“O‘zikkilamchiranglimetall” Osiyo-Tinch okeani mintaqasi davlatlari bozoriga chiqmoqchi
Yaqin vaqtda “O‘zikkilamchiranglimetall” o‘z mahsuloti bilan Osiyo-Tinch okeani mintaqasi davlatlari bozoriga chiqmoqchi. Bu esa yer shari aholisining qariyb yarmini tashkil etadi.
Zavod vakillari Xitoy, Hindiston, Malayziya, Indoneziya va Singapurdagi hamkorlar bilan muzokaralar olib borishmoqda. Bundan tashqari, joriy oyda Tailand delegatsiyasi Toshkentga tashrif buyurgan. Bu haqida korxona matbuot xizmati xabar qilmoqda.
Xususan, Tailandning Win Global Metal Co kompaniyasi “O‘zikkilamchiranglimetall”dan alyuminiy xarid qilishni rejalashtirgan. Dastlabki kelishuvlarga ko‘ra, birinchi bitim yil yakuniga qadar amalga oshishi mumkin.
Ta’kidlash lozimki, zavod mahsulotlari asosan Boltiqbo‘yi davlatlari, Angliya, Turkiya, MDH davlatlari hamda Gonkongga eksport qilinmoqda. Joriy yilda “O‘zikkilamchiranglimetall” ilk bor o‘z mahsulotini Afg‘oniston, Pokiston hamda qo‘shni Tojikistonga yetkazib berdi. Shu bilan birga zavodning strategik hamkorlari sifatida Turkiya, AQSh, Germaniya, Kanada, Hindiston, Yaponiya, Buyuk Britaniya hamda Shveysarining yirik metallurgiya korxonalarini ko‘rsatish mumkin.
Korxona vakillarining ma’lum qilishicha: “Joriy yilning 9 oyi davomida “O‘zikkilamchiranglimetall”ning eksporti 15 million dollardan oshdi. Bunda asosan alyuminiy, mis, jez, qo‘rg‘oshinning ikkilamchi qotishmalari yetkazib berilmoqda.
Shuningdek, zavod tomonidan respublikada qayta ishlanmaydigan nikel, titan va magniy chiqindilari va parchalari eksportga yuborilmoqda. Ular MDH va Yevropa davlatlariga yetkaziladi”.
Ta’kidlash lozimki, “O‘zikkilamchiranglimetall” Markaziy Osiyoda yagona sanalgan rangli metall chiqindilari va parchalarini tayyorlash va kayta ishlash, shuningdek rangli metall qotishmalari va xalq iste’mol mahsulotlarini ishlab chiqarishga ixtisoslashgan korxona hisoblanadi.
Bugungi kunda “O‘zikkilamchiranglimetall” –zamonaviy korxona bo‘lib, respublika bo‘ylab tayyorlov tashkilotlari tarmog‘iga ega va mahalliy iqtisodiyot tarmoqlarini sifatli rangli metall bilan ta’minlab kelmoqda.
Joriy yilning sentyabr oyida “O‘zikkilamchiranglimetall”ning ustavi kapitalidagi davlat ulushi xorijning SFI Management Group korxonasiga ishonchli boshqaruv asosida topshirilgan. Bundan korxona boshqaruvi tizimining samaradorligini oshirish maqsadi ko‘zlangan edi.

"Узвторцветмет" намерен выйти на рынки стран Азиатско-Тихоокеанского региона
В частности, тайская компания Win Global Metal Co готова закупать у "Узвторцветмета" алюминий. Согласно предварительной договоренности, первая сделка может состояться до конца этого года.
"Узвторцветмет" намерен выйти со своей продукцией на рынки стран Азиатско-Тихоокеанского региона, а это почти половина населения земного шара. Завод уже ведет переговоры с партнерами из Китая, Индии, Малайзии, Индонезии и Сингапура. Кроме того, в этом месяце Ташкент посетила делегация из Таиланда, сообщает пресс-служба предприятия.
Надо отметить, что основными импортерами продукции завода на сегодняшний день являются страны Прибалтики, Англия, Турция, страны СНГ, а также Гонконг. В этом году "Узвторцветмет" впервые поставил свою продукцию в Афганистан и Пакистан, а также соседний Таджикистан. Среди стратегических партнеров предприятия – крупные металлургические гиганты из Турции, США, Германии, Канады, Индии, Японии, Великобритании и Швейцарии.
"За девять месяцев этого года экспорт "Узвторцветмета" превысил 15 миллионов долларов. В основном это вторичные сплавы алюминия, меди, латуни и свинца. Кроме того, завод отправляет на экспорт лом и отходы никеля, титана и магния. Это те отходы, которые в настоящее время в республике не перерабатываются. Их экспортируют в страны СНГ и Европы", – сообщили на предприятии.
Отметим, что "Узвторцветмет" является единственным в Центральной Азии специализированным предприятием, которое осуществляет заготовку и переработку лома, отходов цветных металлов, а также производит сплавы цветных металлов и товары народного потребления.
На сегодняшний день – это современное предприятие, имеющее разветвленную сеть заготовительных организаций по всей республике и обеспечивающее отрасли отечественной экономики качественными цветными металлами.
В сентябре 2018 года государственная доля в уставном капитале "Узвторцветмета" была передана в доверительное управление иностранному предприятию SFI Management Group. Это было сделано для повышения эффективности системы управления производством.