hududdagi yoshlarning 6 nafariga esa subsidiya asosida asbob-uskunalar olib berildi. “Har bir oila – tadbirkor” dasturi orqali 50 nafar fuqaroga 972 mln so‘m kredit berilib, yangi ish o‘rinlari yaratildi va 276 ga yaqin fuqaro ish bilan ta’minlandi. 38 ga yaqin yangi loyihalar ishlab chiqildi. 56 nafar fuqaroga kasb-hunarga o‘qitish uchun yo‘llanma berildi va Monomarkazda o‘qitilib, barchasi ish bilan ta’minlandi. Mahallada norasmiy sektorda band bo‘lganlarning 149 nafari ro‘yxatdan o‘tkazilib, o‘zini o‘zi band qilgan fuqarolar sifatida rasmiylashtirildi. Tadbirkorlikni rivojlantirish bo‘yicha 8 ta yangi loyiha tashkil qilindi va 12 yangi ish o‘rni yaratildi.
– 2023 yilda hokim o‘rinbosarlari faoliyatiga oid qator qarorlar qabul qilindi. Mahallalarning reytingi joriy etildi, yakka tartibdagi dasturlar amaliyoti yo‘lga qo‘yildi, mahallalarning faol a’zolari soni 5 nafardan 7 nafarga oshirildi, mahallalarni rivojlantirish va qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha kengashlar tashkil etildi. Ushbu qarorlar munosabati bilan mahallangizda qanday ishlar amalga oshirildi, yangi tarkibdagi faollarning ishi qanday va bu qarorlar faoliyatingiz samaradorligiga qanday ta’sir ko‘rsatdi?
– Mahallalarni qo‘llab-quvvatlashni yanada takomillashtirish, mahalla institutining jamiyatdagi rolini tubdan oshirish va uning aholi muammolarini hal etishda birinchi bo‘g‘ini sifatida ishlashini ta’minlash to‘g‘risida Prezidentimizning tegishli farmoni qabul qilindi. Ushbu farmonda “Mahalla yettiligi” faoliyatini qo‘llab-quvvatlash, mahallaning xalq bilan davlat o‘rtasidagi “ko‘prik” vazifasini amalga oshiruvchi mustaqil va xalqchil tuzilmaga aylanishiga ko‘maklashish, eng avvalo, har bir oila o‘zi va oilasining kelajagi, moliyaviy ahvoli va farovonligini ta’minlashda mas’uliyat sezishi, boqimandalikka o‘rganmaslik hissini yanada kuchaytirish, targ‘ibot ishlarini kuchaytirish lozimligi ko‘rsatib o‘tilgan. Ushbu farmon asosida hozirgi kunda mahallada yechimini topish muammo bo‘layotgan masalalar tezkorlik bilan hal qilinmoqda. “Mahalla yettiligi”ga hukumatimiz tomonidan yaratib berilgan barcha imkoniyatlar aholining moliyaviy ahvolini yaxshilashda o‘z samarasini bermoqda.
– Joriy yilda mahallangizni rivojlantirish bo‘yicha qanday ustuvor vazifalar belgilandi? Bu yo‘nalishda qanday rejalaringiz bor? Hozirgacha nimaga erishildi va nima qilish kerak?
– Birinchidan, mahalla bo‘yicha 1-toifaga (daromadi kambag‘allik chegarasidan kam bo‘lgan oilalar) kiritilgan 10 ta oilani kambag‘allikdan chiqarish bo‘yicha tuzilgan “Individual dastur”lar ijrosini ta’minlashni va 2-toifadagi 110 ta kam daromadli xonadondagi aholining daromadini oshirish vazifasi belgilandi. Shuningdek, xizmat ko‘rsatish va ishlab chiqarish sohasidagi tadbirkorlik bilan shug‘ullanish istagidagi 10 ta tashabbuskorlar loyihasini amalga oshirishda zaruriy moliyaviy mablag‘lar jalb etish ham maqsad qilingan. Infratuzilma bilan bog‘liq mavjud masalalarni hal etish orqali 189 ta yangi ish o‘rni yaratish, ishsizlarni ish bilan ta’minlash ham rejalashtirilgan.
– Hokim yordamchisi sifatidagi tajribangizga tayangan holda, sizning fikringizcha, mahallangizda kambag‘allik holatlarini keltirib chiqaruvchi asosiy sabab va omillar nimada? Sizningcha, mahallangiz aholisi o‘rtasida kambag‘allik darajasini yanada kamaytirish uchun qanday qo‘shimcha ishlar qilish kerak?
– Hududda o‘tkazilgan xatlov va tadqiq natijalaridan kelib chiqqan holda, mahalladagi ijtimoiy yordamga muhtoj oilalarni xonadonning o‘zida bandligini ta’minlash zarurligi va ularda tadbirkorlik ko‘nikmalarini ustoz-shogird tamoyili asosida yo‘lga qo‘yishim kerakligini angladim. Bunda mahallamdagi 47 nafar xotin-qiz va yoshlar “Ayollar” va “Yoshlar daftari”ga kiritilib, subsidiya asosida asbob-uskunalar, ya’ni tikuv mashinalari, pechlar, motokultivator jihozlari olib berildi. Hududda yaratilgan ish o‘rni ko‘p bo‘lgani bilan, beriladigan ish haqlari miqdori oshirilishini ham e’tiborga olishimiz lozim. Fuqarolarning ko‘pchiligi dehqonchilik, savdo va xizmat ko‘rsatish sohasidan daromad topadi. Bundan tashqari aholining bir qismi tadbirkor, bir qismi davlat tashkilotlarida ishlaydi. Dehqonchilik sohasida “Bir mahalla – bir mahsulot” tamoyili asosida eksportbop mahsulotlar ekish orqali daromadni oshirish borasida ishlar olib boryapmiz. Xullas, mahallalarni rivojlantirishda ichki imkoniyatlarni ko‘proq ishga solish zarur.
– Mahallangizda hokim yordamchisi lavozimi joriy etilganidan keyin aholining ijtimoiy tarkibi, turmush farovonligi qanday o‘zgarganiga baho bera olasizmi? Shu vaqt ichida qancha xonadon kambag‘allikdan qutulgan?
– Faoliyatim davomida 38 ta yangi tadbirkorlik sub’yektini tashkil etdim. Fuqarolarda o‘zini o‘zi band qilish, tadbirkorlikni rivojlantirish, oilaviy daromadlarini ko‘paytirish orqali kambag‘allikdan chiqish mumkinligiga ishonch paydo bo‘ldi va buning uchun Prezidentimiz yaratib bergan imkoniyatlardan to‘liq foydalanib kelyapmiz. Mahalladagi ishsiz fuqarolarni ish bilan band qilish uchun barcha imkoniyatlar mavjud. Oldinlari ishga joylashish, subsidiya olish, kasb-hunarga o‘qish, o‘z biznesini ochish uchun kredit olish, uni rivojlantirish uchun turli idoralarda sarson bo‘lish holatlari bo‘lgan. Hozirda hokim yordamchilarining sa’y-harakatlari, hududni “xonadonbay” o‘rganishi orqali fuqarolar ish bilan ta’minlanib, tadbirkorlik qilishlariga ko‘mak berilmoqda. Hokim yordamchilari davlat idoralari va xalq o‘rtasida asosiy ko‘prik vazifasini bajarayotganini ko‘rish mumkin. Asosiysi, davlatimiz fidoyilik bilan aholini rozi qilish yo‘lida sidqidildan mehnat qilish, insonlarning jamiyatdagi o‘z o‘rnini topishlarida bevosita ishtirokchi bo‘lish va kishilar turmush sharoitlari yaxshilanishiga barcha sharoitlarni yaratib berdi. Faoliyatim davomida mahalladagi 424 ta fuqaro doimiy ish bilan ta’minlandi. Buning uchun barcha bilim va tajribamizni ishga solayapmiz.
– Hokim yordamchisi sifatida faoliyat yuritgan davringizda mahallangizda tadbirkorlik va yakka tartibdagi tadbirkorlikni rivojlantirish borasida amalga oshirilgan ishlar haqida batafsil ma’lumot bersangiz. Shu vaqt ichida nechta yangi korxona barpo etilib, yakka tartibdagi tadbirkorlar ish bilan ta’minlandi? Qanday qo‘llab-quvvatlash choralari va innovatsion usullar qo‘llanildi? Muvaffaqiyatli tadbirkorlik tashabbuslariga misollar keltirsangiz.
– Asosiy e’tiborni lider tadbirkorlarga qaratib, mahallada “Mirishkor tajribasi” asosida kooperatsiyani rivojlantirib, “Bir mahalla – bir mahsulot” tamoyilini qo‘lladik. Lider tadbirkor va aholi bilan 10 ta xonadonda issiqxona yo‘nalishida kooperatsiyani yo‘lga qo‘ydim. Bu yil esa kasanachilikni rivojlantirdik. Mahalla xonadonlaridagi korxonaga borib ishlay olmaydigan, bolalar tarbiyasi bilan mashg‘ul bo‘lgan ayollar, nogironligi bor fuqarolarni kasanachilik uslubida ish bilan ta’minladik. Tadbirkor ularga yarim tayyor mahsulot olib borib, tayyor mahsulotni olib ketadi. Faoliyatim davomida 38 ta yangi korxona tashkil qilinib, 91 ta yangi ish o‘rni yaratildi. Shuningdek, “MEHRIMOH LIDER” MCHJ tomonidan xalqaro moliya institutlarining grantlari hisobidan grant ajratish va undan foydalanish tartibi asosida 60 mln so‘m mablag‘ evaziga 8 ta tikuv mashinasi olib kelindi.
– Xorijda mehnat qilayotgan fuqarolarni qo‘llab-quvvatlash, ularni vatanga qaytishga undash borasida mahallangizda qanday ishlar amalga oshirilmoqda? Bu insonlarga o‘z bizneslarini boshlashlari va mahalliy iqtisodiyotga muvaffaqiyatli integratsiyalashuviga yordam berish uchun qanday dasturlar mavjud? Bu boradagi muvaffaqiyatli tajribalarga misollar keltira olasizmi?
– Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi, Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash agentligi hamda hokimliklarga chet eldan qaytgan fuqarolarga kasbi, malakasi va rejasidan kelib chiqib, ish topishiga ko‘maklashish bo‘yicha topshiriqlar berildi. Xorijda ishlab, malaka orttirib qaytgan fuqarolarning tadbirkorlik tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlagan holda zarururiy ko‘maklar berib borilmoqda. Jumladan, “Har bir oila tadbirkor” dasturi asosida imtiyozli kreditlar ajratilib, mahallaning drayveri hisoblangan dehqonchilik sohasi uchun mahallamizdan 40 ga yer maydoni ajratildi. Shuningdek, “Bir mahalla – bir mahsulot” tamoyili asosida ishlar samarali yo‘lga qo‘yilgan. Sayxunobod tajribasi asosida mehnat migratsiyasidan qaytgan fuqarolarga tomorqada mahsulot yetishtirib, daromad olishi uchun moliyaviy ko‘mak berilmoqda hamda boshqa turdagi bandlik xizmatlari ko‘rsatilmoqda. “Kichik biznesni uzluksiz qo‘llab-quvvatlash” kompleks dasturiga muvofiq, imtiyozli kreditlar ajratilishi ham ko‘zda tutilgan.
– Hokim yordamchisi sifatidagi amaliy tajribangizdan kelib chiqib, O‘zbekistonda hokim yordamchilari faoliyatini yanada takomillashtirish va ish samaradorligini oshirish bo‘yicha qanday takliflar bera olasiz?
– “Mahallabay” ish tizimi yo‘lga qo‘yilib, hokim yordamchisi lavozimlarining joriy etilishi tarixiy voqea bo‘ldi. Mamlakatimiz rivojlanishida, Yangi O‘zbekiston poydevori qurilishida o‘z hissamni qo‘shayotganimdan benihoyat xursandman. Kambag‘allikni qisqartirish, avvalo, aholi daromadini oshirishda hozirda Xitoy tajribasidan ko‘proq foydalanib kelyapmiz. Qo‘shimcha ravishda hokim yordamchilarini boshqa rivojlangan davlatlarga ham tajriba almashish uchun yuborish zarur, o‘quv seminarlariga ham jalb qilish kerak. Jadal sur’atlar bilan rivojlanayotgan bir davrda, bilimni doimo oshirib turish kerak, shuningdek, faoliyatimizdagi barcha ish yo‘nalishlarini raqamlashtirishga e’tiborni kuchaytirish kerak, deb hisoblayman. Shundagina, qilayotgan ishlarimizning samaradorligi oshadi, ko‘zlangan natijaga erishiladi. Taklifim, mahallada tadbirkorlikni rivojlantirish, aholi bandligini ta’minlash va kambag‘allikni qisqartirish masalalari bo‘yicha hokim yordamchisiga ko‘proq vakolatlar berish kerak. Shunda xalqqa yanada ko‘proq yordamimiz tegadi.
– Hokim yordamchisining ishi mas’ul davlat organlaridan maksimal darajada fidoyilik va o‘zaro ko‘makni talab qiladi. Sizda mahallani rivojlantirish uchun zarur resurslar yetarlimi? Hokim yordamchisi sifatida sizga qanday yordam kerak?
– Hurmatli Prezidentimiz tomonidan “Mahallabay” ish tizimi samaradorligini oshirish bo‘yicha barcha sharoitlar yaratildi. Jumladan, mahallaning o‘zida muammolarni bartaraf etish maqsadida “mahalla yettiligi” tashkil etildi. Endi shu “yettilik” fidoyilik bilan faoliyat olib borsa, tizimda samaradorlikka erishiladi. Hokim yordamchilari o‘z vazifalarini amalga oshirishda foydalanadigan moliyaviy instrumentlar belgilab berilgan. Ushbu moliyaviy instrumentlardan samarali foydalanilsa, hokim yordamchilari ham Yangi O‘zbekistonni qurishda o‘z o‘rniga ega bo‘ladi deb hisoblayman.
– Aholida mahalla institutiga nisbatan ishonch yanada ortdi. Fuqarolar qayerga murojaat qilishsa ham muammolari mahallada yechilishiga ko‘zlari yeta boshladi. Bu ham fuqarolarning “hokim yordamchisi” institutiga ishonchini bildiradi. Mahallalardagi aholi kayfiyatini olib borilayotgan bunyodkorlik ishlari, mahalla binolarining zamonaviy ko‘rinishda qurib berilganligi, aholi turmush sharoitlarining yaxshilanayotganidan ham yaqqol bilish mumkin. Asosiysi, fidoyilik bilan aholini rozi qilishda sidqidildan mehnat qilish, insonlarning jamiyatdagi o‘z o‘rnini topishlarida bevosita ishtirokchi bo‘lish. Bu mas’uliyatli va sharafli yo‘lda barcha bilim va tajribamni ishga solishga tayyorman!

— Расскажите о своей профессиональной деятельности, как Вы пришли на эту должность? Чем занимались раньше? Какие навыки помогают Вам эффективно выполнять поставленные задачи?
— Ранее я работал в структуре хокимията — занимался вопросами экономики района, банковских услуг, трудоустройства, выявлением проблем и оказанием помощи в индивидуальном порядке. В 2019-2022 годах я работал управляющим Арнасайского филиала AО «Халк банк». В 2022 году одним из первых выразил готовность работать помощником хокима, успешно прошёл собеседование и с января 2022 года приступил к работе в махалле «Янгибустон». Всё это очень пригодилось в моей дальнейшей деятельности в качестве помощника хокима и помогло решить большинство проблем моей махалли.
— Можете ли Вы рассказать подробнее о расположении вашей махалли, возможностях трудоустройства жителей? Какая информация о социальной структуре и благосостоянии населения была получена в результате опросов, проведённых с момента введения системы «махаллабай» в 2022 году?
— Наша махалля расположена в Арнасайском районе и граничит с 3 районами, основная часть населения занимается оказанием услуг в сельском хозяйстве. Махалля состоит из 78 га земли, площадь, где проживает население — 40 га. В регионе действуют 3 производственных предприятия, 43 субъекта малого бизнеса, 8 объектов сферы услуг, 27 продовольственных магазинов. В нашей махалле есть 2 общеобразовательные школы и 1 специализированная школа, а также 4 семейных дошкольных образовательных учреждения.
Общее количество домохозяйств в махалле — 761, население — 4476 человек, количество семей — 1064. На данный момент выявлено 189 безработных. Разработан план мер по оказанию адресной помощи гражданам, введённых в категорию нуждающихся, ведётся работа по его реализации. В частности, с помощью опросов «хонадонбай» были проведены исследования по определению социального статуса семей региона, уровня использования их приусадебных участков, а также их желания заниматься предпринимательством. В результате домохозяйства были разделены на категории и разработана адресная «дорожная карта» по увеличению их доходов. Для семей, относящихся к первой категории, велись отдельная документация, и я поставил перед собой задачи по увеличению их ежемесячного дохода.
— Согласно информации, полученной в ходе опросов, каковы были основные драйверы и приоритетные задачи по развитию махалли? Чего Вы достигли в плане улучшения условий жизни и благосостояния населения за первый год работы на этой должности?
— В качестве драйвер-направлений в махалле в основном были выбраны сельское хозяйство и сфера услуг. Кроме того, жители занимаются шитьём одежды, оказанием услуг, изготовлением узбекской курпачи и надомничеством. Цель заключалась в том, чтобы обучить трудоспособных граждан в домохозяйствах профессиональным и предпринимательским навыкам и предоставить им оборудование для получения дохода. Также было изучено состояние инфраструктуры региона и определены необходимые мероприятия по её улучшению. 36 граждан, включенных в «Женскую тетрадь» и «Молодёжную тетрадь», на основе субсидий получили швейные машины и оборудование, и зарегистрировались как самозанятые лица.
— Расскажите подробно об итогах вашей деятельности в 2023 году, её направлениях — трудоустройстве безработных, профессиональном обучении, поддержке малообеспеченной части населения. Каких успехов Вы достигли в этом отношении?
— В 2023 году в махалле были приняты меры по трудоустройству безработных граждан. В частности, посредством самозанятости 13 женщинам на льготной основе были предоставлены прямострочные и «оверлок» машины, 2 женщинам — мотокультиватор, 11 женщинам — швейные машины на основе субсидий. Шестеро молодых людей также получили оборудование на основе субсидий. По программе «Каждая семья — предприниматель» 50 гражданам были предоставлены кредиты на сумму 972 миллиона сумов, а также были созданы новые рабочие места, трудоустроено 276 граждан.
Было разработано около 38 новых проектов. 56 граждан получили направление на профессиональное обучение и прошли обучение в моноцентре, все они трудоустроены. 149 человек, занятых в неформальном секторе махалли, были зарегистрированы и оформлены как самозанятые граждане. Также было разработано 8 новых проектов по развитию предпринимательства, за счёт которых создано 12 новых рабочих мест.
— В 2023 году принят ряд решений, касающихся деятельности заместителей хокима. Как эти решения повлияли на эффективность Вашей деятельности?
— В указе Президента о дальнейшем совершенствовании поддержки махаллей, кардинальном повышении роли института махалли в обществе и обеспечении его функционирования как первого звена в решении проблем населения, предусмотрена поддержка деятельности «махаллинской семёрки», содействие превращению махалли в независимую и народную структуру, выполняющую функцию «моста» между народом и государством. На основании этого указа проблемные и труднорешаемые вопросы махалли сегодня очень быстро находят своё решение, так как возможности, предоставленные «махаллинской семерке», позволяют ей более эффективно добиваться улучшения финансового положения населения.
— Какие приоритетные задачи определены по развитию Вашей махалли в этом году? Какие у вас планы в этом направлении?
— Во-первых, поставлена задача по обеспечению реализации «Индивидуальных программ» по выводу из бедности 10 семей, входящих в I категорию (семьи, доход которых находится ниже черты бедности) и увеличению доходов жителей 110 домохозяйств II категории (малообеспеченные семьи). Также поставлена цель по привлечению необходимых финансовых ресурсов для реализации 10 проектов, инициированных желающими заняться предпринимательством в сфере услуг и производства. Кроме того, планируется создать 189 новых рабочих мест и обеспечить трудоустройство безработных за счет решения существующих вопросов, связанных с инфраструктурой.
— Как Вы считаете, что необходимо сделать ещё, чтобы более эффективно снизить уровень бедности среди населения Вашего региона?
— Исходя из результатов опросов и исследований стало понятно, что необходимо обеспечить занятость нуждающихся в социальной помощи семей махалли в самом домохозяйстве, и обучать их предпринимательским навыкам по принципу наставника-ученика. Для этого 47 женщин и молодых людей махалли были включены в «Женскую» и «Молодёжную» теради, после чего им на основе субсидий были предоставлено необходимое оборудование — швейные машинки, печи, мотокультиваторное оборудование.
Несмотря на обилие в регионе созданных рабочих мест, следует обратить внимание на повышение заработной платы. Почти большинство граждан получают доход от земледелия, торговли и услуг. Кроме того, часть населения является предпринимателями, часть работает в государственных организациях. В сфере земледелия работаем над увеличением доходов за счёт выращивания экспортной продукции по принципу «Одна махалля — один продукт». Так что считаю, что для развития махаллей необходимо больше использовать внутренние возможности.
— Можете ли Вы оценить, как изменилась социальная структура и благосостояние населения после введения должности помощника хокима в Вашей махалле? Сколько домохозяйств удалось выбраться из бедности за это время?
— За время своей деятельности в махалле появилось 38 новых субъектов предпринимательства. Но главное — у людей появилась вера в то, что выбраться из бедности можно развивая предпринимательство и увеличивая доходы семей, и для этого мы в полной мере используем возможности, созданные нашим Президентом.
Безработные жители махалли имеют все возможности устроиться на работу. Раньше были случаи волокиты и хождений по различным органам при трудоустройстве, получении субсидий, профессиональном обучении, получении кредитов на открытие собственного бизнеса. В настоящее время усилия помощников хокима являются самыми большими помощниками граждан в трудоустройстве и налаживании предпринимательской деятельности. Можно увидеть, как помощники хокима выполняют роль крепкого моста между государственными органами и народом.
Главное, что в нашем государстве созданы все условия для работы на благо населения, реальной помощи в поиске человека своего места в обществе, улучшении условий жизни людей. За время моей деятельности 424 жителя махалли были обеспечены работой за счёт постоянной работы и самозанятости. Для этого мы используем все наши знания и опыт.
— Расскажите о работе по развитию предпринимательства в махалле за период Вашей деятельности на посту помощника хокима. Сколько за это время было создано новых предприятий и обеспечено работой индивидуальных предпринимателей?
— Уделяя особое внимание ведущим предпринимателям, развивая кооперацию в махалле на основе «опыта Миришкор», мы применили принципы «Одна махалля — один продукт». Вместе с ведущими предпринимателями наладили кооперацию по организации теплиц в 10 хозяйствах. А в текущем году развили надомничество, обеспечив работой женщин, занятых воспитанием детей, и граждан с ограниченными возможностями, которые не могут работать на предприятиях. Предприниматель отвозит к ним полуготовые товары и забирает готовую продукцию.
За время моей деятельности было создано 38 новых предприятий, на которых организовано 91 новое рабочее место. Кроме того, на основе выделения и использования грантов международных финансовых институтов ООО «MEHRIMOH LIDER» поставлено 8 швейных машин на сумму 60 миллионов сумов. В настоящее время эффективно осуществляется деятельность по обеспечению занятости женщин, укреплению их здоровья, обучению профессиям.
— Какая работа ведется в Вашей махалле по поддержке граждан, работающих за границей и побуждению их вернуться на родину? Какие программы доступны, чтобы помочь этим людям начать собственный бизнес и успешно интегрироваться в местную экономику? Можете ли Вы привести примеры успешного опыта в этом отношении?
— Необходимая помощь оказывается путём поддержки предпринимательских инициатив граждан, работавших за рубежом и вернувшихся с квалификацией. В частности, на основе программы «Каждая семья — предприниматель» выделены льготные кредиты, а также выделено 40 гектаров земли в нашей махалле для земледелия, которое считается драйвером махалли. Также налажена работа по принципу «Одна махалля — один продукт». По опыту Сайхунабада могу сказать, что гражданам, вернувшимся из трудовой миграции, оказывается финансовая поддержка и другие виды услуг по трудоустройству, чтобы они могли выращивать урожай на своих приусадебных участках и получать доход. В соответствии с комплексной программой «Непрерывной поддержки малого бизнеса» также предусмотрено льготное кредитование.
— Исходя из Вашего практического опыта работы в качестве помощника хокима, какие предложения Вы можете дать для дальнейшего совершенствования деятельности помощников хокима в Узбекистане и повышения эффективности их работы?
— В настоящее время мы всё больше используем опыт Китая для сокращения бедности. Кроме того, необходимо направлять помощников хокима в другие развитые страны для обмена опытом, привлекать их к разлчным образовательным семинарам.
Я считаю, что в эпоху стремительного развития экономики необходимо постоянно совершенствовать знания, а также необходимо повышать внимание к цифровизации всех направлений работы в нашей деятельности. Только тогда эффективность нашей работы повысится, и желаемый результат будет достигнут. Моё предложение — дать больше полномочий помощнику хокима по вопросам развития предпринимательства в махалле, обеспечения занятости населения и сокращения бедности. Тогда мы сможем ещё больше помочь народу.
— Как изменилось отношение жителей Вашей махалли к проводимым реформам?
— Доверие населения к институту махалли возросло. Люди поверили в то, что их проблемы будут решены в махалле. Это тоже свидетельствует о доверии граждан к институту «помощника хокима». Настроение населения махаллей можно отчётливо увидеть и по ведущимся строительным работам, улучшению условий жизни людей.
Хотел бы ещё подчеркнуть, что налаживание системы работы «махаллабай» и введение должности помощника хокима стало историческим событием. Я очень рад, что вношу свой вклад в развитие нашей страны, в формирование фундамента Нового Узбекистана. Главное — усердно и самоотверженно трудиться, чтобы быть непосредственным участником поиска людьми своего места в обществе. Я готов использовать для этого все свои знания и опыт.