Mahallalarni toifalarga ajratish esa resurslarni samarali taqsimlash, hududiy tengsizlikni kamaytirish va joylarda barqaror o‘sish nuqtalarini yaratish uchun yangi imkoniyatlarni ochadi.
Kyelgusida yanada yaxshilash talab etiladigan yo‘nalishlarga alohida e’tibor qaratilgan. Jumladan, tadbirkorlik faolligini oshirish, aholini toza ichimlik suvi bilan ta’minlash, ijtimoiy va tibbiy xizmatlarga kengroq va barqaror imkoniyat yaratish masalalari ustuvor ahamiyat kasb etadi.
Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi (Markaz) Xorazm viloyatidagi mahallalarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish darajasiga qarab tasniflashga oid kompleks tadqiqotni yakunladi. Tahlil 531 ta mahallani qamrab oldi va 6 ta asosiy yo‘nalish bo‘yicha guruhlangan 36 ta indikator asosida amalga oshirildi. Bu yo‘nalishlar quyidagilardan iborat: ijtimoiy himoya, iqtisodiyot, infratuzilma, ta’lim, sog‘liqni saqlash va jamoat tartibi.
Tadqiqot natijalariga ko‘ra, viloyatdagi barcha mahallalar beshta toifaga ajratildi. Unga muvofiq, mahallalarning 16 foizi yuqori darajada rivojlangan (1-toifa) deb topilgan bo‘lsa, 7 foizi esa eng past rivojlangan (5-toifa) toifasiga kiritildi.
Indikatorlar bo‘yicha eng past ko‘rsatkichlarga ega mahallalar asosan Hazorasp, Qo‘shko‘pir, Shovot va Yangiariq tumanlarida kuzatildi. Shu bilan birga, eng yuqori darajada rivojlangan mahallalar soni bo‘yicha Urganch shahri (27 ta), Gurlan (23 ta), Urganch tumani (25 ta) va Xonqa tumani (13 ta) yetakchi hisoblanadi.
Tadqiqot natijalari qishloq hududlarida ayniqsa dolzarb bo‘lgan ijtimoiy va iqtisodiy infratuzilmani yanada takomillashtirish bo‘yicha bir qator muhim yo‘nalishlarni aniqlab berdi.
Xorazm viloyati hududiy birliklarining uchdan ikki qismida (mahallalarning qariyb 65 foizi) ichki yo‘llarning asfalt (beton) bilan ta’minlanishi o‘rtacha 48,4%ni tashkil etadi. Shu bilan birga, qolgan uchdan birida (35%) bu ko‘rsatkich nisbatan past - o‘rtacha 7,3%ni tashkil etadi. Umuman olganda, mahallalarning atigi 5 foizi to‘liq asfaltlangan ichki yo‘llar bilan ta’minlangan.
Hududning aksariyat mahallalarida tadbirkorlik faolligi barqarorligini ko‘rsatmoqda. Tahlil natijalariga ko‘ra, Xorazm viloyatidagi mahallalarning 38 foizida har 10 ming aholiga to‘g‘ri keladigan yangi tadbirkorlik sub’yektlarini tashkil etish ko‘rsatkichlari viloyatdagi o‘rtacha ko‘rsatkichga to‘g‘ri keladi (o‘rtacha 13 ta sub’yekt).
Shu bilan birga, har to‘rtinchi mahallada bu ko‘rsatkich viloyatdagi o‘rtacha ko‘rsatkichdan kamida 2 baravar pastligicha qolmoqda – 2025 yilning yanvar-may oylarida har 10 ming nafar aholiga o‘rtacha 4 tadan yangi korxona tashkil etilgan. Eng past ko‘rsatkichlar Gurlan, Xonqa, Hazorasp, Qo‘shko‘pir va Urganch tumanlarida qayd etildi, bu esa mahalliy tadbirkorlik muhitini qo‘llab-quvvatlash salohiyati mavjud ekanligidan dalolat beradi.
Deyarli har 6-mahallada har ming nafar aholiga to‘g‘ri keladigan faol tadbirkorlik sub’yektlari soni 5 tadan oshmaydi, bu viloyat bo‘yicha o‘rtacha ko‘rsatkichdan (14 ta) qariyb uch barobar kam.
Hududda maktabgacha ta’lim muassasalari bilan ta’minlanish barqarorligicha qolmoqda. Xorazm viloyati mahallalari tahliliga ko‘ra, 41% mahallada maktabgacha ta’lim muassasalari bilan qamrov darajasi viloyat bo‘yicha o‘rtacha ko‘rsatkichga mos yoki undan yuqori.
Aholi sonini inobatga olgan holda maktabgacha ta’lim muassasalari soni bo‘yicha eng past ko‘rsatkichlar Qo‘shko‘pir (18 ta mahalla), Xonqa (18), Yangiariq (11), Urganch (10) va Xiva (9) tumanlarida qayd etilgan. Bu esa ushbu hududlarda maktabgacha ta’lim infratuzilmasini rivojlantirish zarurligini ko‘rsatadi.
Umuman olganda, maktablardagi o‘quv yuklamasi normal me’yorda saqlanmoqda. Faqat 3% mahallalarda maktablarda o‘quvchilar soni belgilangan me’yordan oshganligi – ya’ni haddan tashqari zichlik qayd etilgan. Bunday holatlar asosan Yangibozor, Shovot va Xiva tumanlarida joylashgan mahallalarda kuzatilmoqda. Bu esa ushbu hududlarda yangi maktab binolari qurish yoki mavjud infratuzilmani kengaytirish zarurligini ko‘rsatadi.
Aholi toza ichimlik suvi bilan ta’minlanganlik darajasiga oid tahlillar Xorazm viloyatining ko‘plab mahallalarida bazaviy infratuzilma bilan ta’minlash sohasida ijobiy o‘zgarishlar kuzatilayotganini ko‘rsatmoqda. Jumladan, viloyatdagi mahallalarning uchdan ikki qismida (taxminan 65%) xonadonlarning 95%ga yaqini markazlashgan ichimlik suvi ta’minotiga ulangan. Shu bilan birga, Hazorasp, Xiva, Shovot tumanlaridagi ayrim mahallalarda haligacha 70%dan ortiq xonadonlar toza ichimlik suviga ulanmagan.
Birlamchi tibbiy yordamga yetib borish imkoniyati nuqtai nazaridan, viloyat mahallalarining 24 foizida eng yaqin tibbiyot muassasasigacha bo‘lgan masofa 1 km dan kamni tashkil etadi, viloyat bo‘yicha o‘rtacha ko‘rsatkich esa 2,9 km.ni tashkil qiladi. Shu bilan birga, faqatgina 17% mahallada, asosan Xazarmas va Xiva tumanlarida, tibbiyot muassasasigacha bo‘lgan masofa 7 km dan oshadi.
Shu tariqa, tadqiqot xulosalari resurslarni manzilli taqsimlash, infratuzilmadagi nomutanosibliklarni bartaraf etish hamda hududlarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan maqsadli dasturlarni ishlab chiqish uchun foydalanilishi mumkin.
Xorazm viloyatida tadbirkorlik salohiyatini kengaytirish — o‘sish imkoniyatlari va ustuvor yo‘nalishlar
Shu bilan birga, Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi (Markaz) Xorazm viloyatidagi barcha mahallalarda tadbirkorlik sub’yektlari o‘rtasida keng qamrovli so‘rovnoma o‘tkazdi. Ushbu tadqiqotda viloyat iqtisodiyotining asosiy tarmoqlarini jumladan, xizmat ko‘rsatish (49 %), qishloq xo‘jaligi (35 %), sanoat (9 %), qurilish (5 %) va boshqa sohalarni (2 %) qamrab olgan 10 mingdan ortiq yuridik shaxs ishtirok etdi.
Tadqiqot natijalari ishbilarmonlik muhitining ijobiy kayfiyatini namoyon etmoqda. Jumladan, so‘rovda ishtirok etgan tadbirkorlarning 35 foizi o‘z faoliyatini kengaytirishga tayyor ekanini bildirgan. Eng yuqori ko‘rsatkichlar Xiva (52%), Tuproqqal’a (47%) va Xonqa (41%) shaharlarida qayd etilgan. Urganch shahridagi Beshmergan mahallasi hamda Yangibozor tumanidagi Bog‘olon mahallasidek ayrim hududlarda esa so‘rovda ishtirok etgan tadbirkorlarning deyarli barchasi o‘z biznesini rivojlantirishga qat’iy intilishini ma’lum qilgan.
Mutasaddilar baholariga ko‘ra, mavjud salohiyatni qo‘llab-quvvatlash va amalga oshirish orqali korxonalar aylanma mablag‘larini o‘rtacha 40 foizga oshirish hamda 25 mingtagacha yangi ish o‘rni yaratish imkoniyati mavjud. Hozirning o‘zida so‘rovda ishtirok etgan korxonalarning yillik aylanmasi taxminan 7,7 trln so‘mni tashkil etmoqda va ularda jami 25 mingdan ortiq kishi mehnat qilmoqda.
Tadqiqot doirasida hududda tadbirkorlikni rivojlantirish va biznes faoliyatini yanada kengaytirish uchun turtki bo‘ladigan omillar aniqlab berildi.
Asosiy to‘siqlar sifatida tadbirkorlar tomonidan quyidagi muammolar qayd etildi: kredit resurslariga bo‘lgan ehtiyoj (tadbirkorlarning 31%), soliq yukini kamaytirish talabi (30%), bo‘sh yer maydonlari tanqisligi (22%), ta’minot uchun zalog masalasi (9,4%), infratuzilmani rivojlantirish zarurati (8,5%), bozorlarga kirish bilan bog‘liq muammolar (8,2%), binolar va kadrlar yetishmasligi (har biri bo‘yicha 7%) hamda kredit tarixini yaxshilash zarurati (6%).
Ta’kidlash joizki, tadbirkorlar yuqori darajadagi motivatsiyani namoyon etmoqda va faoliyatni kengaytirishga sarmoya kiritishga tayyor. Ayniqsa, xizmat ko‘rsatish va qishloq xo‘jaligi sohalarida bu holat yaqqol ko‘zga tashlanadi — aynan shu yo‘nalishlarda kreditlash va infratuzilma bilan ta’minlash bo‘yicha eng ko‘p so‘rovlar qayd etilgan.
Tadqiqot natijalari tumanlar va iqtisodiyot tarmoqlari kesimida aniq (manzilli) qo‘llab-quvvatlash choralarini ishlab chiqish imkonini beradi. Jumladan, moliyaviy resurslarga bo‘lgan ehtiyoj eng ko‘p Urganch, Yangiariq va Xonqa tumanlarida kuzatilgan bo‘lsa, yerga egalik qilish masalalari ayniqsa, Qo‘shko‘pir va Urganch tumanlari uchun dolzarb hisoblanadi.
Olingan natijalar hududiy darajada kichik va o‘rta biznesni qo‘llab-quvvatlashni kuchaytirish bo‘yicha tavsiyalar ishlab chiqishga asos bo‘ladi. Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi o‘tkazgan tadqiqot Xorazm viloyatida tadbirkorlik faoliyatini rivojlantirish bo‘yicha katta salohiyat mavjudligini ko‘rsatmoqda va samarali iqtisodiy rag‘batlantirish choralarini belgilashda muhim yo‘naltiruvchi manba vazifasini o‘taydi.

Классификация махаллей по категориям открывает новые возможности для эффективного распределения ресурсов, снижения территориального неравенства и создания устойчивых точек роста на местах. Особое внимание уделено направлениям, требующим дальнейшего улучшения.
В числе приоритетных задач – повышение предпринимательской активности, обеспечение населения чистой питьевой водой, расширение и стабилизация доступа к социальным и медицинским услугам.
Центр завершил комплексное исследование по классификации махаллей Хорезмской области в зависимости от уровня их социально-экономического развития. Анализ охватил 531 махаллю и был проведён на основе 36 индикаторов, сгруппированных по шести ключевым направлениям: социальная защита, экономика, инфраструктура, образование, здравоохранение и общественный порядок.
Согласно результатам исследования, все махалли области были отнесены к пяти категориям. При этом 16% махаллей признаны высокоразвитыми (1-я категория), а 7% — с наименьшим уровнем развития (5-я категория). Наиболее низкие показатели по индикаторам зафиксированы, в основном, в Хазараспском, Кушкупырском, Шаватском и Янгиарыкском районах. Лидерами по числу махаллей с наивысшим уровнем развития являются город Ургенч (27 махаллей), Гурленский район (23), Ургенчский район (25) и Ханкинский район (13).
Исследование выявило ряд важных направлений по дальнейшему совершенствованию социальной и экономической инфраструктуры, особенно актуальных для сельских территорий. Так, в двух третях территориальных единиц области (примерно 65% махаллей) доля внутренних дорог с асфальтовым или бетонным покрытием составляет в среднем 48,4%, тогда как в оставшейся трети (35% махаллей) этот показатель значительно ниже – в среднем 7,3%. В целом, полностью заасфальтированные внутренние дороги имеются лишь в 5% махаллей.
В большинстве махаллей региона предпринимательская активность остаётся стабильной. По данным анализа, в 38% махаллей Хорезмской области показатели создания новых субъектов предпринимательства на каждые 10 тыс. человек соответствуют среднеобластному уровню (в среднем 13 субъектов).
Вместе с тем, в каждой четвёртой махалле этот показатель как минимум в два раза ниже среднеобластного: в январе–мае 2025 года в среднем регистрировалось лишь по 4 новых предприятия на 10 тыс. населения. Наименьшие значения зафиксированы в Гурленском, Ханкинском, Хазараспском, Кушкупырском и Ургенчском районах, что свидетельствует о наличии потенциала для поддержки местной предпринимательской среды. Практически в каждой шестой махалле число действующих предпринимательских субъектов на 1 тыс. жителей не превышает 5, что почти в три раза ниже среднеобластного уровня (14).
Обеспеченность дошкольными образовательными учреждениями в области в целом остаётся стабильной. Согласно анализу, в 41% махаллей уровень охвата дошкольным образованием соответствует или превышает среднеобластной показатель. Наименьшие значения по числу дошкольных учреждений с учётом численности населения зафиксированы в Кушкупырском (18 махаллей), Ханкинском (18), Янгиарыкском (11), Ургенчском (10) и Хивинском (9) районах, что указывает на необходимость развития инфраструктуры дошкольного образования в этих территориях.
В целом учебная нагрузка в школах сохраняется в пределах нормы. Лишь в 3% махаллей отмечена сверхнормативная наполняемость школ, то есть избыточная плотность учеников. Подобные случаи выявлены в махаллях Янгибазарского, Шаватского и Хивинского районов, что свидетельствует о потребности в строительстве новых школьных зданий или расширении существующей инфраструктуры.
Анализ обеспеченности населения чистой питьевой водой показал, что во многих махаллях Хорезмской области происходят положительные изменения в сфере базовой инфраструктуры. В частности, в двух третях махаллей (примерно 65%) почти 95% домохозяйств подключены к централизованному водоснабжению. Вместе с тем, в отдельных махаллях Хазараспского, Хивинского и Шаватского районов до сих пор более 70% домохозяйств не имеют доступа к чистой питьевой воде.
С точки зрения доступности первичной медицинской помощи, в 24% махаллей области расстояние до ближайшего медицинского учреждения составляет менее 1 км, тогда как среднеобластной показатель равен 2,9 км.
При этом лишь в 17% махаллей, главным образом в Хазараспском и Хивинском районах, расстояние до медучреждения превышает 7 км. Таким образом, выводы исследования могут быть использованы для адресного распределения ресурсов, устранения диспропорций в инфраструктуре и разработки целевых программ поддержки территорий.
Расширение предпринимательского потенциала Хорезмской области – возможности роста и приоритетные направления
Вместе с тем Центр провёл масштабный опрос среди предпринимательских субъектов во всех махаллях Хорезмской области. В исследовании приняли участие более 10 тыс. юридических лиц, охватывающих ключевые сектора экономики региона, включая сферу услуг (49%), сельское хозяйство (35%), промышленность (9%), строительство (5%) и прочие отрасли (2%).
Результаты исследования отражают положительный настрой деловой среды. Так, 35% опрошенных предпринимателей заявили о готовности к расширению своей деятельности. Наибольшие показатели зафиксированы в Хиве (52%), Тупроккалинском (47%) и Ханкинском (41%) районах. В отдельных махаллях, таких как Бешмерган в городе Ургенче и Боголон в Янгиазарском районе, почти все участвовавшие в опросе предприниматели выразили твёрдое намерение развивать свой бизнес.
По оценкам специалистов, при поддержке и реализации имеющегося потенциала возможно увеличение оборотных средств предприятий в среднем на 40% и создание до 25 тыс. новых рабочих мест. Уже сегодня годовой оборот компаний, участвовавших в опросе, составляет около 7,7 трлн сумов, а общее число работников превышает 25 тыс. человек.
В ходе исследования также были выявлены факторы, способные стимулировать развитие предпринимательства и дальнейшее расширение бизнеса в регионе. В качестве основных препятствий предприниматели отметили потребность в кредитных ресурсах (31%), необходимость снижения налоговой нагрузки (30%), дефицит свободных земельных участков (22%), вопросы залогового обеспечения поставок (9,4%), потребность в развитии инфраструктуры (8,5%), проблемы с доступом к рынкам (8,2%), нехватку зданий и кадров (по 7% по каждому пункту), а также необходимость улучшения кредитной истории (6%).
Следует отметить, что предприниматели демонстрируют высокий уровень мотивации и готовность инвестировать в расширение деятельности. Особенно это заметно в сфере услуг и сельском хозяйстве — именно в этих направлениях зафиксировано наибольшее количество запросов на кредитование и обеспечение инфраструктурой.
Результаты исследования позволяют разработать адресные меры поддержки в разрезе районов и отраслей экономики. В частности, наибольшая потребность в финансовых ресурсах наблюдается в Ургенчском, Янгиарыкском и Ханкинском районах, тогда как вопросы землевладения особенно актуальны для Кушкупырского и Ургенчского районов.
Полученные данные могут стать основой для подготовки рекомендаций по усилению поддержки малого и среднего бизнеса на региональном уровне.
Проведённое Центром экономических исследований и реформ исследование показывает, что в Хорезмской области имеется значительный потенциал для развития предпринимательской деятельности, и служит важным ориентиром при определении эффективных мер экономического стимулирования.